Φράκτης Παλαιχωριού

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Φράκτης Παλαιχωριού

Post by stylgeo »

Έχει κανένας ιδέα τι γίνεται με τα ψάρια στο Παλαιχώρι? Είμαι Αγγλία τωρά, την τελευταία φορά που πήγα πρέπει να είχε μισό μέτρο νερό, και καμπόσους κυπρίνους μεγάλους ψοφισμένους να επιπλέουν. Ήρτεν μου να βάλω τα κλάματα επειδή πάω που μωρό τζιαμέ, ήταν ο φράκτης που έπιασα την πρώτη μου ιριδίζουσα (θυμάστε τις εποχές της πρώτης Κυριακής, τι παναϊριν ήταν τζαι τζείνον, το καλύτερο πράμα που τις εκαταργήσαν), την πρώτη μου καφετιά, και το πρώτο μου λαυράκι. Έχει κανένας ιδέα αν επιβίωσε τίποτε?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by Greg »

φιλε δυστυχως οι αχαρακτηριστοι το αδειασαν εντελως και δεν επιβιωσε τιποτα, οπως εγινε και με αλλα φραγματα
Esox Lucius

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by stylgeo »

Έσιει κόσμο που θέλει κρέμμασμα, ειλικρινά. Έσιει τωρα 4 χρόνια που είμαι στο εξωτερικό, και παρακολουθώ τες καταστάσεις στην αγγλία, και ψαρευτικά, και είμαι και μέλος του Wildlife Trust, που είναι οργανισμός για την άγρια φύση, και αν εγίνετουν κάτι παρόμοιο δακάτω θα εγίνετουν της ιερόδουλης. Σοβαρά τωρα, εμαράζωσα και εκνευρίστηκα.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Εννά στραφώ Κύπρο για 2-3 βδομάδες, πού προτείνετε για ψάρεμα για κανένα λαυράκι (μένω Αρχάγγελο).

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by Tryfon »

ο κουρρης ακουσα οτι εχει... αλλα να μας πουν τζινοι που επιαν την κυριακή :think:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by (CyBasser) »

Φίλε μου, το Παλαιχώρι άδειασε πέρσι. Τώρα είναι γεμάτο, αλλά έχει μόνο κουνουπιέρη, θα εμπλουτιστεί κανονικά τον επόμενο χειμώνα.

Για λαβράκι τα πράγματα φέτος είναι δύσκολα. Πέρσι τα περισσότερα φράγματα χτύπησαν το μίνιμουμ τους για την τελευταία 12ετία, τώρα έχουν σχετικά πολύ νερό, αλλά μέσα είναι ο πλυθυσμός που είχε μείνει όταν το νερό ήταν λίγο (Κούρης από 0.5εκμ τώρα 33.7εκμ, Ασπρο από 2εκμ τώρα 23!). Με λίγα λόγια τα λαβράκια είναι αραιά και δυσέυρετα. Θέλει αρκετή προσπάθεια αλλά αν το αγαπάς κάτι μπορεί να γίνει! Αναμένεται ότι τα πράγματα θα στρώσουν τα επόμενα λίγα χρόνια.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:Φίλε μου, το Παλαιχώρι άδειασε πέρσι. Τώρα είναι γεμάτο, αλλά έχει μόνο κουνουπιέρη, θα εμπλουτιστεί κανονικά τον επόμενο χειμώνα.

Για λαβράκι τα πράγματα φέτος είναι δύσκολα. Πέρσι τα περισσότερα φράγματα χτύπησαν το μίνιμουμ τους για την τελευταία 12ετία, τώρα έχουν σχετικά πολύ νερό, αλλά μέσα είναι ο πλυθυσμός που είχε μείνει όταν το νερό ήταν λίγο (Κούρης από 0.5εκμ τώρα 33.7εκμ, Ασπρο από 2εκμ τώρα 23!). Με λίγα λόγια τα λαβράκια είναι αραιά και δυσέυρετα. Θέλει αρκετή προσπάθεια αλλά αν το αγαπάς κάτι μπορεί να γίνει! Αναμένεται ότι τα πράγματα θα στρώσουν τα επόμενα λίγα χρόνια.
Οπότε ξεχάστε τον 'αυτοκράτορα' και θυμηθείτε την βασίλισσα....!!!! :lol:

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by Tryfon »

:lol: :lol: καλο! :clap:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by PrEdAtΩR »

konstantinos kalogir wrote:
(CyBasser) wrote:Φίλε μου, το Παλαιχώρι άδειασε πέρσι. Τώρα είναι γεμάτο, αλλά έχει μόνο κουνουπιέρη, θα εμπλουτιστεί κανονικά τον επόμενο χειμώνα.

