Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by (CyBasser) »

Αγαπητή μου Angie, ακόμη κι εμείς που δεν μπορούμε να είμαστε παρόντες λόγω δουλειάς ή άλλων καταστάσεων, έχουμε κάνει κήρυγμα σε φίλους και γνωστούς ειδικά από Αρχάγγελο / Λακατάμια να είναι παρόντες στην εκδήλωση.

Εύχομαι ολόψυχα να πετύχει η εκδήλωση και να σωθεί το στολίδι αυτό της περιοχής, και ελπίζω να είναι η απαρχή μιας νέας εποχής για την λιμνούλα αυτή, χωρίς ακαθαρσίες, παρανομίες, και σκουπίδια...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by caveman »

Τελικά εβρεθήκαμε 3 άτομα από το φόρουμ στο συνέδρειο, η Άντζη, ο Στάθης και εγώ, όπως φέναιτε, μετά και από υποσχέσεις του "Κύκκου" το μέλλον της λίμνης διασφαλίζετε :!: Από την άλλη... ο "Κύκκος" έκλεισε τον παραπόταμο που τροφοδοτά την λίμνη με νερό :? :? :? :? :? :lol: :x :evil: :lol: Αυτό φώναζαν όλοι, πως αν δεν ανοίξει τώρα η θηρύδα στο κανάλλι να πιάσει λίγο νερό τωρά που βρέχει, ίσως να μην βγάλει το Καλοκαίρι η λίμνη :!:
Στάληκαν από μέρος του δημάρχου και πολιτών, δύο επιστολές αλλά ο "Κύκκος" δεν απαντά :lol: :lol:

Ο ίδιος ο Περδίκης δήλωσε πως αν δεν ανοίξει σύντομα, θα πάει ο ίδιος να το ανοίξει 8) 8) :clap:

Α... και παραπιπτώντος, στην λίμνη υπήρχαν καμιά δεκαριά Ρουμάνοι...... :x :x :lol: Θα τα δείτε πόψε στις ειδήσεις
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by angiec »

Το πρίν και το μετά.... 20-10-2010 Ιερά Μονή Κύκκου κλείνει το μοναδικό κανάλι που τροφοδοτεί την Λίμνη με νερό από τον Πεδιαίο Ποταμό'.Η στάθμη του νερού βρίσκεται πολύ χαμηλά.
Attachments
fylladio.jpg
fylladio.jpg (32.42 KiB) Viewed 5183 times

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by angiec »

caveman wrote: Θα τα δείτε πόψε στις ειδήσεις
Μόλις τώρα από το Ρ.Ι.Κ 2 στις ειδήσεις στα τούρκικα έδειξε σκηνές από την εκδήλωση ,Ηταν και το Σίγμα.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by Greg »

παλε αξιουριστος ρε σειρα???? :lol:

θα θελω αυτογραφα αυριο πανω στα rapala μου.

ηταν καλο το reportague.. εν βλεπω να την κλεινουν την λιμνη, μπραβο σας :clap: ..

εδειξε και καποιον να καμει spinning με καλαμι του surfcasting :lol: :lol:
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by caveman »

Οι κατικοι της περιοχής επαλέψαν το πολλά
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by Στάθης »

caveman wrote:Οι κατικοι της περιοχής επαλέψαν το πολλά
Ότι το πάλεψαν, το πάλεψαν.
Να δούμε πότε θα ανοίξει το κανάλι.
Άκουσα πολλούς πολιτικούς που έλεγαν ότι θα το ανοίξουν οι ίδιοι αν χρειαστεί, τώρα να δούμε αν προχωρήσουν και πέρα από το χαίδεμα των αυτιών. :wink:
Όπου ακούς πολλά κεράσια, παίρνε μικρό καλάθι :!:
no whey no gain

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by CASTING »

Τι εγινε τελικα ρε παιδεια με τουτο θεμα?
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by caveman »

Αν έχει κάποιον που την περιοχή ας μας πει.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by angiec »

Την Τρίτη που πέρασε είχε μία συγκέντρωση Δήμου Λακατάμιας,Πολυοδομίας ,Οικολόγων, Αρχή Ανάπτυξη Υδάτων ,Εκπροσώπων από διάφορα κόμματα και της Εκκλησίας ....Ο ίδιος ο Μητροπολίτης Κύκκου δεν παρουσιάστηκε....Πρώτο αίτημα να ανοίξη άμεσα το νερό και δήλωσαν ρητά ότι η λίμνη δεν θα γίνη τσιμέντο ..Θα μεταφέρουν τα πιό πάνω στον Μητροπολίτη και θα απαντήσουν,...Αυτή την εβδομάδα ελπίζουμε να έχουμε νέα.

