Εικόνες Παράμαλλον

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

Μιχαλη ισως να χανης αποσταση γιατι με τον τροπο που συρνης δεν σε βολευη το μακρη παραμαλο αν βαζης και bait clips, μηλω αν ριχνης με το μολυβι να κρεμετε λιγο πιο πανω απο το εδαφος με το παραμαλο να ειναι τεντομενο στο παιτ κλιπ στην μανα . αν ετσι εχεις το παραμαλο τοτε οσο πιο μεγαλο παραμαλο εχης τοσο το καλαμι ειναι πιο ψυλα για να μην ακουμπα το μολυβι στο εδαφος και σε δυσκολευη .

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

no-nick wrote:Μιχαλη ισως να χανης αποσταση γιατι με τον τροπο που συρνης δεν σε βολευη το μακρη παραμαλο αν βαζης και bait clips, μηλω αν ριχνης με το μολυβι να κρεμετε λιγο πιο πανω απο το εδαφος με το παραμαλο να ειναι τεντομενο στο παιτ κλιπ στην μανα . αν ετσι εχεις το παραμαλο τοτε οσο πιο μεγαλο παραμαλο εχης τοσο το καλαμι ειναι πιο ψυλα για να μην ακουμπα το μολυβι στο εδαφος και σε δυσκολευη .
:roll: Μα πιο μολύβι να λιγο πιο πάνω από το έδαφος ενέν η στο l.mail που ψαρεύει ο άνθρωπος εν πάνω στους βραχους μα νομίζεις ενοπος εσένα που θέλεις μια παραλια να κάμεις βολή :P Σοβαρά τώρα!έχει βάση αυτό που λάλη ο no-nick αλλα για τα γραμμάρια που δουλεύει ο ίδιος και τα καλαμια που χρησιμοποιεί.εμείς είμαστε σέ πιο κάτω "κλάση" :) από τι κατάλαβα με τα καλαμια που χρισιμοπιας και τα gr που πετάς πρέπει η βολές σου να είναι τύπου Adove η Side με το μολύβι να κρέμεται περίπου 1meters?Αφού είσαι πιο κοντά στο beach ledgering, χαμήλωσε την διάμετρο τις μάνας (γιατί σαν να και είναι λίγο mix ο τρόπος που ψαρεύεις)κάπου γύρο στο 26mm και θα κερδίσεις και μετρα! πιο λεπτά παράμαλλα από 18 μέχρι 22mm ρυθμισμένα χαλαρά φρένα και θα είσαι ok..εγώ δαμε εντοπίζω το πρόβλημα μέτρον + μπερδέματα! 50.60 gr μολύβι με 30 manan έχει κάποιο Α` βάρος όταν είναι 70,80 μετρα ανοιχτή! αν είναι 30? μπορεί αν την μέτρησης να είναι και 32 33 .με ένα ελαφρύ ρεύμα + το βάρος τις μάνας που είναι στο νερό αφού απορροφά και νερό πρέπει τουλάχιστο να γίνετε και 1.5 φορα πιο βαρετή που τα βαρίδια σου και τζιάμε γίνουνται "μαλλιά κουβαρκα" :roll: τούτη είναι η δικη μου γνώμη χωρίς να λέω ότι είναι και η σωστότερη :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Μάριε, εσύ τί παράμαλλα χρησιμοποιάς συνήθως;

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

re pedia kati asxeto... to paramallo sta aglika pws to lalousin? etsi gia na kutakso sto internet na vro kana 'paramallo'..

Hdi ivra toutin ti selida me kamposes xrisimes plirofories

http://www.abc-sportvissen.be/paginas%2 ... vissen.htm
Esox Lucius

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Greg wrote:re pedia kati asxeto... to paramallo sta aglika pws to lalousin? etsi gia na kutakso sto internet na vro kana 'paramallo'..
rig.
ψάξε με fishing rig γιατί rig θεωρούνται ούλλα τα είδη δεσιμάτων (ιστιοπλοϊα, προσκόποι κ.λ.π).

