Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Άμαν βρήκες σημείο που περνούν κέφαλοι εν καλά να κάμνεις κάποια οικονομία....στα ψάρια...γιατί ουσιαστικά εν εσύ που θα τα πιάνεις το πιο πιθανό και φέτος και του χρόνου...(αν δεν τους έρτει κανένας δυναμίτης έτσι άξιπα δηλαδή)....και αφού στο σημείο σου φκάλεις ψάρια ως και τρια κιλά και..πιος ξέρει τι κυκλοφορεί που κάτω,εν καλά να ελευθερώνονται οι κιλίσιοι.... :D στόχος πάντα είναι τα μεγαλύτερα του είδους. Κάτι παρόμοιο τυχαίνει μου με τες πέστροφες, τες καλές μέρες ελευθερώνω όσες είναι κάτω που 500-600 γραμμάρια...αλλά δυστυχώς οι καλές μέρες εν σπάνιες... :x

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote: Κάτι παρόμοιο τυχαίνει μου με τες πέστροφες, τες καλές μέρες ελευθερώνω όσες είναι κάτω που 500-600 γραμμάρια...αλλά δυστυχώς οι καλές μέρες εν σπάνιες... :x
Δυστυχώς για τις πέστροφες των 500-600 γραμμαρίων δηλαδή? :P

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Συνήθως όταν δεν είναι καλή μέρα δεν τσιμπούν ούτε καν οι μισόκιλες....Οπότε γενικώς εν ένα μέγεθος που συνήθως γλιτώνει...!!! :D :D :D

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by caveman »

:D :D :D Μπράβο ρε Σίλι πολλά ωραίος!
Ζηλεύκω σε ρε φίλε, εγώ φέτος επεία μόνο μια-δυό φορές για κέφαλους....
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

konstantinos kalogir wrote:εν καλά να ελευθερώνονται οι κιλίσιοι.... :D στόχος πάντα είναι τα μεγαλύτερα του είδους.
Κωσταντίνο ,εσκεύτικες όμως οτι εν οι μεγάλες του είδους που εννα αναπαραχθούν του χρόνου ...
βασικά οταν επεμβένει ο άνθρωπος πρεπει να κρατα μια ισοροπία ... δυσκολο το selection στα ψάρια ... ετσι ενεργούμε στο περίπου
εγώ νομίζω παραπάνω σημασία έχει η ποσότητα που θα παρουμε στο σπίτι για φαί και οχι τόσο το μέγεθος ...εκτος αν μιλούμε για πολλα μικρές που εννα τις αφήσεις σίουρα
τωρα αν έφκαλες 5 μεγάλες και 5 μέτριες ε καλα να πάρεις μαζί σου 1-2 μεγαλες και 1-2 μετριες και όχι μόνο μεγάλες
Η μεγάλη κ ώρημη πχ εννα δώσει 40000 αβγά ενώ ι μικρή 15-20000.Αν όμως μιλούμε για φράγματα όπου η πέστροφα δεν αναπαράγεται(πχ κλήρου) τότε πιάνουμε ή μαλλον ΘΑ πιάνουμε τις πιο μεγάλες
Εχτος αν δεν θα παρεις για φαί και γλυτόσουν την,μικρες και μεγάλες
Σε κάθε εξόρμηση όμως ο οποιος δίποτε ψαράς στοχεύει για τα μεγάλα του είδους( τα πολλάαααα μεγάλα :think:) και συμφωνώ μαζί σου...και θέλω να πω ...αλλο τι στοχευ'ω να ψαρέψω και άλλο τι στοχευκω να πάρω σπίτι ...ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω και να μεν παρεξηγηθείς ... εγώ εν επιασα ποτε μου ψεστροφα για το σπίτι :liar: :liar: :liar: ούλλες κάμνω τες release :liar: :liar: :liar:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά ειδικά οι πέστροφες εν ψάρι που υπάρχει λόγω των εμπλουτισμών κυρίως και όχι λόγω αναπαραγωγής. Βέβαια πιθανότατα αναπαράγονται και φυσικά αλλά δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι για αυτό. Και αν πάλι αναπαράγωνται φυσικά τότε αυτό γίνεται σε πολύ μικρό βαθμό...Δυστυχώς ο τρόπος που ψαρεύεται η πέστροφα δεν σου δίνει συνήθως ευκαιρία να διαλέξεις τι κρατάς και τι όχι, γιατί καταπίνει το δόλωμα τις πλείστες φορές.... :cry: όμως σίγουρα πάντα κρατώ τις πιο μεγάλες, και είναι κάτι που κάνω και στα υπόλοιπα ψαρέματα. Προτιμώ αντί να σκοτώσω 3 ψάρια από 330 γραμμάρια να σκοτώσω ένα 1000γρ... Όντως τα πιο μεγάλα ψάρια εναποθέτουν περισσότερα αυγά αλλά πάλι αναλογικά 3ρις πέστροφες των 350γρ περίπου θα αφήσουν όσα αυγά αφήνει 1 του κιλού, ίσως και παραπάνω. Έτσι και αλλιώς στους φράκτες μας πέστροφες πάνω από 2 κιλά είναι πολύ σπάνιες. Αυτά τα μεγέθη των τριών και τεσσάρων κιλών όντως έχουν διαφορά στον αριθμό των αυγών από μια μισόκιλη, αλλά ψάρια του κιλού δεν νομίζω να έχουν τόσο τεράστιο αριθμό. Εννοείται πως ψάρια τα όποια είναι σε περίοδο αναπαραγωγής ελευθερώνω τα, και κυρίως αποφεύγω να τα ψαρεύω. Ειδικά στην πέστροφα εν πολύ εύκολο να ξεχωρίσεις πότε είναι αυγωμένη... :D

