νέος στο εγγλέζικο

Post Reply
User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

caveman wrote:
no-nick wrote:ενω το βαθος ηταν καπου 5 μετρα ειχα το στοπερ στα 8 και ο φελλος ηταν βυθησμενος, τι πηγε στραβα???
Τι βυθομέτριση έκαμες(ΠΩΣ) ???
το ολο συστημα ηταν, στοπερ πανω στην μανα , μετα ειδικη στριφταροπαραμανα για φελλο και μετα στριφταρι πολλα μικρο , μετα αορατο παραμαλο 1 μετρο περιπου και αγκιστρι 14 ρι στο οπιο προσαρμοσα βαρος 10 γρ ωστε να με βοηθηση στην βυθομετρηση.
εχω την αποψη οτι ισως το στριφταρι με τον φελλο καπου να σκαλωνε πανω στην μανα και το βαρος να παρασυρνε τον φελλο κατω πριν ερθει το στοπερ σ τον φελλο. μαλλον κατι τετιο θα εγινε το θεμα ειναι να βρω το λαθος για να μην το ξανακανω και θελω την βοηθεια σας αν ξερετε.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: neos sto eggleziko

Post by caveman »

ε φίλε, ώσα ξέρω ξέρεις τζαι εσύ.... το μόνο πράμα που μου περνά τωρά που τον νού είναι ότι ίσως την βυθομέτρηση σου να έπρεπε να την κάνεις με πιο πολλά γραμάρια βαρίδι σε αρκετά σημεία για να είσαι πιο σίγουρος, τζαι να ελέξεις το σημείο της μυσίνας που σταματούσε το φελλός για τυχόν "σκάλομα" :?: :? :? εν ξέρω :roll: :roll:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

caveman wrote:ε φίλε, ώσα ξέρω ξέρεις τζαι εσύ.... το μόνο πράμα που μου περνά τωρά που τον νού είναι ότι ίσως την βυθομέτρηση σου να έπρεπε να την κάνεις με πιο πολλά γραμάρια βαρίδι σε αρκετά σημεία για να είσαι πιο σίγουρος :? εν ξέρω :roll: :roll:
πιο πολλα γραμαρια δεν χρειαζονταν γιατι ο φελλος που ειχα για να ζυγιστη ηθελε μονο 2 γρ , ασε που το καλαμι το μαξιμουμ βαρος που θελη ειναι τα 10 γρ και και ειχα 15 γρ αν βαλης και το βαρος του φελλου.

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by SiliS »

Για να βυθιζεται ο φελλος σου μαλλον η αρματωσια ειναι πιο βαρια απο το ερματιμσα που αναγραφει ο φελλος. Αν ειναι του τυπου Χ + Υ τοτε το ερματισμα δεν πρεπει λογικα να υπερβαινει το Υ δια το λογο οτι ο φελλος θα βυθιζεται. Ακομα και αν ειναι ερματισμενος σωστα μπορει να βυθιζεται λογο κυμματων στο "ανεβοκατεβασμα", τοτε δες αυτα που εγραψε ο Cybass πριν και θα λυσεις και το προβλημα με το ρευμα.

Αν βυθιζεται ο φελλος κατα την βυθομετρηση τοτε οπως ανεφεραν και οι υπολοιποι μαλλον ειχες μαγκωμα πριν το στοπερ, λογικα το μαγκωμα θα ηταν απο το στριφταρι και κατω (προς τη μανα) απο τα 5 μετρα μαζι και το παραμαλλο, αν ο τοπος ειναι οντος 5 μετρα. Μπορει ομως να επεφτες και σε λακκο η τρυπα, βυθομετρησε περιμετρικα και οχι μονο σε ενα σημειο.

