Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

baby sitting :D

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by M.S.BUFFALO »

Χαλαλι καλο :D :wink:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

γεια σας και να μην μας γράφετε. Συγνώμη ,αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνετε εσείς οι λίγοι και πάτε να χαλάσετε μια καλή ατμόσφαιρα που είχαμε στο φόρουμ. Τώρα. Ευχαριστώ τους φίλους για τις πληροφορίες για την κουρκούνα. Το ερώτημά μου έχει να κάνει περισσότερο με το κατά πόσο η κουρκούνα έχει εκτοπίσει αυτά τα είδη που προανέφερα! Αν γνωρίζει κάποιος. Πάντως παρατήρησα μεγάλη μείωση στους πληθυσμούς, π.χ. του σπάρου. Αν κάποιοι ψαρεύουν από παλιά νομίζω θα συμφωνήσουν.

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by LEONIDAS »

plenom'metatopsarem? wrote:γεια σας και να μην μας γράφετε. Συγνώμη ,αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνετε εσείς οι λίγοι και πάτε να χαλάσετε μια καλή ατμόσφαιρα που είχαμε στο φόρουμ. Τώρα. Ευχαριστώ τους φίλους για τις πληροφορίες για την κουρκούνα. Το ερώτημά μου έχει να κάνει περισσότερο με το κατά πόσο η κουρκούνα έχει εκτοπίσει αυτά τα είδη που προανέφερα! Αν γνωρίζει κάποιος. Πάντως παρατήρησα μεγάλη μείωση στους πληθυσμούς, π.χ. του σπάρου. Αν κάποιοι ψαρεύουν από παλιά νομίζω θα συμφωνήσουν.
Δεν ξέρω αν φταίει η κουρκούνα πάντως σπάρους πολλούς μόνο γύρω από τα ιχθυοτροφία πιάνουμε. Έχει πολλά χρόνια να πιάσω οπουδήποτε αλλού. Φυσικά εκεί έχει και κουρκούνες....
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

plenom'metatopsarem? wrote:γεια σας και να μην μας γράφετε. Συγνώμη ,αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνετε εσείς οι λίγοι και πάτε να χαλάσετε μια καλή ατμόσφαιρα που είχαμε στο φόρουμ. Τώρα. Ευχαριστώ τους φίλους για τις πληροφορίες για την κουρκούνα. Το ερώτημά μου έχει να κάνει περισσότερο με το κατά πόσο η κουρκούνα έχει εκτοπίσει αυτά τα είδη που προανέφερα! Αν γνωρίζει κάποιος. Πάντως παρατήρησα μεγάλη μείωση στους πληθυσμούς, π.χ. του σπάρου. Αν κάποιοι ψαρεύουν από παλιά νομίζω θα συμφωνήσουν.
Το δεδομένο είναι ότι η κουρκούνα τρέφεται με φυτοπλαγκτόν που είναι και η κύρια διατροφή για αρκετά άλλα ψάρια και αυτό ίσως να δημιουργεί προβλήματα

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by chrysanthos9 »

Να πω και εγω οσα ξερω για τις κουρκουνες την νυχτα δεν ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ απλα κοιμουνται μεσα σε φυκιες και οπουδηποτε αλλου που δεν εχει ΡΕΥΜΑ να τις μετακινει γεννουν αρχες του Μαι και κατεμενα το καλυτερο δολωμα για την κουρκουνα ειναι το τυλικτο :wink: την νυχτα κοιμουνται σε εμγαλα κοπαδια και την μερα το κοπαδια εν σπαζυον εξαρτατε που τον τοπο που θα βρουν φαι κτλ
Rememper always someone waiting for you at home

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by steliosgewrgiou »

Εγω οποτε ψαρεφκω κουρκουνες, και βουτώ, θορω τες που εν κοπαδκια(ανεξαρτητος μεγεθος) ουλλες μαζι!φυσικα υπαρxουν και κοπαδκια που εν μονο μεγαλες ή μονο μικρες!

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Όποια ψάρια ζούσαν στο ίδιο ενδιαίτημα με την κουρκούνα και τρέφονταν με την ίδια τροφή, εκτοπίστηκαν που την κουρκούνα... Το πιο τρανταχτό παράδειγμα είναι η σάλπα (τζαι ο σπάρος όμως).. Παλιά θυμούμαι είχε πάρα πολλές σάλπες παντού.. Τωρά μόνο σε συγκεκριμένα μέρη τις βρίσκεις...

