νέος στο εγγλέζικο

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by PeRoUkKaS »

MariosK wrote:κ. Ευάνθη sorry έγραφα τζε μέτα είδα την απάντηση σου. Το καλαμπόκι εντομεταξύ μπορεί να μην είναι βυθιζόμενο εν είμαι σίουρος :P αλλά ήταν παράδειγμα.
φιλε εχεις δικιο οτι την αρματωσια ειναι καλυτερα να την φτιαχνεις στο σημειο που θα ψαρεψεις, ουτως ωστε να την φτιαξεις αναλογα της περιστασης.. το θεμα ειναι πως την φτιαχνω απο σπιτι για να την δοκιμασω κι ολας οπως ειπε ο κ Ευανθης..
αλλα οπως καταλαβα οποιος ασχολειτε με εγγλεζικο καθε φορα που θα παει ψαρεμα ξαναφτιαχνει την αρματωσια του, εξερουμενου του αν θα παει στον ιδιο τοπο :D σωστα?

p.s ναι, το καλαμποκι βυθιζετε.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Peroukkas :)
Εκεινο που μπορουμε να κανουμε στο σπιτι(εκτος αν εχουμε πισινα :lol: :lol: ) ειναι να κρεμμασουμε πανω ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΕΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΑΣ ολα οσα λογαριαζουμε να του βαλουμε(παραμαλλο,στριφταρι, μολυβια, δολωμα, κλπ) οταν θα τον χρησιμοποιησουμε στο ψαρεμα. Συνηθως μια μπουκκαλλα του 1,5 λιτρων κομμενη με θαλασσινο η γλυκο νερο ειναι αρκετη για τα πειραματα μας.
Εκεινο που θελω να τονισω με ολο αυτο το Bla Bla ειναι οτι ΔΕΝ πρεπει να εμπιστευομαστε 100% εκεινα που γραφουν πανω τους ειτε οι φελλοι ειτε τα βαριδακια :idea: :idea: :idea:

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by SiliS »

Θελω να δοκιμασω μια μισινα για το γεμισμα της μηχανης και θα ηθελα καποιες γνωμες απο ατομα τα οποια την εχουν ηδη χρησιμοποιησει. Η μισινα ειναι η Red Devil, sinking, απο την Yo-Zuri. Αν γινεται δωστε πλεονεκτηματα η μειονεκτηματα σε συγκριση με αλλες που εχετε χρησιμοποιησει.
Ευχαριστω
I d rather be fishing!!!

aalecou
Posts: 3
Joined: Fri Apr 18, 2008 5:19 am

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by aalecou »

Θέλω να πάω για νυχτερινό ψάρεμα με ζωντανή γαρίδα μια από αυτές τις μέρες. Που να πάω; Τι άλλο δόλωμα να πάρω μαζί μου για να πιάσω λαβράκια; Τι άλλα ψάρια παίζουν αυτή την περίοδο;

Κάποιος ας βοηθήσει ρε παιδιά...

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by Tassos »

Υπάρχει κανένα σχεδιάγραμμα κάπου να βοηθάνα καταλάβω ακριβώς πως γίνεται το εγγλέζικο???
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by MariosK »

Το τελευταίο τεύχος του περιοδικού έχει μέσα ένα DVD όπου ο κ. Ευάνθης εξηγεί με λεπτομέρεια το στήσιμο του εγγλέζικο. Είναι ακόμα στα περίπτερα και αξίζει να το δεις Τάσο. Έχει πολλές λεπτομέρειες που δύσκολα περιγράφονται με ένα σχεδιάγραμμα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by MariosK »

Έτσι πολύ χρονδρικά ένα setup είναι αυτό:
Image

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by Tassos »

MariosK wrote:Έτσι πολύ χρονδρικά ένα setup είναι αυτό:
Image
Thank you Marie,

Φελλούς όπως αυτόν πού πουλούν? Δεν έχω δεί πουθενα. Μήπως ταιριάζουν και οι άλλοι οι συνηθισμένοι φελλοί ή μήπως αυτοί κάμνουν μόνο για ΄΄αλλα πράγματα?
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by MariosK »

Αυτή οι φελλοί είναι ειδικοί για το εγγλέζικο για πολλούς λόγους, όπως το να σε βοηθούν στην βολή, είναι πιο ευαίσθητοι κ.τ.λ. Πουλούν σχεδόν παντού. Στην Πάφο ο Fish hunter έχει σίγουρα από όσο ξέρω.

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by Tassos »

MariosK wrote:Αυτή οι φελλοί είναι ειδικοί για το εγγλέζικο για πολλούς λόγους, όπως το να σε βοηθούν στην βολή, είναι πιο ευαίσθητοι κ.τ.λ. Πουλούν σχεδόν παντού. Στην Πάφο ο Fish hunter έχει σίγουρα από όσο ξέρω.
απέναντι από Χαρουπόμυλο?
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by MariosK »

Tassos wrote:
MariosK wrote:Αυτή οι φελλοί είναι ειδικοί για το εγγλέζικο για πολλούς λόγους, όπως το να σε βοηθούν στην βολή, είναι πιο ευαίσθητοι κ.τ.λ. Πουλούν σχεδόν παντού. Στην Πάφο ο Fish hunter έχει σίγουρα από όσο ξέρω.
απέναντι από Χαρουπόμυλο?
Ναι απέναντι που το bowling.

