τευχος 25

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

τευχος 25

Post by shark25 »

ειδα χτες το dvd του περιοδικου με θεμα το bolognese. θα ηθελα καποιο απο το περιοδικο να μου πει το σκοπο αυτου του θεματος. δεν ειδαμε κατι καινουργιο ουτε πως καταλαβαινουμε την τσιμπια απο την μυτη του καλαμιου ουτε την αρματωσια ουτε τιποτα σχετικο με την τεχνικη. το μονο ουσιαστικο ηταν οτι μποουμε να ψαρεψουμε λαβρακια με ζωντανη γαριδα ΜΕ ΤΗΝ μεθοδο του bolognese. μεχρι τωρα δεν εχω χασει ουτε και μια εκδοση του περιοδικου και αρα περιμενω μεγαλυτερη ποιοτητα παρομοια με προηγουμενα dvd.
ολα οσα λεω ειναι με καθε καλη προθεση

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τευχος 25

Post by admin »

φίλε shark25 δέν σημαίνει ότι όλα τα dvd θα είναι εκπαιδευτικού περιεχομένου. Κάποια dvd ιδιαίτερα αυτά που γίνονται απο συνεργάτες μας οι οποίοι αρθρογραφούν μπορείς να δείς και πολλά πράγματα μέσα απο τα άρθρα τους. Στο dvd άπλά δείχνουμε ότι με το συγκεκριμένο ζωντανό δόλωμα , με την χρήση καλαμιού μπολονεζ μπορείς να πιάσεις λαυράκια ακόμη και μέρα. Την αρματωσιά την έχουμε δείξει σε προηγούμενα τεύχη κάποια κομμάτια είναι εκπαιδευτικά κάποια ψυχαγωγικά.

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: τευχος 25

Post by Captain theodoros »

Επιτέλους ένα περιοδικό αγοράσαμε , δεν αγοράσαμε την βιβλιοθήκη του πανεπιστήμιου της Κύπρου .

υ/σ με καλή πρόθεση τα γράφω
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: τευχος 25

Post by NIKOLAS HARRIS »

Captain theodoros wrote:Επιτέλους ένα περιοδικό αγοράσαμε , δεν αγοράσαμε την βιβλιοθήκη του πανεπιστήμιου της Κύπρου .

υ/σ με καλή πρόθεση τα γράφω
σωστός!!!

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: τευχος 25

Post by shark25 »

δε γραφω για να με ειρωνευεστε!!!!!!!

elcos
Posts: 45
Joined: Wed Mar 09, 2011 3:23 pm

Re: τευχος 25

Post by elcos »

shark25 wrote:δε γραφω για να με ειρωνευεστε!!!!!!!
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΡΩΝΕΥΚΟΥΝΤΕΣΕ ΜΕ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΛΕΙΠΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΜΠΑΛΑΤΟΙ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ :D ΠΕΝΤΕ ΠΡΑΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΤΟΝ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΜΕΝ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΚΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ DVD ΜΕΝ ΤΟ ΓΩΡΑΖΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΦΗΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΓΟΡΑΖΟΥΜΕΝ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΚΕΙ!!!!!
Υ.Γ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ .ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΟ ΥΦΟΣ :hand:
"Η ηρεμια του ΤΤΑΠΠΟΥ"..............

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: τευχος 25

Post by shark25 »

την ερωτηση την εκανα κατα κυριο λογο στονν admin. kαι πηρα την απαντηση μου. δεν σημαινει οτι με το να κανω μια κριτικη τα βαζω με το περιοδικο. τελοσπαντων εθα κατσω να τσακωνομαι με κανενα εγω. το περιοδικο το αγοραζω και μου αρεσει αν παρεξηγητε τα παντα εν φταιω εγω......

