Μασκα mares opera

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Μασκα mares opera

Post by chrysanthos9 »

Επιασα εχτες την πιο πανω μασκα την mares opera εκαψα τους φακους την μεσα πλευρα παντα για να φυγει τυχον σιλικονη για να μεν θολωνει αλοιψα την με οδοντοκρεμα τους φακους και εβαλα την μεσα σε σαπουνοερο ολη την νυχτα αλλα σημερα που εβουτησα καθε 3-4 λεπτα εθολωνε ομως ο ενας φακος εδολωνεν παραπανω που τον αλλο. Εχει κανενας αλλος την ιδια μασκα να μου πει εντυπωσεις? τι αλλο πρεπει να καμω για να μεν θολωνει?
Rememper always someone waiting for you at home

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Μασκα mares opera

Post by mariosko »

ξαναειπαμε τα. φτυμακομα σαν ειναι στεγνη, απλοσε το να παει παντου στα γυαλια, ενα βουτημα στη θαλασσα να ξεπλυθει, βρεξιμο του προσωπου να πεσει λιγο η θερμοκρασια, φορεμα και μεσα
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μασκα mares opera

Post by Giorkos »

εγώ πάντως κάμνω τζαι ελάχιστα τη σιλικόνη μετο τσακμάτζι...εν κρούζει, αλλά μεν την κάμεις well done !!! :wink:

φτύμμα άμαν εν δουλεμένη η μάσκα δουλεύει...σε πιο νέες μάσκες αρχικά το φτύμμα υστερούσε....έβαλλα (ακόμα βάλλω δηλαδή) λίο εύρηκα (υγρό πιάτων) όταν εν στεγνή η μάσκα, τρίφκω τους φακούς τζια λίο τη σιλικόνη τζαι ξεπλένω... άμαν ήτνα νέα η μάσκα έβαλα το ποτσούιν με το υγρό πάστη σημαδούρα γιατί άμαν ελάλεν να θολώσει, με το φτύμμα εν έκαμνε τίποτες....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μασκα mares opera

Post by chrysanthos9 »

Γιωρκο εδοκιμασα το θολωνει παλε αλλα οι τοσο συχνα με το καιρο ε θα θολωνει? εννοω οσες πιο πολλες ωρες σε θαλασσινο νερο εν να μεν θολωνει? αν ναι αν την βαλω μεσα σε μια σικλα νερο θαλασσινο μια εφτομα εν να σασει? η να την βαλω μια εφτομα σε σαπουνονερο και να αλοιψω τους φακους με οδοντοκρεμα?


σημερα εχαλασεν μου το ψαρεμα αφου καθε λιο εθολωνε μιλουμε πριν να βαλω το υγρο καθε 1 λεπτο ενω που το εβαλα καθε 3-4
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μασκα mares opera

Post by Giorkos »

τωρά να την αφήκεις αλο μια εφτομά μες το νερό ενξέρω αν θα κάμει διαφορά...εγώ αντί να την αφήκω στο νερό θα την έτριφκα κάθε μέρα με οδοντόπαστα, ή υγρό τζαι θα την καθάριζα...έτσι μάλλον θα αφαιρέσεις τα υπόλοιπα σιλικόνης πιο εύκολα....

επέμενε τζαι θα 'νικήσεις'

Υ.Γ σήμερα στο ψάρεμα μας, άμαν φκω που το νερό τζαι ξαναμπώ 70% η μάσκα θαμπώνει λίο στην εξωτερική περίμετρο των γυαλιών...σήμερα έκαμεν το΄....με φτίμα νώθει με τίποτε...αν είχα υγρό θα ήταν μια χαρά...αλλά εν είχα :evil:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μασκα mares opera

Post by chrysanthos9 »

δλδ ρε Γιωρκο να την τριφκω καθε μερα με οδοντοκρεμα και να την ξεπλενω η με υγρο? αν το καμω αρκετες φορες την μερα εν ν σασει μαλλον?


υπαρχει περιπτοσει να μεν σασει?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μασκα mares opera

Post by Giorkos »

νομίζω αν το κάμνεις κάθε μέρα εν να είναι σαν να τζαι κάμνεις της τες χρήσεις της όταν θα επήαινες ψάρεμα !!! (τουλάχιστον έτσι νομίζω :wink: )

μεν φοάσαι τζαι θα σάσει....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μασκα mares opera

Post by chrysanthos9 »

μακαρι ρε φιλε μου γιατι εχασα 2 ψαρεματαα για την μασκα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μασκα mares opera

Post by chrysanthos9 »

φιλε Γιωρκο εκαμα οπως μου ειπες και ερτιψα την μασκα καλα για 2 ωρες και τωρα εν πομπα εν θολωνει καθολου :D ευχαριστω ρε φιλε
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μασκα mares opera

