surfcasting - παραμαλλα

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by ANDREAS TSOKKOS »

no-nick wrote:
ANDREAS TSOKKOS wrote:

πολλες φορες εν υποφερεται το σκουπιδι που φκενει εξω ειδικα τα ναυλα. με 150γρ-170γρ pear lead πιστευκω καμνεις τι δουλεια σου.
Αντρεα πιστευω οτι ακομα και με 170 γρ με το συγκεκριμενο τυπο βαριδιου παλι θα ξεσερνη αλλα πιος ο λογος να χρησημοπειησω βαριδι 170 γρ, να μου κοβη το δαχτιλο κατα την βολη , να επαναφερω πιο βαρετη αρματωσια οταν κανω την δουλεια μου των 90% των περιπτωσεων με 100 γρ αγκυρα ? ( ας τα μεταφερη καπιος συντονιστης στην σωστη ενοτητα)
ναι φιλε αλλα οταν εχει δυνατο δυνατο αερα το βαρος ειναι βαρος. εννα πεταξεις 100γρ με 5 μποφορ αερα κοντρα ακομα κι αν ειναι αγκυρα? δεν αντιλεγω στο οτι ξεσερνει αλλα και και οι περισσοτερες αγκυρες ξεσερνουν για τον α ή τον β λογο και το μονο που σου μενει ειναι φυκια και κομμενες αρματωσιες. παντως για να χρησιμοποιησω αγκυρα πρεπει πρωτα να " καμω βολη στην ανατολη και να μαζεψω το βαριδι απο τη δυση" που ελαχιστες φορες συμβαινει τουλαχιστον εκει που ψαρευω. μπορει να μην δουλευει τοσο καλα οσο η αγκυρα ομως εχω μειωσει πολυ τις απωλιες θυσιαζοντας λιγα τσιμπιματα. δεν με ενοχλει να πιασω τρια ψαρια αντι τεσσερα. με ενοχλει οταν πιασω ψαρι και το χανω γιατι σκαλωνει το βαριδι...
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by konstantinos kalogir »

Εν πιο δύσκολο να πετάξεις ένα βαρίδι 170γρ παρά ένα 100γρ, ειδικά σε έτσι συνθήκες. Και γενικά όταν ψαρεύκεις με τόσα μποφόρ, μεν ψάχνεις τα ψάρια μακριά, οπότε μην έχεις σαν απώτερο σκοπό την απόσταση. Αν τωρά θέλεις απόσταση, μόνο και μόνο η 50ρα (που αναγκαστικά θα έχεις στον μηχανισμό σου λόγω 170ριου μολυβιού) με 70ρι shockleader, θα σου κόψει μέτρα σε σύγκριση με μια 40ρα με 50 shockleader.Άρα γιατί να ταλεπωρείς τα καλάμια σου άδικα;;;

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by ANDREAS TSOKKOS »

φιλε κωνσταντινε ο τροπος που ψαρευκω εσταθεροποιηθηκε βαση των εμπειριων που ειχα ως τωρα. οι μισινες μου ειναι 0.33μμ μανα και 0.50μμ shockleader και 90% 150γρ+ βαριδι οταν εχει τρικιμια και 100-120γρ οταν ειναι καλμα. τωρα για αποσταση ειναι αναλογως που ψαρευκω. αν χρειαζεται αποσταση θα πετυχω αποσταση(κατα δυναμη) αν δεν χρειαζεται δεν θα το επιδιωξω. τουλαχιστον ετσι ψαρευεται ο τοπος που ψαρευω.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

