Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by sifu-nas »

επηρεάστηκα που το κλίμα του 15κιλου κυπρινου... :oops:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by plenom'metatopsarem? »

PrEdAtΩR wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
sifu-nas wrote:Μην ξεχνατε οτι εισσε ενα γερό natural selection άρα ότι έμεινε εν να είναι που τα πιο δυνατά γονιδιακά λαβράκια, τζιαι θυμάστε τα σαιζ των κοκκινόπφτερων που είχαν μείνει???
Ελπίζουμε τότε.. Το μόνο μειωνέκτημα είναι ότι δεν έχουμε βάρκες για τα καλά σημεια.. ο Ρολάνδος ξέρει καλύτερα!
Τζιαι πέρσι εν είναι πιο μετά που έβρεξε?

tight lines!

πέρυσι έβρεχε όλο το Νιόβρη!!!
κι εγώ πιστεύω πως έχει 4κιλα!
Μιλας που εμπειρια σου η υποθετεις απλως?




για το αν είχε, θέλω να πιστεύω πως είχε. Για το αν έχει... δεν έχω πάει στο φράκτη εδώ και χρόνια. άκουσα για την προπερσυνή κατάσταση , άρα μάλλον κι εγώ αμφιβάλω. Από δική μου εμπειρία όχι, αλλά από λεγόμενα άλλων μόνο ( αν και ήταν πειστικοί, από λεγόμενα άλλων...ξέρετε). Δεν έχω αποδείξεις όμως αν είναι αυτό που ρωτάς! Δεν θα παραμυθιάσω κανέναν!!!! :)

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by psarakas »

Eγώ για ένα πράμα είμαι σίγουρος. Φέτος θα βγεί 4κιλο. Και εύχομαι να δω την φώτο του εδώ στο φόρουμ μας :)
Και πιστέυω και εγώ ότι έχουμε και 5κιλα στην Κύπρο.
Αυτά.. Και κανονίστε καμιά παρείστικη εξόρμηση για ότιδήποτε!
catch and release

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by plenom'metatopsarem? »

psarakas wrote:Eγώ για ένα πράμα είμαι σίγουρος. Φέτος θα βγεί 4κιλο. Και εύχομαι να δω την φώτο του εδώ στο φόρουμ μας :)
Και πιστέυω και εγώ ότι έχουμε και 5κιλα στην Κύπρο.
Αυτά.. Και κανονίστε καμιά παρείστικη εξόρμηση για ότιδήποτε!
ψλαρακας, χρωστώ σου ήδη μια ρε φίλε! :)
θα το κανονίσουμε! Και χαίρομαι για την αισιοδοξία! :) κι εγώ μαζί σου!
να ετοιμάζονται οι "ρότσοι" παρακαλώ! :D

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by PrEdAtΩR »

Μα εν για να κουρτισω τον Ρολανδινιο που εκανα το ποστ ρε Sifuna & Phenom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:Μα εν για να κουρτισω τον Ρολανδινιο που εκανα το ποστ ρε Sifuna & Phenom :
Εν χρειάζουμαι (κι άλλο) κούρτισμα ρε!

Κούρη, Ασπρο, και ειδικά Ευρέτου είμαι 100% βέβαιος ότι κυκλοφορουν τα μεγαλύτερα λαβράκια της Ευρώπης. Και οι τρεις έχουν 5-6 κιλά δείγματα. Τόσο εγώ, όσο και ο PrEdAtΩR είδαμε λαβράκι άνω των 5 κιλών σεόχι τόσο πλούσιο (σχετικά) φράγμα πριν τες καταστροφές του 2007. Πόσο μάλλον σε αυτά τα φράγματα που είναι πλούσια. Και όταν μιλώ για 5κιλο+ το εννοώ, έχω ήδη δει πως είναι τα 4.6 :mrgreen: κιλά

