100αρι ή 110αρι

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

παιδια θελω να αγορασω καινουριο ψαροτουφεκο carbon καταπροτιμηση, διαθετω γυρω στα 300 ευρω, αλλα εχω τις εξεις αποριες:
α) 100αρι ή 110αρι ποιες διαφορες τους; μονο το μηκος οπλισης και με εναν αναποδο φτιαχνονται ολα;
β) να αγορασω ετοιμο ή να στησω ενα σε καποιο καταστημα;
γ) μπορειται να μου πειτε που να παω (Λεμεσο π.χ.) γιατι Λευκωσια εν εχω πολλες επιλογες για carbon

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

χρησιμοποιω ενα 75αρι lanara master με μονο δετο 18αρι και 6,25 βεργα, και ενα 90αρι mares phantom με 2χ14αρια και 6.3 βεργα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote:χρησιμοποιω ενα 75αρι lanara master με μονο δετο 18αρι και 6,25 βεργα, και ενα 90αρι mares phantom με 2χ14αρια και 6.3 βεργα
χωρίς να πιάμε θεωρίες κτλ κτλ κτλ, μόνο τζαι μόνο επειδή έσιης 90αρι....

αν ήμουν στην θέση σου θα έπιανα το 110.....

τζαι γιατί όι...110 με ανάποδο :wink:

τωρά τι όπλο , ιτς άπ ττου γιού !!!

εντιτ: έγραψα πιο πριν αλλα΄εσύγχησα τον βιντειτς με τον μπαρακουτα τζαι έσβησα το :D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by chrysanthos9 »

Πολλα καλο το θεμα που ανοιξες ρε φιλε εχω και εγω την ιδια απορια. Τωρα εγω χρησιμοποιω ενα lanara master 90 2x16mm kai 6.5 difteri ειμαι μεταξυ αυτου http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... &P_ID=2168 και http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... _ID=1554ας μας πουν οι εμπειροι την γνωμη τους
Last edited by chrysanthos9 on Thu Jun 17, 2010 9:04 am, edited 2 times in total.
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

Giorkos wrote:τωρά τι όπλο , ιτς άπ ττου γιού !!!
:?: :think: :?:

επειδη οπως ειπαμεν ειμαι αρχαριος και λιο ασχετος ηταν για να ακουα διαφορες γνωμες που εσας που σιουρα εδοκιμασετε καμποσα οπλα και εσχηματισετε καποιες γνωμες για να εκαμνετε την επιλογη μου λιο ποιο ευκολη!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote: ηταν για να ακουα διαφορες γνωμες που εσας που σιουρα εδοκιμασετε καμποσα οπλα και εσχηματισετε καποιες γνωμες για να εκαμνετε την επιλογη μου λιο ποιο ευκολη!!!
εσώθηκες τωρά....είπαμε ...είμαστε λίο πιο έμπειροι που άλλους, αλλά τζαι εμείς (τουλάχιστον ο εαυτός μου) θεωρώ ότι είμαι ένα σκαλί πιο πάνω που νεος :)

είπες ότι έσιης μέχρι 300....τζίνο μόνο εν ναν το 'εμπόδιο σου' εκτός τζαιαν έβρεις κανένα σεκοντ χαντ !!!




ένα λινκ στο ελληνικό σάιτ (αν και δεν θα το ονόμαζα κάρπον τούτο) ...εγώ άμαν ακούω κάρπον ο νους μου πάει σε μονομπλόκ ....αλλά εν καλό απόι λεν τζαι εν μόνο 200....

θα σε διαφωτήσουν τζαι οι πιο έμπειροι φυσικά....

http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 46#p182146
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Feuilles »

chrysanthos9 wrote:Πολλα καλο το θεμα που ανοιξες ρε φιλε εχω και εγω την ιδια απορια. Τωρα εγω χρησιμοποιω ενα lanara master 90 2x16mm kai 6.5 difteri ειμαι μεταξυ αυτου http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... &P_ID=2168 και http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... _ID=1554ας μας πουν οι εμπειροι την γνωμη τους
Παιδιά, υποστηρίξετε τα κυπριακά μαγαζιά. Τα πράγματα είναι δυσοίωνα και χρειάζονται την υποστήριξη μας γιατί χωρίς αυτούς δεν θα πάμε μπροστά. Ποιός ο λόγος να αγοράσω κατι απο το ιντερνετ αμα μπορώ να πάρω ακριβώς το ίδιο προιόν 10-20 ευρώ ακριβότερα από Κύπρο και να υποστηρίξω αυτούς που υποστηρίζουν το άθλημα? Αφού όλα τα προϊόντα υπάρχουν. Δυστυχώς βλέπω πολλά μαγαζια με ειδη αλιείας να σκεφτονται σοβαρά το πως θα κινηθούν. Αν γεμίσει ο χώρος με μαγαζια ιντερνετ θα εχουμε μεγαλο προβλημα. Γνωμη μου πάντα
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote: γ) μπορειται να μου πειτε που να παω (Λεμεσο π.χ.) γιατι Λευκωσια εν εχω πολλες επιλογες για carbon
Για Λεμεσό ξέρω θκυο στα σίουρα..έιση αλλο κάνα θκυο αλλά δεν τα ξέρω :shifty: (είμαι που λάρνακα) (ίσως να σου πουν άλλοι)

το ένα εν το Blua Ventura (Παναγιώτου) τζαι το άλλο εν το Bleu Instict (Παυλίδης) ....αν τα έγραψα σωστά...

