φρενα;

Post Reply
Σαρδελας
Posts: 3
Joined: Thu Jun 25, 2015 11:55 am

φρενα;

Post by Σαρδελας »

Καλησπερα σας,

Ειμαι καινουριος στο χομπι κι εχω μια ερωτηση:
Τι ειναι τα φρενα και πως δουλευουν;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: φρενα;

Post by admin »

Φίλε τα φρένα βρίσκονται στους μηχανισμούς για να εμποδίζουν την μισίαν να φεύγει ανεξέλεκτα απο το καρούλι. Βασικά τα φρένα ρυθμιζονται είτε απο μια βίδα στο πάνω ή κάτω μέρος η οποία ασκεί πίεση στο καρούλι και όσο τα σφίγγουμε τόσο πιο δύσκολα ξετυλίγει. Τώρα η χρήση τους είανι κυρίως στην μάχη με το ψάρι . Δηλαδή όταν ένα ψάρι τσιμπήσει να έχουμε ρυθμισμένα τα φρένα με τέτοιο τρόπο ώστε εάν το ψάρι κάνει απότομα κεφάλια και πάει να φύγει να επιτρέπει στο ψάρι να κερδίζει κάποιαν απόσταση για να μην δεχθεί πίεση η μισίνα μας και αν κοπή ή το καλάμι. Τώρ απαο εκεί και πέρα τα φρένα τα μετράμε με πόση αντίσταση έχουν. Δηλαδή θα δε΄ςι κα΄ποιους μηχανισμούς να λένε έχουν φρένα 8 κιλά ας πούμε. Σημαίνει βάζουν αντίσταση 8 κιλά . Το πώς τα χρησιμοποιούμε είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο αλλά μας έδωσες ένα καλό θέμα για το επόμενο τεύχοις του περιοδικού !!!! :idea: :idea:

Σαρδελας
Posts: 3
Joined: Thu Jun 25, 2015 11:55 am

Re: φρενα;

Post by Σαρδελας »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ... :) Δηλαδη σφιγκουμε τα φρενα γιανα μην σπασει η πετονια και για να κουρασουμε το ψαρι; :?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: φρενα;

Post by admin »

ρυθμίζουμε τα φρένα ανάλογα με την χρήση του μηχανισμού . Δηλαδή τα φρένα δέν πρέπει να είναι ποτέ εντελώς κλειστ΄ακατά την δική μου άποψη όταν ψαρεύουμε αλλά να φεύγει μισίαν λίγο δύσκολα και όχι πολύ εύκολα . όταν θα κάνουμε βολή εάν κάνουμε casting πρέπει να κλείσουμε εντελώς τα φρένα και μετά να τα ρυθμίσουμε ανάλογα. Εάν ψαρεύουμε με οπτικό ειδοποιητη τότε ανοίγουμε τα φρένα και κλείνουμε όταν τσιμπήσει το ψάρι κ.τ.λ

Σαρδελας
Posts: 3
Joined: Thu Jun 25, 2015 11:55 am

Re: φρενα;

Post by Σαρδελας »

Οκ ευχαριστω για την απαντηση! :)

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”