ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by mariosko »

εξαρτατε απο το τι ψαρεματα κανεις αν θα σου χρειαστει το 110. Αν ψαρευεις καρτερια, σε βυθους που τα ψαρια θα σου ερτουν σε αποσταση 3-4 μετρα, ή οταν με το καλο θα κανεις ποιο βαθιες βουτιες και θα περημενεις απο το οπλο σου να σε βγαλει ασπροπροσωπο σε λιγο μακρινη βολη σε πλαναρισμα ( πιθανο σε μεγαλο ψαρι ), παλι θα το χρειαστεις. Το μεγαλο οπλο σε ετσι βουτιες σου δινει και καλη ψυχολογια οτι ολα θα πανε καλα :wink: Αποψη μου ειναι οτι κανενας που ασχολητε με το ψαροτουφεκο δεν παει με ενα οπλο, ναι, και εμενα το 96αρι ειναι το βασικο οπλο, αλλα δεν λειπει το 11ο ( ουτε το 60αρι) απο την βαρκα. Ολα εχουν να κανουν με το τι ψαρεματα κανεις
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by leshi cy »

chrysanthos9 wrote:φιλε Μαριε ευχαριστω για τις πληροφοριες βασικα σκεφτουμε για κανενα ξυλινο διλαστιχο η κανενα καρμπον μεταχειρισμενο τα blue tec αρεσκουν μου εδοκιμασα και το καλοκαιρι ενα ραπτορ ηταν καλο μπορω να πω :) Ρε Νικολι να δεις μινερι καμια 10αρκα κιλα να ερκετε καταμουτρα να χασεις 3 μερες υπνο :) φυσικα και τα καλαμια εν ωραια αφου ψαρευκω ακομα με καλαμια αλλα σαν το ψαροτουφεκο εν εχει 8-)
να σε καλα ρε φιλε μου !
οπωσ ειπε και ο μαριοσ πιο πανω το οπλο εξαρτατε απο τι ψαρεμα καμνεις!
και πολλες φορες απο τισ περιοχες που ψαρευεις και τα ψαρια που βλεπεις!
εμενα το πιο στα8ερο οπλο που περνο παντα μαζι μου εν το 60 αρι !! :lol: :lol:
για ξυλινο εν η ξερο φιλε μου ασ σου πουν τα κοπελεια που εχουν γνωσεις επι του θεματοσ !
εγραψα τζινα που δοκιμασα χωρίς να 8ελο να καμνο διαφήμιση, η τιποτες εν τζιε ε χο τιποτε να κερδίσω :mrgreen: !
...παλε ομοσ το οπλο πεζη ρολο ...αλλα εν τζινο που σου δια το ψαρι ! :wink:
το ψαροτουφεκο θελει εμπειρια και λιγη τυχη :D
...καμια φορα τα μεγαλα τα οπλα μπορει να σου στερισουν ψαρια παρα να σου δοσουν !!
εν 8α γυριζα το 110 να πεξω σορκο σε βραχο ι αλλο ψαρι σε τοπο που ισος να αφισο τιν βερκα ι να τιν καταστρεψω !!
...καλο πασχα κοπελεια ,τζιαι μετα το πασχα ειναι απο τισ καλιτερεσ μερες για ψαρεμα α :mrgreen:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by chrysanthos9 »

συμφωνω ρε κοπελια :D μαζι μου τωρα περνω ενα 75αρι και το 90αρι αλλα φενετε μου μιτσι και σε καποιους τοπους εν νιωθω σιγουρια και ασφαλεια αν καμω βολη σε μεγαλο ψαρι :)
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by chrysanthos9 »

ατε και ερκετε η στολη σημερα ψαρακια θα κλαψετε :) :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by geosub »

Χρυσανθε εχεις Ρm.

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by leonidasss »

Λοιπόν φίλε Χρύσανθε, καταρχήν τα μεγάλα όπλα θα σε υποχρεώνουν σε διαφορετικά ψαρέματα. Πολλές φορές θα παρακαλάς να κρατούσες μικρότερο όπλο, πχ μπορεί να μη ρίχνεις γιατί πίσω από το ψάρι υπάρχει πέτρα και θα χαλάσεις τη βέργα σ., ή δε θα ρίχνεις σε μια μεγάλη κουρκούνα γιατί θα βαριέσαι να ξαναοπλίσεις.

Το ιδανικότερο για εμένα είναι να το έχεις στη σημαδούρα και να το παίρνεις όταν νιώσεις ότι χρειάζεται, ή αν σχεδιάσεις το ψάρεμά σου πχ μόνο για καρτέρι.

Μια άλλη καλή επιλογή είναι ένα δυνατό ξύλινο ή κάρμπον 95άρι διλάστιχο, οπότε είσαι κάπου κοντά και στα δύο.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ψαροτουφεκο τι μεγεθος..

Post by chrysanthos9 »

ναι φιλε μου συμφωνω δεν θα ειναι το βασικο μου οπλο αλλα το οπλο που οταν το εχω αναγκη θα το εχω οταν ξερω κανενα περασμα η οταν καμνω καποια καρτερια ππου ξερω οτι θα περασει κατι μεγαλο η εχω πολλες πιθανοτητες να δω μεγαλο ψαρι :)
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”