Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post Reply
fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post by fanis93 »

Γειά σας, είμαι νέος στο χόμπυ εδώ και 5 με 6 μήνες το πολύ που άρχισα και σήμερα καθώς κολυμπούσα στην επιφάνεια κοιτάζω κάτω το πολύ να ήταν 2 μέτρα βάθος και βλέπω το λαβράκι στην φωτογραφία να μένει ακίνητο στον πάτο του βυθού , ούτε καν πως είμαι από πάνω του, μετά βούτηξα όσο πιο αθόρυβα μπορούσα, το σημάδεψα και το χτύπησα.

Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά από το συγκεκριμμένο ψάρι ή φάνηκα ΚΩΛΟτύχερος και έπρεπε να παίξω κανένα τυχερό παιχνίδι μετά;;

Μήπως ήθελε να αυτοκτονήσει;;; :P
Attachments
12048542_1672586586291646_812396682_n.jpg
12048542_1672586586291646_812396682_n.jpg (151.91 KiB) Viewed 6376 times

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post by sotiris!129 »

φιλε αψε τα καρβουνα, βραστιν γραδελα καλα και βαλε το ψαρι πανω, ανα τακτικα χρονικα διαστηματα ραντιζε το ψαρι με νερο (πιαε ενα ποζινο του φαμοζο καμει δουλεια) και βαλε του και λαδολεμονο 2-3 φορες σε καθε παντα , Κατσε απολαυσε το γιατι σαν το κρεας του λαβρακιου δεν εχει, μεν ακουεις πελαρες για σκαρους με τ'αντερα , κουρκουνες με τα "λεπια", ορφους μινερκα ζε μαλακιες !!!
οσο για την περιγραφη (τυχη) η πληγωμενο/αρρωστο ψαρι η ψαρι που το αιφνιδιασες και προτιμησε να μεινει ακινητο μπας και δεν το δεις !
τωρα αν τυχει και σου αρεσει το ψαρεμα του λαβρακιου , τοτε πρεπει να ακολουθησεις την τεχνικη του ρηχου συρτου καρτεριου με οσο το δυνατο λιγοτερους κραδασμους (πεδιλα/ζωνη κτλ) προτιμοτερο αν εισαι εντελος ρηχα να μετακινησε με την βοηθεια μονο του αριστερου χεριου και οχι τον πεδιλων ! και να εισαι σιγουρος πως θα ξαναβρεις λαβρακια !
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post by fanis93 »

χαχα, ευχαριστώ φίλε μου για την συνταγή, που θα το κάμω και θα φάω θα γράψω και σχόλια.

Μπορεί να του ήρτεν άξξιππα όπως μου ήρτεν και μένα άξξιππα που το είδα και προτίμησε να μείνει ακίνητο μπάς και δεν το δω αλλά ευτυχώς για μένα και δυστηχώς για εκείνο είδα το.

ως νέος που είμαι μου αρέσουν όλα τα μεγάλα ψάρια, χαχα. αλλά αν τύχει όπως είπες να μου αρέσει πάρα πολύ το συγκεκριμμένο ψάρι τότε θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.

ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση, ενέκρωσε τούτο το φόρουμ και εν επερίμενα να γράψει κάποιος κάτι εκτός που τον admin που γράφει πιο συχνά από όλους.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post by admin »

όλα φίλε κάνουν τον κύκλο τους σύντομα το φόρουμ θα περάσει σε μια νέα φάση !!! :wink:

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post by mariosko »

admin wrote:όλα φίλε κάνουν τον κύκλο τους σύντομα το φόρουμ θα περάσει σε μια νέα φάση !!! :wink:
:clap: :clap:
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post by sotiris!129 »

ε Φανο μου μεν φανταστεις οτι κατεχω το ζε πολλα , μεν φανταστεις οτι βουτω τρελλα μετρα με τρελλη απνεα ! παρολα αυτα μπορω να σε συμβουλεψω ζινα τα 1-2 πραματα που μπορει να ξερω παραπανω σου !

