χρησιμοποιηση crimps για kevlar ???

Post Reply
User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

χρησιμοποιηση crimps για kevlar ???

Post by andrea5 »

Παιδια χαιρετε θελω να βαλω επιπροσθετο σχοινι στο μουλινε μου και εχω ενα προβλημα ,αν τα ενοσω τα δυο σχοινια με κομπο δεν περνα ο κομπος απο το σιδερενιο κρικο στην ακρια του ψαροτουφεκου ,μπορω να χρησιμοποιησω crimps για το kevlar για loop to loop ?

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: χρησιμοποιηση crimps για kevlar ???

Post by geosub »

Μεν καμεις κατι τετιο.Η θα σου μαγκωσει καπου η ενωση που θα καμεις,πολλα πιθανο κατα το ξετυλημα πανω στο μουλινε, ή θα σου κοπει οταν παρει σκορσο.
Καλυτερα αλλαξε ολο το σχοινι,ενεν αναγκη να βαλεις κεβλαρ.Εγω στα μισα οπλα εχω το ναυλον κορτ 2 μιλιμετρα ασπρο που το γωραζω 10 ευρω τα 100 μετρα.Ετσι αλασσω το σχοινι καθε δευτερη χρονια πολλα φτηνα.Ποτε δεν μου κοπηκε η μου εκαμεν προβλημα.Φταννει να το πλεννεις καλα καλα με πολλυ γλυκο νερο μετα που το ψαρεμα και ειναι οκ.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: χρησιμοποιηση crimps για kevlar ???

Post by andrea5 »

ρε φιλε ηταν εσχατη λυση ,αυριο εν να παω σε τοπο που καποτε κυκλοφορουν κυνογοψαρα ,ετσι ειπα να παω προετοιμασμενος ... χ!σε ψηλα και αγναντευε ενα πραμα ,τελοσπαντων ηταν λαθος που δεν εβαλα που την αρχη να το γεμοσω αλλα ατε ,επομενη φορα ... :)
εν να καμω εν κομπο να περασω καλο τζιαι το πολυ πολυ να σπασει το σιδερουι στην ακρια ... (μακαρι :P ) :roll:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: χρησιμοποιηση crimps για kevlar ???

Post by chrysanthos9 »

οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω :) εγω εχω σχοινι κευλαρ 1,5μμ και ειναι μια χαρα ως τωρα αλλα λιο ακριβουτσικο να το αλλασεις καθε λιο :) εχω το απο το χειμωνα πανω και δεν μου εκαμε προβλημα αλλα 2-3 φορες εχρησιμοποιησα το μουλινε ως τωρα :lol: :lol: εν και η θαλασσα γυαλι τωρα αλλα εν μπορω να παω γμτ πεζω μαππα :(
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”