μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by chrysanthos9 »

Τι μαρκα μισινα προτειματε για ψαρεμα κυνηγων και μινερκων με ζωντανη βελονιδα ? Επεισης τι διαμετρο για ψαρια εως 10 κιλα?( παντα αισιοδοξος :lol:)
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
evol12
Posts: 62
Joined: Thu Apr 10, 2008 7:33 pm

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by evol12 »

χρυσανθε προσωπικά χρησιμοποιώ νήμα για έτσι δουλειές

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by chrysanthos9 »

Τι διαμετρο νημα χρησιμοποιης? ειμαι ασχετος που νηματα
Rememper always someone waiting for you at home

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by fISHANDCHIPS »

το νήμα εννα το ποσπάσιες πολλά γλήορα ..είδικά αν ψαρεύκεις σε βραχώδη περιοχή ... ετσι πιστεύκω εν καλά να χρησημοποιάς μισίνα.
τωρα η διάμετρος ... 0.40-0.45mm νομίζω εν οκ ... αν η μηχανή σου εν οκ και έχεις αρκετη μισίνα πάνω ... παείς και σε 0.50 αν φοάσε.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by AggelosLRK »

για ετσι δουλειες ξερω οτι παιρνουν καρουλια με 1 χιλιομετρο 50αρα και καλη τυχη

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by fISHANDCHIPS »

AggelosLRK wrote:για ετσι δουλειες ξερω οτι παιρνουν καρουλια με 1 χιλιομετρο 50αρα και καλη τυχη
ε οκ ...αν έχεις σκοπό να δολώσεις πολλές βελονίδες τότε εν συμφέρει να εξοπλήστείς με ισάρηθμα καλάμια,βάλεις καρούλια
μπορεί να έχεις παραπάνω πιθανότητες με πολλές βελονίδες αλλά αν θα πάω προτιμώ 1-2 καλάμια με μηχανές πάνω ... αν και δεν έχω της κατάληλες
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by chrysanthos9 »

Εν να χρησιμοποιησω μια μηχανουα με 35 μανα περιπου 500 μετρα και 2 καρουλια με 45αρα μανα με 600 μετρα εν αρκετα?
Rememper always someone waiting for you at home

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by fISHANDCHIPS »

εννά κάμεις την δούλεια σου πιστεύκω ... σε καρούλι νομίζω ε πιο καλά να βάλεις πιο χοντρή μισίνα επειδή δεν έχεις τον έλεχγο που έχεις με την μηχανούα
ξέρω ενα τουρκοβούλγαρο που έφκαλε πέρσι ενα μινέρι 12 κιλά (σπίννινγκ) με 35αρα ... αλλά ηταν πας τα όρια
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by chrysanthos9 »

thnx ρε κοπελια
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by Greg »

οταν εχεις μετρα βγαζεις και καρχαρια που λαλει η κουβεντα.. φτανει να ξερεις να το παλεψεις. Για μανα βαλε 45αρα max να μην κουραζεται το ζωντανο και προσοχη να δοσεις στο παραμαλλο σου (Α και Ω), βρες περιοχη που τα δολωματα σου θα ακολουθουν το ιδιο ρευμα και αν δεν υπακουνε κανε πατεντες. Τα υπολοιπα θα σε αφησω να τα ανακαλυψεις μονος σου για να εχει και λλιο action h upothesi και να ξοθκιαστεις λλιο οπως ολοι μας :twisted:

το ψαρεμα τουτο εκαμα το για χρονια αλλα δυστηχως λεμεσο με τις τοσες βαρκες που κυκλοφορουν δεν μπορω να το κανω πλεον
Esox Lucius

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by chrysanthos9 »

Greg wrote:οταν εχεις μετρα βγαζεις και καρχαρια που λαλει η κουβεντα.. φτανει να ξερεις να το παλεψεις. Για μανα βαλε 45αρα max να μην κουραζεται το ζωντανο και προσοχη να δοσεις στο παραμαλλο σου (Α και Ω), βρες περιοχη που τα δολωματα σου θα ακολουθουν το ιδιο ρευμα και αν δεν υπακουνε κανε πατεντες. Τα υπολοιπα θα σε αφησω να τα ανακαλυψεις μονος σου για να εχει και λλιο action h upothesi και να ξοθκιαστεις λλιο οπως ολοι μας :twisted:

το ψαρεμα τουτο εκαμα το για χρονια αλλα δυστηχως λεμεσο με τις τοσες βαρκες που κυκλοφορουν δεν μπορω να το κανω πλεον


ε λιο δυσκολο τζαμε γιατι το ρευμα εν παραλληλα με την ακτη αλλα εν να δοκιμασω καμοια πατεντα περκι παν ολοισια μεσα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by marios »

Greg wrote:οταν εχεις μετρα βγαζεις και καρχαρια που λαλει η κουβεντα.. φτανει να ξερεις να το παλεψεις. Για μανα βαλε 45αρα max να μην κουραζεται το ζωντανο και προσοχη να δοσεις στο παραμαλλο σου (Α και Ω),
μια παροιμία λάλη : σπίτι του κρεμασμένου :obscene-hanged: δεν μιλάμε για σχοινί :x :( :| :neutral: ......Γ@,.. τα παράμαλλα μου! :twisted: :evil:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by LEONIDAS »

marios wrote:
Greg wrote:οταν εχεις μετρα βγαζεις και καρχαρια που λαλει η κουβεντα.. φτανει να ξερεις να το παλεψεις. Για μανα βαλε 45αρα max να μην κουραζεται το ζωντανο και προσοχη να δοσεις στο παραμαλλο σου (Α και Ω),
μια παροιμία λάλη : σπίτι του κρεμασμένου :obscene-hanged: δεν μιλάμε για σχοινί :x :( :| :neutral: ......Γ@,.. τα παράμαλλα μου! :twisted: :evil:
Τί έχασες φίλε μου τζιαι τραβάς τα βυ........α σου;;;;;;
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by Greg »

ε μαριε αμαν δωλωνουμε ολοκληρα καλαμαρια κτλ ψαροδολια, καλο ειναι να βαζουμε παραμαλλο 50αρα+ αορατη, διοτι αποσκοπουμε σε μεγαλο ψαρι 8)
Esox Lucius

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: μισιναγια ψαρεμα με ζωντανη βελονιδα?

Post by marios »

ότι είχα έβαλα :evil: .... Τώρα έμαθα το.. :neutral:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”