ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by chrysanthos9 »

Καλησπερα κοπελια, θα πιασω αλλο ψαροτουφεκο γιατι το 90αρι πολλες φορες αποδεικνυεται αρκετα αδυνατο σε καποιες περιπτωσεις...εχασα αρκετα μεγαλα ψαρια λογω τις αδυναμιας του και του βεληνεκους του σκεφτομαι για 110 για καρτερι και λιγο μακρυνες βολες εξω που την τρυπα και πλαναρισμα σε καποιες περιπτωσεις εν καλη επιλογη το 110 η να παω σε πιο μικρο 100 η 105? θα μου φανει μεγαλη διαφορα που το 90αρι? ακουω γνωμες :)
Rememper always someone waiting for you at home

Nikolas Nklou

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by Nikolas Nklou »

chrysanthos9 wrote:Καλησπερα κοπελια, θα πιασω αλλο ψαροτουφεκο γιατι το 90αρι πολλες φορες αποδεικνυεται αρκετα αδυνατο σε καποιες περιπτωσεις...εχασα αρκετα μεγαλα ψαρια λογω τις αδυναμιας του και του βεληνεκους του σκεφτομαι για 110 για καρτερι και λιγο μακρυνες βολες εξω που την τρυπα και πλαναρισμα σε καποιες περιπτωσεις εν καλη επιλογη το 110 η να παω σε πιο μικρο 100 η 105? θα μου φανει μεγαλη διαφορα που το 90αρι? ακουω γνωμες :)
η δικη μου γνωμη ειναι να πιασεις ενα καλαμι sj να καταλαβεις τι παει να πει μαχη με μεγαλο ψαρι...... :wink:

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by belluga »

chrysanthos9 wrote:Καλησπερα κοπελια, θα πιασω αλλο ψαροτουφεκο γιατι το 90αρι πολλες φορες αποδεικνυεται αρκετα αδυνατο σε καποιες περιπτωσεις...εχασα αρκετα μεγαλα ψαρια λογω τις αδυναμιας του και του βεληνεκους του σκεφτομαι για 110 για καρτερι και λιγο μακρυνες βολες εξω που την τρυπα και πλαναρισμα σε καποιες περιπτωσεις εν καλη επιλογη το 110 η να παω σε πιο μικρο 100 η 105? θα μου φανει μεγαλη διαφορα που το 90αρι? ακουω γνωμες :)
αφου εχεις το 90αρι πιασε 110 τζαι αν ειναι για βεληνεκες που το θελεις πιασε κανενα ξυλινο ή κανενα μινι υπεροπλο!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by chrysanthos9 »

σγια μεγαλυτερο βεληνεκες το θελω αλλα και για διατριτικοτητα σε μεγαλα ψαρια γιατι επαθαν με την 2 φορες ως τωρα που επετασαν την βεργα που πανω τους γιατι εν επερνα που την αλλη .Ρε Νικολα αλλη η χαρη του καλαμιου και αλλη του ψαροτουφεκου :)
Rememper always someone waiting for you at home

Nikolas Nklou

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by Nikolas Nklou »

chrysanthos9 wrote:.Ρε Νικολα αλλη η χαρη του καλαμιου και αλλη του ψαροτουφεκου :)
Νομιζω αποδειξα σου το αρκετες φορες τουτο ρε 8)

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by leshi cy »