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by shark25 »

γεια σας
σημερα το πρωι πηγα για πρωτη φορα ψαρεμα για να δοκιμασω το εγγλεζικο. καινουργιο καλαμι τρισμαστο καινουργιαα μηχανη πολλη μελετη απο το περιοδικο σας και τα dvd. λοιπον για να μην πολυλογω εφτασα σημερα στην τοποθεσια μου η ωρα 5.30 μεχρι της 6 προσπαθουσα να ετοιμασω το καλαμι μ και την αρματωσια και οταν τα ειχα ολα ετοιμα και το εριξα μεσα για να δω αν στηθηκε καλα αρχισαν τα προβληματα. την πρωτη φορα μλεπκτηκε η μισινα στην μηχανη, την δεθτερη καπου πιαστηκε και την τρειτη καταφερα να κοψω την μισινα. νευριασα τοσο πολυ γιατι εφα 1.30 για να τα κανω ολα αυτα. τελικα εβγαλα την αντεννα και ψαρεμα με αυτο το τροπο που ξερω καλυτερα. δεν ξερω αν σασ συνεβηκαν παρομοια περιστατικα στα πρωτα σταδια αλλα παρακαλω δωστε μου καποιεσ συμβουλες γιατι εδωσα αρκετα λεφτα και δεν θελω να παν χαμενα.
κατι τελευτεο οταν δοκιμασα να καμω βυδομετρηση με βαρακι 20γρ στο αγγιστρι ο φελοσ μου πηγαινε ολος κατω σε οποιο σημειο και αν εβαζα το φελο(μιλω για την αντεννα). πως μπορουσα να κανω σωστη βυθομετρηση?

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by angiec »

κατι τελευτεο οταν δοκιμασα να καμω βυδομετρηση με βαρακι 20γρ στο αγγιστρι ο φελοσ μου πηγαινε ολος κατω σε οποιο σημειο και αν εβαζα το φελο(μιλω για την αντεννα). πως μπορουσα να κανω σωστη βυθομετρηση?


Αγαπητέ φίλε Shark 25 ,εκεί που ένανες την βυθομέτρηση σου ήταν βραχώδης ο βυθός??? και κάτι άλλο όταν κάνεις την βυθομέτρηση σου χαλάρωνες την μάνα η είχες τεντωμένο το καλάμι ?? και το βάρος είναι βαρετό για τον φελλό σου .

Για το εγγλέζικο δεν μπορώ να σου πώ ,γιατί και εγώ τώρα το μαθαίνω , αλλά από αυτά που γνωρίζω πρώτα πρώτα πρέπει να έχεις πολλή υπομονή και δεν μαθαίνεται ούτε από βίντεο ούτε από σιντί παρά με πολλές δοκιμές και ακόμα αν βρείς κάποιο άτομο το οποίο θα σου τα δείξη από κοντά .Και εγώ που το αγόρασα πέρσι σχεδόν απογοητεύτηκα και αρκετό καιρό το είχα στην αποθήκη ,και χτες για πρώτη φορά και με κάποιον φίλο που γνωρίζει αρκετά ,και τον ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια του ,ΗΤΑΝ η πρώτη φορά που δεν τα έκανα μαντάρα. Αυτή είναι η άποψη μου .Καλύτερα να απαντήσουν τα κατάλληλα άτομα σε αυτό

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by shark25 »

ναι ηταν βραχωδης ωσ ενα σημειο αλλα εκει που εριχνα ηταν αμμωδησ το θεμα ειναι οτι το καλαμι ειναι 7μετρο και ειχα περιπου το φελλο στα 4-5 μετρα αρα μπορουσα να ριξω λιο μπροστα πο βραχουσ.
νομιζω οτι την επομενη φορα θα δοκιμασω εγγλεζικο σε λιμανι που θα ειμαι πιο ανετος και οχι πανω σε βραχια
ευχαριστω παντως
angiec wrote:κατι τελευτεο οταν δοκιμασα να καμω βυδομετρηση με βαρακι 20γρ στο αγγιστρι ο φελοσ μου πηγαινε ολος κατω σε οποιο σημειο και αν εβαζα το φελο(μιλω για την αντεννα). πως μπορουσα να κανω σωστη βυθομετρηση?


Αγαπητέ φίλε Shark 25 ,εκεί που ένανες την βυθομέτρηση σου ήταν βραχώδης ο βυθός??? και κάτι άλλο όταν κάνεις την βυθομέτρηση σου χαλάρωνες την μάνα η είχες τεντωμένο το καλάμι ?? και το βάρος είναι βαρετό για τον φελλό σου .

Για το εγγλέζικο δεν μπορώ να σου πώ ,γιατί και εγώ τώρα το μαθαίνω , αλλά από αυτά που γνωρίζω πρώτα πρώτα πρέπει να έχεις πολλή υπομονή και δεν μαθαίνεται ούτε από βίντεο ούτε από σιντί παρά με πολλές δοκιμές και ακόμα αν βρείς κάποιο άτομο το οποίο θα σου τα δείξη από κοντά .Και εγώ που το αγόρασα πέρσι σχεδόν απογοητεύτηκα και αρκετό καιρό το είχα στην αποθήκη ,και χτες για πρώτη φορά και με κάποιον φίλο που γνωρίζει αρκετά ,και τον ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια του ,ΗΤΑΝ η πρώτη φορά που δεν τα έκανα μαντάρα. Αυτή είναι η άποψη μου .Καλύτερα να απαντήσουν τα κατάλληλα άτομα σε αυτό

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Συμφωνω απολυτα με την Angie :D
Οσο καλο και ναναι ενα βιντεο η ενα βιβλιο, αν δεν σου δειξει καποιος ειναι πολυ δυσκολο.
Αν ερχεσαι στες εκδηλωσεις των Συνδεσμων θα βρεθουν πολλοι να σου δειξουν :idea: :idea:
Υπαρχει μια στες 6 και μια στες 13 του Μαη και ισως και καποιοες αλλες.

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”