Για γέλια ή για κλάματα?

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by PeRoUkKaS »

PrEdAtΩR wrote:το TA είναι κυβερνητικoi που τους νοιάζει να σχολάσουν η ώρα 14:30

με την minimun προσπάθεια εργασίας να πιάσουν τον μισθό τους.

είδες ποτε κανένα έργο μελέτης?

καμια επιστημονική εφαρμογή

είδες ποτε να γίνει κάτι που να μην είναι κουτουρε?

ρώτησες ποτε κανένα υπάλληλο αλιείας τι τρώει το λαβράκι και να σου πει ψωμί ?

ούλα dαμέσα είναι για τα παναιρκα τα ψαρια θα τα βάλω εγώ εσύ ο γιάννης και ο κωστής

όσο για την κατάσταση του νερού καταλάβετε το ρε παιδιά. ο καιρός αλλαξεν

ως και οι πεύκοι ξιρανισκουν dαμέσα γινόμαστε έρημος

εγώ ένα αρχίσω σιγά σιγά να πουλω τον εξοπλισμό μου και να κρατήσω κάποια high end κομμάτια όταν πηγαίνω εξωτερικό

κλεινοντας , η ελπιδα πε8αινει τελευταια , ελπιζω οσα λεω δω να βγουν ψευτικα
Τι να σας πω ρε παιθκια.. περκει φκειτε λαθος, αν τζαι δαμεσα θορω σας ουλλους αρκετα απολυτους πας σε τουτο το θεμα που με καμνει τζαι μενα πλεον να χανω εκεινες τες
λιες ελπιδες που εχω για ανακαμψη.. :( :(
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by PeRoUkKaS »

Α και κατι αλλο.. επειδη παλια νομιζω ειχαμεν καποιαν ετσι συζηση και εγω ειμουν αρνητικος πας σε τουτο το θεμα αλλα τωρα θορωτο αλιος.. ιδιοτηκοποιηση φραγματων!!
σιγουρο γεματο φραγμα με νερο, σιγουρο ψαρεμα, σιγουρα καθαρα, σιγουρα χωρις παρανομιες.. διοτι τζινος που θα το εχει δεν θα επιτρεψει ποτε το φραγμα να πεσει κατω που ενα ορισμενο ποσοστο νερου, διοτι θα υπαρχει ελεγχος και να μην υπαρχει ουτε παρανομια, ουτε σκουπιθκια ουτε ουτε..
δεν μιλω για τουτον τον τζαιρο που ημαστεν τωρα!! μιλω για οταν (με το καλο) γεμωσουν καποτε και βρεθει λιο νερο, εκει να τα δωσουν σε καποιον που ξερουν να τα διαχειριστουν σωστα..
αν και ειμαι ασχετος με το θεμα φιλοι μου και δεν ξερω τι νομοι υπαρχουν και τι ιστοριες πεζουντε και ποια ειναι τα αρνητικα αυτου του θεματος, απλα σκεφτομε αυτα τα λιγα θετικα που πιστευω θα ηταν αρκετα καλυτερα τα πραγματα στα γλυκα νερα απ οτι ειναι τωρα.
π.σ επαναλαμβανω πως δεν μιλω για τωρα.. αν π.χ εδιναν ενα φραγμα πριν 4 χρονια σε εναν ιδιωτη, τωρα θα ειχαμε ενα φραγμα τελειο για ψαρεμα..
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by MariosK »

Εντωμεταξύ εν θυμούμαι αν εν στο foroum που το διάβασα ή κάπου αλλού το άκουσα αλλά το τμήμα υδάτων έχει σκοπό να εγκαταλείψει τα φράγματα ως μέσο αποθήκευσης νερού?

Αν γίνει κάτι τέτοιο τότε θα τα χαλάσουν ή εν να τα δώκουν σε ιδιώτες για ανάπτυξη, ίσως σε τόπους ψυχαγωγίας (που ελπίζω να περιλαμβάνουν το ψάρεμα)?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by caveman »

Θα δίξει ρε παιθκιά, θα δίξει στην πορεία το τι θα γίνουν τα φράγματα στο μέλλον. Διότι σήμερα με το υδατικό δημιουργούντε νέες καταστάσεις, το τμ. καταρίσιιεφσης υδάτων βλέπει ότι πλέων δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στα φράγματα για νερό οπόταν το μέλλων τους είναι πολύ αμφίβολο αν τζαι εγώ πιστεύκω πως στο μέλλον θα προκίψουν καταστάσεις ευνοϊκές για το ψάρεμα(μόνον αν οργανοθεί σωστά ο σύνδεσμος) διότι το πιο πιθανό θα ακολουθήσουν τον δρόμο της ιδιοτικοποίησης.......
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by MariosK »

caveman wrote:στο μέλλον θα προκίψουν καταστάσεις ευνοϊκές για το ψάρεμα(μόνον αν οργανοθεί σωστά ο σύνδεσμος) διότι το πιο πιθανό θα ακολουθήσουν τον δρόμο της ιδιοτικοποίησης.......
Μακάρι ρε φίλε.