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by LEONIDAS »

giannis33 wrote:Όποια ψάρια ζούσαν στο ίδιο ενδιαίτημα με την κουρκούνα και τρέφονταν με την ίδια τροφή, εκτοπίστηκαν που την κουρκούνα... Το πιο τρανταχτό παράδειγμα είναι η σάλπα (τζαι ο σπάρος όμως).. Παλιά θυμούμαι είχε πάρα πολλές σάλπες παντού.. Τωρά μόνο σε συγκεκριμένα μέρη τις βρίσκεις...
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ειδικότερα σάλπες εγώ προσωπικά έχει πάνω από 5 χρόνια να δω πόσο μάλλον να πιάσω. Φυσικά οι σκάροι έχουν τις ίδιες διατροφικές συνήθειες και φαίνεται ότι αντιδρούν καλύτερα όμως. Αν και εκείνων οι αριθμοί έχουν μειωθεί κατά πολύ. Διερωτούμε όμως, η κουρκούνα δεν είναι μεταναστευτικό είδος; Πως μπορεί να εκτοπίσει είδη ενδημικά; Πλέον φυσικά απ' ότι φαίνεται υπάρχουν ολόχρονα αλλά κυρίως εμφανίζονται την άνοιξη καλοκαίρι.
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

cricketpk
Posts: 46
Joined: Fri Jun 29, 2012 6:36 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by cricketpk »

Θα συμφωνήσω τζε εγώ με τον Γιάννη όσον αφορά τες Σάλπες.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by chrysanthos9 »

Eγω σαν πνευμα αντιλογιας θα διαφωνισω για τις σαλπες :lol: σαλπες εχει πολλες και πολλα μεγαλες μαλιστα σε ουλους τους τοπους απλα να τις δεις μερα με ψαροντουφεκο εν πεζουνται αν και επεξα φετος αρκετες σε τρυπα και τελη του Απριλη εκαμα διπλοβολη σε κοπαδι πανω που 150 σαλπες του κιλου+ ετρεφουνταν πανω στο βραχο ειδα τις που μακρια εκαμα ενα συρτο κολητα στο βραχο δεν με πηραν χαπαρι σημαδκιαζω μια τελικα επιασα 2 οι αλλες εχαθηκαν σαλπες εχει και με αντεννα αλλα θελουν θαλασσα τρικυμια πολλα και καλο μπασμωμα για να πιασεις ξερω ανθρωπο που περιμενει πως και πως να χαλασει ο καιρος για να παεις με την αντεννα να τις πιασει για τις περιοχες μου μιλω για αλλες περιοχες δεν γνωριζω αλλα δεν νομιζω να τις εκτοπιζουν αν και ο Γιαννης ξερει καλυτερα γιατι σπουδαζει ιχθυολογια ιχθιοκαλυεργειες αν θυμαμε καλα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Ναι έτυχε να δω τζαι εγώ πέρσι ένα κοπάδι καμιά 200αρια σάλπες τζαι να πιάσω 2 ψάρια με ψαροτούφεκο αλλά γενικά μιλώντας δεν είναι όπως παλιά.. Στες περιοχές σου Χρύσανθε έρκουμουν κάθε χρόνο διακοπές παλιά τζαι επιάναμε πολλές με καλάμι και έπιασα την πιο μεγάλη μου με ψαροτούφεκο τζιαμέ.. Αλλά περιοχές Λάρνακας-Λεμεσού που ψαρεύκω συνήθως, εμειωθήκαν πολλά οι πληθυσμοί τους..

User avatar
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Posts: 69
Joined: Sat Apr 25, 2009 12:44 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Ετυχε μου να δω σαλπες πανω σε βραχο ισιο που οσο και τον εκαλυφκεν τον 3 ποντους το νερο να φκει το κοπαδι πρεπει να ηταν καμια 20 αρια και να τζιλιουντε οπως τζιλιετε ο καττος . στην αρχη εν εκαταλαβα τι ηταν και αφηκα το καλαμι να παω κοντα να δω , ετσι πραμα δεν εξαναδα με ψαρια . μολις με νωσαν τσουπ εδωκαν μεσα , μιλουμε για σαλπες παντοφλε και βαλε :) 44 size.

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by steliosgewrgiou »

Ρε κοπέλια ενα ψαρεματάκι για να σπάσει ο πάγος! τσιπουρες και λαβράκια!! Υ.Π. εν ούλλα αγρια! :dance: :dance: :dance: :dance:
Attachments
tsipoures - lavrakia.jpg
tsipoures - lavrakia.jpg (81.47 KiB) Viewed 6506 times

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Υ.Π. εν ούλλα αγρια!
Δραπέτες ιχθυοτροφίου εννοείς :D

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”