Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

theios
Posts: 12
Joined: Tue Jul 09, 2013 7:26 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by theios »

mariosspinning wrote:ή κανένας λίτσος,πάεννε αυριο τζιαμέ που τες είδες τζιαι χαμνα μέσα τη σηρτη,σύρτη μεσα πριν να φκει ο ήλιος :)
επηα εχτες ενα γυρω με το τουφεκκουι σκαλα στο λενιο. ηδα 2-3 λιτσους αλλα ηταν γληοροι οι ατιμοι. στηστε κανενα καλαμουι

User avatar
nikosn83
Posts: 4
Joined: Sat Aug 17, 2013 8:31 am
Location: Λεμσός
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by nikosn83 »

Γειά σας κοπέλλια.

Εν το πρώτο μου post. Κάθε κυριακή εν να κάμνω post τα ψάρκα που πιάννω για να φαίνεται οτι υπαρχει ψάρι. Είμαι ερασιτέχνης ψαράς που τα 14 μου.
Πάω ψάρεμα γιατί αρέσκει μου η ηρεμία τις ώρες που κάθουμαι τζιαι ψαρέφκω. Την ώρα που κάθουμαι να ετοιμάσω καλάμια,παράμαλλα,δολώματα...
Αν πιάσω τζιαι τίποτε(καλό) εν άλλι υπόθεση. Το πάν είναι η διαδικασία,η απόλαυση του hobby μας, τζιαι το μεράκι.
Δεν λέω ότι εγώ είμαι πολλά καλός ψαράς, ούτε ότι είμαι επαγγελματίας, ούτε ότι τα ξέρω ούλλα. Κάθε μέρα μαθαίνω.
Τους τόπους που ψαρέφκω εν τους λαλώ γιατί μετά γεμώννει ψαράες άσχετους,αμπάλατους(γιατί ότι έβρουν πετάσσουν μέσα τζιαι έξω που την θάλασσα),τζιαι για να προστατέψω τον τόπο που πάω έτσι ώστε να υπάρχει πάντα ψάρι. Ένας άλλος λόγος είναι για τους ψαροτουφεκάες (αν τζιαι τζιαμέ που πάω έν μπορουν να έρτουν).
Εν το μεταξύ οι photos είναι απο ολονύχτια ψαρέματα με αντέννα 7μετρη(κινέζικη),και μηχανούα 2μετρη. Δολώματα σκέττη τροφή,μηχανούα με ζωντανή γαρίδα ή σωλήνα ή γαρίδα κατεψυγμένη. :)

Για αρχή να ποστάρω τες photo των τελευταίων 6 εβδομάδων.

14-07-2013 Κέφαλος (700γρ,300γρ),σορκός 150γρ,πέρκα 120γρ
IMAG0025-14-07-2013.jpg
IMAG0025-14-07-2013.jpg (314.43 KiB) Viewed 7855 times
21-07-2013 Νύχτα χάλια. 2 σορκοί 120γρ,90γρ και έκπληξη μόλις ξημέρωσε πάνω στες πέτρες.
IMAG0055-21-07-2013.jpg
IMAG0055-21-07-2013.jpg (289.92 KiB) Viewed 7850 times
28-07-2013 λαυράκι 300γρ,σορκοί 180,150,140γρ
IMAG0156-28-07-2013.jpg
IMAG0156-28-07-2013.jpg (275.73 KiB) Viewed 7852 times
04-08-2013 Του σορκού το κάγκελο. 200,180,140,130(χ2)
IMAG0162-04-08-2013.jpg
IMAG0162-04-08-2013.jpg (381.19 KiB) Viewed 7853 times
08-08-2013 Εξόρμηση 1μιση ώρα για να περάσει η ώρα. Τσιπούρα 250γρ σε σωλήνα με μηχανούα.
IMAG0163-08-08-2013.jpg
IMAG0163-08-08-2013.jpg (268.69 KiB) Viewed 7850 times
11-08-2013 Ωραία νύχτα,απολαυστική με πολλά τσιμπήματα,2-3 χέλια(επίαν πίσω που τζιαμέ που ήρταν) Λαυράκι 350γρ,σορκοί 170,160(χ2),120(χ2)
IMAG0169-11-08-2013.jpg
IMAG0169-11-08-2013.jpg (267.01 KiB) Viewed 7850 times
Ραντεβού δαμέ αύριο (αν είμαστεν τυχεροί) :)

Καλές εξορμήσεις σήμερα και αύριο και καλά να περνάτε κοπέλλια.

