ΦΕΛΛΟΊ

Post Reply
User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

ΦΕΛΛΟΊ

Post by marios0 »

Image
Καλησπέρα κοπελια και κοπέλες, :D :D

Μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκαμα στο φόρουμ σχετικά με το match fishing επαρατιρισα πως δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα για φελλούς (που πιστεύω είναι το ποιο σημαντικό εργαλείο στο ψάρεμα αυτό)
Χωρίς να έχω μεγάλη γνώση πάνω σε αυτό τον τομέα ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για να βοηθηθώ εγώ και όσοι θα το διαβάσουν μετά από εμενα (τούτο νομίζω εφάνηκε πολλά εγωιστικό :roll: ).

Υπάρχουν τόσα διαφορετικά είδη φελλών (ζάβη , λεπτή , χοντρή , με φτερά , με εξογκώματα, πλακουθκιανι, με ερματισμα ,χωρις ερματισμα κτλ) που ειναι δυσκολο να τους μαθει καποιος.


Εσεις ποιους χρησιμοποιήσατε περισσοτερο και γιατί ?
Σε "δυσκολες" καταστασεις με εντονο κυμματισμο ποιος φελλος σας βοήθα?
παίζει ρολο τι φελλό χρησιμοποιούμε με τι ψαρια κρατα η περιοχή που ψαρεύουμε?

ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα περισσότερο για συζήτηση και για να ακουστουν διαφορετικές άποψης ( λλίους τσακωμούς λλίο action τελοσπάντων :twisted: :twisted: :evil: )

αρχίζω εγώ την συζήτηση και παραθέτω τις δικες μου εμπειρίες αφού κύριος χρησιμοποιώ σε κατάστασης εντονου kimmatizmou μακριούς φελλούς τύπου stick με +3 ermatizma στο παραμαλλο.

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: ΦΕΛΛΟΊ

Post by michalispsarema »

Αμαν εχει κυμα εγω αλλασο τεχνικη και ψαρευω με το Bolognese.... Με οσο τραβα το εγγλεζικο με λιο κυμα βαλο 2+5 και για Bolognese η παλιοι μοδητικοι κοκινο και πρασινο στρογγυλι η μακροστενος αλλα να εν πιο πασεις απο πανω στρογγηλος ετσι δεν βηθιζετε με το καθε κυμαπου ερχετε.....
Για λαντα βαλο εγγλεζικο 3+2 4+2 κτλ...
Αλλα αμαν παω στις κουρκουνες με τιν ανντεννα βαλο+2 +3 ( εξαρτατε αμαν φυσα η οχι για να στεκετε μες το νερο.... :D :D :D :D

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΦΕΛΛΟΊ

Post by admin »

Υπήρχε ένα κατατοπιστικότατο άρθρο για φελλούς στο τεύχος 26 του περιοδικού , όταν βρώ χρόνο θα το ανεβάσω στα άρθρα

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: ΦΕΛΛΟΊ

Post by marios0 »

michalispsarema wrote:Αμαν εχει κυμα εγω αλλασο τεχνικη και ψαρευω με το Bolognese.... Με οσο τραβα το εγγλεζικο με λιο κυμα βαλο 2+5 και για Bolognese η παλιοι μοδητικοι κοκινο και πρασινο στρογγυλι η μακροστενος αλλα να εν πιο πασεις απο πανω στρογγηλος ετσι δεν βηθιζετε με το καθε κυμαπου ερχετε.....
Για λαντα βαλο εγγλεζικο 3+2 4+2 κτλ...
Αλλα αμαν παω στις κουρκουνες με τιν ανντεννα βαλο+2 +3 ( εξαρτατε αμαν φυσα η οχι για να στεκετε μες το νερο.... :D :D :D :D
το 2+5 που αναφερεις εν χαλα την παρουσια του δολωματος μας?
Εγω προσωπικα ηβρα μια ποιο τσαπατσουλικη λυση σε περιπτοση που εχει κυμματισμο. Βαλω ενα μακρη φελλο τυπου στικ (τζινοι που εν ποιο παχουλη πουκατο 4+3) τζε αντι 3 γραμμαρια ερματιζμα βαλω 2,00 - 2,25. ετσι φενετε τζε το πορτοκαλι του φελλου πανο που το νερο (χανω τα μικροτσιμπιματα αλλα στην αστοσια εν καλο τζε το χαλαζι)

στην φωτογραφια που εβαλα για να ομορφισω λλιο το θεμα ειδα κατι φελλους που μιαζουν με τζινους τους παλιο μοδητικους που αναφερεις αλλα εν κρεμμαστοι αντι περαστοι.
εδοκιμασεν τους κανενας?
admin wrote:Υπήρχε ένα κατατοπιστικότατο άρθρο για φελλούς στο τεύχος 26 του περιοδικού , όταν βρώ χρόνο θα το ανεβάσω στα άρθρα
+1

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΦΕΛΛΟΊ

Post by Greg »

Esox Lucius

ANTREAS GTR&PITBULL
Posts: 46
Joined: Tue May 07, 2013 6:16 am

Re: ΦΕΛΛΟΊ

Post by ANTREAS GTR&PITBULL »

ρε φιλε ποσεσ ωρες αντεχι τουτο,φεγγι καλλα

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: ΦΕΛΛΟΊ

Post by MARIOSE »

Προσωπικά τούτα που αγόρασα από τους Glow Brothers φέγγουν 3-4 ωρες. 'Οταν τα παράγγειλα αντί 100 έστειλε μου 81 τζιαί είπα του το... Έστειλεν μου αλλό 50 δωρεάν ο άνθρωπος :D
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”