αφου τωρα αρκεψες ασχοληθου καλητερα με την παρακτια ζωνη πρωτα απολα !
για πολλους λογους ...
1 για ασφαλεια
2 για εξοικειωση με τον εξοπλισμο και την θαλασσα (πως να κινησε μεσα στο νερο χωρις να γινεσαι αντιληπτος απο τα ψαρια)
3 για να δεις πανω κατω πως εν η συμπεριφορα των ψαρκων

εν ζεν αντρωπη ουλοι μας αρκεψαμε που τες κουρκουνες ζε πολλες φορες οσα χρονια ζιαν περασουν λαλουμε ατε παμε στες κουρκουνες σημερα ... πολλες ευκαιριες και πολλες βολες την ιδια μερα σου δινουν την ευκαιρια να βελτιωσεις τες τεχνηκες σου καρτερι/ψαχτηρι/πλαναρισμα που η κουρκουνα ψαρεφκετε και με τα 3 πανευκολα !
μαθε καλα το οπλο σου (ποσο μακρια και με τι ταχυτητα παιζει , γιατι παιζει ετσι? αν αλλαξεις λαστιχα εν να παιζει καλητερα? αν αλλαξεις και βερκα?) ... και ο μονος τροπος για να το μαθεις εν με πολλες βολες που μονο η κουρκουνα σου το παρεχει !

αμαν αρκεψεις και μαθεις σιγα σιγα εν να δεις οτι στα ρηχα εχει και ποιο μεγαλα ψαρκα που την κουρκουνα ... το λαβρακι ασπουμε που για μενα εν η αδυναμια μου !
Attachments
5.gif
5.gif (207.28 KiB) Viewed 6256 times
4.gif
4.gif (166.83 KiB) Viewed 6256 times
3.gif
3.gif (153.97 KiB) Viewed 6256 times
2.gif
2.gif (163.52 KiB) Viewed 6256 times
1.gif
1.gif (150.2 KiB) Viewed 6256 times
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post by fanis93 »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε μου!!!

Βασικά προς το παρόν ότι μεγάλο κινήτε προσπαθώ να το χτυπώ είτε είναι κουρκούν, σκάρος κανας μεγάλος, κανένας ορφός, σορκός, λαυράκι, κέφαλος, κανένα πιθκιαύλι, σμέρνα... οτιδήποτε είναι μεγάλο προσπαθώ να το πιάσω με διάφορες τεχνικές όσο με βοηθά η λίγη άπνοια που έχω... κουρκούνες η αλήθεια έστω και με 30 δευτερόλεπτα καρτέρι μπορεί να χτυπήσω καμιά... αλλά έχει κάτι κουρκούνες θηρία· που εν πολλά δύσκολες...

Αλλά τζίνο που κατάλαβα είναι ότι μαθαίνεις που τα μεγάλα ψάρια που είδες και εφύαν σου και που τες βολές που έκαμες και που έχασες...

Φίλε μου δεν ξέρω αν πας σε αυτόν το τόπο που θα σου πω αλλά αν δεν πήγες ποτέ ή αν έχει καιρό να πας να πας 100%. Στην Αλαμινό στην παραλία secret paradise που εν το λιμανάκι και να φατσίσεις γυρό των βράχων. Εκεί πήγα πρίν καμιά βδομάδα και σαν έβγαινα προς τα έξω βλέπω ένα ψάρι ίσια με μια σημαδούρα και μπορεί και λίγο πιο μεγάλο να τρυπώνει σε μια τρύπα τέλεια κάτω στην άμμο... πρέπει να ήταν λαβράκι.. εν νμζ να ήταν κέφαλος ή κάτι άλλο αλλά αν πας εκεί μπορεί να το πιάσεις κιολάς αν ακόμα είναι τζιαμέ και αφού ειδικεύτηκες πάνω στα λαβράκια... επίσης τζιαμέ επία και προχτές και είδα κέφαλους πάστα 2 κιλά άνετα.. εννα πάω και αύριο το πρωί με την ελπίδα να πιάσω κανένα που τζίνους τους κέφαλους που είδα χαχα.

Φίλε ακόμα κάτι μιας και ειδικεύτηκες πάνω στα λαβράκια και ξέρεις σίγουρα παραπάνω πράματα που μένα στο λιμανάκι του βασιλικού άκουσα έχει αρκετά, ισχύει? και επίσης ισχύει ότι όπου υπάρχουν κέφαλοι υπάρχουν και λαβράκι και το αντίθετο? και τέλος είδες εσύ ποτέ σου λαβράκι κρυμμένα στες φυκιές? επειδή άκουσα ότι εκεί μπορει΄να κρυφτούν αλλά που γύρεψα δεν είβρα τπτ...

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Λαβράκι, συμπεριφορά, ήμουν τυχερός;;

Post by MARIOSE »

Φίλε Φάνη από ότι ξέρω μέσα στα λιμάνια (π.χ. του Βασιλικού που ανέφερες) απαγορέυεται. Για τη δική σου ασφάλεια πάνω από όλα.
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”