Νίκος απο Λεμεσό.
Νίκος Νικολάου
Λεμεσός
Web Developer

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

καλοσωρισες και επίσημα Νίκο μου ωραία τα ψάρια σου , τα σορκουθκια άφηνε τα να γίνονται πάνω απο 200 γρ να απολαμβάνεις τραβήματα

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mariosspinning »

ωραια ψαρια φιλε,στην 4 φοτο τα 2 τελευταια ψαρια εν σπαροι οι σορκοι
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by steliosgewrgiou »

φίλε πολλά κάλη ψαριά...!

User avatar
nikosn83
Posts: 4
Joined: Sat Aug 17, 2013 8:31 am
Location: Λεμσός
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by nikosn83 »

Χάλια νύχτα με πολύ αέρα.
1 τσίμπημα απο λαυράκι αλλά εξαπόλυσε.
1 σορκός,1 σκαθάρι,1 μελάνα και 3 κεφαλόπουλα μόλις ξημέρωσε.
Μάλιστα το ένα κεφαλόπουλο παρολίγον να μας το φάει η σμύρνα.

19-08-2013
IMAG0224-18-08-2013.jpg
IMAG0224-18-08-2013.jpg (284.56 KiB) Viewed 7604 times
Νίκος Νικολάου
Λεμεσός
Web Developer

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mariosspinning »

επιαστα νυχτα με αντενα΄;;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by giannis33 »

Ωραίος! :clap:
Το σκαθάρι ήταν μεγάλο? Εν το έφκαλες φωτο? :)

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Sorkomanis »

καλοσορισες φιλε! Χρησιμοποια πιο μεγαλα αγγιστρια please
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mariosspinning »

ε νικο ε σορκοι τζινοι 2 στη φοτο εν υπαρχει σκαθαρι μεσα
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

cyfisher80
Posts: 4
Joined: Mon Aug 19, 2013 5:46 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by cyfisher80 »

φιλοι σας χαιρετω

συμφωνω με τον αριστο, και πρεπει εμεις οι ερασιτεχνες τουλαχιστο να εφαρμοζουμε καποια ελαχιστα μεγεθοι, καθως και σε αλλο ποστ γινεται αναφορα για το που χαθηκαν οι μεγαλοι σοργοι. οπως και τους επαγγελματιες, και εμεις εχουμε σημαντικο ρολο στην εξαντληση αποθεματων. ας προστατεψουμε τα μικρα 'σεξουαλικα ανωριμα' ψαρια τουλαχιστο να συμβαλουν και αυτα στους πλυθισμους τους. υπαρχουν τα ελαχιστα μεγεθοι για λιγα ειδη, τα οποία υπαρχουν στους ορους των αδειων ψαρεματος. επειδη δεν υπαρχει αδεια για ψαρεμα απο την ακτη, τα βρισκουμε στην ιστοσελιδα του ΤΑ στις υπολοιπες αδειες. Σε αυτα που εχεις φιλε, οι σοργοι ειναι 23 εκ. και οι σπαροι στα 12 εκ.

