Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post Reply
Chpetrou
Posts: 7
Joined: Sun Dec 15, 2013 5:05 pm

Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by Chpetrou »

Μου αρέσει πολύ το ψάρεμα αλλά επειδή μένω λευκωσια μπορώ να πηγαίνω 1-2 φορές το μήνα. Είμαι λίγο αρχαριος στο ψάρεμα και ψαρευω από την ακτή. Σε λίγο καιρό θα αγοράσω καινούριο καλάμι και εξοπλισμό ψαρέματος, (καλό αλλά όχι ακριβό)( μπορώ να ξοδεψω 150-200€ το πολύ) μπορείτε να μου προτείνετε τι είδους καλάμι και πια εξαρτήματα να πιάσω;
Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε τόπους που έχει καλά ψάρια;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by admin »

Φίλε καταρχήν καλοσώρισες στην παρέα μας , πρίν αποφασίσεις τι καλάμι θα αγοράσεις πρέπει αν αποφασίσεις με τι είδους τεχνική ψαρέματος θα ασχοληθείς.
Spinning-casting-match-bolognese-apiko-όταν αποφασίσεις τι ψάρεμα σου αρέσει τότε θα πάρεις και τον ανάλογο εξοπλισμό εκείνο που θα σου ειδηγόμουν αέιναι να πάρεις φτηνό εξοπλισμό για αρχή είτε παο κάποιο κατάστημα υπάρχουν αρκετά με φτηνό εξοπλι΄σμό έιτε απο μεταχιρισμένα βρίσκεις και στο φόρουμ και να πάρεις με τα 150 σου ευρώ ένα σετ για casting, ενα για σπιννινγ ας πούμε ή εγγλέζικο και να δοκιμάσεις να δεις τι σου αρέσει. ψάξε λίγο στα βίντεο του περιοδικού μέσα στην σελίδα και στις συζητήσεις και θα μάθεις πολλά πράγματα

Chpetrou
Posts: 7
Joined: Sun Dec 15, 2013 5:05 pm

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by Chpetrou »

Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση και το καλοσορισμα.θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι εχω παει καθολη τη διαρκεια του καλοκαιριου ψαρεμα κουρκουνας(το καλαμι το θελω για να ψαρευω διαφορα ειδη ψαριων) με το τετραμετρο καλαμι του πατερα μου και ειχα καποιες επιτιχιες, αλλα αντιμετοπιζα προβλημα με τους βραχους λογο του οτι ηταν μικρο γιαυτο θα ηθελα τη συμβουλη σας για να αγορασω ενα καλαμι αντενα μακρυτερο που να μην ειναι ακριβο αλλα ουτε και πολυ βαρυ.

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by steliosgewrgiou »

φίλε υπάρχουν πολλές επιλογές..αλλα είσαι σίγουρος ότι θα ψαρευεις με αντέννα? :?:

Chpetrou
Posts: 7
Joined: Sun Dec 15, 2013 5:05 pm

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by Chpetrou »

Ναι

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by steliosgewrgiou »

φίλε εισηγούμε σου να παεις το γυρο σου που τα καταστηματα, να δεις και μετα να διαλεξεις..μην βιαστεις..ποσα διαθετεις?

Chpetrou
Posts: 7
Joined: Sun Dec 15, 2013 5:05 pm

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by Chpetrou »

100-150€ max

Chpetrou
Posts: 7
Joined: Sun Dec 15, 2013 5:05 pm

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by Chpetrou »

Ως τωρα ψαρευα με καλαμι αντεννα. Με καλαμι με μηχανισμο εν καλυτερο και πιανεις πιο μεγαλα και καλα ψαρια;

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by michalispsarema »

Chpetrou wrote:Ως τωρα ψαρευα με καλαμι αντεννα. Με καλαμι με μηχανισμο εν καλυτερο και πιανεις πιο μεγαλα και καλα ψαρια;
Καλωσορισες φιλε,

Το οτι κρατας καποιο καλαμι με μηχανισμο δεν σημαινει πως θα πιασεις και πιο πολλα ψαρια απο την ανντεννα.Αν ξερεις να τα χειριζεσαι σωστα θα παρεις μερικα καλα ψαρια. Με την ανντεννα μπορεις να βγαλεις ψαρια που βγαλουν με το Surf Casting και το casting. Απλα για αρχη πρεπει να διαλεξης μια τεχνικη και να την συνεχεισης. Η ανντεννα ειναι ενα ψαρεμα πολυ χαλαρο που μπορει να σου αφησει στιγμες χαραγμενες στην μνημη σου για παντα.Αν την ψαρεψεις και σωστα θα εχεις πολλη καλα αποτελεσματα. Η δικη μου η αποψη αρχισε σωστα την ανντεννα και σιγα σιγα θα συνεχησης να γνωριζεις καινουργιες τεχνικες και να σκεφτεσε πια να διαλεξης.

Μπορεις να παρεις μια ανντεννα Carbon στα 100 ευρω και η μισινες που θα χρησιμοποισης ειναι απο 0.25 και πιο χαμηλα ανεξαρτητως με της συνθηκες και σε τη ψαρια απευθηνεσε. Η δικη μου η αποψη για τους φελλους που χρησοιμοποιο ειναι πως η φελοι με την μεταλικη βαση απο κατω που τον κανει πολλη ευαισθητω ,και η τσιμπιες θα καταλβοντε πολλη καλα. Τα αγγιστρια παλη ειναι ανεξαρτητως με το ψαρι.

Φιλικα Μιχαλης

Chpetrou
Posts: 7
Joined: Sun Dec 15, 2013 5:05 pm

Re: Τι εξοπλισμό ψαρέματος και καλάμι να πάρω ;

Post by Chpetrou »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”