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by stylgeo »

Γεια σας φίλοι του φόρουμ.
Καταρχήν θέλω να ζητήσω συγγνώμη που δεν ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο θέμα (ξέρω πως εν χρωστώ κανενού συγγνώμη κτλ) αλλά πρώτον εγώ άνοιξα την συζήτηση για την συγκεκριμένη λίμνη και δεύτερο μένω Αρχάγγελο και θα έπρεπε να είμουν που τους πρώτους που θα εβουρούσαν το συγκεκριμένο ζήτημα. Το θέμα είναι πως είχα περάσει μια πολύ δύσκολη και άσχημη χρονιά στην Αγγλία χωρίς να κατεβώ Κύπρο, και αν πέρσυ έμπαινα λίγο στο φόρουμ να βλέπω φωτογραφίες και να διαβάζω τις συζητήσεις για να ξεχνιούμαι και να σπάζω λίγο την ρουτίνα, εσυνειδητοποίησα πως εν κακό που μου έκαμνε και εγύριζεν μου που είμουν στην ξενιτιά. Εν ξέρω γιατί φέτος ήταν τόσο έντονο, έχει πολλά χρόνια που είμαι εξωτερικό, ίσως με τις έντονες δυσκολίες ο άνθρωπος να το έχει να σκέφτεται το σπίτι του, και ίσως να εξιδανικεύει τη ζωή που είχε παλιά και που θα μπορούσε να είχε τώρα. Ένυγουέι, το θέμα είναι πως για διάφορους λόγους εγώ είχα χαθεί λίγο από το φόρουμ, και μου είχε διαφύγει εντελώς τούτη η συζήτηση. Το θέμα της λίμνης του Μαγγλή το νιώθω ιδιέταιρα έντονα επειδή λόγω των πολλών αναμνήσεων ο συγκεκριμένος χώρος κρατά μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Θυμάμαι να είμουν 11-12 χρονών και να κανονίζαμε πρωινό ψάρεμα με τον κολλητό μου στον Μαγγλή. Να έπειθε τη μάνα του να έμενε σπίτι μου το βράδυ, να περνούσαμε τη νύχτα μας φτιάχνοντας καλάμια και βρίσκοντας τρόπους να πάμε το πρωί. Φανταστείτε σκηνή, στις 5 το πρωί, 2 μιτσιούς στο δρόμο με τα ποδήλατα τους, και ο καθένας να έχει πάνω στην κεντρική ράβδο του ποδηλάτου του τελλαρισμένο ένα 5μετρο απίκο, να εξέχει τζαι μπροστά τζαι πίσω :D, καππελούθκια πλατύγυρα, σακίδια και τα λοιπά συναφή :lol: . Ήταν οι εποχές που το μέγεθος του ψαριού έν ήταν η πρώτη πρωτεραιότητα, ήταν ο συνολικός αριθμός. "Είμαι 2 κυπρίνους πουπάνω σου ρε, έχω σε σήμερα", "Κάτσε και εννά πιάσω 2 μαζί τωρά, εννα δείς!". Ήταν οι εποχές που κατά τις 7-8 το πρωί θα έρχονταν στην βόλτα τους κάτοικοι της περιοχής, είτε για να πάρουν το σκυλί βόλτα, είτε απλά για να κάνουν ένα περίπατο πριν γίνει η ζέστη αφόρητη. Ήταν η εποχή που ο κόσμος θα σταματούσε, θα έλεγε ένα καλημέρα, θα ρωτούσε αν επιάσαμε τίποτε, και θα έφευγε με ένα καλό λόγο για καλή τύχη. 15-16 χρόνια μετά, τα οποία περάσαν χωρίς καν να το πάρουμε είδηση, και βλέπω πως οι εποχές αλλάξαν, οι ανθρώποι αλλάξαν, μαζί τους και γώ. Ίσως ο Μαγγλής να μην είναι και η πιο όμορφη λίμνη, ίσως να έγινε ένα σκουπιδαριό. Προσωπικά τούτο που βλέπω είναι την πόλη μου να αναπτύσσεται, να μεγαλώνει, να προσπαθεί να καταλάβει κάθε κενό χώρο στο διάβα της, δέντρα να πέφτουν κάτω που τις μπουλντόζες στο όνομα της "ανάπτυξης". Η λίμνη του Μαγγλή όμως ήταν πάντα εκεί, να επιμένει, να σφύγγει ο κλοιός με τα μπετόν γύρω της, αλλά αυτή ανεπηρέαστη. Ξέρω πως ίσως να κατηγορηθώ για ανθρωπομορφοποίηση μιας λίμνης :D , αλλά ειλικρινά το κάνω χωρίς να το ελέγξω. Ίσως επειδή για μένα η λίμνη του Μαγγλή ήταν ένα κοινό μυστικό μεταξύ των κατοικων της περιοχής, μια μικρή όαση στην πόλη, ένας τόπος συναπαντήματος, έστω απλά για ένα φευγαλέο καλημέρα μεταξύ αγνώστων όταν περνούσαν δίπλα στο μονοπάτι γύρω από το νερό.
Η στάση της εκκλησίας με πλήγωσε, έστω και αν έκανε πίσω τώρα. Δεν θέλω να ακούω για παπάδες ππαραδόπιστους, που δεν ξέρουν πόσα έχουν και θέλουν κι'άλλα. Ήρθα πριν λίγες μέρες πίσω Κύπρο -μάλλον μόνιμα πλέον- και ξέρω πως ήρτα σε ένα τόπο που η φωνή μου δεν ακούγεται. Δεν ανήκω σε κάποιο κόμμα, δεν έχω κάποιο μέσο, δεν ξέρω τηλέφωνα και ονόματα. Φεύγω που μια χώρα που ο καθένας έχει φωνή, από μια χώρα που αν πάρεις τηλέφωνο να κάνεις κάποια καταγγελία για μια περιβαλλοντική παρανομία, ή έστω για μια πρόταση για το πώς κάτι θα μπορούσε να γίνει καλύτερα, οι αρμόδιοι θα σε πελλανίσκαν στα τηλέφωνα για τις επόμενες 2 βδομάδες δίνοντας σου αναφορά για την πρόοδο της πρότασης/καταγγελίας σου, και στο τέλος θα σου στέλναν γράμμα για να σε ρωτήσουν αν είσουν ευχαριστημένος με τον τρόπο που χειριστήκαν το ζήτημα (με πληρωμένο γραμματόσημο για να τους στείλεις πίσω γράμμα με τις απόψεις σου). Αλλά κινήσεις σαν αυτές που έκανε ο δήμος Λακατάμιας, και ανθρώποι σαν την Άντζη που τρέξαν το θέμα και το νιώσαν και προσπαθήσαν να φέρουν και άλλους μαζί τους, με κάνουν να βλέπω μπροστά με λίγη ελπίδα. Θέλω να συγχαρώ και να ευχαριστήσω τους φίλους που το φόρουμ που επήραν από τον ελεύθερο τους χρονο για να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο θέμα (αν εκατάλαβα καλά, ήρταν και που την Λεμεσό έτσι?). Μπράβο σας ρε παιδία, μακάρι να είμουν και γώ εδώ να έβαζα και γώ το λιθαράκι μου, αυτή τη στιγμή θα ένιωθα πολύ καλύτερα αν το έκανα. Αν βρώ χρόνο σήμερα το απόγευμα θα πάω μια βόλτα απο κεί να δώ σε ποια κατάσταση είναι, αν και αν όλο το χειμώνα δεν αφήσαν νερό να μπεί μεσα, πολύ θολό το βλέπω να αντέξει το φετινό καλοκαίρι.
Θα σας ενημερώσω :)
Γιώργος