ατε και καλα ψαρεματα

panayiotis4660
Posts: 11
Joined: Thu May 17, 2012 8:45 am
Location: Nicosia

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by panayiotis4660 »

Λοιπον επειδη για μενα το ψαρεμα ενε αποκλειστικο οπως καμουν πολλοι ψαραες μετα απο αρκετες εξορμησεις τουτην την εβδομαδα.18-25
ειχαμε καποια καλα αποτελεσματα στον πρωταρα και στο ζυγι,
Κουρκουνες μεγαλου μεγεθους με εγγλεζικο στο ζυγι στην μαουνα η ακομα και δεξια της μαουνας 8 γραμμαρια φελλο 30 μετρα βαθος 10 κομματια εγω ο αλλος που επιεν ποιο γρηγορα πολλες παραπανω.
Κουρκουνες απο λιγες μεχρι ελαχιστες σε μικρο μεγεθος στο τελιασμενο του βασιλικου.Οσο θελεις μπασμοσε εταισαμεν εξαναταισαμεν δυστηχως δεν κρατουσε ψαρια ο γνωστος κολπος παρολο που τον μαιο ειχαμε πολυ καλα αποτελεσματα.Δοκιμη εγινε με το εγγλεζικο στα 15 μετρα και στα 20 μετρα χωρις επιτυχια.Δοκιμασαμε και με αντεννα αλλα τοσο μικρες ηταν οι κουρκουνες που επιστρεφαν αμεσως στο νερο για να μεγαλωσουν.
Ανντενα για σορκους απο το πρωι μεχρι τις 12 απογοητευτικα αποτελεσματα στο βασιλικο(με θεα το λιμανι) και 1 σορκο καλου εξω που το βασιλικο λιον πριν να πεταχτεις τα τελια εσχει ενα σημειο που παν αρκετοι για να δοκιμασουν.Ξανα λεω οτι δεν ειναι αποτελεσμα 1 ψσρι τοσες ωρες.
Για να μην παραξηγηθω ετυχε να βουτισσει ενας κολλητος και μου ειπε οτι ειδε τερατα σορκον να γυριζουν με μελανουρια .(Μονο τζινος τα ειδε :) ) γιαυτο τοσην επιμονη σε ενα σημειο.
Πρωταρα μπροστα που το αλατι στο κολπουι μεγαλους κεφαλους με το γνωστο τυλιχτο και αγκιστρια 10ρι .Δυστηχως πολλα περιορισμενος ο χρονος και ο χωρος για αυτο το ψαρεμα.Μετα τες 9 εν σχεδον αδυνατο να ψαρεψεις και αντεννα πανο που 5 μετρα(ατε 6 που παλε εν πολλα μεγαλη).Πολλα ψαρια αρκετα καλου μεγεθους στο αλατι οπως ειπαμε ,χαλια μαυρα η πληκτουρα τζε τα νευρα που καμεις με τοσο κοσμο.Αν γελαστεις τζε μεινεις λιον παραπανω που τες 9 -10 ετα ουλλα τζιαμε.Γυρω γυρω ουλλοι κολυμπουσοιν περριτο να σας πω να που περνουν που διπλα σας τζε ενε ψαρκα αλλα ψαρουκλες σκανδιναβικες ρωσικες κ.τ.λ :)
Αγια τριαδα βαλε το σταυρο σου σαν περνας που εκκλησουι επειδη 2 δοκιμες σε 4 μερες εν εκαμαμε τιποτε.Πολλες 7-8ποντες κουρκουνες που αν τες αφηκουμεν να μεγαλωσουν του χρονου ενα εχουμε να λεμε οτι επιαμε ψαρι στην Αγια τριαδα.
Ποταμο του λιοπετριου με την βαρκα (παρασκευη πρωι )3 κιλα κουρκουνες .Εφανηκαν οι ακκανομουτιες τζε εν αφηναν ψαρι να κοντεψει.Ενα κοπαδι γυρω στο 20 ατομα μεγεθοι 50-70 ποντους.Αν εσχει κανενα που εδοκιμασε με τρολλινκ τζε επιασε να μας το πει(ψαρακια??) να παμε να δοκιμασουμε τζε εμεις .Επιασαμε 1 καταλαθος τζε εφιεν μας.(παστην πιασμενη γοπα)
Περιοχη φικ τρι οπως κολυμπας τζε βλεπεις το βραχο στα δεξια του βραχου πολυστερινη 4 μεγαλες μελανες .Η μια ηταν πολλα μεγαλη.Μετα βαλαμε πλωρη για ποντικους οπου πραγματικα εν λιφκουν οπου θελεις πιενε δοκιμασε ενα πιασεις.(δολωμα κρεας αλλα γενικα τσιμπουν σε οτι τους βαλεις).
Τελευταια μερα 23-8 με την βαρκα και με δολωμα γαριδα μεγαλες γοπες και καλους σπαρους σημειο απεναντι απο τισ αντεννες 30 μετρα βαθος.

