Βοήθεια για επιλογή στολής

Post Reply
fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Βοήθεια για επιλογή στολής

Post by fanis93 »

Γειά σας παιδιά, είμαι νέος στο άθλημα και έχει και 5 με 6 μήνες που ασχολούμαι τώρα και μιας και θα μπει ο χειμώνας και απότι άκουσα μπορείς να συναντήσεις πιο πολλά μεγάλα ψάρια στα ρηχά και ήδη πορώθηκα αρκετά με αυτό το χόμπυ σκέφτομαι να αγοράσω μια καλή στολή που θα με κρατήσει για όλο τον χειμώνα και θα μου μείνει και για αρκετό καιρό φυσικά και θα ήθελα κάποιες συμβουλές από πιο έμπειρους από εμένα.

Πόσα μιλίμετρα πάχος πρέπει να είναι για να με κρατάει ζεστό μέχρι και το τέλος του χειμώνα στα νερά μας;

Μιας και έμαθα για τους όρους φόδρα ξυρισμένη και λεία ξυρισμένη απότι άκουσα η φόδρα ξυρισμένη είναι καλύτερη και πιο ανθεκτική για ρηχό ψάρεμα ενώ η λεία είναι για να μην κρυώνεις όταν είσαι στο σκάφος, σωστά;

Θα προτιμούσα να είναι με παραλλαγή. Πιστεύεται ότι βοηθάει έστω και λίγο στο να μην σε δουν τα ψάρια έστω για 2 με 3 δευτερόλεπτα έτσι ώστε να κάνεις την βολή; Επίσης έχω διαβάσει σε μια σελίδα, το labrax.gr που είναι αφιερωμένη στο ψάρεμα του λαβρακιού ότι καλό θα ήταν να έχεις στολή που να σπάζει τον όγκο σου, τι εννοεί με αυτό και μπορείτε να μου δώσετε κανένα παράδειγμα με τέτοιου είδους στολή;

Επίσης αν μπορείτε πείτε μου μερικά καταστήματα εκτός Λάρνακας πχ Λευκωσία, Λεμεσό που πουλούν στολές σε καλές αναλόγος τιμές και που θα είναι καλής ποιότητας... όσο για τα λεφτά προτιμώ να πάρω μια στολή καλή και ανθεκτική ουτως ώστε να μου μείνει για χρόνια, έτσι και αλιώς τον εξοπλισμό μια φορά τον αγοράζεις όταν τον προσέχεις φυσικά...

Πόσα κιλά βάρη πρέπει να βάλω πάνω μου ανάλογα με το πάχος της στολής;

Και τελευταίο, τι στολή θα μου συνηστούσατε εσείς να αγοράσω;

Ευχαριστώ.

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Βοήθεια για επιλογή στολής

Post by Philippos »

Γεια σου φιλε,

1. Παραλλαγη - Η διαφορα στην αποδοση μεταξυ παραλλαγης και μαυρης στολης για μενα ειναι μυθος. Τζινο που εν να τρομαξει το ψαρι ειναι το κτυπημα του πεδιλου, οι γρηγορες κινησεις, το τριψιμο στον βραχο κτλ και οχι η μαυρη στολη. Ετσι κι αλλιως στο καρτερι θελεις να σε δει το ψαρι και να πλησιασει, ειδικα αφου αναφερεσαι στο λαυρακι. Ειναι θεμα γουστου παραπανω παρα αποδοσης, εγω εχω 1 μαυρη 3μμ και 1 παραλλαγη 5μμ

2. Καταστηματα - Στην Λευκωσια ειναι ο H&A Στροβολος, Μαυρος, κτλ. Αν τους πετυχεις σε καιρο εκπτωσεων ειναι σχετικα καλες τιμες. Διαφορετικα πληρωνεις περιπου την διπλασια τιμη απ' οτι στο ιντερνετ αλλα βλεπεις τι παιρνεις.

3. Ειδος στολης - Η 5μμ για το χειμωνα ειναι το μαξιμουμ που σου προτεινω να παρεις. Ειδικα αν πας για ρηχο ψαρεμα, και η 3μμ καμνει για την Κυπρο. Οσο μεγαλωνει το παχος, λιγοστευει η ανεση και μπαινουν περισσοτερα βαρη. Για μαρκες προτινω τις γνωστες, Ομερ / Μαρες

4. Βαρος - Το βαρος εν συντομια εχει αμεση σχεση με τον παχος της στολης, τον σωματοτυπο σου και το βαθος που θελεις να ψαρεψεις. Οσο πιο ξεβαθα, τοσο περισσοτερα βαρη χρειαζονται. Η πλευστοτητα πρεπει να ειναι 2/3 θετικη και 1/3 αρνητικη. Δηλαδη αν ψαρευεις στα 12 μετρα, οσο κατεβαινεις κατω μεχρι τα 9 μετρα η πιεση θα σε ανεβαζει πανω αν μεινεις ακινητος. Απο τα 9 μετρα και κατω, θα σε τραβαει κατω. Για να βρεις ποσα κιλα χρειαζονται (για μεχρι 12 μετρα περιπου) ξεκινα απο 3πχ κιλα και μεινε ακινητος στον αφρο κατακορυφα με το κεφαλι εξω. Αν το νερο φτανει ως το στομα σου βαλε κι αλλο βαρος. Συνεχισε μεχρι να φτανει το νερο ως τα ρουθουνια σου.
Οι παραπανω βαλουν πολυ περισσοτερα κιλα απ οτι χρειαζεται. Για πολυ ρηχο ψαρεμα και πανω απο 4 κιλα συστηνω γιλεκο για να μεν πονησεις την μεση σου. Προσωπικα το μαξιμουμ που βαλω ειναι 5 κιλα. Αν θελεις να μαθεις παραπανω καμε search για "πλευστοτητα" αλλα μεν δωσεις σημασια σε καλαμαραες που βαλουν 10-15 κιλα!

5. Φοδρα - Ναι η λεια ξυρισμενη στεγνωνει πιο γρηγορα αλλα το πιο σημαντικο ειναι πως ειναι πολυ πιο ανετη. Επισης μπαινει και βγαινει πιο ευκολα με σαπουναδα και νιωθεις οτι κολλα στο δερμα σου. Νομιζω εν η ιδανικη για ψαροτουφεκο.

Αυτα εν ολιγης. Εχει πιο πολλους μαστρους δαμεσα αν εχουν ορεξη ας συπληρωσουν!

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”