Η δική μου άποψη πάντος είναι ότι η άγκυρες είναι απαραίτητες σε κάποιες περιπτώσεις όπως είπαν και οι άλλοι. Όταν έχει δυνατό ρεύμα, όσο βάρος και να βάλεις πάντα θα παρασέρνεται. Μπορεί όμως να έχεις τρικυμία στην επιφάνεια αλλά να μην έχεις ρεύμα, μπορεί να συμβεί σε κάποιο μεγάλο κλειστό κόλπο με αρκετό βάθος, και τότε σίγουρα δεν χρειάζεσαι άγκυρα αλλά ένα μεγάλο βαρίδι, όπως αυτά που αναφέρει ο Ανδρέας. Εξαρτάται που ψαρεύεις και με τι συνθήκες. Σίγουρα όμως ούτε οι άγκυρες είναι άχρηστες αλλά ούτε και τα βαρίδια τύπου pear lead.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by no-nick »

ANDREAS TSOKKOS wrote:φιλε κωνσταντινε ο τροπος που ψαρευκω εσταθεροποιηθηκε βαση των εμπειριων που ειχα ως τωρα. .
αυτες οι λεξεις ειναι ολα τα λεφτα . ο καθε ενας εχει τον τροπο του
εμενα το μονο πραμα που με νευριαζη ειναι τα φικια πανω στον κομπο του σιοκλητερ , μαζευονατι αρκετα και σφινονουν στο πρωτο δαχτιλιδι
ελυσε κανενας τουτο το προβλημα?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

no-nick wrote: εμενα το μονο πραμα που με νευριαζη ειναι τα φικια πανω στον κομπο του σιοκλητερ , μαζευονατι αρκετα και σφινονουν στο πρωτο δαχτιλιδι
ελυσε κανενας τουτο το προβλημα?
Mr. Ευάνθης :D :D :D!!! Απλά εξαφανίζεις τους κόμπους ρε Νίκο ενώνοντας το shock leader με την μάνα με νήμα και splice knots.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by no-nick »

MariosK wrote:
no-nick wrote:

Mr. Ευάνθης :D :D :D!!! Απλά εξαφανίζεις τους κόμπους ρε Νίκο ενώνοντας το shock leader με την μάνα με νήμα και splice knots.

πως ενονωνται ολα αυτα και να αντεχουν ?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

Τούτο ίσως βοηθήσει http://www.fishnet.com.au/library/knots ... aders.html

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by no-nick »

MariosK wrote:Τούτο ίσως βοηθήσει http://www.fishnet.com.au/library/knots ... aders.html
εν μου καμνης τζαι καμια μεταφραση? ενα με καμης να πιω για να καταλαβω

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

:lol: :lol: :lol:. Να σου εξηγήσω που κοντά την Παρασκευή αν έρτεις, ειδεμή πιάσμε τηλέφωνο να σου πω :D!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by marios »

MariosK wrote::lol: :lol: :lol:. Να σου εξηγήσω που κοντά την Παρασκευή αν έρτεις, ειδεμή πιάσμε τηλέφωνο να σου πω :D!
Πρόεδρε ! Φέρε και σμιλί μαζί σου :lol:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by no-nick »

ρε μαριε εσυ μηλας να βαλω ντρακον για σιοκ λητερ> εγω θελω μισνα μανα και μισινα σιοκλητερ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

no-nick wrote:ρε μαριε εσυ μηλας να βαλω ντρακον για σιοκ λητερ> εγω θελω μισνα μανα και μισινα σιοκλητερ
Τότε δοκίμασε να καλύψεις τον κόμπο με κάτι λαστιχάκια (rubber sleeve) που τα βράζεις με πιστολάκι και δένουν πάνω στην μισίνα.

Με αυτό το τρόπο θα καλύψεις τα εξογκώματα και έτσι θα έχεις μια λία ένωση η οποία δεν θα μαζεύει τα φύκια.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

Επίρεν μου λιήν ώρα αλλά εθυμήθηκα το πως λέγεται, shrink tube.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by MariosK »

Εντομεταξύ για να ξηγούμαστεν εγώ έτσι πατέντα εν εξανάκαμα οπότε εν έχω ιδέα αν θα σου δουλέψει :lol: :lol: :lol:!

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”