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: τευχος 25

Post by Captain theodoros »

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΟΣ . :mrgreen:
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: τευχος 25

Post by Captain theodoros »

Θα έλεγα στον Άριστο με την φτωχή μου πείρα στα forum να διαγραφή το θέμα δεν ενδιαφέρει κανέναν .
Με σεβασμό και εκτίμηση στον αρχηγό του forum .
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τευχος 25

Post by admin »

Καπετάνιε μου δέν υπάρχει λόγος . Ο φίλος SHARK25 έκανε μια επισήμανση κατά την δική του γνώμη. Αποδεκτή χωρίς καμία παρεξήγηση. Σίγουρα ο καθένας περιμένει κάποια πράγματα απο το περιοδικό και το περιοδικό προσπαθεί να καλύψει όσα περισσότερα πράγματα είναι δυνατό. Καμιά φορά δέν μπορούμε να ικανοποιούμε όλες τις απαιτήσεις, είναι αδύνατο . Να ξέρετε φίλοι όμως και ένα άλλο πράγμα που θέλω να σας το πώ απο βάθοΥς καρδίας. Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ. Αυτή την δουλειά που κάνουμε την αγαπάμε και προσπαθούμε να καλλιεργήσουμε μέσο του περιοδικού μια αλιευτική παιδεία, να θίξουμε προβλήματα, να ενημερώσουμε, να ψυχαγωγήσουμε, να διαπαιδαγωγίσουμε, να προβάλουμε σωστά πράγματα να έχουμε ένα μέσο εποικινωνίας. Τα πάντα όμως είναι μια αλυσίδα. Τα περιοδικά που βγάζουμε μας προσφέρουν και τα πρός το ζείν. Τα μαγαζιά καλά κάνουν και βάζουν διαφημίσεις για να μας υποστηρίζουν και χορηγούν εκδηλώσεις αλλά εάν και εσείς δέν υποστηρίζετε μαγαζιά και περιοδικά με τον δικό σας τρόπο τότε η αλυσίδα σπάει . Μετα λύπης μας βλέπουμε ότι το περιοδικό εκείο που ήταν 176 σελίδες με αναλογία διαφήμισης 30% τώρα έχει πέσει στις 144 με αναλογάι διαφήμισης 20%. Παράλληλα έχουν πέσει και οι πωλήσεις δραματικά λόγω κρίσης. Έτσι πολύ σύντομα αν δέν υπάρξει ανάκαμψει όχι μόνο δέν θα υπάρχει dvd στο περιοδικό αλλά πολύ πιθανό ούτε περιοδικό. Πρέπει όλοι να συμβάλουν, αναγνώστες-καταναλωτές, μαγαζιά , σύνδεσμοι, για να κρατήσουμε ζωντανό το ερασιτεχνικό ψάρεμα και να μην πέσουμε πάλι στα σκοτεινά χρόνια όπου το ψάρεμα ήταν πραγματικά μπάτε σκύλοι αλέστε!!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: τευχος 25

Post by marios »

Captain theodoros wrote:Θα έλεγα στον Άριστο με την φτωχή μου πείρα στα forum να διαγραφή το θέμα δεν ενδιαφέρει κανέναν .
Με σεβασμό και εκτίμηση στον αρχηγό του forum .
Αντιθέτως ενδιαφέρει παρα πολύ! .... κριτικές -παρατήρησης καλοπροαίρετες μονο καλο κάνουν!
ps:προσωπική μου γνώμη! δεν μιλάω ούτε σαν admin ούτε εκ μέρους του Αριστου.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τευχος 25

Post by admin »

+1

cydiver900
Posts: 151
Joined: Mon Apr 09, 2012 11:07 am

Re: τευχος 25

Post by cydiver900 »