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Giorkos »

σπίνινγ απόψε από τις 7-8 ..... επήα να 'χαλαρώσω' λίο που το καθάρισμα των τζαμιων... :x

επήα στο 'πόστο μου' και παρατηρώ που κάτω στους 40 πόντους νερό ένα ψάρι..ριγωτό..παρατηρώ καλά...εν μούρμουρος...αλλά κάτι εν πάει καλά...εν κινείται...τζαι κρέμμεται ένα πράμα που πάστη κκελλέ του...φτίρα λαλώ....χμμμ....το μάτζικ σουίμμερ εκρέμμετου πάτο νήμα....ξαπολώ λίο νήμα τζαι βυθίζω το ...μπίο τζαι την μούττη του καλαμιού μες το νερό και κατεβάω το νήμα στον πάτο...και αρκέφκω επιθέσεις με τον μαγικό κολυμπητή....έκαμνε 'πετάγματα' ο παρέας να γλυτώσει, αλλά δεν έφεφκε..μιαν θκυο (παίζει τζαι το τηλέφωνο ο γπτοχός να με ενοχλεί) στιν τρίτη επίθεση εκοράτζισεν ο παρέας....οππππ έτον έξω...

εφάνην μου καλό σάιζ για κράτημα (εν το αγαπημένο ψάρι της συζύγου τζαι είπα να το πίασω για λλόου της)...φκάλλω το τσιακκίν μου με το spike τζαι προσπαθώ να κάμω ευθανασία...εδίθην το σομάσην μου κόμπους κόμπους...που την μια το 'καλό σάιζ, τζαι το αγαπημένο ψάρι της έλλης' τζαι που την άλλη το κατς εντ ριλίζ...να μεν τα πολυλογώ..έκαμα αυθανασία του μούρα μπούρα τζαι τζαμαί εχαντακώθηκα τέλια...αλλά ήταν αργά...δεν μπορούσε να επιστρέψει πίσω μεμιαν τρύπα παστην κκελέ του :doh:

στο ζουμί τωρά...

τζίνο που εκρέμμετουν δεν ήταν φτίρα αλλά το μάτι του....κάποιος ή κάτι τον εξιμμάτισεν !!!!
επίσης όπως φαίνεται στην φωτό στο 'σκούρο σημάδι' ελείπαν λέπια....

ήντα μπου άκκασεν τούντο παρέα ???? εν καμιά ποτζίνη που γυρέφκεται ??? :confusion-confused:
Attachments
το φκαρμένο μάτι, τζαι το σημάδι.....
το φκαρμένο μάτι, τζαι το σημάδι.....
Image092.jpg (219.98 KiB) Viewed 2960 times
ο μούρας μούρας τζαι ο μάτζικ σουίμμερ (νίντζια) ....
ο μούρας μούρας τζαι ο μάτζικ σουίμμερ (νίντζια) ....
Image091.jpg (255.54 KiB) Viewed 2960 times
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Ρε φιλούι μου καλύτερα που το εκράτησες για να μεν ταλαιπωρείται με φκαλμένο μάτι. Ίσως να το άρπαξε κανένα αγγίστρι που το μάτι και μετά αφού εν εκαλοθώρε να το εμούνταρε κανένα ψάρι...

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Someone »

(Τελικά φκαίνουν τζιαι μούρμουροι στο spinning).

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

:lol: :lol: :lol: :lol: Όντως, θυμάσε που είχαμε την κουβέντα τούτη προχτές... :lol: :lol: :lol: Βέβαια μπορεί η καημένη η μουρμούρα να έφαε κανένα δυναμίτη ή καμιά κροτίδα που απόσταση και εφκήκε το μάτι της...

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Greg »

φιλε giorko η 'τεχνικη' που χρησιμοποιησες ονομαζεται snagging, lol :)
Esox Lucius

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Giorkos »

Greg wrote:φιλε giorko η 'τεχνικη' που χρησιμοποιησες ονομαζεται snagging, lol :)
μόλις την έκαμα 'αναζήτηση' ......εμάθαμε αλλόνα κόλπο.... :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

jigging-jigging

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by (CyBasser) »

