Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

mpouklis wrote:αν βαλω νημα για παραμαλλο 8α ειναι καλυτερα? 8α τσιμπα κατα την γνωμη σας ή θα φαινεται και 8α διωχνει τα ψαρια?
ούτε το νήμα θα σε σώσει αν είναι λαγοκέφαλοι δυστυχώς :)
Αν και δεν νομίζω να είναι. Δοκίμασε με παράμαλο με μεγαλύτερη αντοχή! Αν είναι καβούρια (άκουσα για μερικά πολύ μεγάλα αυτή την εποχή), έχε έννοια και μόλις δεις να τεντώνει αργά η πετονιά σου, άρχισε αργή ανάκτηση. Σήκωστον που το βυθό και θα έρθει επιφάνεια. Έχε απόχη έτοιμη και μη γελαστείς να βάλεις κοντά τα δάκτυλα σου!!!

mpouklis
Posts: 24
Joined: Fri Mar 27, 2009 1:11 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mpouklis »

ευχαριστω φιλε μου.8α δοκιμασω και βλεπουμε...

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

mpouklis wrote:ευχαριστω φιλε μου.8α δοκιμασω και βλεπουμε...
νάσαι καλά! Άτε τζιαι πε μας να ξέρουμε :)

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by angiec »

Φυσικά και η Άντζιη απότι είδα τρώει τους

Από ότι βλέπω και εγώ δεν σου ( φεφκει )........ τίποτε φίλε Λεωνίδα :clap: :clap: :D :D :D :D Έπιασε το ... το ματάκι σου :D : :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

Με το νήμαν οι κούνελλοι μια χαρά φκένουν. Τα δόντια τους μπορούν να κόψουν και .50 μίσινα άνετα ενώ το νήμα ακόμα και .20 τους δυσκολεύει πολλά. Ο λόγος είναι απλός. Πιάστε έναν cutter τζε δοκίμαστε να κόψετε μισίνα τζε νήμα τζε θα καταλάβετε. Το υλικό της μισίνας απλά απαιτεί δύναμη που οι κούνελλοι την έχουν ενώ το νήμα απαιτεί οι λεπίδες να είναι πολλά κοφτερές για να κοπεί (λόγο της αντοχής στην τριβή που έχει το νήμα) κάτι που οι κούνελλοι δεν έχουν. Τα δόντια του κούνελλου εν όπως το cutter. Αν δε κάποιος επιμένει να χρησιμοποιεί μισίνα αντί για νήμα σε έτσι συνθήκες τότε πρέπει να πάει οπωσδήποτε σε πολύ καλής ποιότητας fluorocarbon leaders τα οποία όμως κοστίζουν και δεν νομίζω να αξίζει να μπεις σε έτσι διαδικασία για τους κούνελλους.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:Με το νήμαν οι κούνελλοι μια χαρά φκένουν. Τα δόντια τους μπορούν να κόψουν και .50 μίσινα άνετα ενώ το νήμα ακόμα και .20 τους δυσκολεύει πολλά. Ο λόγος είναι απλός. Πιάστε έναν cutter τζε δοκίμαστε να κόψετε μισίνα τζε νήμα τζε θα καταλάβετε. Το υλικό της μισίνας απλά απαιτεί δύναμη που οι κούνελλοι την έχουν ενώ το νήμα απαιτεί οι λεπίδες να είναι πολλά κοφτερές για να κοπεί (λόγο της αντοχής στην τριβή που έχει το νήμα) κάτι που οι κούνελλοι δεν έχουν. Τα δόντια του κούνελλου εν όπως το cutter. Αν δε κάποιος επιμένει να χρησιμοποιεί μισίνα αντί για νήμα σε έτσι συνθήκες τότε πρέπει να πάει οπωσδήποτε σε πολύ καλής ποιότητας fluorocarbon leaders τα οποία όμως κοστίζουν και δεν νομίζω να αξίζει να μπεις σε έτσι διαδικασία για τους κούνελλους.
...αν είναι κούνελλοι...
δηλαδή ρε Μάριε, εισήγησή σου, να χρησιμοποιήσει νήμα για παράμαλλο?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote:
MariosK wrote:Με το νήμαν οι κούνελλοι μια χαρά φκένουν. Τα δόντια τους μπορούν να κόψουν και .50 μίσινα άνετα ενώ το νήμα ακόμα και .20 τους δυσκολεύει πολλά. Ο λόγος είναι απλός. Πιάστε έναν cutter τζε δοκίμαστε να κόψετε μισίνα τζε νήμα τζε θα καταλάβετε. Το υλικό της μισίνας απλά απαιτεί δύναμη που οι κούνελλοι την έχουν ενώ το νήμα απαιτεί οι λεπίδες να είναι πολλά κοφτερές για να κοπεί (λόγο της αντοχής στην τριβή που έχει το νήμα) κάτι που οι κούνελλοι δεν έχουν. Τα δόντια του κούνελλου εν όπως το cutter. Αν δε κάποιος επιμένει να χρησιμοποιεί μισίνα αντί για νήμα σε έτσι συνθήκες τότε πρέπει να πάει οπωσδήποτε σε πολύ καλής ποιότητας fluorocarbon leaders τα οποία όμως κοστίζουν και δεν νομίζω να αξίζει να μπεις σε έτσι διαδικασία για τους κούνελλους.
...αν είναι κούνελλοι...
δηλαδή ρε Μάριε, εισήγησή σου, να χρησιμοποιήσει νήμα για παράμαλλο?
Εγώ φκάλω τους με .18 νήμα άνετα και σε καθετές και στο casting και μάλιστα έναν παλλιό νήμα που το δοκίμασα στο σπιννινγκ και ήταν άχρηστο και τωρά έχω το για παράμαλλα.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