Θα ηθελα τότε αν μου επιτρέπετε να κάνω και εγώ μια επισήμανση.
Πηρα και εγω το περιοδικό το προηγούμενο Σάββατο και το διάβασα και μου άρεσε πολύ. Επειδη ασχολουμαι με το υποβρυχιο κυνηγι - ειμαι νεος ακόμα 17 χρονών- μου άρεσε ιδιαίτερα το άρθρο "Πρόβα με κουρκούνες τον Ιούνιον". Ηταν πάρα πολύ επικοδομητικό με αρκετές συμβουλές ως προς τον τρόπο προσέγγισης αυτού του ψαριού το οποίο για τους αρχάριους (και όχι μονο) θεωρείτε ενα πολύ καλό αξιόλογο ψάρι ιδιαίτερα οι μεγάλες.
Οπως επίσης είδα και το dvd το οποίο μου άρεσε πολύ.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ή έστω να επισημανω είναι δεν ήταν προτιμότερο ότι θεμα θίγεται στο περιοδικό να το παρουσιάζεται και στο dvd(οχι βεβαια όλα τα θέματα αλλά επιλεκτικα 2-3) ωστε να το καταλαβαινουμε καλύτερα?
Παραδειγματος χάρην στο dvd στο θεμα ψαροντούφεκο το οποίο το είδα και μου άρεσε χτυπούσε στήρες και δεν θυμαμαι ακριβως κατι άλλα. Δεν θα ηταν προτιμοτερο να μας δειχνατε και εμπρακτα πως κτυπάμε τις κουρκούνες, τους τρόπους προσέγγισης και από το dvd? Σίγουρα δεν αποτελεί και το κατάλληλο θέμα αφού το dvd το παίρνουν και εμπειροι ψαροτουφεκαδες που το χτυπημα των κουρκουνων δεν θα τους χρησιμευε σε κατι αφου ηδη ξερουν τους τροπους προσεγγισης αφου θεωρειτε σχετικα ευκολο ψάρι για τους εμπειρους ψαροκυνηγους. Παρ'όλα αυτά θα ήταν ένα εξαιρετικό dvd για εμάς τους αρχάριους.Απλώς αυτή είναι η γνώμη, και η άποψη μου. Να ξαναεπισημανω πως το περιοδικο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ με όλη τη σημασία της λέξεως και σας ευχαριστούμε πραγματικά για την εξαιρετική δουλειά σας ιδιαίτερα εμείς οι νέοι :clap: :clap: :clap: :clap:
Ευχαριστώ.

spirosxidis
Posts: 23
Joined: Thu Jan 06, 2011 6:33 pm

Re: τευχος 25

Post by spirosxidis »

καλησπερα η δικη μου ηλικια ειναι 45 η εμπειρια μου με το ψαρεμα μαλλον μικρη ...μολις ..7 χρονια ..(σε σχεση με τους περισσοτερους.. απο εσας..μαλλον αρχαριος μοιαζω)και με λιγες ψαρευτικες επιλογες απικο..λιγο εγγλεζικο...λιγο μπολονεζ..οι αποριες και για μενα περιπου ιδιες...αρματωσια ...πρεπει να ρωτησω τον Αντρεα...πως αντιλαμβανομαι την τσιπια ...το ιδιο...αν ηθελα να να χαλαρωσω..και να δω οτι..πιανονται ψαρια...δωρεαν στο yutube...θα το εκανα ...χωρις στους δυσκολους καιρους..να ξοδευομαι..αγοραζοντας το περιοδικο. Το αν ξοδευουμαι στα ειδη αλιειας..οποιος ειναι εραστης .. αυτου του...παθους...ξερει...βολτα σε ειδη αλιειας...κατω απο..20αρι..δεν πεφτει...ουτε στα δυσκολα... Και για να μην παρεξηγηθω(..βλεπω οτι λογω δυσκολιων της καθημερινοτητας μας ...) ολα παρεξηγουνται...τον ΑΝΤΡΕΑ το ειδα πρωτη φορα στο σεμιναριο για το μπολονεζ στο ζυγι..τον πελανα στις ερωτησεις...και παντα χαμογελαστος ..μου απαντουσε...ΞΕΡΩ οτι αν τον ξαναρωτησω παλι θα με βοηθησει..αλλα γιατι να ενοχλω αφου..μπορει..να το γλιτωσουμε...νομιζω ..οτι ολοι..γουσταρουμε γνωση...οι εχοντες τα φωτα.. βγητε μπροστα...αν το θελετε...και φωτιστε..αλλως πως ...καντε τις ψαριες σας...και παρτε τες μαζι σας στον παραδεισο..εγω που μαλλον παω κολαση ...τι πρεπει να παρω μαζι μου...μαλλον ΣΧΑΡΑ ...(τα καρβουνα ειναι..μουχτι...)..και οσο για ψαρια ..καποιος ψαρας θα ειπε...αη ..στο...

