Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by (CyBasser) »

ps1xas wrote:ΚΑΛΑΒΑΣΟΣ
Αυτά που δείχνει ο Στέλιος δεν είναι ΤΙΠΟΤΕ σε σχέση με την ακαθαρσία που πραγματικά επικρατεί στο συγκεκριμμένο φράγμα, όπου κατά τα άλλα "απαγορεύεται το ψάρεμα" και κανονικά θα έπρεπε να είναι πεντακάθαρο. Πέρασα χθές αργά απ'εκεί και ένιωσα αηδία. Σε 50τμ βρήκα τουλάχιστον 50 σπασμένα μπουκάλια βότκας, δεκάδες τεννεκούθκια μπύρας, φωθκιές, ασημόχαρτα, τεννεκούθκια σιταροπούλλας, και ότι άλλη βρωμιά φανταστείτε...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by plenom'metatopsarem? »

(CyBasser) wrote:
ps1xas wrote:ΚΑΛΑΒΑΣΟΣ
Αυτά που δείχνει ο Στέλιος δεν είναι ΤΙΠΟΤΕ σε σχέση με την ακαθαρσία που πραγματικά επικρατεί στο συγκεκριμμένο φράγμα, όπου κατά τα άλλα "απαγορεύεται το ψάρεμα" και κανονικά θα έπρεπε να είναι πεντακάθαρο. Πέρασα χθές αργά απ'εκεί και ένιωσα αηδία. Σε 50τμ βρήκα τουλάχιστον 50 σπασμένα μπουκάλια βότκας, δεκάδες τεννεκούθκια μπύρας, φωθκιές, ασημόχαρτα, τεννεκούθκια σιταροπούλλας, και ότι άλλη βρωμιά φανταστείτε...
κατά τα άλλα...απαγορεύεται το ψάρεμα. Οι παραβάτες θα τιμωρούνται.

...εύγε!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by (CyBasser) »

plenom'metatopsarem? wrote:κατά τα άλλα...απαγορεύεται το ψάρεμα. Οι παραβάτες θα τιμωρούνται.

...εύγε!
Αυτό ισχύει... μόνο για τους νομοταγείς ιθαγενείς αυτού του τόπου!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by psarakas »

Επαναλαμβάνεται η ιστορία του Ξυλιάτου. Εκλεισε για εμάς τους νόμιμους και αφέθηκε να πεθάνει σιγά σιγά... Αξέχαστο φράγμα στις δόξες της η Καλαβασός...
Η μόνη λύση έιναι να περάσουν σε ιδιωτικά χέρια κάπιοι αν όχι όλοι οι φράκτες. Να έχει είσοδο και έλεγχο κάθε μέρα.
catch and release

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by haris »

psarakas wrote:Η μόνη λύση έιναι να περάσουν σε ιδιωτικά χέρια κάπιοι αν όχι όλοι οι φράκτες. Να έχει είσοδο και έλεγχο κάθε μέρα.
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by plenom'metatopsarem? »

psarakas wrote:Επαναλαμβάνεται η ιστορία του Ξυλιάτου. Εκλεισε για εμάς τους νόμιμους και αφέθηκε να πεθάνει σιγά σιγά... Αξέχαστο φράγμα στις δόξες της η Καλαβασός...
Η μόνη λύση έιναι να περάσουν σε ιδιωτικά χέρια κάπιοι αν όχι όλοι οι φράκτες. Να έχει είσοδο και έλεγχο κάθε μέρα.

ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εσιει δεκαετίες που το λέμε!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by PeRoUkKaS »

psarakas wrote:Επαναλαμβάνεται η ιστορία του Ξυλιάτου. Εκλεισε για εμάς τους νόμιμους και αφέθηκε να πεθάνει σιγά σιγά... Αξέχαστο φράγμα στις δόξες της η Καλαβασός...
Η μόνη λύση έιναι να περάσουν σε ιδιωτικά χέρια κάπιοι αν όχι όλοι οι φράκτες. Να έχει είσοδο και έλεγχο κάθε μέρα.
+10000000000 :clap:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by (CyBasser) »

