Εγγλέζικο ή Bolognese

Post Reply
pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Εγγλέζικο ή Bolognese

Post by pavlos_agianapitis »

Θέλω να ασχοληθώ μια που τις δυο τεχνικές αλλά εν ξέρω ποιά :think: :think: :think:

Στο Bolognese ψαρεύω ποιο μέσα και ποιο βαθειά νερά. Με το εγγλέζικο ποιο κοντά και μπορεί να μπει σε σταντ πάνω σε τσιμέντο ενώ το Bolognese πρέπει να το κρατώ συνέχια.

Με ποια τεχνική να ασχοληθώ :?: :?: :?:
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εγγλέζικο ή Bolognese

Post by admin »

pavlos_agianapitis wrote:Θέλω να ασχοληθώ μια που τις δυο τεχνικές αλλά εν ξέρω ποιά :think: :think: :think:

Στο Bolognese ψαρεύω ποιο μέσα και ποιο βαθειά νερά. Με το εγγλέζικο ποιο κοντά και μπορεί να μπει σε σταντ πάνω σε τσιμέντο ενώ το Bolognese πρέπει να το κρατώ συνέχια.

Με ποια τεχνική να ασχοληθώ :?: :?: :?:

Με το εγγλέζικο εν πιο εύκολο να κάνεις βολές, και τα δύο μπορείςέίτε να τα κρατάς είτε να τα έχεις σε σταντ. Κατά την δική μου προσωπική άποψη το Εγγλέζικο μπορεις να το χρησιμοποιήσεις σε πιο δύσβατες και δυσκολοπροσέγγιστες περιοχές αφού ειναι 2 μέτρα πιο κοντό. Η τεχνική λίγο πολύ είναι η ίδια πάντα με την δική μου άποψη

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εγγλέζικο ή Bolognese

Post by marios »

pavlos_agianapitis wrote:Θέλω να ασχοληθώ μια που τις δυο τεχνικές αλλά εν ξέρω ποιά :think: :think: :think:

Στο Bolognese ψαρεύω ποιο μέσα και ποιο βαθειά νερά. Με το εγγλέζικο ποιο κοντά
:) Αντίστροφα :!: Εγγλέζικο πιο μέσα...bolognese πιο έξω
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Εγγλέζικο ή Bolognese

Post by pavlos_agianapitis »

Ναι αλλά αν έχει 1-2 μέτρα βράχο μποστά μου εν να μπορώ να ψαρέψω εγγλέζικο :?: :?: :?: Μπορεί το εγγλέζικο να μεν ψαρεύκει τζαμε που ψαρεύκει το bolognese ή το αντίθετο :?:
Γιατί bolognese πιο έξω αφού εν πιο μακρύ :?: :?: :?:

Τέλος πάντων εν να δω τα dvd τζαι να αποφασίσω. Να ΣΤΕ ΚΑΛΑ 8)
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εγγλέζικο ή Bolognese

Post by marios »

pavlos_agianapitis wrote:Ναι αλλά αν έχει 1-2 μέτρα βράχο μποστά μου εν να μπορώ να ψαρέψω εγγλέζικο :?: :?: :?:
Αν υποθέσουμε ότι το καλάμι για εγγλέζικο είναι 3.90 και ο βράχος στα 2 μετρα σίγουρα μπορείς..... με ένα 6μετρο 7μετρο bolognese όμως θα ψάρευες καλύτερα προστά από τον βράχο
pavlos_agianapitis wrote: Μπορεί το εγγλέζικο να μεν ψαρεύκει τζαμε που ψαρεύκει το bolognese ή το αντίθετο :?:
OXI Μπορεί! ... αλλα σίγουρα το ένα θα υπερτερεί και θα μειονεκτεί του αλλου σε ορισμένες συνθήκες
pavlos_agianapitis wrote: Γιατί bolognese πιο έξω αφού εν πιο μακρύ :?: :?: :?:
Με δυο τρια λογια το bolognese είναι μια Ανντενα με οδηγούς που έγινε για να μπορούμε να ψαρέψουμε μπροστά από εμπόδια πχ βράχους και σε μεγαλύτερο βάθος. δεν είναι σχεδιασμένο για μακρινές και ακριβή βολές. πχ εγγλέζικο
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Bolognese”