Για λαβράκι τα πράγματα φέτος είναι δύσκολα. Πέρσι τα περισσότερα φράγματα χτύπησαν το μίνιμουμ τους για την τελευταία 12ετία, τώρα έχουν σχετικά πολύ νερό, αλλά μέσα είναι ο πλυθυσμός που είχε μείνει όταν το νερό ήταν λίγο (Κούρης από 0.5εκμ τώρα 33.7εκμ, Ασπρο από 2εκμ τώρα 23!). Με λίγα λόγια τα λαβράκια είναι αραιά και δυσέυρετα. Θέλει αρκετή προσπάθεια αλλά αν το αγαπάς κάτι μπορεί να γίνει! Αναμένεται ότι τα πράγματα θα στρώσουν τα επόμενα λίγα χρόνια.
Οπότε ξεχάστε τον 'αυτοκράτορα' και θυμηθείτε την βασίλισσα....!!!! :lol:

μα με τις σαρδελλες που εχουμε δαμεσα?

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by sifu-nas »

χαχα πραγματι :evil:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
konstantinos kalogir wrote:Οπότε ξεχάστε τον 'αυτοκράτορα' και θυμηθείτε την βασίλισσα....!!!! :lol:

μα με τις σαρδελλες που εχουμε δαμεσα?
ΩΡΑΙΟΣ predatwr!!!!!
8) 8) 8) 8) 8) 8)

AΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Άτε ρε, σοβαρά τώρα Κωνσταντίνε, είναι θέμα γούστου και προτίμησης. Πάντως κάτι έχω στο νου, μην ξαφνιαστείς να με δείς να ψαρεύω και βασίλισσες κάποια μέρα....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by stylgeo »

Φαντάζομαι εννάν δύσκολο τωρά όντως. Εν για τούτο που μου άρεσκεν το Παλαιχώρι, επειδή εν μικρός φράκτης και εμπορούσα άνετα να το περπατήσω όλο σε μια εξόρμηση, και στο συγκεκριμένο φράκτη εδουλέυκαν καλά τα δολώματα επιφάνειας, συγκεκριμένα τα πόππερς, ή βατραχάκια που επιπλέαν, και ήταν το καλύτερο ψάρεμα, με τρομερά surface strikes, και μπορώ να πώ πως ήταν ο μόνος φράκτης που ένιωθα πως όντος το catch and release θα έκαμνε διαφορα, επειδή εν μικρός φράκτης, και είχεν συγκεκριμένα σημεία που πάντα είχα χτυπήματα, και ένιωθα πως επήεννα κάθε φορά και έπιαννα τα ίδια ψάρια :D .

Μπορώ να πώ πως by no stretch of the imagination δεν είμαι ειδήμων στο ψάρεμα λαυρακιού, και το Παλαιχώρι έδωσεν μου το μεγαλύτερο μου λαυράκι (που φαντάζομαι για τα δεδομένα τα δικά σας εννάν μια μέτρια ψαριά), ένα ωραίο κομμάτι 2.5 κιλά, που πιάστηκε σε μονοφίλαμεντ 0.20. Την επομένη εγέμησα τα καρούλια μου με braid.