τζαι οι θκυο εν να σε βοηθήσουν τζαι πραγματικά ξέρουν τι σου λένε....φέρνουν τζαι ωραία όπλα (κάρμπον τζαι μή)....

δώστον γυρό σου, τζαι πιας τα όπλα καλά στο σιέριν σου...να δεις αν σου 'κάθουνται' τζαι αν σου γεμώνουν το μάτι :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

chrysanthos9 wrote:Πολλα καλο το θεμα που ανοιξες ρε φιλε εχω και εγω την ιδια απορια. Τωρα εγω χρησιμοποιω ενα lanara master 90 2x16mm kai 6.5 difteri ειμαι μεταξυ αυτου http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... &P_ID=2168 και http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... _ID=1554ας μας πουν οι εμπειροι την γνωμη τους
Ρε φιλε εθωρουσα τα και εγω τουτα τα ψαροτουφεκα αλλα επειδη εν μεγαλα πιστευω θα ειναι αρκετα βαρετα και κουραστηκα για πολυωρο ψαρεμα, αλλα να ακουσουμε και τους πιο εμπειρους τι εχουν να πουν. Και οπως ηπε ο Feuilles επειδη τα ψαροτουφεκα τουτα εν σχετικα φτηνα ενα συμφερει να τα φερεις γιατι τζινα που θα γλυτωσεις θα τα δοσεις για μεταφορικα (εν 15 ευρω για να σου τα στηλουν Κυπρο).

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

Giorkos wrote:Για Λεμεσό ξέρω θκυο στα σίουρα..έιση αλλο κάνα θκυο αλλά δεν τα ξέρω :shifty: (είμαι που λάρνακα) (ίσως να σου πουν άλλοι)

το ένα εν το Blua Ventura (Παναγιώτου) τζαι το άλλο εν το Bleu Instict (Παυλίδης) ....αν τα έγραψα σωστά...

τζαι οι θκυο εν να σε βοηθήσουν τζαι πραγματικά ξέρουν τι σου λένε....φέρνουν τζαι ωραία όπλα (κάρμπον τζαι μή)....

δώστον γυρό σου, τζαι πιας τα όπλα καλά στο σιέριν σου...να δεις αν σου 'κάθουνται' τζαι αν σου γεμώνουν το μάτι :wink:

Μαλλον εν να παω αυριο για να δω γιατι σημερα εχουμεν αλλες υποχρεωσεις.(Μπορειτε να μου εξηγησετε που ακριβως ειναι αν εν ευκολο)
Vintage wrote:Τα αναγκαία τα έχεις
Χρειάζεσαι ένα ποιο κοντό όπλο και είσαι κομπλέ
Τώρα άμα νοιώθεις πως θες και ποιο μακρή θα συμφωνήσω με τον Γιώρκο 110
Ποιο κοντο εχω ενα 50αρουι(αλλα λειφκεται λαστιχα και βερκα)!! :D :D Επια και εκαμνα καστομιες πας το πρωτο μου ψαροτουφεκο να αρκεψουμε να μαθαινουμε λιο τωρα που ειμαστεν ουλλη μερα εσσω και εν εχουμεν ιντα που εν να καμνουμε

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote: επειδη εν μεγαλα πιστευω θα ειναι αρκετα βαρετα και κουραστηκα για πολυωρο ψαρεμα, .
ρε παναγιώτη,

σίουρα εν να πιο φασαρία που ένα κοντό όπλο, αλλά δεν νομίζω ότι ένα όπλο εν κουραστικό σε πολύωρο ψάρεμα... εκτός τζαι αν κρατάς το 110 που την λαβή συνέχεια σε πολύωρο ψάρεμα ....ε ναι...τότε εν να πονήσεις τον καρπό σου....

τα όπλα λογικά λίο πολλά εν να είναι ουδέτερα στο νερό....

που την άλλη έσιη τζαι ας την πούμε μια 'μέθοδο' που το κρατάς...με λία λόγια, κρατάς το ψτ με ΄τεθκιο τρόπο που να το κουβαλάς ευκολία, αλλά συνάμα αν φύει η βέρκα που μόνη της (ο θκιάολος έσιη πολλά πόθκια) να είσαι τζαι εσύ τζαι οι άλλοι δίπλα σου ασφαλείς....

