90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post Reply
adonisy
Posts: 13
Joined: Mon May 02, 2011 6:43 pm

90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by adonisy »

Γεια σας!! Εχω ένα beuchat 90 και θελω να το σεταρω για λαβρακια.
Η βεργα μου ειναι 6.50μμ και μηκος 1.35μ
Τι λαστιχα να βαλω?? Μονό ή διπλα και τι διαστασεις??


Ευχαριστω!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by hdemetris »

Οι πιο πολλοί θα σου πουν ένα λάστιχο 18ρι. Εμένα στο συγκεκριμένο ψάρεμα με έχει βολέψει 90ρι όπλο, 6,5 βέργα και διπλά 14ρια. Είναι ότι κάτσει του καθενός. Εγώ τούτο το στήσιμο δεν το αλλάζω με τίποτα. Πε μου που έχει λαβράκια να έρθω να το δοκιμάσουμε :wink: :lol:
Who the cap fit
Let them wear it

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by paulos charalambous »

τον χατζηπαντελα μου ακουσε λαυρακια εφερμαρε οπως το λαονικο χαχχα :lol: :lol: :lol: :lol:

adonisy
Posts: 13
Joined: Mon May 02, 2011 6:43 pm

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by adonisy »

Επιασα λαστιχο 17.5 χ 24cm.

Τι λαλει??? μ*******α?

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by leshi cy »

για σου φιλε μου
με 17,5 θα έβαζα 6.25 βέργα αποχτάς ταχύτητα!
με 6,5 19 ari
αυτά από μένα
φιλικά
μάριος

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by hdemetris »

Γνώμη μου είναι ότι ταχύτητα στα λαβράκια δεν χρειάζεται. Ουδέποτε είδα λαβράκι να κάνει ελιγμούς να αποφύγει την βέρκα όπως ένας σορκός π.χ. Οπότε να πας για βεληνεκές και διατρητικότητα αν σου κάτσει κάτι μεγάλο.
Να πω ότι είχα στημένο το 90ρι μου για λαβράκια με 6.25 και 17,5 δεν με βόλεψε καθόλου.
Who the cap fit
Let them wear it

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by leshi cy »

φιλε εξαρτάται πως ψαρεύεις!
η ταχύτητα είναι σχετική !
αλλα αν ψαρέψεις με 17,5 και 6,5 και 6,25 θα έχει διαφορα !
για μένα το ιδανικό "μονολαστιχο" είναι 19ari και 6,5 !
στο 86 ari μου έχω 2x16 και 6,5 με 5 μήκη !
ο καθένας ψαρεύει με το set up που του αρμόζει και τον τρόπο που τον βολεύει καλύτερα ανάλογα βυθού βάθους
...το λαβράκι θα έρθει με αργές κίνησης και θα φυγή σαν σίφουνας !
αν φυή !!
τώρα αν μιλάμε για ιχθυοτροφείου εν καλύτερα 17,5 και 6,5 να μην ζαβώνεις και την "βερκα" :lol: :lol:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by hdemetris »

17,5 με 6,5 δεν έχω δοκιμάσει. Εγώ δοκίμασα 17,5 με 6,25 και δεν μου άρεσε. Έπεφτε πολύ γρήγορα η βέργα. Το ότι δεν μου έκατσε εμένα δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Εμένα όπως ανέφερα μου έκατσε το στήσιμο 6,5 βέργα και διπλά 14ρια. Στήσιμο ειδικά για τα άγρια της περιοχής μας (όσα έμειναν δηλαδή) :wink: Με ιχθυοτροφείου δεν ασχολούμαι. Όχι ότι αν τα πετύχω δεν θα τα παίξω αλλά ουδέποτε θα πάω σε μια περιοχή γιατί έφυγαν ψάρια. Αντίθετα επειδή δεν μπορώ την πολυκοσμία θα πάω αλλού :D
Θα ήθελα σε μια φάση να δοκιμάσω και 6,5 με 19ρι αλλά φοβάμαι να αλλάξω το σετάπ που μου έκατσε.
Συμφωνώ ότι πολλές φορές φεύγει σαν σίφουνας αλλά κατά την βολή αν αυτή γίνει την σωστή στιγμή δεν αντιδρά. Ακόμα και όταν αστοχήσεις μένει κάποια δευτερόλεπτα να σε δει και μετά εξαφανίζεται. Δεν είμαι ποτζείνους που κάνουν τον καθηγητή γιατί επήαν 1 ψάρεμα και εμάθαν τα ούλα. Ότι λέω το λέω μετά από παρατηρήσεις πααααάρα πολλών λαυρακοψαρεμάτων. Γι΄αυτό εξάλλου μιλάω εδώ και όχι σε ένα τόπικ για ορφούς ή συναγρίδες.
Όσον αφορά το φίλο που έβαλε την ερώτηση, ρε φίλε αφού το έπιασες που το έπιασες το λάστιχο δοκίμασε το σε 1-2 ψαρέματα.