Πότε εν η ετήσια συνέλευση του συνδέσμου?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by Greg »

Ενας φιλος σημερα ειχε συναντηση με τον διευθηντη του τμηματος υδατων λευκωσια για την αφαλατωση της λεμεσου.. Το νερο που παραγεται τωρα διοχετευται στο φραγμα της καλαβασου μεχρι να γινουν οι αναλυσεις ποιοτητας του.. ΟΜΩΣ οταν τον ρωτησε τι σκοπευουν να καμουν για να λυσουν το υδατικο, ο διευθηντης ειπε οτι δεν ξερουν και πως καθοντε πανω σε αναμμενα καρβουνα, ετσι μελετουν διαφορα σεναρια επιστημονικης φαντασιας για το απο που θα εβρουν το νερο.

Το μελον ειναι σκοτεινο και επιφιλασσει εκπληξεις.

Οσο για το θεμα της ιδιωτικοποιησης... Δεν νομιζω να βρεθει επιχειρηματιας τοσο βλακας που να θελει να αγορασει τα φραγματα ετσι οπως τα εκαταντησαν :x . Ποιος θα εκαμε μιαν επενδηση που τα εξοδα θα ηταν παραπανω απο τα εσοδα και 5-6 χρονια αποσβεση ?? Ουτε οι ρωσσοι που καποτε ηθελαν να αγορασουν τον Κουρρη, τωρα ουτε θελουν να το συζητησουν
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Ουτε οι ρωσσοι που καποτε ηθελαν να αγορασουν τον Κουρρη, τωρα ουτε θελουν να το συζητησουν
Λάθος πληροφόρηση έχεις φίλε Γρηγόρη.... Μακάρι να ήταν διαθέσιμος και η πρόταση θα ήταν άμεση...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:
caveman wrote:στο μέλλον θα προκίψουν καταστάσεις ευνοϊκές για το ψάρεμα(μόνον αν οργανοθεί σωστά ο σύνδεσμος) διότι το πιο πιθανό θα ακολουθήσουν τον δρόμο της ιδιοτικοποίησης.......
Πότε εν η ετήσια συνέλευση του συνδέσμου?
Κάπου γύρω στις 20 τοτ Γεννάρη. Θα είστε όλοι ενήμεροι.

Μια και ήρθε η κουβέντα γύρω από τον Σύνδεσμο, αν και είμαι ένα απλό μέλος και όχι στο ΔΣ, πρέπει να τονίσω κάποια πράγματα.

Ο Σύνδεσμος δεν έχει την "μαγική" λύση για άμεση ανάκαμψη του ψαρέματος στα γλυκά νερά. Η τελευταία διετία μας επιφύλαξε αβάστακτες δυσάρεστες εκπλήξεις, για τις οποίες δεν φταίει ούτε η φύση, ούτε φυσικά οι ερασιτέχνες ψαράδες. Κάποιοι πραγματικά ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ φρόντισαν να μας στερήσουν το πιό πολύτιμο αγαθό, το νερό, για εξυπηρέτηση οικονομικών και πολιτικών συμφερόντων, αδιαφορώντας για τις συνέπειες. Αυτά είναι γνωστά, τα είπαμε χιλιάδες φορές.

Δυστυχώς αυτά έγιναν ενόσω υπήρχαν σοβαρά και τεράστια προβλήματα στην σωστή λειτουργία του Συνδέσμου. Από τον Γεννάρη του 2008, μια ομάδα ανθρώπων σε ένα "κουτσουρεμένο" ΔΣ προσπάθησαν, με ότι χρόνο και γνώσεις είχαν, και κράτησαν "ζωντανό" τον Σύνδεσμο, ο οποίος στα τέλη του 2007 είδε το τέλος του κατάφατσα. Έδωσαν αρκετές μάχες, πολλές από τις οποίες χάθηκαν. Με την στήριξη και κάποιων ατόμων όμως εκτός ΔΣ κατάφεραν και κράτησαν το μοναδικό ΕΠΙΣΗΜΟ οργανωμένο σύνολο ερασιτεχνών ψαράδων των εσωτερικών υδάτων ΖΩΝΤΑΝΟ. Μπορεί στην διάρκεια του 2008 να είδαμε πολλά πράγματα να πηγαίνουν στραβά (με κορυφαία την περίπτωση Γερμασόγειας). Όμως, ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Ερασιτεχνών Ψαράδων Εσωτερικών Υδάτων παρέμεινε ζωντανός μέσα από τις φουρτούνες και αυτό μετρά πάρα πολύ. Ναι, είναι γεγονός ότι τα απλά μέλη τους τελευταίους μήνες δεν είχαν την ενημέρωση που έπρεπε. Βέβαια, η παράλειψη αυτή δεν ήταν "σχεδιασμένη" - χωρίς αυτό φυσικά να δικαιολογεί το ΔΣ. Όμως, με δεδομένα τα υπόλοιπα προβλήματα της χρονιάς, ας μην κρατήσουμε κακία γι' αυτό.