Παλιά, στις 4/11/2007, έγραψα σ'αυτό ακριβώς το φόρουμ...
"Αγαπητέ Caveman, ...
...ενώ εγώ είμαι υποστηρικτής της ιδιωτικοποίησης (άρα σίγουρα δεν μου επιβλήθηκε τι θα πιστεύω από κανένα!). Δεν γνωρίζω πως ξέρεις τις δικές μου απόψεις με τόση βεβαιότητα. Επειδή όπως έχω ήδη πει έχω το θάρρος της γνώμης μου, θα σου πώ τις απόψεις μου. Είμαι ρεαλιστής. Παρακολουθώ την εξέλιξη του αγαπημένου μου σπόρ τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό για πολλά χρόνια. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε και αυτό το θέμα. Αυτό που για μένα προέχει είναι όταν η στιγμή της ιδιωτικοποίησης φθάσει, να είμαστε δυναμικά παρόντες. Κακά τα ψέματα, αποτελούμε την κύρια ομάδα χρηστών των φραγμάτων για αναψυχή, αλλά ταυτόχρονα είμαστε μια ομάδα (όλοι οι ερασιτέχνες, όχι μόνο ο CFAA) που τώρα κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά. Πρέπει με κάθε τρόπο να διασφαλίσουμε το αναφαίρετο κατ’ εμένα δικαίωμα μας να ψαρεύουμε στα φράγματα με όσο το δυνατό λιγότερες ζημιές και ει δυνατόν να εξασφαλίσουμε και πλεονεκτήματα από αυτή την κατάσταση (όταν μας προκύψει). Για να συμβεί όμως αυτό χρειάζεται προετοιμασία από πριν και όχι να καθόμαστε μοιρολατρικά να περιμένουμε τι θα συμβεί. Τυγχάνει στις σπουδές μου να έχω πάρει εκτεταμένα courses Fisheries Management and Sport Fishery Management (το γιατί δουλεύω στην πολιτική αεροπορία αντί στο Τ.Α. είναι άλλη θλιβερή ιστορία). Με βάση αυτά μπόρεσα και βρήκα πολύ υλικό και έχω τώρα μια πολυσέλιδη μελέτη για το πως θα εξασφαλίσουμε τα δικαιώματα μας σαν ψαράδες σε μια πιθανή (για να μην πώ αναπόφευκτη) ιδιωτικοποίηση. Τώρα, αν εξασφαλιστούν τα δικαιώματά μας, ναι, είναι αλήθεια πως είμαι θετικός προς την ιδέα της ιδιωτικοποίησης. Γιατί αγαπητέ μου, σε μια τέτοια περίπτωση, τα περισσότερα από τα δεινά που μαστίζουν τα φράγματα μας θα εξαλειφθούν (δεν συμφέρει τον ιδιώτη οι ψαράδες πελάτες του να είναι δυσαρεστημένοι). Κάποιοι αντιδρούν λέγοντας ότι το κόστος μας θα ανεβεί πολύ μια και ο ιδιώτης θα θέλει το κέρδος του (λογικό). Ωστόσο, εγώ προσωπικά προτιμώ να πληρώνω 50 ή 100 ευρώ το χρόνο για κάθε φράγμα που με ενδιαφέρει και να ξέρω ότι θα πάω εκεί χωρίς να σκέφτομαι πόσοι παράνομοι θα υπάρχουν, αν θα ψαρέψω ψάρια ή δίκτυα. Προτιμώ να πληρώσω κάτι έξτρα και να ξέρω πως οι πληθυσμοί των ψαριών είναι ικανοποιητικοί και στα σωστά μεγέθη και υγιείς, και ακόμη να ξέρω ότι υπάρχει νερό!!!! Πρέπει να τονίσω ότι δεν έχω λεφτά να μου περισσεύουν ή να τα σκορπάω (όπως όλος ο κόσμος έχω και εγώ χρέη), ούτε έχω οποιοδήποτε συμφέρον με οιανδήποτε ιδιωτική εταιρεία που ίσως αναλάμβανε την διαχείρηση οιουδήποτε φράγματος. Ο μόνος λόγος που βλέπω το όλο θέμα σχετικά θετικά είναι το ότι θα μου προσφέρει αναβαθμισμένο ποιοτικά σπορ, έστω και με κάποια σχετική αύξηση στο κόστος..."