Ρε Μάριε αφού είμαστε και κοντά να κανονίσουμε κανένα λαβρακοψάρεμα το χειμώνα αν γουστάρεις.
Who the cap fit
Let them wear it

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by leshi cy »

δημήτρη ότι λέμε είναι προσωπικές άποψης !
κάτι που δεν μου ταιριάζει εμενα σε εσένα μπορεί να σου κάθεται γάντι που λάλου με !
κουβέντα "καμνουμε"! :D
το set up 17,5 με 6,25 έχει το φίλος σε 100ari carbon εν το αλλάζει με τίποτε :D
η αληθia είναι efaa πολλά euro σε set up και κατάληξα σε ένα αποτέλεσμα που μου βγαίνει στο ψάρεμα το δικό μου!
...για να καταλάβεις φέτος έπιασα 86 ari και "εψαρευκα" με το 105 με διπλα βαθιά "ξεβαθα" μικρά μεγάλα ότι να νε !
απλά κάποιες φορες (πολλές φορες ) με μεγάλο όπλο στα ρηχά χάνεις ψαρια και στα θολά ...άστα να πάνε !
έτσι κατέληξα στο 86 με 5 μήκη και διπλα !
...η παραπάνω ένα μου πουν εν "πελλαρα" ...αλλα έμαθα να πεζό μακριά και με βάζει μέσα το set up του όπλου!
...φιλε να κανονίσουμε , πολλές φορες και εγώ μονος μου παο όπως τον πέλο :roll: χειμώνα καλοκαίρι !
...έχω αδυναμία στα αγρια λαβράκια , πέρσι είχε αλλα λία πράματα πρόπερσι ήβρα τα στον ίδιο τόπο ένα μηνα σχεδόν ήταν εκεί !
εσχισα ένα μεγάλο πάνω από 4κλ και πολλά αλλα που τα έβλεπα μες τα θολά και η εν μου δηούσαν χέρι η efooumoun να τα παίξω γιατί εν ήμουν "σιουρος" pou ήταν ο παρέας που ήταν μαζί μου ! :mrgreen: :mrgreen:
νε νε γίνουνται και τούτα :lol: :lol:
...μα και εγω εν και ειμαι κανενασ ειδικοσ φιλε ψαρευω 15 χρονια αλλα αμαν εν εχισ βαρκα και στα ρηχα οι δινατοτητεσ σου με νουν στασιμεσ !
τεχνικη αποχτας αλλα εως εκη !
παντοσ αν εχη λιο ψαρι περνουμε και κανενα εσω εχι και φορεσ που εν 8ορουμε λεπι :lol: :lol:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by hdemetris »

leshi cy wrote:δημήτρη ότι λέμε είναι προσωπικές άποψης !
κάτι που δεν μου ταιριάζει εμενα σε εσένα μπορεί να σου κάθεται γάντι που λάλου με !
Έτσι είναι. Αν πας να γράψεις σε κανένα ελληνικό φόρουμ ότι πας για λαβράκια με τα διπλά θα σε φκάλουν πελλό. Εμένα έτσι μου κάθεται όμως. Και σένα απ' ότι φαίνεται.
leshi cy wrote: εχι και φορεσ που εν 8ορουμε λεπι :lol: :lol:
Τούτο εν το πιο συνηθισμένο τους πιο πολλούς μήνες του χρόνου αλλά εμείς πάλε καλά περνάμε. Χαλαρώνουμε, φεύγει το άγχος και συνεχίζουμε. Φτάνει να πιάνουμε και κανένα καλό ψαρούι που και που να γεμίζουν η μπαταρίες :D
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
loukas kosta
Posts: 149
Joined: Fri Jul 29, 2011 5:27 pm
Location: κιτι

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by loukas kosta »

Γεια σας παιδια.
Εγω μες σε τουντες μερες θα παο να αγορασω το Apnea Rayo Plus 75αρι και σκευτουμε να του βαλο λαστιχα Gorrilla 17.5mm.
Εν μαλακια που ενα καμο?
Α και το ψαροντουφεκο δεν θα το χρεισιμοποιω μονο για λαβρακια :D σχετικα για οτι ψαρι βρεθει μπροστα μου :D

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by chrysanthos9 »

αφηστο με το εργαστασιακο σετ υπ
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
loukas kosta
Posts: 149
Joined: Fri Jul 29, 2011 5:27 pm
Location: κιτι

Re: 90ρι ψαροτουφεκο για λαυρακια!! set-up

Post by loukas kosta »

Mε την προτη φθορα των εργοστασιακων να τα αλλαξω

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”