Τώρα: Τί γίνεται στο μέλλον? Είναι γεγονός ότι τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ. Η ανάκαμψη θα επανέλθει, όμως (τουλάχιστον για τα περισσότερα φράγματα) η διαδικασία θα πάρει αρκετά χρόνια. Ο Σύνδεσμος θα πρέπει να επιβαρυνθεί μεγάλο (βασικά κατά πολύ το μεγαλύτερο) μέρος της προσπάθειας αυτής. Για διάφορους λόγους το Τμήμα Αλιείας δεν θα είναι ικανό από μόνο του να ξαναφέρει την κατάσταση εκεί που πρέπει. Ο CFAA θα πρέπει να αναλάβει ηγετικό ρόλο στην προσπάθεια αναβίωσης του σπορ μας. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που είναι διαθετειμένοι να επωμιστούν αυτή την ευθύνη, αλλά για να το κάνουν θα χρειαστούν την αληθινή στήριξη ΟΛΩΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ των μελών. Στην επερχόμενη ΓΣ θα γίνει εκτεταμένη συζήτηση επί του θέματος. Αν και θα επανέλθω όπως πλησιάζουν οι μέρες, θα ήθελα να παρακαλέσω όσους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ενδιαφέρονται για το ψάρεμα στα γλυκά νερά να θέσουν σαν προτεραιότητα την παρουσία τους στην ΓΣ. Οι ιδέες και οι λύσεις υπάρχουν. Απλά επαναλαμβάνω θα χρειαστούν ΧΡΟΝΙΑ για να φανεί αποτέλεσμα. Από μια σκοπιά, υπάρχει και κάτι θετικό στην όλη κατάσταση: Δίδεται μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για μια σωστή αναδόμηση κάποιων φραγμάτων όσον αφορά είδη και εμπλουτισμούς (παρεπιπτόντως, για κάποια από τα είδη που είναι πολύ δημοφιλή υπάρχουν κάποιες ποσότητες για επανεμπλουτισμό, και εδώ είναι ένας τομέας όπου ο Σύνδεσμος μπορεί να συνεισφέρει θετικά - φτάνει τα μέλη όταν τους ζητηθεί βοήθεια να μην μείνουν στα λόγια!)...

Το φετεινό καλοκαίρι κατέρριψε πολλούς από τους μύθους που προσπάθησαν κάποιοι "αρμόδιοι" αναρμόδιοι να μας πουλήσουν: Η Γερμασόγεια δεν "ξεράθηκε σε 10 μέρες" όπως είχε πεί στις 5 Ιουνίου ο υπεύθυνος Λεμεσού του ΤΚΥ. Έξι (6) μήνες μετά, υπάρχει ακόμη νερό, το φυτοπλανγκτον, ζωοπλανγτόν (και αντίθετα από ότι πιστεύει ο φίλος μου ο Largemouth :roll: ) και κάποια ψάρια επιβίωσαν. Με διαβεβαίωσαν προφορικά από το ΤΚΥ ότι ο Διπόταμος δεν θα άντεχε πέραν του Ιουλίου πριν ξεράνει. Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, κατέβηκε 50 εκατοστά τους τελευταίους 7 μήνες (!) και ακόμη έχει την "διχαλωτή" ουρά (το 1999 την είχε χάσει). Και να μην βρέξει, βγάζει άνετα και την επόμενη χρονιά. Το ίδιο η Καλαβασός, το ίδιο τα Λεύκαρα. Σίγουρα, το υπέροχο ψάρεμα του λαβρακιού στον Διπόταμο δεν υπάρχει, όμως το φράγμα ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΟ! Και έχει ακόμη την δύναμη να αναβιώσει όπως και μετά το 1999 (ναι, ακόμη και με την παρουσία των Ποντίων και λοιπών παρανόμων - και γι' αυτό δρομολογήθηκαν λύσεις τώρα που "έκαναν την δουλειά που έπρεπε"). Ο υπέροχος Κούρρης ακόμη κρατιέται. Το ίδιο και πολλά άλλα φράγματα.

Φίλοι μου, μπορεί να δεχθήκαμε ένα τέρμα, ο αγώνας όμως έχει ακόμη πάρα πολύ χρόνο μέχρι να τελειώσει. Μπορούμε άνετα να γυρίσουμε το παιγνίδι. Ναι, γνωρίζω πως κάποιοι θα μου πούν ότι συνεχίζω ακόμη να ονειρεύομαι. Είμαι 39 χρονών, και έχω την ευχέρεια να ξέρω τι είναι εφικτό και τι ανέφικτο. Είναι ανέφικτο να μιλώ για υπέροχο ψάρεμα λαβρακιού στην Γερμασόγεια ή τον Διπόταμο τον Μάϊο. Μπορώ όμως να ζήσω με αυτή μαχαιριά στην καρδιά μου γιατί ξέρω ότι είναι απόλυτα εφικτό σε 7 ή 10 χρόνια να έχω πολύ καλύτερο ψάρεμα από ότι είχα ως τώρα. Ξέρω ότι τίποτα δεν μπορεί να γίνει αυτόματα και από μόνο του. Θέλει αγώνα, θέλει πάλη. Και θέλω να το παλαίψω. Και θέλω να πιστεύω ότι το ίδιο θέλουν όλοι οι αληθινοί λάτριες του ψαρέματος στα φράγματα.