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τευχος 25

Post by admin »

Φίλοι όλοι επανέρχεστε στο ίδιο θέμα. Ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και δέν μπορείς να τους ικανοποιήσεις όλους. Με την λογική του φίλου spiroxidi εύκολα κάποιος θα μπορούσε να βρεί όλες τις πληροφορίες στο διαδύκτιο ή μέσα απο τα φόρουμ και να μην ξοδεύεται €8,5 μέσα σε μια τριμηνία................... να πάρει ένα περιοδικό. Αν δέν κάνω λάθος ένας καφές σε μια καφετερία είναι τουλάχιστο €6-7 και αρκετοί πίνουν κάθε βδομάδα. Απο κάθε περιοδικό προσπαθούμε τουλάχιστο να δώσουμε κάτι στον καθένα και πιστεύω ότι εάν είμαστε άτομα δεκτικά κάτι θα αποκομμίσουμε. Πολλές φορές και εγώ ο ίδιος όταν έχω το περιοδικό σπίτι και το μελετάω στον ελεύθερο μου χρόνο (τουαλέτα :D ) ανακαλύπτω άρθρα που έγραψαν συνεργάτες που πραγματικα΄με βοηθάνε και εμπλουτίζουν τις γνώσεις μου. Κανείς δέν τα ξέρει όλα ΄και εκείνος που το πιστεύει αυτό είανι ο μεγαλύτερο ηλίθιος. :!: Αρκετά θέματα μπορεί να μην μπορούν να αποδωθούν όπως πρέπει σε ένα dvd ΄΄η σε ένα άρθρο αλλά προχωράμε και σε άλλα βήματα π.χ ποιός έφερε τον κύριο Mackellow στην Κύπρο για να κάνει σεμινάρια περί casting- βολές και ΄παράμαλλα δέν είανι το περιοδικό?............ Ποιός δημιούργησε τον σύνδεσμο απο την ακτή για να κάνει σεμινάριο με μπολονέζ και διάφορα άλλα δέν είναι το περιοδικό?............. Ποιός χορηγεί τους συνδέσμους ελέυθερης κατάδυσης για σεμινάρεια και αγώνες δέν είανι το περιοδικό? Ποιός πληρώνει τα έξοδα διαχείρισης αυτού του φόρουμ για να μπαίνουμε μέσα και να ανταλλάσουμε απόψεις και να συζητούμε δέν είναι το περιοδικό?............. Ποιός διοργάνωσε για πρώτη φορά την έκθεση και το κάνει κάθε χρόνο με τόσο κόπο για να έχουμε επιλογές για να διατηρούμε τον νόμο προσφοράς και ζήτησης και να έχουμε ποικιλία αλλά και υγεία στον χώρο δέν είναι το περιοδικό? .............Αν λοιπόν νομίζετε ότι με τα €8,5 ξοδέυεστε αφάνταστα και δέν αξίζει τον κόπο για περιοδικό και dvd και την όλη προσπάθεια τότε πραγματικά δέν αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε............Να μην πούμε και για ποιός οργάνωσε την ομοσπονδία ερασιτεχνικής αλιεία και τσακώνετε με το τμήμα αλιείας- ποιός γράφει καταιγιστικά άρθρα στις εφημερίδες και πρίζει τους βουλευτές κάθε βδομάδα κ.τλ κ.τλ κ.τλ

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”