Όταν τα έγραφα, δεν γνώριζα τον Cave, ton Greg, τον Στέφανο και σχεδόν κανένα από τα άλλα παιδιά σε προσωπικό επίπεδο... Δεν το κρύβω ότι φοβόμουν και λίγο που έγραψα τις θέσεις μου γι'αυτό το θέμα τόσο ανοικτά. Σήμερα, σχεδόν τρία χρόνια μετά, νιώθω πραγματικά ότι ήταν τιμή μου να συνεργαστώ με άτομα όπως τον Χαραλάμπη αλλά και με τους πλείστους από σας όσον αφορά το θέμα ψάρεμα στα γλυκά νερά και στην εμπλοκή μου (για 2η φορά) στον CFAA. Nιώθω ότι επιτέλους ωρίμασε ο χρόνος να διεκδικήσουμε δυναμικά ένα καλύτερο αύριο όσον αφορά το αγαπημένο μας σπορ (και προς θεού, δεν θα γίνει με μια απλή "ιδιωτικοποίηση"). Αυτό που έχω να πώ στα νέα παιδιά (haris, psarakas, "πλυμμένος" κα) ελάτε ακόμη πιο κοντά σε μας. Το ψάρεμα στα γλυκά νερά βρίσκεται σε μια κρίσιμη καμπή. Παραμείνετε συντονισμένοι!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by ps1xas »

ΕΝ εχουμε υποθεση..!!! οτι μας καμουν..καλα να μας καμουν... ο κυπρεος μονο πορτους... να πιαμεν το νομο στα σιερκα μας , ετσι μονο αν θα δουμε ασπρη μερα..

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by psarakas »

(CyBasser) wrote:
Όταν τα έγραφα, δεν γνώριζα τον Cave, ton Greg, τον Στέφανο και σχεδόν κανένα από τα άλλα παιδιά σε προσωπικό επίπεδο... Δεν το κρύβω ότι φοβόμουν και λίγο που έγραψα τις θέσεις μου γι'αυτό το θέμα τόσο ανοικτά. Σήμερα, σχεδόν τρία χρόνια μετά, νιώθω πραγματικά ότι ήταν τιμή μου να συνεργαστώ με άτομα όπως τον Χαραλάμπη αλλά και με τους πλείστους από σας όσον αφορά το θέμα ψάρεμα στα γλυκά νερά και στην εμπλοκή μου (για 2η φορά) στον CFAA. Nιώθω ότι επιτέλους ωρίμασε ο χρόνος να διεκδικήσουμε δυναμικά ένα καλύτερο αύριο όσον αφορά το αγαπημένο μας σπορ (και προς θεού, δεν θα γίνει με μια απλή "ιδιωτικοποίηση"). Αυτό που έχω να πώ στα νέα παιδιά (haris, psarakas, "πλυμμένος" κα) ελάτε ακόμη πιο κοντά σε μας. Το ψάρεμα στα γλυκά νερά βρίσκεται σε μια κρίσιμη καμπή. Παραμείνετε συντονισμένοι!

Είμαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε βοήθεια.
catch and release

User avatar
since1984
Posts: 128
Joined: Wed Aug 13, 2008 10:55 am
Location: Paphos/Cyprus

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by since1984 »

Φράγμα Παλαιχωριόυ
όμορφη θέα
Image

Ακόμα πιο όμορφη θέα........................... :snooty:

Image
Image
Image

Πείτε μου κάποιος τι γράφει η ταπέλλα κ εν καταλάβω τι γράφει ... :shock:

Image

αν και είμαι σε λάθος Topic να αναφέρω ότι μές τον Αυγουστο επία με την ομάδα υποβρύχιου καθαρισμού ΆΝΝΑΣΑ κ μαζέψαμε σπουπίδια που τα λουτρά τις αφροδήτις μέχρι το λατσί ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΒΡΑΒΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΣΥΜΕΤΕΙΧΑΝ :clap: :clap:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by Στάθης »

Ε πως να καταλάβουν.
Η ταπέλλα τζιαι σιηπεθκιασμένη ένι, τζιαι ανορθόγραφη. :hand:
Τέλος πάντον, χάλια η κατάσταση.
no whey no gain

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by sifu-nas »

πρέπει να το γραψουν σε τουλαχιστω ακομα 3εις γλωσες!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by psarakas »

sifu-nas wrote:πρέπει να το γραψουν σε τουλαχιστω ακομα 3εις γλωσες!


ναι όπως και την άδεια ψαρέματος. ισως για αυτό να μην καταλαβαίνουν το μέγεθος και η ποσότητα που επιτρέπεται.
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
catch and release

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Φώτος με παρανομίες και σκουπίδια στα φράγματα μας

Post by Στάθης »

Πρέπει να φκάλλουν άδεια ψαρέματος για να μπορούν να την θκιαβάζουν φίλε psarakas. :violin:
no whey no gain

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”