υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post Reply
User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by arisinblue »

Πριν μερικες μέρες έγινα μέλος του forum και διαβασα σταδιακά πολλές από τις εμπειρίες φιλων ψαροκυνηγών. Έχω διαπιστώσει ότι πολλοί εκφράζουν παράπονα ότι δεν υπάρχουν σαργοί αλλά και την ανυπαρξία θηραμάτων στους Κυπριακούς βυθούς. Πρίν από αρκετά χρόνια φιλοξένησα στην Κύπρο γνωστό έλληνα ψαροκυνηγό. Τον πήγα σε όλα τα ΓΝΩΣΤΑ μέρη. Όταν θα έφευγε κάναμε ένα απολογισμό. Η συμβουλή που μου έδωσε ήταν "ψαξε να βρεις τα δικά σου μέρη. Στα γνωστά δεν υπάρχουν ψάρια". Απο τότε έχω γράψει στο ωρόμετρο μου αρκετές ώρες βυθού. Αν και γνωρίζω αρκετά κομμάτια συνεχώς ψάχνω για καινούργια. Με σωστή διαχείρηση του τόπου ψάρια θα βγαίνουν παντα!!!!!! Σαργοί υπάρχουν πολλοί. Πρέπει όμως να μάθεις να τους βλέπεις. Το δύσκολο είναι να τους δεις οχι να τους ψαρέψεις. Το ψαροτούφεκο είναι πλέον επιστήμη. ΚΑΙΡΟΣ-ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΕΜΟΥ-ΦΕΓΓΑΡΙ!!!!-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ όλα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη. Είμαι από τους τυχερούς που είδα τους Κυπριακούς βυθούς να έχουν πολλά ψάρια. Απλά έμπενες στο νερό και κολυμπούσες . Σίγουρα τα πράγματα έχουν αλλάξει αλλά ΨΑΡΙΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ. Ο σαργός είναι ένα από τα αγαπημένα μου θηράματα.
φωτογραφίες με σαργούς από παλαιότερα ψαρέματα
Image
Image
Image

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by AggelosLRK »

Βλεπω δεν τηρεις το οριο των 5κιλων αρα ακυρες οι συμβουλες σου. :)

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by arisinblue »

3χ5=15 ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ ή καλύτερα παντα με ζευγαρι και πάντα με βαρκάρι. Μπορούσαν να είναι και περισσότερα. Αυτοι που με ξερουν το γνωρίζουν.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by AggelosLRK »

Δεν φανταστηκα το ζευγαρι-α σου,εισαι σωστος,συγνωμη για το μουνταρισμα :D απολογουμαι

xxxgeorge
Posts: 51
Joined: Tue Feb 20, 2007 9:34 pm
Location: LEYKOSIA

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by xxxgeorge »

ARIS THE BEST :!: :!: :!: :!: :!: :!: :text-welcomewave: :text-welcomewave: :text-welcomewave:

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by paulos charalambous »

ΦΙΛΕ ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΨΑΡΙΕΣ ΣΟΥ ΜΠΡΑΒΟ :clap: ΠΟΛΛΑ ΔΥΝΑΤΟΣ :mrgreen ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΒΡΕΙΣ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΖΙΑΛΛΟΙ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΚΥΠΡΟ ΕΝ ΠΟΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΟ :ΕΝ ΜΙΤΣΗΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΤΖΑΙ ΕΝΑΣ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ ΠΟΥ ΨΑΡΕΥΚΗΣ ΤΖΕ ΦΚΑΛΕΙΣ ΨΑΡΙ ΓΥΡΙΣΕ Η ΜΕΡΑ ΕΝ ΝΑ ΠΡΟΣΓΕΙ ΩΘΕΙ ΤΖΙΑΜΕ !! :mrgreen:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by Giorkos »

Καλωσόρισες στο φόρουμ !!!


Γομάρκα οι Σορκοί σου !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by gptochos »

Αμανα μου παιδίν :D Ρε Αρη καλωσορισες!

Όντως ρε φίλε ψάρια υπήρχαν! Έλα όμως που τα εκαθαρίσαν γιατί κάποιοι άλλοι δεν εκάμναν διαχείριση τού τόπου όπως κάμνουν κάποιοι άλλοι! Έλα όμως που όταν μπεί το οικονομικό θέμα μέσα δεν σκέφτουνται την διαχείριση αλλά τον συναγρίδατσο που εννα πουλήσουν να βκάλουν τις πεζίνες της βάρκας και του αυτοκινήτου! Προσωπική μου άποψη είναι ότι τούτο είναι το μεγάλο λάθος και η αιτία της σφαγής των ψαριών!

