Φράγμα Λευκάρων

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Φράγμα Λευκάρων

Post by Greg »

Επήεν κανένας τελευταία στα Λεύκαρα? να μας δώσει κανένα report? στάθμη? ψαρια?

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Post by sifu-nas »

μες την άλλη "εφτομαδα", αν μείνει νερό εν να πάω ρε greg..είπα σ , έρια καλαβασό τελικά..ρε μα τον "χιλιτο" ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΗΟΥΝ???

Polis
Posts: 1
Joined: Thu Sep 06, 2007 12:31 pm

Post by Polis »

Το φραγκιά τον λευκάρων είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα το νερό. Το φράγμα είναι στο 3.9% πληρότητα και τα ψαρια πολύ δύσκολα τσιμπούν έως καθόλου. Την ίδια μέρα με σήμερα πριν ένα χρόνο το φράγμα είχε 36.9% πληρότητα.

Με λίγα λόγια είναι στα άσχημα μου το φράγμα αυτό αν και έχουνε δημιουργηθεί πολύ καλές πρόσβασης για ψάρεμα.

Εάν ήμουνα εγώ θα περίμενα μέχρι τα μέσα του Οκτώβρη εάν θα πήγαινα εκεί για ψάρεμα

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Την Παρασκευη, 16 Νοεμβριου 2007 αποφασισα να παω να δω με τα ματια μου την κατασταση των φραγματων της Λαρνακας.
Λευκαρα, Διποταμος, Καλαβασος.....
Τι να πω? ΚΡΙΜΑ.....ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ.
Σε μια στιγμη ηθελα να κλαψω, να φωναξω, να βρισω.............
Ισως τελικα να γεννηθηκαμε σε λαθος τοπο???????????????

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Post by bassman »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Την Παρασκευη, 16 Νοεμβριου 2007 αποφασισα να παω να δω με τα ματια μου την κατασταση των φραγματων της Λαρνακας.
Λευκαρα, Διποταμος, Καλαβασος.....
Τι να πω? ΚΡΙΜΑ.....ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ.
Σε μια στιγμη ηθελα να κλαψω, να φωναξω, να βρισω.............
Ισως τελικα να γεννηθηκαμε σε λαθος τοπο???????????????
Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum. Το παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό με ενδιαφέρον.

Δεν ζούμε σε λάθος τόπο φίλε Ευάνθη. Ψάξε να βρείς το λάθος στους ανθρώπους. Αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις, αυτούς που έχουν την ευθύνη για σωστό προγραμματισμό, τα οργανωμένα σώματα, αλλά και όλους εμάς που βλέπουμε την καταστροφή με απάθεια χωρίς να κάνουμε τίποτα.
Σπατάλη νερού, τα φράγματα της Λεμεσού ήταν ανοικτά μέρα και νύκτα και άδειαζαν για 2 συνεχόμενα χρόνια με την δικαιολογία ότι σπρώχνουν το αλμυρό νερό που εισχώρησε κάτω από τη Λεμεσό πίσω στη θάλασσα (αν είναι δυνατόν - και τώρα που άδειασε ο Κούρης και η Γερμασόγεια τι έγινε το αλμυρό νερό; Το έδιωξαν και έβαλαν πώμα για να μην επιστρέψει?), δίχτυα, παγίδες, νυχτερινό ψάρεμα, ψάρεμα με πολλά καλάμια, σφαγή των μικρών ψαριών, σκουπίδια, βάρκες με μηχανή, jet ski, μόλυνση, κλπ. Για όλα αυτά τι φταίει ο τόπος; Οι άνθρωποι φταίνε φίλε μου.

Δυστυχώς κάποιοι δεν ενδιαφέρονται ή δεν αντιλαμβάνονται την αξία του τι έχουμε. Ίσως πάλι να υπάρχουν και άλλα κίνητρα....