Post by chrysanthos9 »

Ελυσα ενα προβλημα βρηκα αλλο ενα που ελπιζω να λυνεται ευκολα αν λυνεται. Σημερα ηταν θολα στα πολυ ρηχα και αποφασισαμε να παμε λιγο βαθυτερα στην ζωνη των 7-8 μετρων στην πρωτη κιολας βουτια καθως κατεβαινα στο βυθο ενιωθα την μασκα να μεν σφυγγει πολυ και να νιωθω εντονο πονο λιγο πανω απο τα ματια? για πιο λογο συνεβαινε αυτο? δυστηχος μετα απο αυτο ψαρεψα με τα θολα με καθολου αποτελεσμα :x
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Μασκα mares opera

Post by maky »

chrysanthos9 wrote:Ελυσα ενα προβλημα βρηκα αλλο ενα που ελπιζω να λυνεται ευκολα αν λυνεται. Σημερα ηταν θολα στα πολυ ρηχα και αποφασισαμε να παμε λιγο βαθυτερα στην ζωνη των 7-8 μετρων στην πρωτη κιολας βουτια καθως κατεβαινα στο βυθο ενιωθα την μασκα να μεν σφυγγει πολυ και να νιωθω εντονο πονο λιγο πανω απο τα ματια? για πιο λογο συνεβαινε αυτο? δυστηχος μετα απο αυτο ψαρεψα με τα θολα με καθολου αποτελεσμα :x
εξίσωση μάσκας ονομάζεται η λύση :)
ελευθέρωσε λίγο αέρα από την myth σου στη μάσκα μέχρι να νοιώσεις άνετα και το πρόβλημα λύθηκε

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μασκα mares opera

Post by chrysanthos9 »

ευχαριστω φιλε θα το δοκιμασω αυριο αλλα εν θα θολωνει η μασκα?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: Μασκα mares opera

Post by I_AM_BLUE »

chrysanthos9 wrote:Ελυσα ενα προβλημα βρηκα αλλο ενα που ελπιζω να λυνεται ευκολα αν λυνεται. Σημερα ηταν θολα στα πολυ ρηχα και αποφασισαμε να παμε λιγο βαθυτερα στην ζωνη των 7-8 μετρων στην πρωτη κιολας βουτια καθως κατεβαινα στο βυθο ενιωθα την μασκα να μεν σφυγγει πολυ και να νιωθω εντονο πονο λιγο πανω απο τα ματια? για πιο λογο συνεβαινε αυτο? δυστηχος μετα απο αυτο ψαρεψα με τα θολα με καθολου αποτελεσμα :x
Φίλε μάλλον δεν ήταν η μάσκα που σε έσφιγκε...
Το πιο πιθανό να είχες κλειστά ιγμόρεια, και ένιωθες την πίεση στην κοιλότητα πάνω από το μέτωπο...και να νόμιζες είναι η μάσκα...
Την πρώτη φορά που το έπαθα, και εγώ νόμισα ότι με έσφιγκε η μάσκα :naughty: αλλά εκείνο είναι κάτι διαφορετικό, και δεν είναι τόσο έντοσο στα 7-8 μέτρα όπως λέεις... :wink:
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μασκα mares opera

Post by chrysanthos9 »

δλδ ρε φιλε κλειστα ιγμορεια τι σημαινει? ακομα εν εδοκιμασα εξισωση μασκας οπως μου ειπε ο φιλος Μακης μαλλον αυριο και θα σας ενημερωσω αν αυτο το προβλημα εχω η αν αυτο με τα κλεισtα ιγμορεια
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: Μασκα mares opera

Post by I_AM_BLUE »

Βασικά είναι κάποιες περιοχές που έχουν αέρα, μέσα στο μέτωπο και την περιοχή γύρω από την μύτη (κάπως έτσι, έχει πολλούς ειδικούς εδώ να σου πουν ακριβώς), και όταν εισαι άρρωστός-κρυωμένος, γεμίζουν βλέννα και δεν εξισώννεται η πίεση ( ενώ κανονικά εξισώνεται αυτόματα χωρίς την ανάγκη να κάνεις κάτι όπως με τα αυτιά σου και τις σάλπιγγες)
Έτσι, μόλις αυξηθεί το βάθος, νιώθεις πόνο από την συστολή του αέρα που δημιουργεί κενό...
Το ίδιο μπορεί να το νιώσεις και στα δόντια, αν έχει κάποιο χαλασμένο π.χ
Κάποτε συμβαίνει ακόμα και στο 0,5 μέτρο μόλις βάλεις την κεφαλή σου στο νερό, πριν καν νιώσεις την ανάγκη να εξισώσεις πίεση στα αυτιά σου...

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=213&pr=1
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”