Λοιπόν, το κάλεσμα ισχύει.... Όσοι (αληθινοί) πιστοί...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
MariosK wrote:
caveman wrote:στο μέλλον θα προκίψουν καταστάσεις ευνοϊκές για το ψάρεμα(μόνον αν οργανοθεί σωστά ο σύνδεσμος) διότι το πιο πιθανό θα ακολουθήσουν τον δρόμο της ιδιοτικοποίησης.......
Πότε εν η ετήσια συνέλευση του συνδέσμου?
Κάπου γύρω στις 20 τοτ Γεννάρη. Θα είστε όλοι ενήμεροι.

Μια και ήρθε η κουβέντα γύρω από τον Σύνδεσμο, αν και είμαι ένα απλό μέλος και όχι στο ΔΣ, πρέπει να τονίσω κάποια πράγματα.

Ο Σύνδεσμος δεν έχει την "μαγική" λύση για άμεση ανάκαμψη του ψαρέματος στα γλυκά νερά. Η τελευταία διετία μας επιφύλαξε αβάστακτες δυσάρεστες εκπλήξεις, για τις οποίες δεν φταίει ούτε η φύση, ούτε φυσικά οι ερασιτέχνες ψαράδες. Κάποιοι πραγματικά ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ φρόντισαν να μας στερήσουν το πιό πολύτιμο αγαθό, το νερό, για εξυπηρέτηση οικονομικών και πολιτικών συμφερόντων, αδιαφορώντας για τις συνέπειες. Αυτά είναι γνωστά, τα είπαμε χιλιάδες φορές.

Δυστυχώς αυτά έγιναν ενόσω υπήρχαν σοβαρά και τεράστια προβλήματα στην σωστή λειτουργία του Συνδέσμου. Από τον Γεννάρη του 2008, μια ομάδα ανθρώπων σε ένα "κουτσουρεμένο" ΔΣ προσπάθησαν, με ότι χρόνο και γνώσεις είχαν, και κράτησαν "ζωντανό" τον Σύνδεσμο, ο οποίος στα τέλη του 2007 είδε το τέλος του κατάφατσα. Έδωσαν αρκετές μάχες, πολλές από τις οποίες χάθηκαν. Με την στήριξη και κάποιων ατόμων όμως εκτός ΔΣ κατάφεραν και κράτησαν το μοναδικό ΕΠΙΣΗΜΟ οργανωμένο σύνολο ερασιτεχνών ψαράδων των εσωτερικών υδάτων ΖΩΝΤΑΝΟ. Μπορεί στην διάρκεια του 2008 να είδαμε πολλά πράγματα να πηγαίνουν στραβά (με κορυφαία την περίπτωση Γερμασόγειας). Όμως, ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Ερασιτεχνών Ψαράδων Εσωτερικών Υδάτων παρέμεινε ζωντανός μέσα από τις φουρτούνες και αυτό μετρά πάρα πολύ. Ναι, είναι γεγονός ότι τα απλά μέλη τους τελευταίους μήνες δεν είχαν την ενημέρωση που έπρεπε. Βέβαια, η παράλειψη αυτή δεν ήταν "σχεδιασμένη" - χωρίς αυτό φυσικά να δικαιολογεί το ΔΣ. Όμως, με δεδομένα τα υπόλοιπα προβλήματα της χρονιάς, ας μην κρατήσουμε κακία γι' αυτό.

Τώρα: Τί γίνεται στο μέλλον? Είναι γεγονός ότι τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ. Η ανάκαμψη θα επανέλθει, όμως (τουλάχιστον για τα περισσότερα φράγματα) η διαδικασία θα πάρει αρκετά χρόνια. Ο Σύνδεσμος θα πρέπει να επιβαρυνθεί μεγάλο (βασικά κατά πολύ το μεγαλύτερο) μέρος της προσπάθειας αυτής. Για διάφορους λόγους το Τμήμα Αλιείας δεν θα είναι ικανό από μόνο του να ξαναφέρει την κατάσταση εκεί που πρέπει. Ο CFAA θα πρέπει να αναλάβει ηγετικό ρόλο στην προσπάθεια αναβίωσης του σπορ μας. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που είναι διαθετειμένοι να επωμιστούν αυτή την ευθύνη, αλλά για να το κάνουν θα χρειαστούν την αληθινή στήριξη ΟΛΩΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ των μελών. Στην επερχόμενη ΓΣ θα γίνει εκτεταμένη συζήτηση επί του θέματος. Αν και θα επανέλθω όπως πλησιάζουν οι μέρες, θα ήθελα να παρακαλέσω όσους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ενδιαφέρονται για το ψάρεμα στα γλυκά νερά να θέσουν σαν προτεραιότητα την παρουσία τους στην ΓΣ. Οι ιδέες και οι λύσεις υπάρχουν. Απλά επαναλαμβάνω θα χρειαστούν ΧΡΟΝΙΑ για να φανεί αποτέλεσμα. Από μια σκοπιά, υπάρχει και κάτι θετικό στην όλη κατάσταση: Δίδεται μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για μια σωστή αναδόμηση κάποιων φραγμάτων όσον αφορά είδη και εμπλουτισμούς (παρεπιπτόντως, για κάποια από τα είδη που είναι πολύ δημοφιλή υπάρχουν κάποιες ποσότητες για επανεμπλουτισμό, και εδώ είναι ένας τομέας όπου ο Σύνδεσμος μπορεί να συνεισφέρει θετικά - φτάνει τα μέλη όταν τους ζητηθεί βοήθεια να μην μείνουν στα λόγια!)...