εγω πχ ένα όπλο 105 που έχω κρατώ το κάποτε ανάποδα που την λαβή με το σιέρι τεντωμένο πίσω, ή που την μέση που την κάτω πλευρά (που αν παίξει εν θα μου φαν τα σιέρκα μου τα λάστιχα)..ο σωλήνας του όμως δεν είναι στρογγυλός τζαι γιαυτό έσιη τόπο να το κρατώ....

νομίζω μεν σε απασχολά το βάρος....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Panayiotis3 »

Giorkos wrote:
Panayiotis3 wrote: επειδη εν μεγαλα πιστευω θα ειναι αρκετα βαρετα και κουραστηκα για πολυωρο ψαρεμα, .
ρε παναγιώτη,

σίουρα εν να πιο φασαρία που ένα κοντό όπλο, αλλά δεν νομίζω ότι ένα όπλο εν κουραστικό σε πολύωρο ψάρεμα... εκτός τζαι αν κρατάς το 110 που την λαβή συνέχεια σε πολύωρο ψάρεμα ....ε ναι...τότε εν να πονήσεις τον καρπό σου....

τα όπλα λογικά λίο πολλά εν να είναι ουδέτερα στο νερό....

που την άλλη έσιη τζαι ας την πούμε μια 'μέθοδο' που το κρατάς...με λία λόγια, κρατάς το ψτ με ΄τεθκιο τρόπο που να το κουβαλάς ευκολία, αλλά συνάμα αν φύει η βέρκα που μόνη της (ο θκιάολος έσιη πολλά πόθκια) να είσαι τζαι εσύ τζαι οι άλλοι δίπλα σου ασφαλείς....

εγω πχ ένα όπλο 105 που έχω κρατώ το κάποτε ανάποδα που την λαβή με το σιέρι τεντωμένο πίσω, ή που την μέση που την κάτω πλευρά (που αν παίξει εν θα μου φαν τα σιέρκα μου τα λάστιχα)..ο σωλήνας του όμως δεν είναι στρογγυλός τζαι γιαυτό έσιη τόπο να το κρατώ....

νομίζω μεν σε απασχολά το βάρος....
Εν γι' αυτο που εζητησαμεν αποψεις. Αλλα ειχα την εντυπωση οτι εν ποιο βαρετα για τουτο επειενα για carbon, αλλα τωρα που μου το λαλεις να πιασω ενα αλουμηνιο καλητερο απ' οτι θα ηταν το carbon.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Vintage wrote: 300 Εύρο εν λίγα?
Αρχάριος να πάρει μόνομπλοκ?

Συγνώμη γιώρκο αλλά τζαι σένα σε δουλεύουν κανονικά με τα παιχνίδια του μάρκετινκ

300 δε ίναι λίγα...

κάρπον για μένα = μονομπλόκ....

εφόσον το κάρπον έσιη τα χουγια για σεξουαλικά σχήματα...τζαι θα ξοδέψει το ευρώ ας πάρει κάτι 'εξωτικό' ....

το μάρκετινγκ, ή τα παιγνίδια του μάρκετινγκ αρέσουν μου πολλά....αρέσκει μου γενικά ο 'εξοπλισμος' όσο αφορά τα όπλα ( γουστάρω τες κατασκευές) ....
ΔΕΝ πήρα κανένα παιχνίδι του μάρκετινγκ και ούτε θα πάρω...τούτο εν σίουρο.......
το μονο μαρκετινγκ 'παιχνίδι' που κάποτε θα πιάω , είναι τα πέδιλα :wink: (εξεράναν τα πόθκια μου με τες πλαστικούρες, ιδίως άμαν τραβώ τζαι την σημαούρα) :shifty:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by chrysanthos9 »

Ρε Γιωρκο ενα ξυλινο ιδιοκατασκευη 110 χωρις να βαλεις βεργα λαστιχα μουλινε ποσα εν να σου στοιχισει?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: 100αρι ή 110αρι

Post by Giorkos »

Panayiotis3 wrote:
Αλλα ειχα την εντυπωση οτι εν ποιο βαρετα για τουτο επειενα για carbon,
γενικά το κάρμπον εν αλαφρύ σαν υλικό, αλλά για να έσιη σωστή πλευστότητα το όπλο εν να το βαριδώσουν ανάλογα ...

έτσι, 3 όπλα (ξύλενο, κάρπον, αλουμίνιο) με το ίδιο ακριβώς σχήμα (δηλαδή ίδιο ΟΓΚΟ) εάν τα βαριδώσεις για να είναι τζαι τα 3 ουδέτερα στο νερό (ίδια πλευστότητα) , τότε τζαι τα 3 έξω που το νερό θα έχουν το ίδιο ακριβώς βάρος (αρχιμήδης), απλώς θα διαφέρει το βάρος του μολυβιού στο κάθε όπλο ....

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... E%B4%CE%B7

http://users.sch.gr/apouliassis/pbuoy.htm

http://www.ortsa.gr/article.php?aid=97
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”