Επισης αν το σημειο που βυθομετρας ειναι σχετικα μακρια π.χ 10 μετρα πρεπει να αφηνεις λασκα επειδη αν το βαρος στο αγγιστρι μπορει να συγκρατησει την αρματωσια στο βυθο και η μανα ειναι τεντωμενη με τη γωνια που δημιουργηται ο φελλος θα βυθιζεται οταν φτανει στο στοπερ ακομα και αν ειναι πιο πανω απο το βαθος του τοπου.
I d rather be fishing!!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

SiliS wrote:Για να βυθιζεται ο φελλος σου μαλλον η αρματωσια ειναι πιο βαρια απο το ερματιμσα που αναγραφει ο φελλος. Αν ειναι του τυπου Χ + Υ τοτε το ερματισμα δεν πρεπει λογικα να υπερβαινει το Υ δια το λογο οτι ο φελλος θα βυθιζεται. Ακομα και αν ειναι ερματισμενος σωστα μπορει να βυθιζεται λογο κυμματων στο "ανεβοκατεβασμα", τοτε δες αυτα που εγραψε ο Cybass πριν και θα λυσεις και το προβλημα με το ρευμα.



Αν βυθιζεται ο φελλος κατα την βυθομετρηση τοτε οπως ανεφεραν και οι υπολοιποι μαλλον ειχες μαγκωμα πριν το στοπερ, λογικα το μαγκωμα θα ηταν απο το στριφταρι και κατω (προς τη μανα) απο τα 5 μετρα μαζι και το παραμαλλο, αν ο τοπος ειναι οντος 5 μετρα. Μπορει ομως να επεφτες και σε λακκο η τρυπα, βυθομετρησε περιμετρικα και οχι μονο σε ενα σημειο.



Επισης αν το σημειο που βυθομετρας ειναι σχετικα μακρια π.χ 10 μετρα πρεπει να αφηνεις λασκα επειδη αν το βαρος στο αγγιστρι μπορει να συγκρατησει την αρματωσια στο βυθο και η μανα ειναι τεντωμενη με τη γωνια που δημιουργηται ο φελλος θα βυθιζεται οταν φτανει στο στοπερ ακομα και αν ειναι πιο πανω απο το βαθος του τοπου.
δεν ειχα ερματισμενο τον φελλο κατα την βυθομετριση και η θαλασσα ηταν λιγο πιο πολυ απο αυτο που λεμε ριτιδιασμενη, δεν ειχε κυματα, ειχε 3 ρι λοξος δεξια μου απο την πισω πλευρα.

πιστευω τελικα οτι την ζημια την εκανε το στριφταρι, θα δοκιμασω αλλο στριφταρι και θα λυθη η απορια, και να θελω να βυθομετρισω σε ενα σημειο δεν τα καταφερνω, αλου σημαδευω και αλλου παει, ειναι και αυτο ενα προβλημα :) :)

αφησα λασκα.πολυ λογικο αυτο που ειπες

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κυριε Προεδρε :lol:
Νομιζω, με ολο το θαρρος, αρχισες να μας ......."εργαζεσαι" :?: :?: :?: Κοινως "δουλεφκεις μας" :?: :?:
Εσυ που παιζεις την μουγιαν μες τα μματιν τζιαι συναγωνιζεσαι τον Μακκελλοου στες βολες, να πιστεψω οτι εν συρνεις ισια με το match rod :?: :?: :?:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

αλλο το ενα και αλλο το αλλο, απλα δεν μπορω να ριχνω στον ιδιο τοπο που ειναι υψιστης σημασιας για την συγκεκριμενη τεχνικη.

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by SiliS »

No Nick η βυθομετρηση ειναι ζωτικης σημασιας αλλα δεν ειναι αναγκη να γλειφεις τον πατο με το δολωμα...

Δεν ειναι εφικτο να ψαρευεις 2-3 εκατοστα απο το βυθο εκτος και αν ειναι τοσο επιπεδος οπως και μια πισινα και να επικρατει λαντοσια που λαλουμεν...

Βυθομετρας περιμετρικα και κανονιζεις να εισαι στην χειροτερη περιπτωση 10 ποντους πανω απο το ψηλοτερο σημειο, η ακομα και πιο πανω, αν ειναι εφικτο. Τα ψαρια δεν τρωνε παντα στον πατο ετσι κι αλλιως...