Τώρα, για την Καλαβασό 5κιλο δεν το αποκλείω παντελώς αλλά δεν νομίζω να υπάρχει, κυρίως επειδή΄δενα τρίκιλο τότε δεν θα άντεχε το stress του 2008. Όμως, δίκιλα υπάρχουν αρκετά, τρίκιλα υπάρχουν λίγα, και λαβράκια που ήταν 1.5κιλά ως 2 κιλά το 2008 και έδωσαν τόσο δυνατό γόνο από το 2008 και μετά σήμερα λογικά πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 κιλά. Συμφωνώ ότι είναι πολύ λίγα, και κυριολεκτικά αναζητώ βελόνες στα άχυρα. Αλλά ελπίζω να δουλέψουν οι μαγνήτες μου (και αυτοί που ξέρετε και κάποιοι που δεν ξέρετε. :mrgreen: :mrgreen: ..)...

Στην Καλαβασό και τον Ασπρόκρεμμο ψάρι ενός έτους είναι γύρω στα 900 με 1100 γραμμάρια. Αυτό είναι το ΜΕΓΙΣΤΟ δυνατό που μπόρει το μεγαλόστομο λαβράκι (είτε northern είτε Florida) να βάλει σε βάρος. Άρα, αν υποθέσουμε ότι αρχές του 2008 υπήρχαν στην λιμνούλα της Καλαβασού έστω και λίγα δίκιλα (1.8 ως 2.2) τότε αυτά αρχές του 2009 ήταν 2.7 μέ 3.3 κιλά (συντηρητικός υπολογισμός). Τα συμπεράσματα τα αφήνω πάρα κάτω...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by plenom'metatopsarem? »

(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:Μα εν για να κουρτισω τον Ρολανδινιο που εκανα το ποστ ρε Sifuna & Phenom :
Εν χρειάζουμαι (κι άλλο) κούρτισμα ρε!

Κούρη, Ασπρο, και ειδικά Ευρέτου είμαι 100% βέβαιος ότι κυκλοφορουν τα μεγαλύτερα λαβράκια της Ευρώπης. Και οι τρεις έχουν 5-6 κιλά δείγματα. Τόσο εγώ, όσο και ο PrEdAtΩR είδαμε λαβράκι άνω των 5 κιλών σεόχι τόσο πλούσιο (σχετικά) φράγμα πριν τες καταστροφές του 2007. Πόσο μάλλον σε αυτά τα φράγματα που είναι πλούσια. Και όταν μιλώ για 5κιλο+ το εννοώ, έχω ήδη δει πως είναι τα 4.6 :mrgreen: κιλά

Τώρα, για την Καλαβασό 5κιλο δεν το αποκλείω παντελώς αλλά δεν νομίζω να υπάρχει, κυρίως επειδή΄δενα τρίκιλο τότε δεν θα άντεχε το stress του 2008. Όμως, δίκιλα υπάρχουν αρκετά, τρίκιλα υπάρχουν λίγα, και λαβράκια που ήταν 1.5κιλά ως 2 κιλά το 2008 και έδωσαν τόσο δυνατό γόνο από το 2008 και μετά σήμερα λογικά πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 κιλά. Συμφωνώ ότι είναι πολύ λίγα, και κυριολεκτικά αναζητώ βελόνες στα άχυρα. Αλλά ελπίζω να δουλέψουν οι μαγνήτες μου (και αυτοί που ξέρετε και κάποιοι που δεν ξέρετε. :mrgreen: :mrgreen: ..)...

Στην Καλαβασό και τον Ασπρόκρεμμο ψάρι ενός έτους είναι γύρω στα 900 με 1100 γραμμάρια. Αυτό είναι το ΜΕΓΙΣΤΟ δυνατό που μπόρει το μεγαλόστομο λαβράκι (είτε northern είτε Florida) να βάλει σε βάρος. Άρα, αν υποθέσουμε ότι αρχές του 2008 υπήρχαν στην λιμνούλα της Καλαβασού έστω και λίγα δίκιλα (1.8 ως 2.2) τότε αυτά αρχές του 2009 ήταν 2.7 μέ 3.3 κιλά (συντηρητικός υπολογισμός). Τα συμπεράσματα τα αφήνω πάρα κάτω...