για σου φιλε μου !!
η γνωμη μου ειναι να παεισ σε οπλο 105 και πανω !!
τιν αποσταση στιν βολη δεν σου την δινη απο το 90 στο 110 αλλα απο μονολαστιχο 90 αρι σε διλαστιχο 105+
για να καταλαβης το 86 αρι μου , χτύπα πιο μακρια απο 100 αρκα φιλών μου !!
για να κερδισησ αποσταση και διατριτηκοτητα 8ελισ βεργα 6,75 + και διπλα !
για μενα τοπ συνδιασμος ειναι το 2 χ 17,5 και 6,75 που πιστευω περνα μεγαλα ψαρια σε καλεσ αποστασεισ και εχι και ταχυτητα η βεργα!
τορα μπορεισ να πασ σε 2 χ 17,5 και 7 αρα για πλαναρισματα σε πιο μεγαλα ψαρια , αλλα ισοσ σου ερ8ι λιγο αργο σε καρτερια σε ασπρα!!
...σου εγραψα για σετ υπ για να 3ερεισ πλεων τι οπλο να γυρέψεις!
...οπλα φθηνά υπαρχουν στην αγορα να σηκώνουν τα πιο πανω σετ υπ !!
αλλα παρα να δωσεισ 200 ευρο για καινουργιο φθηνο ,σε αυτα τα οπλα καλύτερα να παρησ ενα καλο μεταχειρισμενο !!
ενα οπλο που σηκωνει σετ απο 2 χ 16 με 6,5 μεχρι 2 χ 17,5 με 6,75 ειναι το acid blue tec
και το αλλο που ειναι πιο στιβαρό και 8α σου το συνιστουσα ανεπηφιλαχτα το raptor το οπιο ψαρευω και ειναι το οπλο μου με τισ λιγότερες απώλειες σε ψαρια !!
αλλα καλα οπλα ειναι τα βυκανερο σε λογικές τιμές
αυτα ειναι οπλα που ψαρευω χρυσανθε και μπορώ να έχω γνώμη !
αυτα παντα ειναι προσωπική μου γνωμη απο τις δικιεσ μου εμπειρίες !
φιλικα μαριοσ

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by leshi cy »

Nikolas Nklou wrote:
chrysanthos9 wrote:.Ρε Νικολα αλλη η χαρη του καλαμιου και αλλη του ψαροτουφεκου :)
Νομιζω αποδειξα σου το αρκετες φορες τουτο ρε 8)
νικολα μου βαλε μασκα φιλε μου και να ερτι τιποτες καλο κοντα και ξαναμιλουμαι :mrgreen: :mrgreen:

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by leshi cy »

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =31&t=3656

...μια καλη φ8ινη ευκαιρια ειναι και αυτο φιλε μου !!!
πολυ καλα οπλα και ι τιμη του εν καλη εν σαν καινουργιο !
μιλα με τον νικολα να τα εβρετε :D

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by mariosspinning »

άλλο να τρώεις ψάρι τρυπημένο και άλλο να τρώεις ψάρι άθικτο,άλλο να νώθεις το τράβημα του λάβρακα πας τη συρτή και άλλο πας το ψαροτούφεκο
τωρά εφιλικά που μιλούμε κοπέλια με παρεξηγιέστε :D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by leshi cy »

mariosspinning wrote:άλλο να τρώεις ψάρι τρυπημένο και άλλο να τρώεις ψάρι άθικτο,άλλο να νώθεις το τράβημα του λάβρακα πας τη συρτή και άλλο πας το ψαροτούφεκο
τωρά εφιλικά που μιλούμε κοπέλια με παρεξηγιέστε :D
κουβεντα καμνουμε φιλε μου!! :D :D
ο κα8ε τροποσ ψαρεματοσ εχει την χαρη του !!
εγω εννεν για τα ψαρκα που το καμνο αλλα για αισθιση που σου δια !!
ειται συναγριδα πεξο ειται κεφαλο ειμαι χαππυ !! :whistle: :whistle:
αλλα σιγα σιγα βαλλησ στοχους!! :D
...εχει που τα 12 που ψαρευκο παρεα εψαρευκα πολλα χρονια με καλαμη οσπου εβαλα μασκα :mrgreen: :mrgreen:

Nikolas Nklou

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by Nikolas Nklou »

leshi cy wrote:
Nikolas Nklou wrote:
chrysanthos9 wrote:.Ρε Νικολα αλλη η χαρη του καλαμιου και αλλη του ψαροτουφεκου :)
Νομιζω αποδειξα σου το αρκετες φορες τουτο ρε 8)
νικολα μου βαλε μασκα φιλε μου και να ερτι τιποτες καλο κοντα και ξαναμιλουμαι :mrgreen: :mrgreen:
καλο ηρτε ,το προβλημα εν οτι ενεν μονο μια φορα που ηρτε αλλα 2-3 ..... μετα ομως που τις επιτυχιες μου με καλαμι (να πιενεις 3 μερες συνεχωμενες σε διαφορετικο τοπο τζε να πιανεις που 3-4 καλα ψαρουθκια ) επροτιμησα να μεινω με καλαμι :)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by chrysanthos9 »

