Ασχετος

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Ασχετος

Post by chrysanthos9 »

Λεω να αρχισω λιγο το ψτ για να πηγαινω οταν τα νερα ειναι πολυ καθαρα και δεν καμνει για ψαρεμα με καλαμι.Τι εξοπλισμο να πιασω?
Rememper always someone waiting for you at home

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Ασχετος

Post by mariosko »

πεδιλα, στολη, ψαροτουφεκο, σημαδουρα με σχινι, μαχαιρι, ζωνη με βαροι, μασκα, αναπνευστηρα, κλατσακια, γαντια, (φανάρι :shhh: ) Αυτα ειναι τα βασικα για την ανεση σου και πρωπαντων για την ασφάλεια σου. α και Αδεια ψαροτουφεκου, να εισαι νομιμος
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Hummerhead
Posts: 26
Joined: Fri Apr 24, 2009 4:45 pm

Re: Ασχετος

Post by Hummerhead »

Φίλε εντελώς περιστασιακά απ ότι καταλαβα θέλεις να ασχοληθείς ετσι? οσα χρειάζεσαι τα ανέφερε ο φίλος πιο πάνω. Τωρα το τι είδους στολή, πεδιλα κτλ ρώτα ξάνά αν θέλεις για να σου δώσουμε ότι πληροορία θέλεις! :hand:
Knock Knock Knock on bottom's door

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ασχετος

Post by chrysanthos9 »

εν να ασχοληθω περιστασιακα τι ειδους στολη να πιασω?
Rememper always someone waiting for you at home

Hummerhead
Posts: 26
Joined: Fri Apr 24, 2009 4:45 pm

Re: Ασχετος

Post by Hummerhead »

Με μια στολή 3.5mm θα είσαι μια χαρα απο Απρίλιο-Μαίο ως Νοέμβριο. Γνώμη μου είναι να πάρεις μια στολή με παντελόνι μέσης και όχι long john που να είναι φόδρα απο έξω-ξυρισμένη απο μέσα. Διάφορες τιμές πάιζουν (ξεκίνουν σύνήθως απο 150 ευρω) αναλόγως του τί διαθέτεις.Αν θέλεις ρίξε και μία ματία σε eshops για να πάρεις μια εικόνα. Για κάτι πίο οικονομίκο ή στολή φόδρα μεσα και έξω είναι μια επιλογή που όμως έχει λιγότερη θερμομόνωση.

Αν σε μπέρδεψα κάπου μην διστάσεις να ρωτήσεις.
Knock Knock Knock on bottom's door

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ασχετος

Post by chrysanthos9 »

ευχαριστω για τις πληροφορειες εν να κοιταξω και θα ερθω με νεες αποριες :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
since1984
Posts: 128
Joined: Wed Aug 13, 2008 10:55 am
Location: Paphos/Cyprus

Re: Ασχετος

Post by since1984 »

Πάντα με ζευγάρι Ποτέ ΜΟΝΟΣ!!!
παίρνε και σιμαδούρα μαζί σου να σε βλέπουν(λέμε τώρα) γιατ τώρα τελευταίος επέλανε ο κόσμος!!! :auto-ambulance:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ασχετος

Post by Giorkos »

τωρά που καλοτζαιρκάζει τζαι φκαίνουν έξω τα τζετ σκι τζαι οι καπεταναίοι του καλοτζερκού να γλέπεσαι που τες βάρκες...η σημαδούρα (ιδίως στην Κύπρο) ίσως να είναι και το χειρότερο πράμα για την αποφυγή ατυχήματος με τις βάρκες...για να ήσυχη η κκελλέ σου να πηαίνεις σε τόπους που ΔΕΝ κυκλοφορούν βάρκες....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ασχετος

Post by chrysanthos9 »

Εχω κατι τοπους που δεν κινηται ψυχη απο ανθρωπους. Τα ψαρκσ που εν να πιανω ( αν πιανω) πως θα τα θανατωσω θα τους κατσω το μαχαιρι?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Ασχετος

Post by hdemetris »