Το φετεινό καλοκαίρι κατέρριψε πολλούς από τους μύθους που προσπάθησαν κάποιοι "αρμόδιοι" αναρμόδιοι να μας πουλήσουν: Η Γερμασόγεια δεν "ξεράθηκε σε 10 μέρες" όπως είχε πεί στις 5 Ιουνίου ο υπεύθυνος Λεμεσού του ΤΚΥ. Έξι (6) μήνες μετά, υπάρχει ακόμη νερό, το φυτοπλανγκτον, ζωοπλανγτόν (και αντίθετα από ότι πιστεύει ο φίλος μου ο Largemouth :roll: ) και κάποια ψάρια επιβίωσαν. Με διαβεβαίωσαν προφορικά από το ΤΚΥ ότι ο Διπόταμος δεν θα άντεχε πέραν του Ιουλίου πριν ξεράνει. Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, κατέβηκε 50 εκατοστά τους τελευταίους 7 μήνες (!) και ακόμη έχει την "διχαλωτή" ουρά (το 1999 την είχε χάσει). Και να μην βρέξει, βγάζει άνετα και την επόμενη χρονιά. Το ίδιο η Καλαβασός, το ίδιο τα Λεύκαρα. Σίγουρα, το υπέροχο ψάρεμα του λαβρακιού στον Διπόταμο δεν υπάρχει, όμως το φράγμα ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΟ! Και έχει ακόμη την δύναμη να αναβιώσει όπως και μετά το 1999 (ναι, ακόμη και με την παρουσία των Ποντίων και λοιπών παρανόμων - και γι' αυτό δρομολογήθηκαν λύσεις τώρα που "έκαναν την δουλειά που έπρεπε"). Ο υπέροχος Κούρρης ακόμη κρατιέται. Το ίδιο και πολλά άλλα φράγματα.

Φίλοι μου, μπορεί να δεχθήκαμε ένα τέρμα, ο αγώνας όμως έχει ακόμη πάρα πολύ χρόνο μέχρι να τελειώσει. Μπορούμε άνετα να γυρίσουμε το παιγνίδι. Ναι, γνωρίζω πως κάποιοι θα μου πούν ότι συνεχίζω ακόμη να ονειρεύομαι. Είμαι 39 χρονών, και έχω την ευχέρεια να ξέρω τι είναι εφικτό και τι ανέφικτο. Είναι ανέφικτο να μιλώ για υπέροχο ψάρεμα λαβρακιού στην Γερμασόγεια ή τον Διπόταμο τον Μάϊο. Μπορώ όμως να ζήσω με αυτή μαχαιριά στην καρδιά μου γιατί ξέρω ότι είναι απόλυτα εφικτό σε 7 ή 10 χρόνια να έχω πολύ καλύτερο ψάρεμα από ότι είχα ως τώρα. Ξέρω ότι τίποτα δεν μπορεί να γίνει αυτόματα και από μόνο του. Θέλει αγώνα, θέλει πάλη. Και θέλω να το παλαίψω. Και θέλω να πιστεύω ότι το ίδιο θέλουν όλοι οι αληθινοί λάτριες του ψαρέματος στα φράγματα.

Λοιπόν, το κάλεσμα ισχύει.... Όσοι (αληθινοί) πιστοί...
πολλά ωραίο post thanks!!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by caveman »

..........θα προσέλθομεν!!!!!!!!!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by MariosK »

caveman wrote:..........θα προσέλθομεν!!!!!!!!!!!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by largemouth »

Φίλε CY :D :D το ξέρω ότι εμινα λίγα ψάρια μικρά γιατί ειδα τα.Ακόμα και κυπρίνοι του κιλού και μπορεί και λαυρακουθκια.Αλλά ως πότε? :roll: :roll: :roll: Σε λίγο καιρό καιρό έχουμε μέσα του Δεκέμβρη και ακόμα δεν έχει βρέξει.Πρέπει να κάμει 3 μέτρα χιόνι για να τη φκάλουν και του χρόνου τα φράγματα γιατί αν γίνει το θαύμα και πιάσουν λίγο νερό φέτος πάλι θα το σπαταλήσουν άσκοπα.Η ηλιθιότητα και η αμπαλατοσύνη εν μες το αίμα μας. :evil: :evil:
Waiting for the perfect storm

