surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post Reply
Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by Κώστας »

Κοπελια καλημερα, τη είναι το ταππερ στο καλαμη ποια η διαφορα πχ
Medium fast rod versus fast versus extra fast.
Και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να φορτίζεις τα δυο διαφορετικα ταππερ.

Ποιος εχει αποψη για τουτο το θεμα; εχει καποιος fast η extra fast η Medium fast καλαμι αν ειναι ευχαριστημένος με τις βολες που το κάθε ένα και τι πρεπει να καμνεις με το κάθε ένα ξεχωριστα.

Ποια η διαφορα σε καλαμια που είναι C curve και αλλα καλαμια J curve.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κωστα Καλη σου μερα :)
Για αυτα που ρωτας κατ,αρχη ΔΕΝ υπαρχει θεμα αποψης αλλα ΓΝΩΣΗΣ.
Ολοι θα σου πουν αποψη (κουτουρου) και πολλες φορες θα επιμενουν οτι αυτο που ειπαν ειναι και το σωστο.
ΑΝ ψαχνεις την γνωση ειτε να μιλησης με τον Κο Neil Mackellow ειτε με τον Μαριο τον Παφιτη.
Σαν γενικη αρχη, για τον αρχαριο, για ευκολοτερη βολη, ειναι πολυ πιο βοηθητικα τα slow (παραβολικα).

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by marios pafitis »

Καλησπέρα Κώστα πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες και μου δίνετε η ευκαιρία να μιλήσω για ένα θέμα που μπορείς να το δεις μονο σε καλαμια που είναι στο αρχικό τους στάδιο δηλαδή στο blank.

Taper : Το taper βασικά είναι η κωνικότητα που έχει ένα καλάμι και έχουμε δυο κατηγοριες
την κατηγορια Fast taper (J Curve) και την κατηγορια Slow taper (C curve ).

Παράδειγμα 2 καλαμια με ίδιο ΥΛΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ, ΙΔΙΟ ΜΗΚΟΣ, ΚΑΙ ΙΔΙΟ CASTING WEIGHT
το πρώτο καλάμι έχει butt 25mm και tip 6,5mm
το δεύτερο καλάμι έχει butt 25mm και tip 4,5 mm
το πρώτο καλάμι είναι Slow Taper και το δεύτερο καλάμι Fast taper.

Με την εμπειρία που απέκτησα και τις γνώσεις
στην κατηγορια Fast taper είναι τα καλαμια με rod action Reg Fast, Fast και Ext Fast και
στην κατηγορια Slow taper είναι τα καλαμια me rod action Mod Fast, Moderate και Slow.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by no-nick »

στα φαστ και εχτρα φαστ σερφκαστινγ καλαμια θελης τεχνικη για να ριξης μακρια, εχουν αμεσο καρφωμα στο τσιμπημα του ψαριου αλλα καταστρεφουν τα μαλακα δωλωματα χωρις την χρηση bait clip, αντιθετα τα σλοου ( δεν νομιζω να κανουν οι κατασκευαστες ακομα ετσι καλαμια για σερφ) και τα μοντερεητ καλαμια ριχνουν χωρις ιδιετερη τεχνικη , προστατευουν τα μαλακα δωλωματα και ειναι πολυ καλα στην αποσβεση των κελλαων μεγαλων ψαριων σε καθαρες θαλασσες , στο θεμα αποσταση σε εμπειρα χερια σε σχεση με τα φαστ και εχτρα φαστ πιστευω δεν .......
παντως η αγορα τελευτεα κινηται προς τα φαστ καλαμια , μεχρι και τα κυπρινοκαλαμα κατα κει πανε.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Her President....RESPECT :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by Κώστας »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Her President....RESPECT :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
τη προεδρος ειναι αν επιτρεπεται; :o

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by Κώστας »

Νικο εγω εν μπορω να καταλαβω κατι ρε φιλε, εχω ένα καλαμη που είναι fast και ριχνω μακριτερα που ότι ένα καλαμη που είναι moderate. Θελω τζινο το καλαμη που είναι moderate (και ποιο ποιοτικο )να μπορω να ριχνω παραπανω ρε κουμπαρε. Τη παει λαθος;

Επισεις o Μαριος ειπε ότι το C είναι slow και το J curve είναι το φαστ εν ετσι;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by no-nick »

Κώστας wrote:Νικο εγω εν μπορω να καταλαβω κατι ρε φιλε, εχω ένα καλαμη που είναι fast και ριχνω μακριτερα που ότι ένα καλαμη που είναι moderate. Θελω τζινο το καλαμη που είναι moderate (και ποιο ποιοτικο )να μπορω να ριχνω παραπανω ρε κουμπαρε. Τη παει λαθος;

Επισεις o Μαριος ειπε ότι το C είναι slow και το J curve είναι το φαστ εν ετσι;

Κωστα μου λες οτι εχεις ενα nissan GTR που τρεχει πολυ πιο γρηγορα απο το mercedes σου αλλα εσυ θελης το mercedes να ειναι πιο γρηγορο.
αν η αποσταση σε ενδιαφερη παρα πολυ , υπαρχουν πολυ πιοτικα καλαμια .

