Εικόνες Παράμαλλον

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: eikones paramallon

Post by MariosK »

Δείτε παράμαλλο-καλάμι-πράμαν :shock: :shock: !!!

Image

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: eikones paramallon

Post by Greg »

MariosK wrote:Δείτε παράμαλλο-καλάμι-πράμαν :shock: :shock: !!!

Image
εν δοκιμασμενο μεν φοασε :twisted:
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by MariosK »

Εδοκίμασες το τζε τούτο ρε φίλε!!!??? Πότε να ρτω να με πάρεις ψάρεμα :D?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by Greg »

Τελευτεα φορα που επεια...εστιλα τον 1 κμ μεσα, αλλα επιεν βαρκα και εφκαλεν μου τον πας τη βαρκα...ο largemouth που ηταν μαζι μου εγελαν.. Ετσι τεχνες εν καμουν για δαμεσα.

Ψαρευκις με casting και περνουν 25 ψαροτουφεκκαες, βαρκες και πυροφανια και θεριζουν σε....Σκεφτου τι γινεται αν δοκιμασις να στειλις χαρταετο
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by MariosK »

Πρέπει να έχει χάζιν όμως :roll: :D.

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re:

Post by Pambs »

caveman wrote:jego sifono me ton Greg....ena sorkotopo ton eshei je na ton molinei :?: pareta pellares re nick jetha ta pamen kala :lol:
ενεν αναγκαιο να καμεις με γυψο, την επομενη φορα που θα πατε θαλασσα πιαστε καμποσες πετρες μαζι σας και λιο αμμο. Κολλατε τον αμμο παστιν πετρα και ζιαζετε μετα με ενα ντρεμμελ φκαλλατε μια τριπουα και ρεσετε τελλι η συρμα κτλπ και ετσι εχετε το πιο οικολογικο βαριδι και καμουφλαρισμενο μαλιστα

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by largemouth »

Μια ειναι η λυση φιλε greg.Την αλλη φορά ενα μικρό πυροτέχνημα πάνω στο φελλό και μόλις το πιασει κανένας περιεργος πυροδοτάς το που την ακτή και γίνετε παναήρι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Waiting for the perfect storm

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by MariosK »

largemouth wrote:Μια ειναι η λυση φιλε greg.Την αλλη φορά ενα μικρό πυροτέχνημα πάνω στο φελλό και μόλις το πιασει κανένας περιεργος πυροδοτάς το που την ακτή και γίνετε παναήρι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Αν ακούσουμε για καμιά κρουσμένη βάρκα καλό να ξέρουμε ποιος φτέει :P

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re:

Post by hemilios »

Φίλοι ψαράδες . Αν και είμαι ψαροτουφεκάς φέτος το καλοκαίρι λόγο κάποιου προβλήματος,είμαι στο στάδιο της ανάρρωσης τωρά, δεν μπορώ να ψαρέψω με ψαροτούφεκο οπόταν επειδή είμαι πελλάμένος με το ψάρεμα είπα να ασχολhθώ με το ψάρεμα από στεριά.

Επειδή να ρωτήσω καταστηματάρχες οι παραπάνω εν να με βάλουν να αγοράζω άχρηστα πράγματα γιατί είμαι και εγώ τέλια αχάπαρος που έστι πράματα, έκατσα και εθκιάβασα τις συζητήσεις σας αλλά έχω κάποιες απορίες

Έχω ένα καλάμι με μηχανούα τηλεσκοπικό, μεν φανταστείτε και τίποτα σπουδαίο, που το εχρεισιμοποιουσα με κατσιοσιρο για τζιεφαλους ( εν το μόνο ψάρεμα που ξέρω που στεριά μαζί με αντένα-ζυμάρι).

Έιδα και τα πιο πάνω link και είναι πολλά καλά για τα παράμαλλα.

Πρώτη ερώτηση. Το καλάμι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ψάρεμα ας πουμε σορκούς,μελάνες και ο τρόπος είναι όπως δείχνουν οι εικόνες με τα παράμαλλα;

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος (δεν ξέρω αν υπάρχει και δεν το πρόσεξα) τα διάφορα είδη ψαρέματος.....spinning ,εγγλέζικο , με απλά λόγια ;

Έχω μιαν περιοχή που πάω για ψαροτούφεκο και έχει σορκούς. Πιος είναι ο καλύτερος τρόπος για το ψάρεμα τους ;

Είμαι τέλια ανίδαιος που έτσι πράματα , αρέσκουν μου οι πειραματισμοί αλλά θέλω να κάμω μια σωστή αρχή και γι αυτό σας ρωτώ εσάς.

