Παχος λαστιχων

Post Reply
koufos
Posts: 26
Joined: Thu Jan 20, 2011 6:24 pm

Παχος λαστιχων

Post by koufos »

δυο λαστιχα διαφορετικου παχους σε ενα οπλο αποδιδουν η το πιο χοντρο εξουδετερωνει το πιο λεπτο?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Παχος λαστιχων

Post by Giorkos »

koufos wrote:δυο λαστιχα διαφορετικου παχους σε ενα οπλο αποδιδουν η το πιο χοντρο εξουδετερωνει το πιο λεπτο?
τούτο εξανατέθηκε πολλές φορές σε ελληνικά φόρουμ

άλλοι υποστηρίζαν ότι το λεπτό εν κάμνει δουλειά...άλλοι ότι κάμνει....

εγώ 'νομίζω' ότι κάμνει (αν και δεν εδοκίμασα ποττέ μου :) ) .... .... αν κάμνει σε ούλλη τη διαδρομή εν το ξέρω... (εκτός τζαι αν μας δωρίσουν σούπερ ψηλής ταχύτητας κάμερα :D )

εν όπως να κουντούν ένα αυτοκίνητο 2 άτομα...ένας παλλικαράς, τζαι ένα μισκήνης... σίουρα ο μισκήνης προσδίδει ενέργεια να ταράξει το αυτοκίνητο....

παλιά ερώτησα, σε ελληνικό φόρουμ , αν δύο λάστιχα ίδιας εταιρείας, μίγμα κτλ αλλά διαφορετικής διαμέτρου (πχ, ένα 16 και ένα 20αρι.)
αν τεντωθούν και τα δύο στον ίδιο συντελεστή, και αφαιθούν να εκτονωθούν (χωρίς βέρκα) ...ποιο θα εκτονωθεί πιο γρήγορα ??? (δηλ να φτάσει στον αρχικό σημείο πριν την επιμύκυνση του...)


παλιά είχαμε μιλήσει για ένα μικρό τεστ, (παρόμοια εγίναν σε άλλο σαιτ) αλλά εμείναμε στην κουβέντα.... ελπίζω κάπιοα μέρα να καταφέρουμε να το κάμουμε....

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =33&t=1165




ναι....μεν πεταχτείτε να μας πείτε ότι να μεν το ψάχνουμε, τζαι να πιάμε τα όπλα τζαι να πάμε ψάρεμα τζαι κανεί...... λίο ψάξιμο (για διάφορους λόγους) δεν βλάπτει :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Παχος λαστιχων

Post by MariosK »

Giorkos wrote: ναι....μεν πεταχτείτε να μας πείτε ότι να μεν το ψάχνουμε, τζαι να πιάμε τα όπλα τζαι να πάμε ψάρεμα τζαι κανεί...... λίο ψάξιμο (για διάφορους λόγους) δεν βλάπτει :wink:
Τούτη κουβέντα εν ούλλο το ψάρεμα ρε Giorko. Αν μεν είχε 15 πελλούς να το ψάχνουν κόμα ήταν να ψαρεύκουμε με τα παμπού τζε τις τρίχες του άππαρου :lol:.

Όσο για τα δύο λάστιχα, δεν είμαι ψαροτουφεκκάς, αλλά με βάση τους νόμους της φυσικής είναι όπως τα είπε ο Giorkos, θα δίνει και το μικρό μια ώθηση αλλά με σίγουρα δεν εξουδετερώνεται. Δύο δυνάμεις εξουδετερώνονται μόνο όταν ασκούνται προς αντίθετες κατευθύνσεις.

