μηκος καλαμιου

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

μηκος καλαμιου

Post by chrysanthos9 »

Επειδη με το εγγλεζικο εν μπορεις να ψαρεψεις σε βαθια νερα και χρειαζεσαι ενα καλαμι με μεγαλυτερο μηκος θα ηθελα να μου προτεινεται το μηκος του μπολο που θα αγορασω ποσο πρεπει να ειναι για βαθοι 10 μετρων και πανω?
Rememper always someone waiting for you at home

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: μηκος καλαμιου

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Χρυσανθε :!: :!:
Με το "Εγγλεζικο" μπορεις να ψαρευεις και 10 και 20 μετρα βαθος αν θελεις.
Το "Μπολο" ειναι διαφορετικη τεχνικη που χρησιμοποιειται σαν εναλλακτικη λυση στο ψαρεμα με κλασσικη"Αντεννα" σε τοπους οπου υπαρχει πιθανοτητα μαζι με τα μικροψαρα να μας κτυπησει και μεγαλο ψαρι.
Δεν ειναι τοσο ευκολο να σου εξηγησω απο εδω λεπτομερειες αλλα νομιζω οτι υπαρχουν καποια παιδια στα καταστηματα που ΞΕΡΟΥΝ.
Προσεχε απο τους "ΜΥΘΟΥΣ" και τα "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ" που κυκλοφορουν.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: μηκος καλαμιου

Post by chrysanthos9 »

εν δυσκολο το ψαρεμα με εγγλε σε βαθια νερα αλλα το μπολο προτειμαιται απο πολλους
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: μηκος καλαμιου

Post by AggelosLRK »

Χρυσανθε με ετσι ρυθμους θα καταληξεις με 100 καλαμια και στο τελος με 2 θα ψαρευεις,τωρα αν υπηρχε αφθονο ψαρι κατι γινετε αλλα με την παρουσα κατασταση ειναι κριμα τα λεφτα σου,1 μπολο 5.50μ ποση διαφορα θα σου κανει απο 1 ματς 4.50μ?
Στην ροδο που παω και μιλαω με τους ψαραδες μονο στο λιμανι το χρησιμοποιουν που εχει 15μ βαθος και ριχνουν 1μετρο μπροστα τους γιατι με την αντενα δεν μπορουν να ψαρεψουν το βαθος που θελουν.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: μηκος καλαμιου

Post by chrysanthos9 »

τα λεφτα ενεν προβλημα απλα επειδη ο καθε τοπος θελει και την τεχνικη του θελει και τα απαραιτητα καλαμια μηχανισμους. εν εχω πολλα καλαμια εχω 1 η δυο το πολυ για καθε τεχνικη και ασχολουμε λιγο με το spining match mpolo kai surfcasting-rockfishing
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: μηκος καλαμιου

Post by SiliS »

chrysanthos9 wrote:Επειδη με το εγγλεζικο εν μπορεις να ψαρεψεις σε βαθια νερα και χρειαζεσαι ενα καλαμι με μεγαλυτερο μηκος θα ηθελα να μου προτεινεται το μηκος του μπολο που θα αγορασω ποσο πρεπει να ειναι για βαθοι 10 μετρων και πανω?
Παναγια μου ρε Χρυσανθε...τοσο νεκατωμα και ερωτησεις κ τωρα σειρνεις το τουτο??? Φυσικα και μπορεις...Ακου το κ Ευανθη τι σου ειπε γιατι εν θωρω να μπορουμε να ξηγηθουμε δαμεσα, αν εισαι λαρνακα να βρεθουμε μια μερα στο Κωστα αν ειναι...
I d rather be fishing!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: μηκος καλαμιου

Post by chrysanthos9 »

εδιαβασα σε ενα περιοδικο οτι εν δυσκολο το ψαρεμα σε βαθια νερα με εγγλεζικο αλλα οχι και ακατορθοτο
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: μηκος καλαμιου

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Χρυσανθε :!: :!:
Με το "Εγγλεζικο" μπορεις να ψαρευεις και 10 και 20 μετρα βαθος αν θελεις.
Το "Μπολο" ειναι διαφορετικη τεχνικη που χρησιμοποιειται σαν εναλλακτικη λυση στο ψαρεμα με κλασσικη"Αντεννα" σε τοπους οπου υπαρχει πιθανοτητα μαζι με τα μικροψαρα να μας κτυπησει και μεγαλο ψαρι.
Δεν ειναι τοσο ευκολο να σου εξηγησω απο εδω λεπτομερειες αλλα νομιζω οτι υπαρχουν καποια παιδια στα καταστηματα που ΞΕΡΟΥΝ.
Προσεχε απο τους "ΜΥΘΟΥΣ" και τα "ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ" που κυκλοφορουν.
chrysanthos9 wrote:εδιαβασα σε ενα περιοδικο οτι εν δυσκολο το ψαρεμα σε βαθια νερα με εγγλεζικο αλλα οχι και ακατορθοτο

Post Reply

Return to “Bolognese”