mpouklis wrote:καλη σας μερα φιλοι μου συνα8λητες !!εκανα δυο αποδρασεις συγκεκριμενα περιοχη αργακας αλλα ειχα το εξης απροσδοκιτο,οτι οταν εβαζα για δολομα αμερικανο εβγαζα το παραμαλλο χωρισ αγκιστρι απο την 8αλασσα!!πολλες φορες μαλιστα ειχα τσιμπιες δυνατες και μετα εβγαζα μονο μισινα!!τι λετε να φταιει??λαγοκεφαλοι υποψιαζομαι εγω?συμφωνειται?
Βρίσκεις πολλή μισίνα κομμένη που το παράμαλλο ή λίους πόντους μακριά που το αγγίστρι?
Επειδή πολλές φορές κάμνουν το οι σμύρνες τούτο αλλά κόφκουν τουλάχιστον 15 πόντους

mpouklis
Posts: 24
Joined: Fri Mar 27, 2009 1:11 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mpouklis »

τελικα επαλη8ευτικε ο φιλος μου ο plenom'metatopsarem? .εβγαζα αυτη τη φορα σε αμμοδη περιοχη της λεμεσου παλι τα παραμαλλα κομμενα ακριβος μετα το αγγιστρι και μια φορα μολις τεντοσε η μισινα τραβηξα και βγηκε ενας μεγαλος καβουρας που ειχε μπλε χρωμα απο κατω!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

mpouklis wrote:τελικα επαλη8ευτικε ο φιλος μου ο plenom'metatopsarem? .εβγαζα αυτη τη φορα σε αμμοδη περιοχη της λεμεσου παλι τα παραμαλλα κομμενα ακριβος μετα το αγγιστρι και μια φορα μολις τεντοσε η μισινα τραβηξα και βγηκε ενας μεγαλος καβουρας που ειχε μπλε χρωμα απο κατω!!
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

νάσαι καλά φίλε μου! :D Τους συγκεκριμένους τους έχω πιάσει και εγώ! Αν ξέρεις να κάνεις μακαρονάδα με τούτους, είναι τέλειοι! Μόλις ανέφερες την περίπτωση , επήεν ο νους μου σε τζίνους! Γίνονται πολύ μεγάλοι και όταν διάβασα στο ίντερνετ να μάθω για αυτούς, φαίνεται πως βρίσκονταν στον κόλπο του Μεξικού, ξέρω πως στην Αυστραλία εισήχθηκαν για την μεγάλη εμπορική τους αξία και φαίνεται πως μετανάστευσαν και στη Μεσόγειο για καλή μας τύχη :)
Καλοφάγωτος φίλε! ;)

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

plenom'metatopsarem? wrote:
mpouklis wrote:τελικα επαλη8ευτικε ο φιλος μου ο plenom'metatopsarem? .εβγαζα αυτη τη φορα σε αμμοδη περιοχη της λεμεσου παλι τα παραμαλλα κομμενα ακριβος μετα το αγγιστρι και μια φορα μολις τεντοσε η μισινα τραβηξα και βγηκε ενας μεγαλος καβουρας που ειχε μπλε χρωμα απο κατω!!
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