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by (CyBasser) »

largemouth wrote:Φίλε CY :D :D το ξέρω ότι εμινα λίγα ψάρια μικρά γιατί ειδα τα.Ακόμα και κυπρίνοι του κιλού και μπορεί και λαυρακουθκια.Αλλά ως πότε? :roll: :roll: :roll: Σε λίγο καιρό καιρό έχουμε μέσα του Δεκέμβρη και ακόμα δεν έχει βρέξει.Πρέπει να κάμει 3 μέτρα χιόνι για να τη φκάλουν και του χρόνου τα φράγματα γιατί αν γίνει το θαύμα και πιάσουν λίγο νερό φέτος πάλι θα το σπαταλήσουν άσκοπα.Η ηλιθιότητα και η αμπαλατοσύνη εν μες το αίμα μας. :evil: :evil:
Ξέρω τι εννοείς. Αλλά ειδικά για την Γερμασόγεια, δεν θα πειρακτεί. Και θα δούμε τι θα κάμουμε φέτος να της βάλουν νερό. Άντεξε. Τα μακρινά ήρταν κοντά.

Γενικότερα ναι, τα πράγματα είναι δύσκολα. Επαναλαμβάνω, για το θέμα "ανάκαμψη" στα περισσότερα φράγματα μιλάμε για (αρκετά) χρόνια, όχι μήνες. Αυτό που θα παικτεί είναι πόσο υπομονετικοί θα είμαστε και πόση όρεξη έχουμε να το παλαίψουμε. Και οι πρώτοι που θα επωφεληθούν είναι οι νεώτεροι, αφού για κάποιους από μας χάνεται ένα σημαντικό χρονικό διάστημα. Όμως, ακόμη κι έτσι, πιστεύω στο τι μπορούμε να πετύχουμε - οι στόχοι μου στο ψάρεμα (λαβράκια γίγαντες στα κυπριακά φράγματα) δεν αλλάζουν!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Εντωμεταξύ εν θυμούμαι αν εν στο foroum που το διάβασα ή κάπου αλλού το άκουσα αλλά το τμήμα υδάτων έχει σκοπό να εγκαταλείψει τα φράγματα ως μέσο αποθήκευσης νερού?

Αν γίνει κάτι τέτοιο τότε θα τα χαλάσουν ή εν να τα δώκουν σε ιδιώτες για ανάπτυξη, ίσως σε τόπους ψυχαγωγίας (που ελπίζω να περιλαμβάνουν το ψάρεμα)?
Μάριε,

Σε κατ' ιδίαν συναντήσεις με ανώτερους λειτουργούς του ΤΑΥ / ΤΚΥ μας έχει ξεκαθαριστεί ότι οι σκοποί για τους οποίους κατασκευάστηκαν τα περισσότερα από τα μεγάλα φράγματα (και ειδικά αυτά στο σχέδιο Νοτίου Αγωγού από Αρμίνου μέχρι Άχνα) ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ. Συγκεκριμμένα, το σύστημα του Νοτίου Αγωγού σχεδιάστηκε την δεκαετία του 1970 και ολοκληρώθηκε (εκτός της κατοπινής προσθήκης της Αρμίνου) εντός της δεκαετίας του 1980 με κύριο στόχο την μεταφορά νερού από τους μεγάλους ποταμούς του Τρόοδους προς τα Κοκκινοχώρια για την υδροδότηση της καλλιέργειας πατατών (που το 1978 ήταν κατά πολύ το κύριο εξαγωγικό προϊόν της Κύπρου). Η υπεράντληση νερών στην ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου μετά την κατοχή του φράγματος και δεξαμενών Κουκλιών - Αμμοχώστου (στην συμβολή Πεδιαίου και Γιαλιά) οδήγησε σε πολύ χαμηλά επίπεδα τον τοπικό υδροφορέα ο οποίος αντιμετώπισε εισροή θαλασσινού νερού (θυμίζει τίποτα αυτό?).


Στα πλαίσια του Νοτίου Αγωγού κτίστηκαν (από δυτικά προς ανατολικά) ο Κούρης, η Καλαβασός, ο Διπόταμος, και η Άχνα (η οποία δεν είναι καν κτισμένη σε ποταμό!). Το νερό θα μεταφερόταν από τον Κούρη στα άλλα δύο μεγάλα φράγματα και από κει, αφού αφαιρείτο μια μικρή ποσότητα για υδροδότηση Λευκωσίας (Διπόταμος) και Λάρνακας (Καλαβασός) θα μεταφερόταν στην Άχνα για μόνιμη αποθήκευση και ταυτόχρονα θα διανεμόταν στις γύρω περιοχές. Σύντομα δρομολογήθηκε και η κατασκευή φράγματος στον Διάριζο για εκτροπή του νερού του στον Κούρη (Αρμίνου).

