Φράγμα Καφίζη

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Φράγμα Καφίζη

Post by stylgeo »

Έχει κανένας νέα που το συγκεκριμένο φράγμα? Την τελευταία φορά που επήα ήταν πριν 10-11 χρόνια, αλλά πραγματικά ήταν ίσως ο ομορφότερος φράχτης που έχω δεί στην Κύπρο. Από ψαρευτικής άποψης? Τότε είχαν μας πελλάνει τα κυπρινούθκια των 10 εκατοστών. Εμπλουτίζεται? Έχει νερό? Επειδή σκέφτουμαι να πάω κάποια φάση ένα γυρό, αλλά επειδή εν λίγο στο πουθενά και πολλής χωματόδρομος θα ήθελα λίγες πληροφορίες πριν ξεκινήσω.
Ευχαριστώ.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by caveman »

Τελευταία φορά που επία φέτος είχε κατολήσθηση και ήταν γεμάτος ο δρόμος βράχους... ίσια που έρεξεν το αυτοκίνητο! Ούλλον κοτζινόφτερα και κυπρινάκια, οι πέστροφες χασιμιές.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by stylgeo »

Ευχαριστώ Χαμπή. Δηλαδή με το CRV εννά έχω πρόβλημα να πάω οξά εννά είμαι οκ?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by Στάθης »

Οι κατολισθήσεις είναι συνήθη φαινόμενα στις περιοχές εκείνες, αλλά το δασονομείο καθαρίζει τακτικά τους δρόμους.
Παρά ταύτα, να είσαι προετοιμασμένος να κατεβαίνεις καθε καμια 50αριά μέτρα να βγάζεις καμια πέτρα από το δρόμο...

Κρίνοντας από την εποχή τώρα,δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα να πας, αλλά δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά...
Καλύτερα επικοινώνησε με το δασικό σταθμό του Κάμπου και ρώτησε εαν ξέρουν εαν ο δρόμος είναι προσβάσιμος:

http://www.moa.gov.cy/moa/fd/fd.nsf/DML ... enDocument
no whey no gain

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by apsavvas »

είναι ένα από τα ομορφότερα φράγματα που έχω δει ως τώρα και πιστεύω ότι δεν είναι και ούτε πατημένο από τους βάρβαρους.
The only source of knowledge is experience

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by caveman »

Δυστιχός Σάββα δεν αφήσαν ούτε δεξαμενή που να μεν την ψαρέψουν οι ακατονόμαστοι, όχι φράχτη! Πέρσι τον Αύγουστο που ήταν η στάθμη πάρα πολλά χαμηλά επελλάναν τα ούλλα τζι μέσα, εφέφκαν με τες σίκλες της πογιάς γεμάτες που να παν στ΄αν@θεμα οι πονιστικομένοι του κερ@τ@!!
Έκαμεν με add ένας πο τούτους πας το φατσοβιβλίον, μπαίνω θορώ φωτογραφίες... ούλλον Καφίζη με τες αντένες τζιαι τες σίκλες της πογιάς γεμάτες οι οποίες μετά αδιάζαν μες βούρνες έσσο τους.... είδα έφρηξα!! Σίκλες τζιαι σίκλες γεμάτες κυπρινάκια, βούρνες γεμάτες πεστροφάκια των 50γρ κτλ κτλ άσε άσε, εν δράμα η κατάσταση!
Ως τζιαι πας τες δεξαμενές του Αρακαπά που ήμασταν μόνοι μας, εγώ ο Νικολάι τζαι οι κυπρίνοι......... εκατεβήκαν μας οι ακατανόμαστοι δεν αφήκαν λέπι!!
ΕΛΕΟΣ ΠΛΕΩΝ!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by apsavvas »

εγω ειπα σας παλια να παμε με ενα ροπαλο κρανος και να αρκεψουμε να δεις πως θα ισιοσουν ολοι.
Με στη χωρα τους απορο τη κανουν
The only source of knowledge is experience

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by PeRoUkKaS »

apsavvas wrote:εγω ειπα σας παλια να παμε με ενα ροπαλο κρανος και να αρκεψουμε να δεις πως θα ισιοσουν ολοι.
Με στη χωρα τους απορο τη κανουν
μες την χωρα τους εν μπορουν να ταραξουν ρε φιλε.. εν γι αυτο που οταν ερκουντε δαμεσα δα γ@μουν τα ουλλα.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by MariosK »

PeRoUkKaS wrote:
apsavvas wrote:εγω ειπα σας παλια να παμε με ενα ροπαλο κρανος και να αρκεψουμε να δεις πως θα ισιοσουν ολοι.
Με στη χωρα τους απορο τη κανουν
μες την χωρα τους εν μπορουν να ταραξουν ρε φιλε.. εν γι αυτο που οταν ερκουντε δαμεσα δα γ@μουν τα ουλλα.
Τα ίδια κάμνουν και χειρότερα απ' ότι ακούω :snooty:. Έτσι εν μαθημένοι και έτσι θα κάμνουν πάντα όσπου δεν έχει αστυνόμευση.