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by angiec »

Φιλε Γιώργο καλοσώρισες,εμείς δεν κάναμε τίποτα μακάρι αν ήταν απο το χέρι μας θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα .Ψες μιλούσα με την Κ .Μαρία Μυριανθέα για το θέμα της Λίμνης . Όπως φαίνεται είναι σκούρα τα πράγματα ,να μείνει η λίμνη αλλά πράσινο και ευκάλυπτοι πάππαλα. Η Εκκλησία θα καθηστερίσει το θέμα χρόνια και έτσι μάλλον το θέμα θα πάει Ευρωπαική Ένωση

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by stylgeo »

Έλα Αντζη, ευχαριστώ για την απάντηση. Οι ευκάλυπτοι πάππαλλα ώστε??? Λαμπρό να μας κάψει (με το συμπάθιο), δηλαδή είμαστεν άξιοι της μοίρας μας μεσ'τούντον τόπο. Τι να πώ, κρίμα, κρίμα πραγματικά...

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by angiec »

Εγώ νομίζω ότι ο κόσμος δεν θα τους αφήσει

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by caveman »

angiec wrote:Εγώ νομίζω ότι ο κόσμος δεν θα τους αφήσει
Και γω έτσι νομίζω. Αυτή την εντήπωση μου άφησαν οι κάτοικοι της περιοχής που είδα στην συνάντηση τότε... εν θερμόαιμοι!!! :)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”