Μέχρι όμως το τέλος της δεκαετίας του 1980 και τις αρχές της δεκαετίας του 1990 το σκηνικό άρχισε να αλλάζει. Οι πατάτες κατά κύριο λόγο και τα σταφύλια κατά δεύτερο λόγο έπαψαν να είναι τα σημαντικά εξαγωγικά προϊόντα και αντικαταστάθηκαν με τον τουρισμό. Η έκρηξη της τουριστικής ανάπτυξης (από 450,000 το 1985 σε 2.2 εκατομμύρια το 1995) διαφοροποίησε πλήρως το σκηνικό. Οι καλλιέργειες στην ελεύθερη Αμμόχωστο μειώθηκαν δραματικά, όμως τώρα άρχισαν να μεγαλώνουν οι ανάγκες ύδρευσης των αστικών κέντρων που παρουσίαζαν πληθυσμιακή έκρηξη σε συνδυασμό με αυξημένες ανάγκες κατά κεφαλή ζήτησης νερού. Έτσι, τα φράγματα του Νοτίου Αγωγού έγιναν οι κύριες πηγές υδροδότησης των κατοίκων των πόλεων. Αξίζει να σημειωθεί ότι όταν κτίστηκε ο Διπόταμος οι ετήσιες ανάγκες για κάλυψη υδροδότησης πόσιμου νερού ήταν 700,000κμ τον χρόνο, για τοπικές καλλιέργειες 1.8εκ.κ.μ, και για καλλιέργειες μέσω Νοτίου Αγωγού 3εκ.κ.μ. τον χρόνο. Από ότι γνωρίζω τώρα για τοπικές καλλιέργειες είναι 550,000κ.μ. (25% του αρχικού) και για υδροδότηση Λευκωσίας 6 εκ.κ.μ. (650% του αρχικού σχεδιασμού) - ο δε νότιος αγωγός ούτε καν περιλαμβάνεται πιά! Η συνεχώς αυξανόμενες ανάγκες ύδρευσης άρχισαν ταυτόχρονα να προκαλούν υπεράντληση σε όλους σχεδόν τους υδροφορείς της ελεύθερης Κύπρου. Από τα τέλη της δεκαετίας του 1990 άρχισε ο σχεδιασμός νέων τρόπων κάλυψης των αναγκών αυτών αφού ήταν φανερό ότι τα φράγματα αλλά και οι υδροφορείς βασίζονται σε φυσικά φαινόμενα (βροχές - χιόνια) τα οποία ναι μεν παρουσιάζουν μια κυκλικότητα και κάποια προβλεψιμότητα, όμως δεν ακολουθούν τις ανάγκες υδροδότησης. Η προηγούμενη περίοδος ανομβρίας (1996-2000, που παρεπιπτόντως, από άποψη βροχόπτωσης ήταν πολύ χειρότερη σαν τετραετία από την τωρινή) έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου, με αποτέλεσμα να δρομολογηθεί η κατασκευή αφαλατώσεων για απεξάρτηση από τα φυσικά φαινόμενα. Ο σχεδιασμός πήγαινε σχετικά καλά ως το 2003 όπου διεκόπηκε με τα γνωστά σημερινά επακόλουθα....

Είναι λοιπόν φανερό ότι όπως οι ανάγκες αλλάζουν έτσι και ο ρόλος των υδατικών έργων θα μεταβάλλεται. Εξ' όσων "διαρρέουν", οι επιστημονικές απόψεις τώρα είναι να γίνει προσπάθεια πλήρους απεξάρτησεις από τα φράγματα όσον αφορά τις ανάγκες υδροδότησης των αστικών περιοχών, με τις ανάγκες αυτές να καλύπτονται από τις αφαλατώσεις. Τα φράγματα θα πρέπει να αφεθούν να υπερχειλίσουν για ένα διάστημα ώστε το νερό των ποταμών να εμπλουτίσει κάπως τα υπόγεια υδροφόρα στρώματα, και κατόπιν ένα ποσοστό νερού να αφήνεται κατά περιόδους εντός του ποταμού κάτωθεν της υπερχείλησης για τον σκοπό αυτό (αξίζει να σημειωθεί ότι η κατασκευή των φραγμάτων χειροτέρεψε σημαντικά το πρόβλημα με τους υδροφορείς!). Ταυτόχρονα, το σημαντικό ποσοστό νερού που θα παραμένει στα φράγματα θα αποτελεί αληθινό απόθεμα ασφαλείας σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (πχ σοβαρή βλάβη που θέτει εκτός λειτουργίας μια αφαλάτωση για κάποιο χρονικό διάστημα). Τα μικρότερα φράγματα που χρησιμοποιούνται μόνο για αρδευτικούς σκοπούς θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούνται για τους σκοπούς αυτούς.

