Κουβέντες του ΚΑΦΕΝE

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κουβέντες του ΚΑΦΕΝE

Post by Giorkos »

Greg wrote:
PrEdAtΩR wrote:
Greg wrote:τστσ μερικοι εν τοσο αχριστοι που εν φτανει που λεν λαφαζανιες το γραφουν και στις εφημεριδες... ! Το ψαρι που κρατα ο τυπος μακαρι να ειναι 12κιλα με το ζορι.. παραθετω μερικες φοτο

τα pounds εκανε τα kgs :twisted: :twisted:
lol. τζιε γω ετσι πιστευκω

κοπέλλια,


αν θκιαβάσετε καλά, λέει ότι ζύγιζε 24 κιλά.... :)

τωρα ίσως να είναι 12 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

Άδεια ή μέσο? :oops:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by AggelosLRK »

ps1xas wrote:ΡΕ κοπελια ξέρετε κανένα που έχει άδεια και ψαρεύει στη μαρίνα τις λάρνακας?
μετα τις 11 τη νυχτα μπαινεις ελευθερα αλλα εχει πολλους πελους που μπεκροπινουν οπως τα χτηνα

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Κουβέντες του ΚΑΦΕΝE

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:τστσ μερικοι εν τοσο αχριστοι που εν φτανει που λεν λαφαζανιες το γραφουν και στις εφημεριδες... ! Το ψαρι που κρατα ο τυπος μακαρι να ειναι 12κιλα με το ζορι.. παραθετω μερικες φοτο
Τώρα κατάλαβες γιατί έβαλα την αναφορά.... Με τίποτε δεν είναι 24 κιλά, εκτός αν της εγεμώσαν το στομάχι με βάρη κατάδυσης :mrgreen:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Κουβέντες του ΚΑΦΕΝE

Post by Someone »

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να μάθουμε το πραγματικό βάρος;
Χοντρά χοντρά, υπολογίζω το 8-9 κιλά.

Άτε, άτυπος διαγωνισμός: όποιος ππέσει πιό κοντά, στέλλει επιστολή στον Πολίτη για το πόσο λαφαζάνης εν ο δημοσιογράφος που το έγραψε (γιατί πιστεύκω ότι τη λαφαζανιά εν ο δημοσιογράφος που την έσυρε όι ο άνθρωπος που έφκαλε τη λίτσα. Εν διπλάζεις το βάρους του ψαρκού έτσι εύκολα, που τη στιγμή που έσιει φωτογραφία του με αναφορά το δικό σου σώμα. Νομίζω).

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by marios »

ps1xas wrote:ΡΕ κοπελια ξέρετε κανένα που έχει άδεια και ψαρεύει στη μαρίνα τις λάρνακας?
Ξέρουμε,Ξέρουμε! και στην Mαρίνα και στο Λιμάνι..αλλα όχι άδεια.. Mέσο!!...τι να κάμουμε ρε φιλε και στο ψάρεμα δυστυχώς θέλεις το μέσο σου ...αν είχα και εγώ θα το χρησιμοποιούσα :shifty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κουβέντες του ΚΑΦΕΝE

Post by MariosK »

Someone wrote:Μπορούμε με κάποιο τρόπο να μάθουμε το πραγματικό βάρος;
Χοντρά χοντρά, υπολογίζω το 8-9 κιλά.

Άτε, άτυπος διαγωνισμός: όποιος ππέσει πιό κοντά, στέλλει επιστολή στον Πολίτη για το πόσο λαφαζάνης εν ο δημοσιογράφος που το έγραψε (γιατί πιστεύκω ότι τη λαφαζανιά εν ο δημοσιογράφος που την έσυρε όι ο άνθρωπος που έφκαλε τη λίτσα. Εν διπλάζεις το βάρους του ψαρκού έτσι εύκολα, που τη στιγμή που έσιει φωτογραφία του με αναφορά το δικό σου σώμα. Νομίζω).
Εν είμαι σίγουρος αν εν ο ίδιος δημοσιογράφος αλλά πριν 2-3 εφτομάδες είχεν πάλι ένα άρθρο στον πολίτη που εμίλαν για το ψάρεμα του τόνου τζε πάλε έλεεν πολλές ανακρίβειες.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

savvis wrote:Μπραβο Χρυσανθε! Πρεπει να ευχαριστηθηκες πολλα τουτο το
ψαρεμα!
Πηγα και γω να δοκιμασω εγγλεζικο πηρα ενα ρον θομσον
για σπιννινγ 20-60 γραμμαρια και μου κοπηκε στη μεση
Απο τοτε τα πηρα και δεν ξαναψαρεψα εγγλεζικο
Φίλε αν δεν το παράκαμες με το βάρος, τότε πολλά πιθανόν να ήταν ελαττωματικό. Ιδικά καλάμι του σπιννινγ εν δύσκολο να σπάσει στην βολή και στην μάχη. Πως σου έσπασε?