Κωνσταντίνε, χαίρομαι γι'αυτό σου το ποστ, γιατί μου δίνεις την ευκαιρεία να διορθώσω κάποιες εσφαλμένες αντιλήψεις...
konstantinos kalogir wrote:Συμφωνώ απόλυτα, αλλά ειδικά οι πέστροφες εν ψάρι που υπάρχει λόγω των εμπλουτισμών κυρίως και όχι λόγω αναπαραγωγής. Βέβαια πιθανότατα αναπαράγονται και φυσικά αλλά δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι για αυτό. Και αν πάλι αναπαράγωνται φυσικά τότε αυτό γίνεται σε πολύ μικρό βαθμό...
Είμαστε 100% βέβαιοι Κωνσταντίνο, ειδικά σε χρονιές όπως αυτή που πέρασε, και για το φράγμα στο οποίο πας συνήθως. Και χωρίς εμπλουτισμό θα υπήρχαν πάλι, αν τις αφήναν οι ψαράδες (δεν εννοώ εσένα ή εμένα), αλλά δυστυχώς επικρατεί η λανθασμένη αυτή εντύπωση ότι όλες πρέπει να αφαιρούνται, όλες. Έχει δίκιο ο Πέτρος, καλύτερα δυό μεγάλες και δυό μικρές να πάρεις σπίτι, παρά τέσσερεις μεγάλες. Η ζημιά είναι πολύ, μα πολύ λιγότερη.
konstantinos kalogir wrote:Δυστυχώς ο τρόπος που ψαρεύεται η πέστροφα δεν σου δίνει συνήθως ευκαιρία να διαλέξεις τι κρατάς και τι όχι, γιατί καταπίνει το δόλωμα τις πλείστες φορές.... :cry:
Διόρθωση Κωνσταντίνε: Ο τρόπος που εσύ ψαρεύεις τις πέστροφες δεν σου δίνει ευκαιρία να διαλέξεις. Σε κάποιους άλλους από μας οι τρόποι που τις ψαρεύουμε (και δεν μιλώ μόνο για spinning) μας δίδουν πλήρως αυτή την ευκαιρία! Επιπρόσθετα, υπάρχουν (ή μπορείς να μοντιφάρεις) αγκίστρια barbless.
konstantinos kalogir wrote:όμως σίγουρα πάντα κρατώ τις πιο μεγάλες, και είναι κάτι που κάνω και στα υπόλοιπα ψαρέματα. Προτιμώ αντί να σκοτώσω 3 ψάρια από 330 γραμμάρια να σκοτώσω ένα 1000γρ... Όντως τα πιο μεγάλα ψάρια εναποθέτουν περισσότερα αυγά αλλά πάλι αναλογικά 3ρις πέστροφες των 350γρ περίπου θα αφήσουν όσα αυγά αφήνει 1 του κιλού, ίσως και παραπάνω.
Κι όμως Κωνσταντίνο, αυτό είναι πολύ λάθος. Μια ιριδωτή 350γρ του Καλοπαναγιώτη ούτε καν θα αφήσει αυγά γιατί απλά δεν είναι όριμη σεξουαλικά. Θα σχηματίσει οωθήκες με υποτυπώδη αυγά, και το αρσενικό θα έχει κάποιο σπέρμα, αλλά δεν μπορεί ακόμη να επιτύχει αναπαραγωγή. Στην ιριδωτή η αναπαραγωγή αρχίζει απ'την τρίτη χρονιά της, που στον Καλοπαναγιώτη μιλάς για πέστροφα ενός κιλού, στην Κλήρου 600γραμμαρίων. Άρα, με το να αφαιρείς τις πιο μεγάλες συστηματικά μακροπρόθεσμα μάλλον ζημιά κάνεις. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, στα φράγματα μας οι μεγάλες πέστροφες είναι πολύ σπάνιες, αφού γενικά οι ψαράδες δεν τις αφήνουν να μεγαλώσουν. Θα ήταν πολύ καλύτερο να σκότωνες και να έπαιρνες σπίτι τρεις των 350γρ παρά μια του κιλού. Θα αφαιρούσες τρία από τα μη όριμα ψάρια επιτρέποντας στα άλλα της ηλικίας τους να μεγαλώσουν πιο γρήγορα, και ταυτόχρονα θα άφηνες ζωντανό ένα ψάρι που πέραν απ'την χαρά που σου έδωσε με το ψάρεμα του θα δώσει κι απογόνους για το μέλλον. Aυτός είναι ένας βασικός λόγος για την ύπαρξη λεγόμενων "slot limits" που επιτρέπουν στον ψαρά να κρατήσει ψάρια ενός καλού μεγέθους ταυτόχρονα διαφυλάσσοντας τόσο τα ανήλικα ψάρια όσο και τα πιο σημαντικά αναπαραγωγικά.

Κωνσταντίνε, οι σκέψεις σου είναι λογικές, και έχουν βάση. Μακάρι όλοι να σκέφτόντουσαν σαν εσένα και να προσπαθούσαν περισσότερο στον τομέα αυτό, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα τόσο στην θάλασσα, όσο και στα φράγματα. Απλά σου τα λέω τα πιο πάνω επειδή σε ξέρω και προσωπικά, και δεν ήθελα να σου μείνουν λανθασμένες αντιλήψεις σ'αυτό το θέμα....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

admin wrote:jigging-jigging
:clap: :clap:

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”