Rod Building

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Rod Building

Post by MariosK »

Greg wrote:matagi... :handgestures-salute:
:naughty:

Pafitis... :handgestures-salute:

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Rod Building

Post by psarakas »

:o :o :o :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
catch and release

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Rod Building

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:παρα πολλα ωραια και τα 2 καλαμια!!!!!!!!!!! μπραβο σας παιδες!!!!!! αν μπορειτε βαλτε τζε πληροφοριες για κοστος και αλλα στοιχεια των καλαμιων :D :D :text-bravo:
Νικόλα και τα δύο blanks είναι το μοντέλλο 3SC86MHF2 της St. Croix http://www.mudhole.com/Shop-Our-Catalog ... -Rod-Blank

Οι οδηγοί είναι Fuji-K series για το casting με alconite κεραμικό (δεν είχε SiC σε silver χρώμα) και για το spinning είναι με κεραμικό SiC.

Το grip είναι φτιαγμένο με κομμάτια από τον κατάλογο του matagi http://www.matagi.co.jp/english/index.html . Χρειάζεσαι όμως κάποιον αρκετά έμπειρο όπως τον Παφίτη έτσι ώστε να φέρεις τα σωστά components για να ταιριάζουν με τις διαμέτρους του blank.

Τώρα όσον αφορά το κόστος εξαρταταί από τα υλικά και το δέσιμο των οδηγών κ.τ.λ. Σίγουρα κοστίζει περισσότερο από το να αγοράσεις το ίδιο καλάμι, όσον αφορά action κ.τ.λ, αλλά σίγουρα δεν θα έχεις την ίδια ποιότητα στο grip, τους οδηγούς και το set-up που να σου κάθεται ακριβώς (τα καλάμια είναι μετρημένα στα χέρια μας όσον αφορά το μέγεθος του grip και την θέση της μηχανής). Το έξτρα κόστος όμως δεν είναι απαγορευτικό για το τελικό αποτέλεσμα. Για να καταλάβεις δες τον link εδώ για να δεις πως είναι το καλάμι να το αγοράσεις έτοιμο http://www.tackledirect.com/st-croix-av ... 6mhf2.html και πως θα γίνουν τα δικά μας από τις φωτογραφίες που έβαλε ο Μάριος.

Nikolas Nklou

Re: Rod Building

Post by Nikolas Nklou »

Μαριε !! λαλοτω οτι τα καλαμια με παρα πολυ φελλο στα blanks χωρις καποιο επιπλεων αξεσουαρ και χρωματων δεν μου πολλο αρεσκει...γενικα προτιμω καλαμια japan style !! Τωρα για το grip δεν συζητουμε!! δεν πεζονται! οι οδηγοι εν οι top που εχει η fuji για εμενα.....στο μελλον σκεφτομαι να στησω και εγω καλαμι με δικες μου διαστασεις και οπως το θελω ,παντα με την βοηθεια του Μαριου Π.!!!! :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Rod Building

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:στο μελλον σκεφτομαι να στησω και εγω καλαμι με δικες μου διαστασεις και οπως το θελω ,παντα με την βοηθεια του Μαριου Π.!!!! :D
Εν θα το μετανιώσεις ρε φίλε :).

Nikolas Nklou

Re: Rod Building

Post by Nikolas Nklou »

MariosK wrote:
Nikolas Nklou wrote:στο μελλον σκεφτομαι να στησω και εγω καλαμι με δικες μου διαστασεις και οπως το θελω ,παντα με την βοηθεια του Μαριου Π.!!!! :D
Εν θα το μετανιώσεις ρε φίλε :).
Ξερω το..... :wink: :shifty:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Rod Building

Post by Στάθης »

8) 8) 8)
no whey no gain

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: Rod Building

Post by marios pafitis »

Marie K τι λένε αυτά τα δυο δεσίματα ???

Παιδιά πέστε μας και εσείς τις γνώμες σας pete καμια ιδέα !!!
Attachments
IMG_1657.JPG
IMG_1657.JPG (64.18 KiB) Viewed 6470 times

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Rod Building

Post by apsavvas »

το δεξια είναι πολύ πιο ωραίο Μαριε. αν υποψιαστώ ότι θα το εμπλουτίσεις με τις σχετικέσ λαβές που έδιξες τις προάλλες θα είναι ανεκτίμιτης αξίας το καλάμι. :) :D :D :D :D :D :D :D :clap: :dance:
The only source of knowledge is experience

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Rod Building

Post by MariosK »

Φίλε εγώ προτιμώ το αριστερά λόγο του ότι νομίζω πάει πιο καλά με το χρώμα του blank αλλά άρεσε μου και η σκέψη του Σάβα για το δεξιά που πάει με τα rings του grip.

Κοπέλλια ακούμε και ιδέες για άλλα δεσίματα και γενικά γνώμες για τα καλάμια και το grip.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Rod Building

Post by apsavvas »

μια ίδεα θα ήταν καλα το καλαμι να εχει όλο τις αποχρώσεις sliver που θα τεριαζει με τη λαβή και το δέσιμο των οδιγών να είναι με μαύρη κλοστή. αλλο θα ήταν καλο να ειναι μαυρό το καλάμι και οι οδιγοί να είναι δεμένοι με sliver κλοστή.. η να κάνει αποχρώσεις πάνω στη κλοστή με sliver πογια
The only source of knowledge is experience

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Rod Building

Post by Στάθης »

Image

Δεν είναι πάντα το πολύπλοκο το όμορφο.
no whey no gain

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Rod Building

Post by MariosK »

Στάθης wrote:Image

Δεν είναι πάντα το πολύπλοκο το όμορφο.
:handgestures-thumbupright:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Rod Building

Post by apsavvas »

MariosK wrote:
Στάθης wrote:Image

Δεν είναι πάντα το πολύπλοκο το όμορφο.
:handgestures-thumbupright:
εκφράζη παρα πολυ δύναμη, ωραιο στισιμο
The only source of knowledge is experience

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Rod Building

Post by Στάθης »

apsavvas wrote:εκφράζη παρα πολυ δύναμη, ωραιο στισιμο
Japan knows best! ;)
no whey no gain

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”