Ευχαριστώ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αχ ρε φιλε BASSMAN !!!!
Το ξερω και το νοιωθω πολυ εντονα.
Και εγω απο τους ανθρωπους ειμαι απογοητευμενος. ΟΧΙ απο τον τοπο, την γη, τα βουνα η τα δεντρα. Απο τους ανθρωπους που δεν μπορουν να καταλαβουν οτι υπαρχουν και αλλα πραγματα στην ζωη εκτος απο το χρημα, το συμφερον και το ατιμο το SHOW.
Δεν ειναι πολυς καιρος που πηγα να μιλησω με καποιον "σπουδαιο" για τα προβληματα των ψαραδων. Εκεινων των ανθρωπων που αγαπουν την φυση και που με τον δικο τους ξεχωριστο τροπο ερχονται σε επαφη μαζι της.
Ξερεις ΤΙ εισπραξα τελικα? Την ειρωνια οτι εγω, ενας φτασμενος επιχειρηματιας, ασχολουμε με "καλαμουθκια" που παιζουν τα μωρα!!!!!!
Καταλαβες φιλε? Μια ζωη η ιδια ιστορια.
ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΟΜΩΣ.
Πιστευω οτι το μελλον μας ειναι οι νεοι ανθρωποι που δεν τους μαστιζει η απαθεια και η ανεκτικοτητα.

TIGHT LINES

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum. Το παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό με ενδιαφέρον.

Δεν ζούμε σε λάθος τόπο φίλε Ευάνθη. Ψάξε να βρείς το λάθος στους ανθρώπους. Αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις, αυτούς που έχουν την ευθύνη για σωστό προγραμματισμό, τα οργανωμένα σώματα, αλλά και όλους εμάς που βλέπουμε την καταστροφή με απάθεια χωρίς να κάνουμε τίποτα.
Σπατάλη νερού, τα φράγματα της Λεμεσού ήταν ανοικτά μέρα και νύκτα και άδειαζαν για 2 συνεχόμενα χρόνια με την δικαιολογία ότι σπρώχνουν το αλμυρό νερό που εισχώρησε κάτω από τη Λεμεσό πίσω στη θάλασσα (αν είναι δυνατόν - και τώρα που άδειασε ο Κούρης και η Γερμασόγεια τι έγινε το αλμυρό νερό; Το έδιωξαν και έβαλαν πώμα για να μην επιστρέψει?), δίχτυα, παγίδες, νυχτερινό ψάρεμα, ψάρεμα με πολλά καλάμια, σφαγή των μικρών ψαριών, σκουπίδια, βάρκες με μηχανή, jet ski, μόλυνση, κλπ. Για όλα αυτά τι φταίει ο τόπος; Οι άνθρωποι φταίνε φίλε μου.

Δυστυχώς κάποιοι δεν ενδιαφέρονται ή δεν αντιλαμβάνονται την αξία του τι έχουμε. Ίσως πάλι να υπάρχουν και άλλα κίνητρα....

Ευχαριστώ
Υειά σου Bassman, καλωσόρισες στη συζήτηση μας...

Έχεις θίξει πολλά και σοβαρά θέματα, και είναι απόλυτα φυσιολογική η αγανάκτηση που αναδύεται μέσα απ' αυτά που έγραψες...

Ένα είναι σίγουρο, όπως είπα και σε άλλους φίλους του φόρουμ, τα παθήματα μας πρέπει να μας γίνουν μαθήματα. Αρκετές ζημιές έγιναν ως τώρα, πρέπει να βρούμε την σωστή διέξοδο για να μην γίνουν άλλες και μετά να βαλθούμε να επιδιωρθώσουμε αυτές που ήδη προέκυψαν.