...φύαμεν! :D

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by plenom'metatopsarem? »

PrEdAtΩR wrote:Μα εν για να κουρτισω τον Ρολανδινιο που εκανα το ποστ ρε Sifuna & Phenom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:D εν πολλοχρειάζεται κούρτισμα από ότι φαίνεται... :lol: :lol: :lol:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by caveman »

Έχει ρε καλό εν έχει!!! Και 6 κιλά και 10 κιλά!!! :mrgreen: :lol: Τζιν τα τρίκιλα... εμπουκκόσαν το ένα το άλλο τζαι εκάμαν εξάκιλο!!! :o :shock:

Πάμε όλοι μαζί:

Τρόπαιο, τροπαιοοοο μεεεεσά στη Καλαβασοοοό!!!

Δώστε ούλλοι μέσα να σπάσουμε το Ευρωπαϊκό!!!

:mrgreen:

Σοβαρά τωρά( :P ) δεν ξέρω γιατί αλλά σάννα τζαι νιώθω το ότι το 2011 θα είναι η χρονιά των θαυμάτων!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Σημερα βρεθηκα στο Φραγμα για τον γνωστο σκοπο (το καθαρισμα των σκουπιδιων) :cry:
Πηγα αρκετα νωριτερα απο το ραντεβου και ετσι ειχα την ευκαιρια να κανω και ενα γυρω να δω την πισω πλευρα αφου πλεον μπορω να περασω απεναντι με το αυτοκινητο (δεν θα το συστηνα σε απειρους).
Απο ολα που ειδα και μου εκανε φοβερη εντυπωση, και θελω να το μοιραστω μαζι σας, ηταν το οτι συνεχεια ερχονταν αυτοκινητα, με νεαρα κυριως ατομα, που ηθελαν να δουν το Φραγμα και τα Μεταλεια.
Σε καποια στιγμη καποιοι μου ζητησαν να τους βγαλω φωτογραφιες και ετσι δωθηκε αφορμη για γνωριμια και συζητηση.
Ολοι ελεγαν για το ποσο μοναδικα μερη εχει ο τοπος μας, ιδιαιτερα οταν υπαρχει νερο, αλλα ηταν ταυτοχρονα απογοητευμενοι απο την κακοδιαχειρηση του φυσικου αυτου πλουτου.
Καλο το χωριο και το ξενοδοχειο αλλα εμεις δεν ηλθαμε για εκεινα, μου ελεγαν. Ηλθαμε για την Φυση και την Ιστορια αυτου του χωριου και τα βρηκαμε "βιασμενα" και αφημενα στις ορεξεις του καθε "κκιληντζιηρου"
Τι να πω :?: :?:
Χαιρομαι διοτι σιγα σιγα, οι νεοι τουλαχιστον αρχιζουν να καταλαβαινουν οτι η ζωη θελει και ΠΟΙΟΤΗΤΑ :!: :!:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by plenom'metatopsarem? »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Σημερα βρεθηκα στο Φραγμα για τον γνωστο σκοπο (το καθαρισμα των σκουπιδιων) :cry:
Πηγα αρκετα νωριτερα απο το ραντεβου και ετσι ειχα την ευκαιρια να κανω και ενα γυρω να δω την πισω πλευρα αφου πλεον μπορω να περασω απεναντι με το αυτοκινητο (δεν θα το συστηνα σε απειρους).
Απο ολα που ειδα και μου εκανε φοβερη εντυπωση, και θελω να το μοιραστω μαζι σας, ηταν το οτι συνεχεια ερχονταν αυτοκινητα, με νεαρα κυριως ατομα, που ηθελαν να δουν το Φραγμα και τα Μεταλεια.
Σε καποια στιγμη καποιοι μου ζητησαν να τους βγαλω φωτογραφιες και ετσι δωθηκε αφορμη για γνωριμια και συζητηση.
Ολοι ελεγαν για το ποσο μοναδικα μερη εχει ο τοπος μας, ιδιαιτερα οταν υπαρχει νερο, αλλα ηταν ταυτοχρονα απογοητευμενοι απο την κακοδιαχειρηση του φυσικου αυτου πλουτου.
Καλο το χωριο και το ξενοδοχειο αλλα εμεις δεν ηλθαμε για εκεινα, μου ελεγαν. Ηλθαμε για την Φυση και την Ιστορια αυτου του χωριου και τα βρηκαμε "βιασμενα" και αφημενα στις ορεξεις του καθε "κκιληντζιηρου"
Τι να πω :?: :?:
Χαιρομαι διοτι σιγα σιγα, οι νεοι τουλαχιστον αρχιζουν να καταλαβαινουν οτι η ζωη θελει και ΠΟΙΟΤΗΤΑ :!: :!:
Μακάρι πράγματι να αλλάζουν κάπως τα πράγματα κύριε Ευάνθη! :) Όντως πάντως υπάρχει νεαρόκοσμος ευαισθητοποιημένος! Ίσως τελικά μας κάνει και λίγο καλό που "στλενουμε τους μιτσιούς έξω να σπουδάσουν" :)