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Someone wrote:Μάριε, εσύ τί παράμαλλα χρησιμοποιάς συνήθως;
Eξαρτάται που παο και για τι ψαρια πηγαίνω σε αμμώδης παραλιες βάζο 18-20 max 22mm με την κατάλληλη ρύθμιση φρενων μηχανισμού δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

marios wrote:
Someone wrote:Μάριε, εσύ τί παράμαλλα χρησιμοποιάς συνήθως;
Eξαρτάται που παο και για τι ψαρια πηγαίνω σε αμμώδης παραλιες βάζο 18-20 max 22mm με την κατάλληλη ρύθμιση φρενων μηχανισμού δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα!
Ακόμα τζιαι με σταθερό βαρίδι, με τα παράμαλλα πάνω στη μάνα;
Καλά, πόσο μήκος έχουν τζιαι εν σου κατσαρώνουν-μπλέκονται;

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Από 30cm μέχρι και 1.50m. Σίγουρα έχω και εγώ μπλεξίματα(ποιος δεν έχει)όμως όχι στον βαθμό που λες ότι το βλέπεις δεδομένο για κάθε φορα!Tο κατσάρωμα είναι που τα μειονεκτήματα τις flurocarbon απλά ψάξε να βρείς πια κατσαρώνει λιγότερο.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

εγω εψαξα λιγο το θεμα πιο παλια και βρηκα λυση με σκληρη αορατη μισινα και μαλακο ριξιμο.νομιζω Μιχαλη αμα βαλης πιο βαρετο βαριδι και ριξης πιο γλικια με σκληρη αορατη πετονια θα ειναι ολα οκ. βαλε ενα κοματακι σιλικονη εκει στο κομπο μετα την ελαστικη χαντρα, πολλα πλεξιματα γινοντε εκει στο αποκομα τις μισισνας στο κομπο του στριφταριου.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:εγω εψαξα λιγο το θεμα πιο παλια και βρηκα λυση με σκληρη αορατη μισινα και μαλακο ριξιμο.νομιζω Μιχαλη αμα βαλης πιο βαρετο βαριδι και ριξης πιο γλικια με σκληρη αορατη πετονια θα ειναι ολα οκ. βαλε ενα κοματακι σιλικονη εκει στο κομπο μετα την ελαστικη χαντρα, πολλα πλεξιματα γινοντε εκει στο αποκομα τις μισισνας στο κομπο του στριφταριου.
Εδοκίμασα τα τούτα ρε.
Τζιαι λαστιχάκια σιλικόνης, μαλακά τζιαι σκληρά, τζιαι μεταλλικά booms, τζιαι διαμέτρους διάφορες.
Τίποτε. Μετά που 2-3 βολές ούλλα γίνονται χάλια.

Τούτο το "γλυκό ρίξιμο" ίντλως ένει; Να τους διώ ένα φιλί πρώτα; :D

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

μπορει να φτεει η μισινα που βαλης για παραμαλο, τωρα μηλουμαι για λαντα θαλασσα και αχι φουρτουνιασμενη γιατι αλασσουν τα πραγματα, γλιτζια βολη ενοω να ριξης μαλακα κατι σαν αργη κινηση :)

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:μπορει να φτεει η μισινα που βαλης για παραμαλο, τωρα μηλουμαι για λαντα θαλασσα και αχι φουρτουνιασμενη γιατι αλασσουν τα πραγματα, γλιτζια βολη ενοω να ριξης μαλακα κατι σαν αργη κινηση :)
Εδοκίμασα Carbotex 20άρα και 25άρα, Falcon Planet 20-25-28 (χάλια) και άλλες που εν θυμούμαι.
Τώρα να δώ τί θα κάμω. Αν θυμηθώ θα φκάλω φωτογραφία μιας "αρματωσιάς" μου για να πείτε τη γνώμη σας.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Πήγαινε μια μέρα που θα μπορεί και ο Νίκος να δει και να σου δείξει η φωτογραφία δεν θα βοηθήσει :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

ρε Μιχαλη δοκιμασε την αορατη της φαλκον, την σκληρη αφου σου αρεσκη αυτη η εταιρεια.ρε Μαριε τι να του δειξω?εν πειραματα που καμνουμαι αφου :)

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:ρε Μιχαλη δοκιμασε την αορατη της φαλκον, την σκληρη αφου σου αρεσκη αυτη η εταιρεια.ρε Μαριε τι να του δειξω?εν πειραματα που καμνουμαι αφου :)
:lol:
Τζιαι μόνο τα δικά μου αποτυγχάνουν;
Χαράς το κακό. Είμαι καταδικασμένος να μείνω με τα συρώμενα μια ζωή αλόπως τζιαι κανεί.

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”