Όσον αφορά τον παράγοντα άνθρωπος, η ευθύνη για το τι έγινε βαραίνει τους ανθρώπους 100%. Τι φταίει ο τόπος? Μάλλον, πως μπορούμε να κατηγορούμε ένα τόπο που μπορεί να μας δώσει λαβράκια 5κιλα, κυπρίνους 20κιλους, λουτσιόπερκες 10κιλες, και όπως αποδείκτηκε φέτος Brown trout που μεγαλώνουν με ρυθμό τριπλάσιο απ'το κανονικό (750 γραμμάρια και βάλε σε ένα χρόνο!). Αν εμείς δεν είμαστε άξιοι να τα διαχειριστούμε σωστά, ο τόπος τι φταίει?

Όπως είπα επανειλλημμένα, όλοι όσοι ασχοληθήκαμε φέρουμε ευθύνη, σε μικρό ή μεγάλο βαθμό. Είναι τώρα όμως καιρός να κάτσουμε κάτω, να δούμε τι έφταιξε και φτάσαμε στην σημερινή κατάσταση, και να φέρουμε νέο αίμα στο σπόρ μας που θα βοηθήσει να μην ξαναπάθουμε τα ίδια. Θέλουμε ανθρώπους που να αγαπούν το ψάρεμα και να ασχολούνται γιατί το νιώθουν, όχι αυτούς για τους οποίους το ψάρεμα είναι ένας τρόπος αυτοπροβολής ή επίδειξης "ικανοτήτων". Αυτούς που δεν πάνε μόνο για να γεμίζουν τα ψυγεία και να "χουμίζονται στους φίλους και γνωστούς" αλλά γιατί πραγματικά νιώθουν και αγαπάνε το σπορ... Τότε μόνο το ψάρεμα στα γλυκά νερά θα δει μια άσπρη μέρα....

Ακόμη μια φορά, καλωσόρισες στο φόρουμ...

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

εγώ θέλω να σταθώ στο θέμα με τους νέους, μιας k με αφορά. δεν νομίζω ότι το νέο αίμα θα φέρι k τόσα καλά, αφού οι νέοι πλέον είναι αδιάφοροι όχι μονο για το ψάρεμα αλλα για τι φύση γενικότερα. έχουν από την αρχή λανθασμένα πρότυπα (πχ παπας, παππούς,θείος, τατάς κτλ) p τους "παρασερουν" στο "λάθος δρόμο" πχ παρανομία, dld από την αρχή μπαίνει στο νου τους μια παρεξηγημένη-λάθος έννοια για το ψάρεμα k το μονο p τους ενδιαφέρει είναι να πιάνουν ψαρια άσχετος μεγέθους k να τα περνούν σπίτι να τα δείχνουν.( όπως πολύ καλά είπε k ο κύριος Ευάνθης το show). φυσικά σε αυτή την περίπτωση ταιριάζει η παροιμία όπως έστρωσες θα κοιμηθείς.dld το μέλλον δεν εξαρτάται από τους νέους αλλα από τους παλαιότερους p θα διδάξουν στους νέους τι πραγματικά πάει να πάει ψάρεμα-θάλασσα :wink: αν οι νέοι p θα ασχοληθούν με το ψάρεμα πάρουν από την αρχή τις σωστές βάσεις, τότε κάτι καλύτερο μπορεί να γίνει, αλλα αν οι vases δεν αίνε και οι καλύτερες, τότε σάστα je "εγιρασιν" :lol:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε SEA HUNTER.
Παρα το οτι εισαι νεος ανθρωπος, βλεπω οτι κουβαλας αρκετη σοφια μεσα σου.
Τα πραματα ειναι ακριβως οπως τα εχεις πει.
Γι'αυτο ακριβως και εγω προσπαθω να επηρεαζω με τον τροπο μου τους νεους που ειναι τουλαχιστον ποιο δεκτικοι μαθησης. Οι παλαιοτεροι συνηθως δεν εχουν υποθεση. Βεβαια, γνωριζω απο πρωτο χερι την δυσκολια. Και αν την ξερω στο ψαρεμα 5, στο κυνηγι την ξερω 1000 και στα κοινωνικα/οικονομικα 10.000!!!!
Δεν θελω να επεκταθω διοτι θα γραψουμε τομους.
ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.