ZIAD
Posts: 18
Joined: Wed Jan 26, 2011 8:11 am

Re: Παχος λαστιχων

Post by ZIAD »

φιλε κουφε πιστευω πως εξαρταται και απο το μηκος του οπλου που θα χρησιμοποιησεις οπως και απο τι ειναι φτιαγμενο το οπλο (ξυλινο, καρμπον.......) . εαν το παχος των λαστιχων εχουν διαφορα απο 1-2 mm και παιξεις με το μηκος οπλισης τοτε η συμπεριφορα τους ειναι -σχεδον- φυσιολογικη....αν τα οπλισεις στο ιδιο μηκος και χασεις καμια ψαρουκλα..."δεν φταιμε εμεις"!!!!!!!!!! :) αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη φιλε! τελος για να μην βασανιεσε περαστου 2 ομοια λαστιχα να εχεις την φαλακρη κκελλε σου ησυχη :lol: :lol: :lol:

koufos
Posts: 26
Joined: Thu Jan 20, 2011 6:24 pm

Re: Παχος λαστιχων

Post by koufos »

νομιζω μονο ο Μπεκας θα εχει μια απαντηση τεκμηριωμενη.τουτο με την ψαρουκλα επιαμε πολλα ρε σιηλα!σε θεωρω υπευθυνο.

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: Παχος λαστιχων

Post by Panayiotis3 »

Φιλε ετσι κουβεντα εγινε λογος 3-4 αρθρων σε γνωστο ελληνικο περιοδικο που αφορουσε εκτος απο το παχος των ελαστικων και την αποδοση τους αναλογα με το βαθος και αν δεν καμνω λαθος ειναι του Μπεκα οπως ειπεν και ο κουφος. Οντως το λεπτοτερο λαστιχο δινει καπια ωθηση αλλα τωρα το ποση διαφορα θα εχει δεν ξερω.

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Παχος λαστιχων

Post by leshi cy »

πάντως λαλούν όtι δουλευκη :) !
αλλα "εφατιν :mrgreen: :mrgreen: " πολλές φορες με λάστιχα, έκαμα πολλές δοκιμες ειδικά στο raptor m!δεν θα έβαζα πάντως 2 διαφορετικά στο όπλο m :wink: !
συνήθως έχουν τα σαν δεύτερο και t ο βάζεις αν δεις κανένα μεγάλο ψάρι!
...πε μας ήντα οπλο + βέργα έχεις και ένα σου πούμε καμια 50αρκά σωστές απαντήσεις :lol: :lol: !
...φιλε η αλήθεια είναι πως αν δεν δοκιμάσεις κάποια set up για να βρείς το ιδανικό για το όπλο σου δουλειά εν κάμνεις!
αν ε δοκίμασε κάποιος άλλος και πει σου το κόμμα καλύτερα :wink:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Παχος λαστιχων

Post by Giorkos »

leshi cy wrote: ...πε μας ήντα οπλο + βέργα έχεις και ένα σου πούμε καμια 50αρκά σωστές απαντήσεις :lol: :lol: !
:clap: :clap: :clap:

:lol: :lol: :lol: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: Παχος λαστιχων

Post by geosub »

leshi cy wrote:πάντως λαλούν όtι δουλευκη :) !
αλλα "εφατιν :mrgreen: :mrgreen: " πολλές φορες με λάστιχα, έκαμα πολλές δοκιμες ειδικά στο raptor m!δεν θα έβαζα πάντως 2 διαφορετικά στο όπλο m :wink: !
συνήθως έχουν τα σαν δεύτερο και t ο βάζεις αν δεις κανένα μεγάλο ψάρι!
...πε μας ήντα οπλο + βέργα έχεις και ένα σου πούμε καμια 50αρκά σωστές απαντήσεις :lol: :lol: !
...φιλε η αλήθεια είναι πως αν δεν δοκιμάσεις κάποια set up για να βρείς το ιδανικό για το όπλο σου δουλειά εν κάμνεις!
αν ε δοκίμασε κάποιος άλλος και πει σου το κόμμα καλύτερα :wink:
Εδοκιμασα σε 3-4 οπλα αλλα μονο σε ενα μου εκατσε σωστα, σε 90αρι(97 Μ.Ο)καρπον ενα 17μισαρι και βοηθητικο ενα 14αρι.

koufos
Posts: 26
Joined: Thu Jan 20, 2011 6:24 pm

Re: Παχος λαστιχων

Post by koufos »

εδοκιμασα πολλες φορες ρε παιδκια αλλα το ματι δεν ειναι αξιοπιστο.το οπλο που κρατω τωρα ειναι 105 καρπον με κλειστη κεφαλη εικοσαρι λαστιχο και εφταρα.