Αν δοκιμάσω την τύχη μου στην Ταμασό, ή στην Κλήρου? Ξέρει κανένας? Πάντως μεν αγχώνεστε που μένα αν σας πιάσω τα ψάρια σας, μακάρι να καταφέρω να πάω μια φορά φέτος, έτσι άν έχει κανένας πληροφορίες που δεν θέλει να μοιραστεί και απλά στήλει μου κανένα προσωπικό μήνυμα, θα το εκτιμούσα αφάνταστα. Απλά δακάτω στην Αγγλία δεν εχουν λαυράκια, ασχολούνται παραπάνω με το coarse fishing. Έχει φυσικά pikes, αλλά για να είμαι ειλικρινής φοούμαι να τα ψαρέψω :lol: Έκαμα λίγο fly fishing, αλλά είναι πολύ ακριβό σπορ δαμέ, αλλά οι πεστροφούλες ωραίες. Οι τόποι ξεκινούν από £18 την ημέρα σύν 18 για να νοικιάσεις βάρκα, αν είναι σε λίμνη, και αν θες να πάς σε ρυάκι chalkstream, για παραδοσιακό fly fishing, τότε θα σου στοιχίσει μέχρι και £250 για μια μέρα με ένα καλάμι, επειδή τα πάντα είναι ιδιωτικά. Υπάρχουν φυσικά και τόποι δυσπρόσιτοι, που μπορούν να προσφέρουν ακόμα συγκινήσεις στον ψαρά δωρεάν, και μέσα στην φύση, αλλά είναι πολύ μακριά για μένα που βασίζομαι στα τρένα και τα λεωφορεία για να κινούμαι.
Έτσι η τελευταία μου επιλογή είναι το coarse fishing, με match εξοπλισμό (εγγλέζικο), για κυπρινάκια, πέρκες, τίνγκες, roach, bream, και τέτοια.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by konstantinos kalogir »

PrEdAtΩR wrote:
konstantinos kalogir wrote:
(CyBasser) wrote:Φίλε μου, το Παλαιχώρι άδειασε πέρσι. Τώρα είναι γεμάτο, αλλά έχει μόνο κουνουπιέρη, θα εμπλουτιστεί κανονικά τον επόμενο χειμώνα.

Για λαβράκι τα πράγματα φέτος είναι δύσκολα. Πέρσι τα περισσότερα φράγματα χτύπησαν το μίνιμουμ τους για την τελευταία 12ετία, τώρα έχουν σχετικά πολύ νερό, αλλά μέσα είναι ο πλυθυσμός που είχε μείνει όταν το νερό ήταν λίγο (Κούρης από 0.5εκμ τώρα 33.7εκμ, Ασπρο από 2εκμ τώρα 23!). Με λίγα λόγια τα λαβράκια είναι αραιά και δυσέυρετα. Θέλει αρκετή προσπάθεια αλλά αν το αγαπάς κάτι μπορεί να γίνει! Αναμένεται ότι τα πράγματα θα στρώσουν τα επόμενα λίγα χρόνια.
Οπότε ξεχάστε τον 'αυτοκράτορα' και θυμηθείτε την βασίλισσα....!!!! :lol:

μα με τις σαρδελλες που εχουμε δαμεσα?
Εν νεν όπως τις πέρκες του Νείλου σε μέγεθος...αλλά σίγουρα δεν είναι σαρδέλες....!!! :D

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:
Άτε ρε, σοβαρά τώρα Κωνσταντίνε, είναι θέμα γούστου και προτίμησης. Πάντως κάτι έχω στο νου, μην ξαφνιαστείς να με δείς να ψαρεύω και βασίλισσες κάποια μέρα....
Αφού ξέρω ότι τους έχεις ιδιαίτερη συμπάθεια....! :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:
(CyBasser) wrote:
Άτε ρε, σοβαρά τώρα Κωνσταντίνε, είναι θέμα γούστου και προτίμησης. Πάντως κάτι έχω στο νου, μην ξαφνιαστείς να με δείς να ψαρεύω και βασίλισσες κάποια μέρα....
Αφού ξέρω ότι τους έχεις ιδιαίτερη συμπάθεια....! :D
Εν τες λίτσες που εννοώ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Οι πέστροφες έχουν άλλο κωδικό: σκλάβοι! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (Και ναι, έχω και στους σκλάβους κάποια συμπάθεια!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Φράκτης Παλαιχωριού

Post by konstantinos kalogir »

Λίτσες..............άκου τζιαμέ ψάρι που εθημήθηκες........ Αν ενδιαφέρεσε για σπίννιγκ καλύτερα πέξε με καμιά σφυρνούα ή κανένα λαυρακούι. Αλλιώς έχω στο νου το επόμενο Σαβατοκυρίακο να πάω για σορκούς, κόπιασε...! :D Εν το μεταξύ στο Παλαιχώρι είχε θυμούμε κάτι τεράστια χρυσόψαρα, και κάποιες χελώνες, επεθάναν όλα πλέον...;;

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”