Όπως είναι φανερό, υπάρχει μια ελπίδα στο μέλλον να παραμένει μόνιμα ικανοποιητικό νερό στα φράγματα, νοουμένου ότι όντως οι αφαλατώσεις (και άλλες εναλλακτικές λύσεις για νερό, όπως ανακύκλωση) προχωρούν κανονικά. Σε αυτό πρέπει και μεις να βασιστούμε και να δούμε πως θα επιβάλουμε την ανάγκη διατήρησης των φραγμάτων πρώτα ως οικοσυστημάτων και μετά ως χώρων αναψυχής, επιπρόσθετα της ανάγκης διατήρησης τους ώς back-ups στις αφαλατώσεις.

Δεν πιστεύω ότι όποιοδήποτε φράγμα θα "ξηλωθεί" - ακόμη και αυτό του Κούρη, που έχει προκαλέσει τεράστιες περιβαλλοντικές / οικολογικές καταστροφές (ναι, το ξέρω ότι ήταν και είναι απίστευτο για ψάρεμα, αλλά η αλήθεια είναι αυτή). Δεν υπάρχει κανείς που να είναι διατεθειμένος να αναλάβει τέτοια ευθύνη...

Τελειώνοντας, να αναφέρω κάτι. Μέσα από το φόρουμ αυτό κατηγορούμε συχνά τόσο το Τμήμα Αναπτύξεως Υδάτων όσο καο το Τμήμα Αλιείας για τους κατά την άποψη μας λάθος χειρισμούς τους σε πολλά θέματα. Το γνωρίζω, και εγώ το έχω κάνει επανειλλημένα. Θα πρέπει όμως να θυμόμαστε ότι οι διάφοροι λειτουργοί εκτελούν τα καθήκοντα τους με βάση συγκεκριμμένες οδηγίες και διαδικασίες και άρνηση να εκτελέσουν τα καθήκοντα αυτά συνεπάγεται πειθαρχική δίωξη και πιθανόν στο τέλος απώλεια της δουλειάς τους. Ειδικά στο ΤΑΥ γνωρίζω ότι πολλοί ανώτεροι λειτουργοί διαφωνούσαν με την πολιτική διαχείρησης / ανάπτυξης που ακολουθήθηκε τα τελευταία 6 χρόνια, όταν όμως έχεις και μια οικογένεια να θρέψεις και παιδιά να σπουδάσεις κλπ σιωπάς και εκτελείς οδηγίες. Στο δε ΤΑ, στον τομέα υδατοκαλλιέργειας (όπου υπάγεται η ερασιτεχνική αλιεία στα φράγματα) υπάρχει σοβαρή έλλειψη προσωπικού και οι λίγοι που υπάρχουν είναι επιφορτισμένοι κυρίως με τις υδατοκαλλιέργειες θαλάσσης και ελάχιστα μπορούν να ασχοληθούν με το δικό μας θέμα (για να μην μιλήσουμε και για τον "εκ των έσω" πόλεμο που δέχονται από άλλο τομέα του ΤΑ που θεωρεί τα ψάρια στα φράγματα "ξενόφερτα" και "είδη που πρέπει να εξαλειφθούν"). Με αυτό δεν δεν δίνω συγχωροχάρτι ούτε στο ΤΑΥ ούτε στο ΤΑ για την κατάσταση που επικρατεί γιατί σε τελική ανάλυση τα Τμήματα αυτά (ως Τμήματα) φέρουν τεράστια ευθύνη για τα προβλήματα που έχουμε σήμερα. Όμως αυτό δεν οφείλεται στις μονάδες που δουλεύουν εκεί, αλλά στον τρόπο με τον οποίο εργάζεται η δημόσια υπηρεσία και, όπως λέμε, "από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι κι όχι από την ουρά"....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΜΠΡΑΒΟ :D :D :D :D
That's the point Rolando :idea: :idea: :idea:
Και ειναι αυτο που παντοτε ελεγα και επεμενα αλλα οι πιο πολλοι δεν το καταλαβαιναν.
Το προβλημα μας δεν ειναι η αχρηστια του Τ.Α. και του Τ.Α.Υ. αλλα η ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ σχετικα με το recreational ψαρεμα (δεν λεω ερασιτεχνικο διοτι ο ορος ειναι παρεξηγημενος). Απο το 1960 κανενας υποψηφιος Προεδρος η Βολευτης ΔΕΝ εβαλε στο Προγραμμα του εστω και μια λεξη που να μας αφορα. Μονο για "μαππες" μιλουν και μας εχουν κανει να νομιζουμε οτι το μοναδικο σπορ στον κοσμο ειναι η "μαππα".
Και πανω σ'αυτο ειναι που πρεπει να εστιαστει πλεον η προσπαθεια του Συνδεσμου. Να πεισθουν οι πολιτικαντηδες να μας βαλουν και εμας στο παιγνιδι. Να υπαρξη επισημη Κυβερνητικη Πολιτικη που να μας αφορα.
Ας μην επεκταθω :oops: :oops: Θα εχουμε χρονο να τα πουμε.

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”