νάσαι καλά φίλε μου! :D Τους συγκεκριμένους τους έχω πιάσει και εγώ! Αν ξέρεις να κάνεις μακαρονάδα με τούτους, είναι τέλειοι! Μόλις ανέφερες την περίπτωση , επήεν ο νους μου σε τζίνους! Γίνονται πολύ μεγάλοι και όταν διάβασα στο ίντερνετ να μάθω για αυτούς, φαίνεται πως βρίσκονταν στον κόλπο του Μεξικού, ξέρω πως στην Αυστραλία εισήχθηκαν για την μεγάλη εμπορική τους αξία και φαίνεται πως μετανάστευσαν και στη Μεσόγειο για καλή μας τύχη :)
Καλοφάγωτος φίλε! ;)
α! Θέλουμε φωτογραφία, γιατί είναι πολύ όμορφοι!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

Χρόνια πολλά στους Άγγελους , Μιχάληδες, Αγγέλες, Μιχαηλίνες κλπ!

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by LEONIDAS »

plenom'metatopsarem? wrote:
mpouklis wrote:τελικα επαλη8ευτικε ο φιλος μου ο plenom'metatopsarem? .εβγαζα αυτη τη φορα σε αμμοδη περιοχη της λεμεσου παλι τα παραμαλλα κομμενα ακριβος μετα το αγγιστρι και μια φορα μολις τεντοσε η μισινα τραβηξα και βγηκε ενας μεγαλος καβουρας που ειχε μπλε χρωμα απο κατω!!
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

νάσαι καλά φίλε μου! :D Τους συγκεκριμένους τους έχω πιάσει και εγώ! Αν ξέρεις να κάνεις μακαρονάδα με τούτους, είναι τέλειοι! Μόλις ανέφερες την περίπτωση , επήεν ο νους μου σε τζίνους! Γίνονται πολύ μεγάλοι και όταν διάβασα στο ίντερνετ να μάθω για αυτούς, φαίνεται πως βρίσκονταν στον κόλπο του Μεξικού, ξέρω πως στην Αυστραλία εισήχθηκαν για την μεγάλη εμπορική τους αξία και φαίνεται πως μετανάστευσαν και στη Μεσόγειο για καλή μας τύχη :)
Καλοφάγωτος φίλε! ;)
Πε του Μούρμουρου να φκάλει φωτογραφία τζήνον που του έκαμα δώρο μια νύκτα πριν δυο βδομάδες στο Μενεού. Ήταν όπως την πόμπα δεν ξέρω αν τον έφαγε ή αν τον έχει και σιτεύκει ακόμα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι συχνό φαινόμενο σε αμμώδης βυθούς της Επαρχίας Λάρνακας εμένα μου έτχε πολλές φορές να βγάλω και αρκετά μεγάλους εν όπως το μέλι!!!!
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

νάσαι καλά φίλε μου! :D Τους συγκεκριμένους τους έχω πιάσει και εγώ! Αν ξέρεις να κάνεις μακαρονάδα με τούτους, είναι τέλειοι! Μόλις ανέφερες την περίπτωση , επήεν ο νους μου σε τζίνους! Γίνονται πολύ μεγάλοι και όταν διάβασα στο ίντερνετ να μάθω για αυτούς, φαίνεται πως βρίσκονταν στον κόλπο του Μεξικού, ξέρω πως στην Αυστραλία εισήχθηκαν για την μεγάλη εμπορική τους αξία και φαίνεται πως μετανάστευσαν και στη Μεσόγειο για καλή μας τύχη :)
Καλοφάγωτος φίλε! ;)[/quote]

Πε του Μούρμουρου να φκάλει φωτογραφία τζήνον που του έκαμα δώρο μια νύκτα πριν δυο βδομάδες στο Μενεού. Ήταν όπως την πόμπα δεν ξέρω αν τον έφαγε ή αν τον έχει και σιτεύκει ακόμα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι συχνό φαινόμενο σε αμμώδης βυθούς της Επαρχίας Λάρνακας εμένα μου έτχε πολλές φορές να βγάλω και αρκετά μεγάλους εν όπως το μέλι!!!![/quote]

α έτσι ο κύριος?! Τζιαι εν ανοίει το στόμα του να πει κάτι?! Ιάκωβε, δεν έιναι μόνο σε αμμώδεις βυθούς!! Απλά εκεί είναι πιο εύκολο να τους βγάλεις και να τους δεις :wink:

mpouklis
Posts: 24
Joined: Fri Mar 27, 2009 1:11 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mpouklis »

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Νέα δημοσίευσηαπό plenom'metatopsarem? » Τρί Νοέμ 08, 2011 12:28 pm

plenom'metatopsarem? έγραψε:
α! Θέλουμε φωτογραφία, γιατί είναι πολύ όμορφοι!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”