Ναι. Πας την κκελλέ :D
Εγώ νομίζω αρχικά να μεν αγοράσεις στολή αφού αν κινείσαι ρηχά το καλοκαίρι δεν θα κρυώνεις. Αν δεις και σε τραβήσει το ψτ αγοράζεις. Εν κρίμα όμως να δώσεις 150 ευρώ τζαι στο τέλος να μην πηγαίνεις.
Who the cap fit
Let them wear it

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Ασχετος

Post by hemilios »

Το καλύτερο αν έχεις κανένα παρεά να σου δανίσει ένα ψαροτούφεκο και ότι άλλο μπορεί ( βάροι και κανένα μαχαίρι ) και αγοράζεις εσει τα πέδιλα και την μάσκα άτε και την σημαδούρα μόνο. Και όπως είπε ο Δημήτρης μεν πάεις να αγοράσεις και στολή αμέσος.

Αν σου αρέσει γοράζεις και τα υπόλοιπα. Αν δεν σου αρέσει την μάσκα και τα πέδιλα τα χρησιμοποιείς και από μόνα τους να πηγαίνεις κανένα γυρώ όταν η οικογένεια θα κάθεται κάτω που την ομπρέλλα. :dance:

Τζιαι εμείς το ίδιο κάνουμε με τα καλάμια. Αφού εν να σύρω κανένα ψαρουί μια κάθε τόσο τον full εξωτικό εξοπλισμό τι να τον κάνω; Έγοράσαμε σιγά σιγά ένα απλό καλάμι και μαχούμαστε.

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Ασχετος

Post by hemilios »

Giorkos wrote:τωρά που καλοτζαιρκάζει τζαι φκαίνουν έξω τα τζετ σκι τζαι οι καπεταναίοι του καλοτζερκού να γλέπεσαι που τες βάρκες...η σημαδούρα (ιδίως στην Κύπρο) ίσως να είναι και το χειρότερο πράμα για την αποφυγή ατυχήματος με τις βάρκες...για να ήσυχη η κκελλέ σου να πηαίνεις σε τόπους που ΔΕΝ κυκλοφορούν βάρκες....
Η μόνη λύση είναι ΤΕΛΙΑ ΠΡΩΙ μόλις ανατέλλει ο ήλιος πριν ξύπνησουν οι καπεταναίοι. Μετά που ξυπνούν τζίνοι πάμε για ύπνο εμείς τζιαι αστους να κάνουν τον τόπο ανάστατο.

Hummerhead
Posts: 26
Joined: Fri Apr 24, 2009 4:45 pm

Re: Ασχετος

Post by Hummerhead »

Φίλε όπου και να πάς, οπως και να έχει η σημαδούρα είναι must!!! Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ σου πάνω απ΄όλα!!!!


Οσο για το πρωινό ψάρεμα εγω νομίζω πως όσο πιο χάραμα τόσο το καλυτερο!!!!! :D
Knock Knock Knock on bottom's door

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Ασχετος

Post by hemilios »

Hummerhead wrote: Οσο για το πρωινό ψάρεμα εγω νομίζω πως όσο πιο χάραμα τόσο το καλυτερο!!!!! :D
Τζιαι επαυξάνω. Ιδίος τον χειμώνα. Να σε βλέπουν οι άλλοι να φορείς την στολή με την σαπουνιά μες τον ψοφο την ώρα που ξημερώνει και να διεροτούντε αν εν πελλός τουτος.

Τοπ οφ τε τοπ. φκεννο που την θάλασσα χειμώνα-ψοφοκριο και ήταν μια οικογένεια με τα μωρά τους ντιμένα όπως τους εσκιμοους. Επίασαν τα τζιαι εφίασιν γιατί είμουν κακό παραδείγμα :)

Hummerhead
Posts: 26
Joined: Fri Apr 24, 2009 4:45 pm

Re: Ασχετος

Post by Hummerhead »

Χαχαχαχαχα....Πολλά ωραία φάση!!!! Εν μια απόλαυση να σήκωνεσαι το χαραμά ειδικά για ψάρεμα! Ακόμα και η διαδρομή Λευκωσία-Παραλίμνι το χαραμα εν πέζεται!Η επιστροφή εν μαρτυρική ομώς!!! :) :)
Knock Knock Knock on bottom's door

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”