TIGHT LINES

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

simfono apolita i prospa8eia a3izei ton kopo :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

sea-hunter wrote:simfono apolita i prospa8eia a3izei ton kopo :D
Αγαπητέ SeaHunter,

Χαίρομαι πραγματικά γι' αυτά που γράφεις. Φυσικά, για να είμαστε δίκαιοι, όταν έγραψα προηγουμένως εννοούσα "νέο αίμα" με την ευρύτερη έννοια, και όχι απαραίτητα νέους, αν και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές.

Όταν ο πατέρας παίρνει τα παιδιά του μαζί στο ψάρεμα, και τον βλέπουν να πιάνει τα πάντα, και σε ποσότητα, είναι φυσικό ότι μεγαλώνοντας θα αναπτύξουν την ίδια "φιλοσοφία". Πριν δύο χρόνια έτυχε να ψαρεύω στην Γερμασόγεια, κοντά στις τερατσιές, λαβράκια. Λίγα λεπτά μετά από εμένα έφθασε ένας πατέρας με τον γιό του. Εγω έριχνα ψεύτικο, αυτοί έστησαν αντέννες με ζωντανό σκουλήκι. Σε 5 λεπτά ο μικρός έπιασε ένα λαβρακούι 15-20εκ, το οποίο ο πατέρας με χαρά έριξε στην σύκλα. Ο πατέρας σε λίγα λεπτά έπιασε ένα 300ρι και είπε όλο καμάρι "ετο καλό το ψάρι γιέ μου" και το έριξε στην σύκλα. Πέρασαν λίγα λεπτά χωρίς να πιάσουν τίποτε, όταν μου κτύπησε στο spinnerbait ένα λαβράκι λίγο κάτω από 1.5κιλό. Το έβγαλα (μπροστά στον ενθουσιασμένο μικρό και τον συνοφρυωμένο πατέρα), το ζύγισα, και αμέσως το απελευθέρωσα. Ο μικρός αμέσως, όλο απορία ρώτησε τον πατέρα του "Μα γιατί το έριξε πίσω?" Ο πατέρας απαντά "Τούτοι οι ξένοι εν πελλοί γιέ μου. Εν τζαι ξέρουν ήντα ωραίο φαί ενι, τζαι παν τζαι σύρνουν τα αντι να μας τα δώκουν εμας"!!! Χωρίς να καθυστερήσω του είπα απλώς: "Οχι φίλε μου, ούτε ξένος, ούτε πελλός είμαι. Κυπραίος είμαι τζαι ξέρω πόσο νόστιμο ένι. Αλλά ξέρω τξαι την σημασία του να πιάνουμε μόνον μέσα μέσα κανένα για φαι τζαι να τα αφήνουμε τα μιτσιά να μεγαλώσουν, να τα πιάνουμε να τα χερόμαστε τζαι μεις τζαι τα παιδκιά μας". Ο γιός του (ήταν εν ήταν 10 χρονών) εκύταξε μες την σύκλα με τα λαβρακούδκια που ήταν ζωντανά μες στο νερό, και λέει: "Παπά να τα αφήκουμε πίσω?" για να πάρει την απάντηση" Όι γιέ μου, πάμε πιο κάτω". Και τον ακούω να του λεει όπως έφευγαν: "Γιέ μου, να ακούεις του παπά σου, όι κάθε πελλού"!!!! Με τέτοια ανατροφή, και στα 25 του ο μικρός θα παίρνει ακόμα και το ψαράκι που θα χαθεί στο λάδι αν το τηγανίσει....