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: Παχος λαστιχων

Post by geosub »

koufos wrote:εδοκιμασα πολλες φορες ρε παιδκια αλλα το ματι δεν ειναι αξιοπιστο.το οπλο που κρατω τωρα ειναι 105 καρπον με κλειστη κεφαλη εικοσαρι λαστιχο και εφταρα.
Αντι για εξτρα λαστιχο δοκιμασε μια βερκα 6.75 στο ιδιο μηκος με την εφταρα σου, με το λαστιχο που εχεις.Θα εκπλαγεις που το αποτελεσμα. :wink:

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Παχος λαστιχων

Post by leshi cy »

koufos wrote:εδοκιμασα πολλες φορες ρε παιδκια αλλα το ματι δεν ειναι αξιοπιστο.το οπλο που κρατω τωρα ειναι 105 καρπον με κλειστη κεφαλη εικοσαρι λαστιχο και εφταρα.
φιλε δεν ξέρω για τι είδος ψαρέματος έχεις το όπλο στημένο!
20ari "μονολαστιχο" και 7 μονο για "πλαναρισματα" κάνει σε κάθετες βολές και για μαύρα ψαρια από κοντινή απόσταση!
αν βάλεις όπως είπε ο φίλος 6,75 θα απόχτησις ταχύτητα και θα μπορείς να το δουλέψεις και σε "καρτεpια" 8) !
...όχι πως δεν κάνει τώρα αλλα η βολή σου πιστεύω θα είναι πολύ αργή!
...η ιδέα η δικια m , είτε αλλάζεις κεφάλι πας σε ανοιχτή με 2 x 17,5 και 7 8) !
η ακόμη με 2 x 17,5 και 6,75 θα έχεις ταχύτητα και διάτρηση :wink: !
αν αφήσεις το όπλο όπως είναι βάλε 17,5 βιδωτό και 17,5 περαστό κομμένα στους ιδιους συντελεστές και θα είσαι δύναμη!
...πάντα αυτά δικια m άποψη από προσωπικές δοκιμες!
φιλικά
μάριος :D
...αν "αλα3eις" βέργα ίσος χρειαστεί "βαριδομα" , το καλύτερο είναι ότι και αν αλλάξεις να κανεις βολές σε στόχο και μετά για ψαράκια :mrgreen: :mrgreen: !

koufos
Posts: 26
Joined: Thu Jan 20, 2011 6:24 pm

Re: Παχος λαστιχων

Post by koufos »

η βολη ειναι γρηγορη.δεν υπαρχει ιδιαιτερη μεταβολη απο 6.5 σε 7αρα.εχω απορια ομως αν θα βοηθουσε ενα πιο λεπτο λαστιχο σε ορισμενες περιπτωσεις ειδικα σε βαθος που να επηρεαζει την δυναμη.σαν δευτερο βοηθητικο.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Παχος λαστιχων

Post by hdemetris »

Σίγουρα θα βοηθήσει.
Για να στηρίξω την άποψη μου θα αλλάξω λίγο την ερώτηση. Αν έχεις δυο ίδια λάστιχα αλλά τα κόψεις με λίγο διαφορετικό συντελεστή οπότε το ένα θα δίνει παραπάνω δύναμη στην βέργα τότε ακυρώνεται το άλλο? Σίγουρα όχι γιατί εγώ ποτέ δεν τα κόβω ακριβώς με τον ίδιο συντελεστή και αν καμιά φορά μου κοπεί το ένα λάστιχο και μείνω μόνο με ένα το όπλο μου ρίχνει όπως το νεροπίστολο. Οπότε δίνουν και τα δυο δύναμη στην βέργα απλά το ένα δίνει παραπάνω. Το ίδιο θα ισχύει και με δυο διαφορετικής διαμέτρου λάστιχα.
Who the cap fit
Let them wear it

koufos
Posts: 26
Joined: Thu Jan 20, 2011 6:24 pm

Re: Παχος λαστιχων

Post by koufos »

ευχαριστω

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”