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by stylgeo »

Έδωσα τον γυρό μου την Κυριακή, πολύ ππεσμένη η στάθμη. Οι πέστροφες χασιμιές, όπως μας είπεν και ο Χαμπής. Μικρά κυπρινάκια και κοκκινοφτέρες, λίγα πράματα. Φράχτης δυσκολοψάρεφτος επειδή η στάθμη ήταν πολύ πολύ πεσμένη έπρεπε να περπατήσουμε αρκετά μεγάλη απόσταση μέστα πιλά φορτωμένοι για να έβρουμε την όχθη και το νερό ήταν 20-40εκ βάθος τα πρώτα 30-40 μέτρα, έτσι έπρεπε να κάνουμε πολύ μακρινές ρήψεις για να βρούμε λίγο βάθος να ψαρέψουμε. Το μπάσμωμα σχεδόν αδύνατο, τα feeders που είχα πάρει ήταν open ended μεγάλα, και δεν εκάμναν για έτσι αποστάσεις, αναγκάστηκα να σκαρφαλώσω πάνω στα βράχια σαν το αγριοκάτσικο για να μπασμώσω με την σφεντόνα το groundbait μου, άσε, δράμα. Επήαμεν για 4-5 ώρες, εδοκιμάσαμε ό,τι τεχνική μας επέτρεπε η τοποθεσία με 4 διαφορετικά δολώματα. Αποτέλεσμα 4 κυπρινάκια της παλάμης και 3 κοκκινοφτέρες των 12 πόντων. ΟΚ, ψαρευτικά ήταν αρκετά αποτυχημένη ψαριά (3 άτομα, 4-5 ώρες), αν και απολαύσαμε τη διαδρομή και το τοπίο. Και ναί, κάθε 50 μέτρα έπρεπε να φεύγουμε κοτρόνες που το δρόμο που τις κατολισθήσεις. Είδαμε και ένα ζευγάρι αγρινά, τα οποία μας εκάμαν μια μικρή κατολίσθηση ενώ εσκαρφαλώναν το βουνό. Η επιστροφή επικίνδυνη επειδή ενύχτωσε πολύ νωρίς, εφύαμεν με το φώς, ώσπου να φκούμεν που την ποταμοσιά έγινε πισσούρι, και είναι και 7 χιλιόμετρα κατσικόδρομοι με απότομους γκρεμμούς, αν δεν είμουν εγώ που οδηγούσα θα εκατουρούσα πάνω μου που τον φόβο.
Αυτά

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by PeRoUkKaS »

δεν εχω παει ποτε στον Καφιζη, αν και πολλες φορρες εσκεφτομουν να παω να επισκεφτω τζαι τουτον το φρακτη,
αλλα μετα που τουτα που εγραψες ρε φιλε εν νομιζω να αξιζει!

αν και εχω μια απορια :think: αφου ειναι τοσο δυσκολο να παεις, τοσο δυσκολο να ψαρεψεις, ειδικα για εσας
που επιατε τζαι με εγγλεζικα και με φιτερς, ε πως γινετε τουτες οι ρατσες να εκαθαρισαν το φραχτη που ψαρι?
πρακτικα εν αδυνατον! αρα λογικα καπου τζιμεσα πρεπει να εχει καποια τερατουθκια!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by stylgeo »

Κοίταξε φίλε, όταν ο φράκτης έχει νερό, εν αρκετά πιο προσβάσιμος και θα είναι πολύ πιο εύκολο να ψαρευτεί πιστεύω. Η δυσκολία τώρα έγκειται στο γεγονός πως, επειδή η στάθμη είναι τόσο χαμηλή, η μόνη πρόσβαση τώρα είναι από το ποτάμι. Έτσι περπατάς την ποταμοσιά ώσπου βρίσκεις αποξηραμένες όχθες. Μετά περπατάς καμπόσο όσπου να βρείς νερό. Ε, όταν επιτέλους βρείς το νερό, δεξιά και αριστερά σου είναι κάθετα βράχια 5-6 μέτρων, και το νερό για 30-40 μέτρα είναι 20εκ βάθος. Άρα η μόνη σου επιλογή είναι να κάνεις πολύ μακρινές βολές για να φτάσεις στο ψάρι. Όταν όμως γεμώσει, θα μπορείς να ψαρεύεις από τα βράχια εκείνα, επειδή θα είναι οι όχθες της λίμνης. Τώρα να δώ αν έχει καμιά φώτο να βάλω να δείτε τί εννοώ.

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by stylgeo »

Μια φώτο που προχτές. Το νερό ήταν ξέβαθο ώς εκεί που στενεύει το νερό στο βάθος, μετά που εκεί που γυαλίζει το νερό. Δεξιά και αριστερά όπως βλέπετε ήταν αδύνατο να περπατηθεί, και τούτη ήταν η μόνη πρόσβαση. Η απέναντη όχθη στα αριστερά της εικόνας ήταν προσβάσιμη, και κάπως πιο κοντά, αλλά οι ρίψεις θα έπρεπε να γίνονται παράλληλα με την όχθη, και ήταν αρκετά απότομη, πράμα που εσήμενε πως θα έπρεπε να καθόμασταν στις λάσπες (οι καρέκλες ήταν αδύνατο να στηθούν τζιαμέ) ή να στεκούμασταν για 4-5 ώρες. Με την κρυάδα που είχεν θα επροτιμούσα να εστέκουμουν παρά να βρεχτώ :D . Θα τον ξαναεπισκεφτώ μέσα στον Απρίλη να του δώσω αλλό μία ευκαιρία, νομίζω που θα γεμίσει θα είναι πολύ ωραίο φραγματάκι.
Attachments
kafizis.jpg
kafizis.jpg (246.43 KiB) Viewed 5438 times

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by PeRoUkKaS »

α μαλιστα!! οπως το φαραγγι που ενει! αρκετα δυσκολο για ψαρεμα.. ισως την ανοιξη οπως ειπες που θα βαλει λιο νερο..
παντως εν θορω σκουπιθκια χαμε, πραμα πολλα σπανιο!!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Καφίζη

Post by caveman »

Ο φράχτης γεμάτος :arrow:
P1150027.jpg
P1150027.jpg (253.25 KiB) Viewed 5302 times
P1150029.jpg
P1150029.jpg (295.01 KiB) Viewed 5306 times
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”