Δεν είναι δυνατόν όμως να απομονώνουμε τα παιδιά και να τα επιμορφώνουμε. Έχει σημασία μνα μάθουν και οι πιο μεγάλοι την σημασία του να μην κρατούν τα πάντα και την σημασία του ψαρέματος σαν σπόρ. Σε όλους αρέσει το φρέσκο ψάρι, που κακά τα ψέματα έχει άλλη γεύση αν το έχουμε πιάσει εμεις. Και σ' αυτό περιλαμβάνω και τον εαυτό μου! Αλλά κρατάω μόνο ότι χρειάζομαι μέσα μέσα για φαι. Φέτος ακόμη και τις υπέροχες καφετιες του Καλοπαναγιώτη τις κάνω release - ώστε του χρόνου να είναι δίκιλες (κρατάω μια δυό την φορά), ενώ δεν κράτησα έστω και ένα λαβράκι. Σημασία έχει το υπέροχο σπορ, όχι να δείξω μια παγωνιέρα γεμάτη ψάρια. Αυτό μετράει για μένα.

Ξέρω ότι ίσως είμαι λίγο ακραίος στο θέμα catch and release. Όμως η ευχαρίστηση που παίρνω όταν βλέπω ένα δίκιλο λαβράκι να φεύγει ζωντανό ή μια μισόκιλη πέστροφα να φεύγει σαν σφαίρα είναι πιό μεγάλη από ένα φαί. Και προτιμώ να θυσιάζω την "κοιλιακή" μου ικανοποίηση δίνοντας στο νερό το καλό παράδειγμα.....

Panikos

Post by Panikos »

φιλε CyBasser πολύ καλά τα είπες και μακάρι να σκεφτόταν όλοι όπως εσένα

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

xerome na akouo tetoies apopseis k sigoura 8a itan kalitera ta pragmata oxi mono sto psarema alla se genikes grammes, opou o ka8enas koitazei to sumferon tou k mono, an oloi skeftaontan me ti diki sou logiki :!:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Την Παρασκευη, 16 Νοεμβριου 2007 αποφασισα να παω να δω με τα ματια μου την κατασταση των φραγματων της Λαρνακας.
Λευκαρα, Διποταμος, Καλαβασος.....
Τι να πω? ΚΡΙΜΑ.....ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ.
Σε μια στιγμη ηθελα να κλαψω, να φωναξω, να βρισω.............
Ισως τελικα να γεννηθηκαμε σε λαθος τοπο???????????????
Έπρεπε σήμερα να δοκιμάσω ένα καλάμι και πήγα μια βόλτα ως τον Διπόταμο. Είχα να πάω από τον Σεπτέμβρη....

Αυτά που έγραψε ο Ευάνθης αντικατοπτρίζουν πλήρως το τι ένιωσα....

Κ Ρ Ι Μ Α

Ο πάγκος είναι ΟΛΟΣ έξω από το νερό. Το βάθος ελάχιστο (μόνο βαρίδι έριξα στην δοκιμή). Τα σκουπίδια σε απίστευτες ποσότητες. Παντού πεταμένα κάρβουνα, μπουκάλια μπύρας, αναψυκτικά, χυμοί, κονσέρβες, κουτιά από δολώματα. Ακόμη και ένα κιβώτιο από... φουσκωτή βάρκα :evil:

Είναι ντροπή. Μεγάλη ντροπή. Για όλους μας. :oops: :oops: :oops:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

Κρίμα φιλε μου αλλα δυστυχώς ένα σύνηθες φαινόμενο. αμάν δεν υπάρχει έλεγχος τι περιμένεις?..

εντωμεταξύ που βλέπω στατιστικές, μετά τα νερά που έκαμε το νερό στον κούροι συνεχίζει να ρευτεί, εν πολλή η ζήτηση νερού τελικά. πρέπει να βρέχει για 1000 μέρες όπως έβρεξε προχτές για να ξαναγεμίσει. ραπαΐ και στον κούροι σιγά σιγά
Esox Lucius

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”