Ευχαριστώ.

Panikos

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by Panikos »

φιλε Εμιλιε καταρχάς πες μας τις προδιαγραφές του καλαμιού σου , μήκος και action , επίσης τι διάμετρο τις μάνας που έχεις στη μηχανή σου για να ξεκινήσουμε να μιλούμε σωστά

Panikos

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by Panikos »

Επειδή να ρωτήσω καταστηματάρχες οι παραπάνω εν να με βάλουν να αγοράζω άχρηστα πράγματα γιατί είμαι και εγώ τέλια αχάπαρος που έστι πράματα,
όπως το είπες , εν αχαπαροι τουλάχιστον οι περισσότερη και προς το παρόν μείνε μακριά τους μέχρι να πάρεις μια ιδέα για το τι χρειάζεσαι σαν αρχάριος χωρίς να πετάξεις λεφτά

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by hemilios »

panikos wrote:φιλε Εμιλιε καταρχάς πες μας τις προδιαγραφές του καλαμιού σου , μήκος και action , επίσης τι διάμετρο τις μάνας που έχεις στη μηχανή σου για να ξεκινήσουμε να μιλούμε σωστά
Το καλάμι είναι ένα Mitchell τηλεσκοπικό και γράφει πάνω "compact tele allround 300 10-30" και "telescopic high resistance rod - 3.00m - 7 sections/casting weight 10 to 30 grs".

Η μηχανή του είναι και αυτή Mitchell και γράφει "Mitcell Panch 400" "5,57 ratio mbs 3 ball bearings" και κάτι για "elliptic oscillation"

Τωρά για την μάνα του καλαμιού δεν θυμάμε άλλα ότι και να είναι εν να την αλλάξω :D

Ανυπομονώ να δω τι πραγματικά μου πουλήσαν όταν το αγόρασα πριν τρία χρόνια. Είπα τους εν για κέφαλους και εδώσαν μου τα τούτα.

cheers

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by no-nick »

hemilios wrote:
panikos wrote:φιλε Εμιλιε καταρχάς πες μας τις προδιαγραφές του καλαμιού σου , μήκος και action , επίσης τι διάμετρο τις μάνας που έχεις στη μηχανή σου για να ξεκινήσουμε να μιλούμε σωστά
Το καλάμι είναι ένα Mitchell τηλεσκοπικό και γράφει πάνω "compact tele allround 300 10-30" και "telescopic high resistance rod - 3.00m - 7 sections/casting weight 10 to 30 grs".

Η μηχανή του είναι και αυτή Mitchell και γράφει "Mitcell Panch 400" "5,57 ratio mbs 3 ball bearings" και κάτι για "elliptic oscillation"

Τωρά για την μάνα του καλαμιού δεν θυμάμε άλλα ότι και να είναι εν να την αλλάξω :D

Ανυπομονώ να δω τι πραγματικά μου πουλήσαν όταν το αγόρασα πριν τρία χρόνια. Είπα τους εν για κέφαλους και εδώσαν μου τα τούτα.

cheers
hemilios το καλαμι σου ειναι 3 μετρα και μπορει να ριξης 10-30 γρ βαρος λεει ο κατασκευαστης , το παραξενο με αυτο το καλαμι ειναι οτι εχει παρα πολλα κωματια για το μηκος του, πιστευω οτι ειναι καλαμι σπινινκ γιατι τα καστινκ καλαμια συνηθως εχουν πιο πολυ ακτιον ενω τα δε match καλαμια ειναι πιο μεγαλα οπως και τα πολονεζ ,7 κωματια και σπινινκ παλι παραξενο ειναι :) ισως το καλαμι να ηταν αρκετα παλιο στοκ. αλαξε την μισινα απο την μηχανουα και βαλε μια 0.20 η καπου εκει , ολα αυτα με καθε επιφηλαξη, ακου τι θα πουν και τα αλλα παιδεια και πραξε αναλογα.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by Greg »

ο εξοπλισμος τουτος φιλε ειναι για ψαρυι ψευτικο (λαυρακια, σφυρνες)
Esox Lucius

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Εικόνες Παράμαλλον

Post by hemilios »

Greg wrote:ο εξοπλισμος τουτος φιλε ειναι για ψαρυι ψευτικο (λαυρακια, σφυρνες)
Τόο καλά :shock:

Ευχαριστώ παιδιά.

Αν θέλω για το ψάρεμα που σκέφτομαι να κάνω για σορκούς τι πρέπει να αγοράσω;

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”