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αθκιασερος Παπας :oops: :oops:
Σημερα παλι βρεθηκα στο Φραγμα.
Δεν μπορειται να υπολογισεται ποσο σκουπιδι ειναι μαζεμενο σε 500 τετραγωνικα μετρα. Καπου ΕΙΚΟΣΙ μαυροσακκολλα μονο σημερα :twisted: :twisted:
Που να πατε πισω ακομα :cry: :cry: :cry:
Και φανταστητε μια μερα, να ελθη το Τμημα Αναπτυξεως Υδατων και να πει οτι κλεινει τες προσβασεις στο Φραγμα διοτι τα σκουπιδια μολυνουν το νερο.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by caveman »

Καλησπέρα!

Για ακόμη μια φορά 1000 μπράβο για την πρωτοβουλία :clap: :clap: :clap: :clap:

Που φωτογραφικό υλικό έχουμε τίποτε :?: :?: :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by haris »

plenom'metatopsarem? wrote: Μακάρι πράγματι να αλλάζουν κάπως τα πράγματα κύριε Ευάνθη! :) Όντως πάντως υπάρχει νεαρόκοσμος ευαισθητοποιημένος! Ίσως τελικά μας κάνει και λίγο καλό που "στλενουμε τους μιτσιούς έξω να σπουδάσουν" :)
Νεαρόκοσμο εθαισθητοποιημένο έχει αλλά δυστηχός οι κυβερνόντες μας δεν εχουν κανένα ενδιαφέρον όσο αφορά τα περιβαλλοντικά θέματα!!!!
Πως θα παρτούν σωστές αποφάσεις? Και δυστηχώς και οι νέοι πολιτικοί είναι κλόνοι των παλιών. Γιαυτό τους παροτρύνουν και τους αναδικνύουν μέσο των κομμάτων...... :evil: :evil: :evil:

Κύριε Ευάνθη αν και είμαι σχετικά busy τις καθημερινές, θα μπορούσα να κανονίσω καμία μέρα να φέρω το doublecabin να σου δώσω κανένα χεράκι. Πραγματικά θα το ευχαριστιόμουν και θα ένιωθα και καλά με τον εαυτό μου!!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Φράγμα Καλαβασού 6 Φεβ 2010...

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Αθκιασερος Παπας :oops: :oops:
Σημερα παλι βρεθηκα στο Φραγμα.
Δεν μπορειται να υπολογισεται ποσο σκουπιδι ειναι μαζεμενο σε 500 τετραγωνικα μετρα. Καπου ΕΙΚΟΣΙ μαυροσακκολλα μονο σημερα :twisted: :twisted:
Που να πατε πισω ακομα :cry: :cry: :cry:
κ. Ευάνθη every little helps :clap: :clap: :clap:

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”