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by savvis »

Στην αρχη ψαρευα με αυτο εγγλεζικο .Δηλαδη φελλο 8+2 γραμμαριων και πετονια
0,14 Μαλιστα ψαρευα στο λιμανι της Κατω Παφου (εξωτερικα) και ειχε πιαστει και ενας σορκος
θηριο που εκαμε την μηχανουα μου τζαι εκλαψε.Τον εβγαλα μεχρι εξω αλλα καταφερε να τυλιξει την πετονια πανω σε πετρες και να την κοψει.
Οταν μαζευα τον φελλο ειδα ενα ψαρι να ακολουθει τον φελλο μου μεχρι εξω και
καταλαβα οτι ηταν κυνηγος.αποφασισα να βαλω ψευτικο 13 γραμμαρια στην αλλη μπομπινα
αλλα στην τριτη βολη κοπηκε το καλαμι
Ηταν ρον θομπσον καμικαζι 90 ευρω 10 ποδια. Απογοητευτηκα τοσο που δεν ξαναψαρεψα ουτε
εγγλεζικο ουτε σπιννιγκ.
Αν ξερετε καλα καλαμια δοκιμασμενα πες τε τα

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

Φίλε 90 ευρώ καλάμι σπιννιγκ εννεν φτηνό, και ειδικά με 13gr δόλωμα δεν δικαιολογείται να σπάσει στο cast. Για να αποφύγεις προβληματικά καλάμια απέφευγε τα τηλεσκοπικά. Φτηνά και καλά καλάμια για σπιννιγκ είναι τα Βerkley τζε Grauvel, που τούτα που δοκίμασα ως τωρά. Επίσης τζε με τα Trabucco είμαι ευχαριστημένος.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by marios »

MariosK wrote:Φίλε 90 ευρώ καλάμι σπιννιγκ εννεν φτηνό, και ειδικά με 13gr δόλωμα δεν δικαιολογείται να σπάσει στο cast. Για να αποφύγεις προβληματικά καλάμια απέφευγε τα τηλεσκοπικά. Φτηνά και καλά καλάμια για σπιννιγκ είναι τα Βerkley τζε Grauvel, που τούτα που δοκίμασα ως τωρά. Επίσης τζε με τα Trabucco είμαι ευχαριστημένος.
Σίγουρα τα "δισπαστα" είναι καλύτερα και πιο στιβαρά αλλα δεν νομίζω να ισούται τηλεσκοπικό = περισσότερο chance να σπάσει, ειδικά στην βολή έχω di "δισπαστα" γνωστης μάρκας να γίνονται κομμάτια από την πρώτη βολή!! ειδικά ο fish&chips ουυυυυυ φτιχατα πολλά!! :lol:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

marios wrote:Σίγουρα τα "δισπαστα" είναι καλύτερα και πιο στιβαρά αλλα δεν νομίζω να ισούται τηλεσκοπικό = περισσότερο chance να σπάσει, ειδικά στην βολή έχω di "δισπαστα" γνωστης μάρκας να γίνονται κομμάτια από την πρώτη βολή!! ειδικά ο fish&chips ουυυυυυ φτιχατα πολλά!! :lol:
ελα ρε ... εννα φκώ και ατζαμης στο τέλος :D
το πρώτο έσπασε μετά που 2000 βολές ... που πάλε εν υπήρχε λόγος να σπάσει αλλά άτε ,εφκαλεν το ψουμί του
το δεύτερο μετά την 20 βολή ,δαμε ηταν καθαρή ατζαμοσίνη και αμμάθκιασμά σοβαρότατο που τον παφίτη ... μεν το βάλλεις στημένο μες το αυτοκίνητο και εννα σπάσει λαλεί μου ,οσπου να παω που ζίγυ -γκαβερνορς έγινε 3 κομμάθκια
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κουβέντες του ΚΑΦΕΝE

Post by MariosK »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ντάξει έτζε είπα ότι το τηλεσκοπικό μόλισ το πιάσεις στα σιέρκα σου μοιράζετε, αλλά γεννικκά εν πιο αδύνατα καλάμια :). Εγώ έμαθα το με τον δύσκολο τρόπο :P.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Κουβέντες του ΚΑΦΕΝE

Post by Greg »

MariosK wrote:Εν είμαι σίγουρος αν εν ο ίδιος δημοσιογράφος αλλά πριν 2-3 εφτομάδες είχεν πάλι ένα άρθρο στον πολίτη που εμίλαν για το ψάρεμα του τόνου τζε πάλε έλεεν πολλές ανακρίβειες.
πρεπει να εχεις δικαιο φιλε εκαμε βλακεια ο δημοσιογραφος, εμαθα σημερα οτι ο γιατρος που επιασε το ψαρι μενει δαμε στην γειτονια μου.. αν τον δω θα τον ρωτησω
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Κουβέντες του ΚΑΦΕΝE

Post by Greg »

τα καλαμια spinning σπαζουν απο 3 κυριους τροπους

1) Λαθος ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ casting weight...αλλο ποσα γραφει πανω και αλλο ποσο βαρος πραγματικα τραβα να ριξει

2) Αν ειναι 2σπαστο τοτε πρεπει να προσεχουμε την ενωση, αν το σφυξεις υπερβολικα τοτε γινεται ευθαυστο.. Αν το ενωσεις κανονικα πρεπει να το ελεγχεις μετα απο μερικες βολες την ενωση αν χαλαρωσε (αλλιως θα σπασει)

3) Αν σου σπασει με αυτον τον τροπο εννα γυριζεις στα καταστηματα και να λαλεις σε ουλλους ''Φιλε εσπασαν τα καλαμια!!!!! ΑΑΑαααΑΑααα''''
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”