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by Κώστας »

no-nick wrote:
Κώστας wrote:Νικο εγω εν μπορω να καταλαβω κατι ρε φιλε, εχω ένα καλαμη που είναι fast και ριχνω μακριτερα που ότι ένα καλαμη που είναι moderate. Θελω τζινο το καλαμη που είναι moderate (και ποιο ποιοτικο )να μπορω να ριχνω παραπανω ρε κουμπαρε. Τη παει λαθος;

Επισεις o Μαριος ειπε ότι το C είναι slow και το J curve είναι το φαστ εν ετσι;

Κωστα μου λες οτι εχεις ενα nissan GTR που τρεχει πολυ πιο γρηγορα απο το mercedes σου αλλα εσυ θελης το mercedes να ειναι πιο γρηγορο.
αν η αποσταση σε ενδιαφερη παρα πολυ , υπαρχουν πολυ πιοτικα καλαμια .
:naughty:

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by Κώστας »

εν μας ειπες ποια εν τουτα τα ποιοτικα καλαμια που μπορεις να ψαρεψεις

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by no-nick »

Κώστας wrote:εν μας ειπες ποια εν τουτα τα ποιοτικα καλαμια που μπορεις να ψαρεψεις

εγω θα πηγενε σε 2σπαστα αγκλικα bass καλαμια σε φορουμ του εξωτερικου τα θεοπιουσαν για την Μεσογειο πριν καμια 10ρια χρονια. πιαννουν καλες αποστασεις χωρις ιδιετερη τεχνικη.
τωρα επειδη εσυ μπορη να θελης και τσιμπιες σε ετσι συνθηκες δεν μπορω να σου προτινω κατι γιατι δεν εχω την αναλογη εμπειρια.( την αποψη μου περι τσιμπιες και σερφκαστινκ σε αλλο τοπικ). καπιοι φιλοι λενε για το ΚΑΣΙΟΠΙΑ οτι ειναι πολυ καλο.(ψαξετο)
παντως το θεμα καλαμι ειναι και προσωπικο γουστο του καθε ψαρα και το πιο σωστο και πρεπων θα ηταν καλητερα να δοκιμαζουμαι καλαμια
πριν αγορασουμαι γιατι στο τελος πετασουμαι πολλα λεφτα για να τα εχουμαι στην αποθηκη.

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by goldsargus »

no-nick wrote:
Κώστας wrote:εν μας ειπες ποια εν τουτα τα ποιοτικα καλαμια που μπορεις να ψαρεψεις

εγω θα πηγενε σε 2σπαστα αγκλικα bass καλαμια σε φορουμ του εξωτερικου τα θεοπιουσαν για την Μεσογειο πριν καμια 10ρια χρονια. πιαννουν καλες αποστασεις χωρις ιδιετερη τεχνικη.
τωρα επειδη εσυ μπορη να θελης και τσιμπιες σε ετσι συνθηκες δεν μπορω να σου προτινω κατι γιατι δεν εχω την αναλογη εμπειρια.( την αποψη μου περι τσιμπιες και σερφκαστινκ σε αλλο τοπικ). καπιοι φιλοι λενε για το ΚΑΣΙΟΠΙΑ οτι ειναι πολυ καλο.(ψαξετο)
παντως το θεμα καλαμι ειναι και προσωπικο γουστο του καθε ψαρα και το πιο σωστο και πρεπων θα ηταν καλητερα να δοκιμαζουμαι καλαμια
πριν αγορασουμαι γιατι στο τελος πετασουμαι πολλα λεφτα για να τα εχουμαι στην αποθηκη.
Νο Νικ τα καλαμια τα bass εν θα ειναι πολλα μαλακα για surfcasting? ειναι καποια συγκεκριμενα που λες;
Κωστα ποιο καλαμη ειναι που σε δυσκολευκει;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by no-nick »

