Ξεβραχωμα ροφων

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Ξεβραχωμα ροφων

Post by chrysanthos9 »

Με αφορμη ενα ψαρι που εχασα σημερα κοντα στα 4 κιλα η πρωτη βολη κεφαλι πισω απο τα ματια και ξεψαρισε :shifty: μετα ακολουθησαν βολες ξεψαρισματα λογω του οτι υπηρχε βραχος πισω απο το ψαρι και δεν ανοιγε το φτερακι στα πολλα πολλα εβαλε καιρο και μετα απο 2 ωρες βγηκαμε ματαια χωρις να καταφερουμε να παρουμε το ψαρι. Να πω οτι δεν εβλεπα στις αλλες βολες κεφαλι παρα μονο τα αγκαθια που εχει στην ραχη του και 6-7 ποντους κρεας μετα την βολη στο κεφαλι το ψαρι σιγουρα θα πεθανει κριμα ρε γμτ αλλα εκαμα οτι μπορουσαν και δεν καταφερα να το φκαλω που την τρυπα του σε ετσι περιπτωση που μου ξεψαρισε τι επρεπε να καμω? το ψαρι βαρια χτυπημενο και παλε δεν εφκενε εβαλα και την σημαδουρα να του βλαει κοντα καμια ωρα αλλα τιποτε ρε γμτ εμαραζωσα γιατι ηταν και ρηχα ουτε 8 μετρα και εφαεν και 5-6 βολες πανω του και ξεψαριζε παλε το καλο πηρα και μια σφηρνα πας τα 2 κιλα και ενα χταποδι 1,5 κιλο αλλα εχασαμεν κατι καλυτερο :pray:
Rememper always someone waiting for you at home

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Ξεβραχωμα ροφων

Post by gdeme »

Πριν χτυπησουμε ροφο στην τρυπα αξιολογουμε αν κατα ποσο μπορουμε να τον βγαλουμε.

Απο εκει και περα, αν εχει βραχο πισω κ δεν περναει η βεργα ,τοτε προσπαθησε να τον κτυπησεις υπο αλλη γωνια , δηλ διαγωνια προς τον βραχο. 99% θα ξεπερασεις το ψαρι. Επισης ,κοντο οπλο με μικρο φτερο ειναι μια λυση.
Γαντζος και ξεβραχωτηρας για τα χειροτερα.

Καλες βουτιες

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ξεβραχωμα ροφων

Post by chrysanthos9 »

ρε φιλε πρωτη βολη ειδικα ημουν σιουρος οτι θα ηταν ακαριαια εβλεπα καθαρα εγκεφαλο εκαμα την βολη πισω που τα ματια του αλλα ρε γμτ εν επερασεν το φτερακι και εψευτοβραχωσε μετα που επια να τον φκαλω εν τον εδευτερωσα γιατι ημουν σιουρος για την βολη μου και εξεψαρισεν και εβραχωσεν παραδιπλα :evil:
Rememper always someone waiting for you at home

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Ξεβραχωμα ροφων

Post by gdeme »

Τυχαινει σε ολους. Δεν το ειπα για να στην πω. Και εμενα μου βραχωσε ενας το περασμενο Σαββατο. ΤΟ ψαρι βγηκε, αλλα αφησα την βεργα μεσα. Ηταν βαθεια και δεν ειχα εξολκεα.

Post Reply

Return to “Τεχνικές”