φιλε Μαριε ευχαριστω για τις πληροφοριες βασικα σκεφτουμε για κανενα ξυλινο διλαστιχο η κανενα καρμπον μεταχειρισμενο τα blue tec αρεσκουν μου εδοκιμασα και το καλοκαιρι ενα ραπτορ ηταν καλο μπορω να πω :) Ρε Νικολι να δεις μινερι καμια 10αρκα κιλα να ερκετε καταμουτρα να χασεις 3 μερες υπνο :) φυσικα και τα καλαμια εν ωραια αφου ψαρευκω ακομα με καλαμια αλλα σαν το ψαροτουφεκο εν εχει 8-)
Rememper always someone waiting for you at home

Nikolas Nklou

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by Nikolas Nklou »

chrysanthos9 wrote:φιλε Μαριε ευχαριστω για τις πληροφοριες βασικα σκεφτουμε για κανενα ξυλινο διλαστιχο η κανενα καρμπον μεταχειρισμενο τα blue tec αρεσκουν μου εδοκιμασα και το καλοκαιρι ενα ραπτορ ηταν καλο μπορω να πω :) Ρε Νικολι να δεις μινερι καμια 10αρκα κιλα να ερκετε καταμουτρα να χασεις 3 μερες υπνο :) φυσικα και τα καλαμια εν ωραια αφου ψαρευκω ακομα με καλαμια αλλα σαν το ψαροτουφεκο εν εχει 8-)
Χρυσανθε νομιζω οτι ειπα σου παρα παρα πολλες ιστοριες που ειδα 10+ κιλα μινερκα τζε λιτσες σε συγκεκριμενο τοπο να περνουν μπροστα μου χωρις να διουν σημασια στα τεχνητα μου......

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by admin »

Χρύσανθε κάποτε πρίν απο 3-4 περίπου χρόνια ένιωθα ότι το 90άρι και το 100άρι που είχα ήταν μικρά και αδύναμα και ήθελα να πιάσω ένα υπερόπλο . Έτσι ένα καλός φίλος μου έδωσε να δοκιμάσω για κανένα μήνα ένα 110 διλάστιχο. Στον μήνα το πήρα πίσω. Τα όπλα αυτά σε περιορίζουν . Εγώ πήγαινα ψαροντούφεκο και μου άρεσε να κάνω βολές. Μπορεί να έψαχνα τα μεγάλα ψάρια αλλά όταν έβλεπα και μαι τρύπα ή καμιά κουρκούνα μεγάλη έμπαενα στον πειρασμό και πατούσα την σκανδάλη. Αυτό όμως καταντούσε μαρτύριο με το μεγάλο το όπλο το οποίο με τα 2 λάστιχα κάτσε ύστερα να μαζέψεις τα σχοινιά του μουλινέ και να οπλίσεις. Τελικά έμεινα με το 96άρι μου για όλες τις συνθήκες και όταν πάμε με κανένα φίλο για συγκεκριμένα ψαρέματα (μινέρια) παίρνουμε μεγάλο όπλο . Ας πούμε ότι ένα all around όπλο η δική μου η άποψη είναι κάτω απο 100. Εξαρτάτε απο τι χρήση θέλεις να του κάνεις. Κάποια παιδιά παλι που πηγαίνουν μόνο καρτέρια θέλουν μακριά δυνατά όπλα-εμένα αυτό δέν με βόλευε.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by chrysanthos9 »

κ.Αριστε το πιο μεγαλο θα το χρησιμοποιω οχι σαν βασικο αλλα στους τοπους και στις περιπτωσεις που νομιζω οτι κυκλοφορουν μεγαλα ψαρια η ροφοι εξω που τρυπα γιατι επαθα την αρκετες φορες αν ειμαι για σαργους και κουρκουνοσκαρους το 90αρι εν το αλλασω με τιποτε αλλα αν παω για πιο μεγαλα η αν το επιτρεπει ο τοπος δεν θα χτυπω αλλα μικρα ψαρια αν ξερω οτι κυκλοφορουν μεγαλα
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”