Λοιπον επειδη 3 μερες αδεια μας εμειναν αν εσχει κανενα που επετυχε τες κουρκουνες τες παντοφλες προσφατα να μας πει να παμε να δοκιμασουμε .Ο λογος εν απλος.Ωραιο το εγγλεζικο ωραιο τζε το πολονεζ αλλα σαν την αντεννα τζε ειδικα σαν την καθετη δυσκολα την αλλαζεις.(οπως μαθει ο καθενας)

Καβο κρεκο εν ετυχε να δοκιμασω αλλα ακουσα επιασαν αρκετα και διαφορα ψαρια .Φυσικα ξερετε τι λαλουσιν για τους κυνηγους τζε τους ψαραες.
Αυτα απο μενα και πραγματικα αν ξερει κανενας που μπορω να παω ενα 3ρο να πιασω την δοση μου με κουρκουνες και αλλα ψαρια καποιου μεγεθους ας μου πει.Αν μεν θελει να το μοιραστει στο φορουμ ασ μου στηλλει προσωπικο μηνυμα.

Σας χαιρετω

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mikrosa »

panayiotis4660 wrote: με εγγλεζικο στο ζυγι στην μαουνα η ακομα και δεξια της μαουνας 8 γραμμαρια φελλο 30 μετρα βαθος
Φιλε μια ερωτηση...πως ψαρευεις στα 30μ βαθος με το εγγλεζικο??? :?
Εγω στα 8μ βαθος με το 3.90 το θεωρω πολλα δυσκολο...

panayiotis4660
Posts: 11
Joined: Thu May 17, 2012 8:45 am
Location: Nicosia

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by panayiotis4660 »

συρομενο φελλο με στροπερ .Το ιδιο ακριβως οπως οταν ψαρευεις απο βαρκα στα ιχθυοτροφεια και δοκιμαζεις σε διαφορερτικα βαθοι με το εγγλεζικο.
Ο φελλος μπορει να βοηθηθει και με πλαστικο στοπερ(1-2 κομματακια κανουν την δουλεια) για να επιπλεει ποιο γρηγορα .

panayiotis4660
Posts: 11
Joined: Thu May 17, 2012 8:45 am
Location: Nicosia

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by panayiotis4660 »

φυσικα μετα τα 25 μετρα θεωρειτε (βαθια-ε καλα οι τζε βαθια) καθετη και καλο θα ηταν μιας και την ονομασαν ετσι να ψαρευετε ετσι αλλα οπως καταλαβενεις να βαλεις την βαρκα τζε να ψαρεψεις με καθετη σε εκεινο το σημειο εν απο δυσκολο μεχρι αδυνατο χωρις παρατηρηση η προστιμο η και τα δυο.
Αλλα μιας και ετυχε να πιασει ενας φιλος με το συσγκεκριμενο τροπο καλα ψαρια δοκιμασα και επιασα και εγω καποια καλα .Οποτε οταν βρεις τον χρονο δοκιμασε και πες μου αν δουλεψε και σε σενα.Ψιλα εργαλεια για να απολαυσεις το τραβημα της κουρκουνας ακομα παραπανω.
Την τελευταια εβδομαδα εχει πολλους που πιανουν με την συγκεκριμενη μεθοδο δολωνοντας και σκουληκια-ακροβατη η προνυμφη μυγας εκτος απο τροφη(αν δεν ειναι καλα ζυμωμενη δεν μεσει στο αγκιστρι-σαλαγκια).

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”