goldsargus wrote:
Νο Νικ τα καλαμια τα bass εν θα ειναι πολλα μαλακα για surfcasting? ειναι καποια συγκεκριμενα που λες;
Κωστα ποιο καλαμη ειναι που σε δυσκολευκει;
τα καλαμια bass στην Αγγλια ηταν πιο κοντα ( εβρισκες ομως 13 ποδια) σε σχεση με τα beach rods και αρκετα πιο μαλακα, τωρα μπορη να τα βρεις και σαν light beach rods
δεν νομιζω να ειναι πολυ μαλακα, ισως και καπια απο αυτα να ειναι και πολυ σκληρα για τα δεδομενα τα δικα μας.Αν δεν παρης ενα καλαμι στα χερια σου να το δοκιμασης πολυ ευκολα θα πεσουμαι εξω μελετωντας μονο τις προδιαγραφες που γραφη ο καθε ενας κατασκευαστης.εξαρτατε παντα πως ψαρευη ο καθε ενας, τι ψαρια κυνηγα και σε τι αποστασεις τα θελης ολα αυτα.
τις προαλες ηθελα να ψαρεψω μακρια σε λαντα θαλασσα και χρησιμοπιησα ενα καλαμι σκληρο και του εβαλα νημα για να μην εχει μποσικα για να καταλαβω αμεσως την τσιμπια στο μαιμουδακι.οταν τα μαζεψα να φυγω ειχε ενα μουρμουρο σεβαστου μεγεθους και το μαιμουδακι δεν ταραξε 1 εκατοστο.
εβαλα νημα για να εχω αμεσο τσιμπημα σε ενα σκληρο καλαμι πραγμα που δεν δουλεψε τελικα, τα μαλακα μου καλαμια ηταν σε πιο κοντινη αποσταση αλλα δεν επιασα τσιμπια. ολα αυτα τα λεω γιατι δεν υπαρχει το τελειο καλαμι για ολες τις αποστασεις , για ολα τα ψαρια και για ολες τις καιρικες συνθηκες,

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by Κώστας »

goldsargus wrote:
no-nick wrote:
Κώστας wrote:εν μας ειπες ποια εν τουτα τα ποιοτικα καλαμια που μπορεις να ψαρεψεις

εγω θα πηγενε σε 2σπαστα αγκλικα bass καλαμια σε φορουμ του εξωτερικου τα θεοπιουσαν για την Μεσογειο πριν καμια 10ρια χρονια. πιαννουν καλες αποστασεις χωρις ιδιετερη τεχνικη.
τωρα επειδη εσυ μπορη να θελης και τσιμπιες σε ετσι συνθηκες δεν μπορω να σου προτινω κατι γιατι δεν εχω την αναλογη εμπειρια.( την αποψη μου περι τσιμπιες και σερφκαστινκ σε αλλο τοπικ). καπιοι φιλοι λενε για το ΚΑΣΙΟΠΙΑ οτι ειναι πολυ καλο.(ψαξετο)
παντως το θεμα καλαμι ειναι και προσωπικο γουστο του καθε ψαρα και το πιο σωστο και πρεπων θα ηταν καλητερα να δοκιμαζουμαι καλαμια
πριν αγορασουμαι γιατι στο τελος πετασουμαι πολλα λεφτα για να τα εχουμαι στην αποθηκη.
Νο Νικ τα καλαμια τα bass εν θα ειναι πολλα μαλακα για surfcasting? ειναι καποια συγκεκριμενα που λες;
Κωστα ποιο καλαμη ειναι που σε δυσκολευκει;
εστειλα σου pm

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: surfcasting - τη είναι το ταππερ στο καλαμη κτλ

Post by rockfishing »

Εγραφτικαν καποια πραματα που ειναι λαθασμενα και οπως ειπε ο Ευανθης «ΔΕΝ υπαρχει θεμα αποψης αλλα ΓΝΩΣΗΣ»

Εμιλησα με τον Κώστα πριν μέρες αλλα εν εγραψα κατι ηταν τις μέρες που εγινε η αναβαθμιση
το καλαμη που εχει οντος ειναι ποιο ποιοτικο απο το κασιοπια που αναφερθηκε και πολλα καλο ψαρευτικο καλαμη. Καλαμη με ετσι carbon εν βρισκεις και μάλιστα κατασκευασμενο στην Ιαπωνια με τοσους τονους πρεσα.

το αν ειναι καλητερο η χειροτερο σε θεμα τσιμπιων εν το γνωριζω
Οπως ειπα και του Κωστα εν θα καταφερει να ριξει παραπανω που το powerstick
γιατι εν καινουριο καλαμη και πρεπει να το δουλεψει. Αλλα υπαρχει και το ενδεχομενο να μεν είναι για μακρινες αποστασεις.
Όμως ειλικρινα ειται μακρια ριξεις ειτε κοντα ψαρι δεν θα πιασεις :lol:

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”