Τώρα σίγουρα να αφιερώσεις χρόνο να βρεις καινούργιους τόπους, αλλά ρε φίλε πλεόν το ψαροτούφεκκο εκατάντησεν μόδα! Όταν πας σε γνωστά μαγαζιά που ασχολούνται με το θέμα και δεις τα πηγαδάκια που παίζουν σίγουρα θα καταλάβεις τι γίνεται! Όλοι θέλουν να βκούν με ψάρι για να δεικτούν! Πως θα πάς να έβρεις τόπο την στιγμή που μόλις ρίξεις άγκυρα σε ένα τόπο θα έρτουν τουλάχιστον 2 βάρκες γυρώ σου για να δούν τι έκαμες (εννοείται ότι άμα δουν ότι έχεις ψάρι ο τόπος ΣΟΥ την έβαψε)! Από την άλλη αν σου φυγει και πεις κανενα τόπο πάλε εφαστήν! :think:

Δαμέ εκάμνα καρτέρι και ο άλλος επάρεσε με το σκούτερ που δίπλα μου για να δει πόσα ψάρκα είχα πάνω στην ψαροβελόνα μου!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by arisinblue »

1ο - Δεν πολεμάς τα δεδομένα. Παντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν άτομα που θα βλέπουν τα ψαρια ως χρήματα.
2ο - Δεν πας στα μαγαζια και να κάθεσαι να ακούς τί λέει ο καθένας.
3ο - Αυτοι που δεν αγαπάνε το ψαρτοτούφεκο και το κάνουν σαν μόδα σύντομα θα σταματήσουν.
4ο - Πονηρά κομμάτια υπάρχουν πολλά. Ώρες χρειάζονται και μεθοδικότητα.

Εμένα με κατηγορούν πολλοί ότι είμαι μυστικοπαθής και ότι δεν πέρνω κανένα μαζί μου. Απλά έμαθα από τα λάθη του παρελθόντος. Επιλέγω τα ατομα που πέρνω μαζί μου καθώς και τις μέρες που πάω ψάρεμα. Αν δεν θέλω να αποκαλείψω καποιο κομμάτι θα πάω μια καθημερινή και όχι Σ-Κ. Και πάλι να ξέρεις, ότι και να σε δουν σε κάποιο κομμάτι δεν ειναι κανόνας οτι θα πανε και να βγάλουν ψάρια. Θα το ξαναπώ. Ψαρια υπάρχουν αρκετά σε όλα τα βάθη ακόμα και στα πολύ ρηχά. Αν δεν κυνηγούσαμε τους ροφούς με τόση μανία τα ψαρια θα ήταν πολύ περισσότερα. Οι ροφοί κρατάνε σε ένα τόπο και άλλα ψάρια. Με σωστή διαχείρηση το κερδος από το να ζήσει ενας μεγάλος ροφό θα είναι μεγαλύτερο. Εχω δει κομμάτια να καταστρέφονται γιατί κτυπήσαμε τον ροφό . Στην Κύπρο ακόμα πιστεύουμε ότι η καταξίοση έρχεται με το κτύπημα ενος μεγάλου ροφού. Δεν είναι έτσι. Ο τρόπος σύλληψης έχει την αξία και όχι το ψάρι.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by nicolas theocharous »

μιας και ανοιξετε τουτο το topic καταρχην να συγχαρω τον φιλο μου για τις ωραιες ψαριες του εισαι καθηγητης
:clap: :clap: :clap: :clap:

εγω ειμαι τις αποψης πως υπαρχουν ψαρια ρε παιδια, το προβλημα ειναι που υπαρχουν ψαρια.

Που ειναι τα ψαρια?? ιδου η απορια

:wink: :wink: :wink:

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: υπαρχουν ψαρια;;;;;;

Post by george87d »

arisinblue wrote:1ο - Δεν πολεμάς τα δεδομένα. Παντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν άτομα που θα βλέπουν τα ψαρια ως χρήματα.
2ο - Δεν πας στα μαγαζια και να κάθεσαι να ακούς τί λέει ο καθένας.
3ο - Αυτοι που δεν αγαπάνε το ψαρτοτούφεκο και το κάνουν σαν μόδα σύντομα θα σταματήσουν.
4ο - Πονηρά κομμάτια υπάρχουν πολλά. Ώρες χρειάζονται και μεθοδικότητα.

Εμένα με κατηγορούν πολλοί ότι είμαι μυστικοπαθής και ότι δεν πέρνω κανένα μαζί μου. Απλά έμαθα από τα λάθη του παρελθόντος. Επιλέγω τα ατομα που πέρνω μαζί μου καθώς και τις μέρες που πάω ψάρεμα. Αν δεν θέλω να αποκαλείψω καποιο κομμάτι θα πάω μια καθημερινή και όχι Σ-Κ. Και πάλι να ξέρεις, ότι και να σε δουν σε κάποιο κομμάτι δεν ειναι κανόνας οτι θα πανε και να βγάλουν ψάρια. Θα το ξαναπώ. Ψαρια υπάρχουν αρκετά σε όλα τα βάθη ακόμα και στα πολύ ρηχά. Αν δεν κυνηγούσαμε τους ροφούς με τόση μανία τα ψαρια θα ήταν πολύ περισσότερα. Οι ροφοί κρατάνε σε ένα τόπο και άλλα ψάρια. Με σωστή διαχείρηση το κερδος από το να ζήσει ενας μεγάλος ροφό θα είναι μεγαλύτερο. Εχω δει κομμάτια να καταστρέφονται γιατί κτυπήσαμε τον ροφό . Στην Κύπρο ακόμα πιστεύουμε ότι η καταξίοση έρχεται με το κτύπημα ενος μεγάλου ροφού. Δεν είναι έτσι. Ο τρόπος σύλληψης έχει την αξία και όχι το ψάρι.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”