Μην κανεις "βολη" για την βυθομετρηση, κρατα το παραμαλλο να λυγισει λιγο το καλαμι και αφηνοντας οδηγησε το εκει που θες, εκτος και αν θα βυθομετρησεις πολυ μακρια... Κρατα τη δυναμη που ασκησες και αν δεν μπορεις να πετυχεις περιμετρικα τοτε κανε βηματα μπρος, πισω, δεξια και αριστερα και ριχνε ευθεια οπως πριν για να παρεις μια ιδεα της περιμετρου.
I d rather be fishing!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

SiliS wrote:No Nick η βυθομετρηση ειναι ζωτικης σημασιας αλλα δεν ειναι αναγκη να γλειφεις τον πατο με το δολωμα...

Δεν ειναι εφικτο να ψαρευεις 2-3 εκατοστα απο το βυθο εκτος και αν ειναι τοσο επιπεδος οπως και μια πισινα και να επικρατει λαντοσια που λαλουμεν...

Βυθομετρας περιμετρικα και κανονιζεις να εισαι στην χειροτερη περιπτωση 10 ποντους πανω απο το ψηλοτερο σημειο, η ακομα και πιο πανω, αν ειναι εφικτο. Τα ψαρια δεν τρωνε παντα στον πατο ετσι κι αλλιως...

Μην κανεις "βολη" για την βυθομετρηση, κρατα το παραμαλλο να λυγισει λιγο το καλαμι και αφηνοντας οδηγησε το εκει που θες, εκτος και αν θα βυθομετρησεις πολυ μακρια... Κρατα τη δυναμη που ασκησες και αν δεν μπορεις να πετυχεις περιμετρικα τοτε κανε βηματα μπρος, πισω, δεξια και αριστερα και ριχνε ευθεια οπως πριν για να παρεις μια ιδεα της περιμετρου.
Συμφωνώ. Δεν είναι συνήθως εφικτό να ψαρεύεις ακριβώς στο ίδιο σημείο - εδώ δεν τα καταφέρνουμε με τόση ακρίβεια στα φράγματα, θα το καταφέρουμε στην θάλασσα? Όμως, για την βυθομέτρηση πρέπει να "εξερευνήσεις" πιστεύω καλά την γενικότερη περιοχή που ψαρεύεις. Τουλάχιστον σε ένα κύκλο διαμέτρου 5-6 μέτρα με κέντρο εκεί που υπολογίζεις να ψαρέψεις. Μπορεί να βρείς και ένα καλύτερο σημείο, αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις που ακριβώς είσαι σε σχέση με τον βυθό ανα πάσα στιγμή.

Τώρα είδα τα πιο πάνω ποστς για την βυθομέτρηση, δύσκολο πολύ να πεις τι έφταιξε και δεν λειτούργησε το σύστημα. Πάντως η προσωπική μου εμπειρία είναι "K I S" = Keep it simple! Προσπάθησε να φορτώσεις όσο λιγότερο γίνεται τις αρματωσιές σου. Εγώ δεν χρησιμοποιώ καν στριφτάρι, προτιμώ τις δύο θηλιές. Βαρίδια όσο χρειάζεται και όσο πυκνά πρέπει για τον ρυθμό καθόδου που επιθυμώ, και πάντα να λαμβάνεις υπόψιν και το βάρος (όσο ελάχιστο κι αν φαντάζει) του δολώματος, πχ δύο bigattini σε 14ρι αγκίστρι ζυγίζουν αισθητά πιο λίγο από ότι η ποσότητα ζυμαριού που καλύπτει το αγκίστρι.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by no-nick »

ρε παιδεια μα νομησαται οτι καμνω πετουλουμ με το εκλεζικο????????? :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by (CyBasser) »

no-nick wrote:ρε παιδεια μα νομησαται οτι καμνω πετουλουμ με το εκλεζικο????????? :D
Τωρά που το σκέφτομαι - και το φαντάζομαι - θα ήταν ενδιαφέρον :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Panikos

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by Panikos »

no-nick wrote:ρε παιδεια μα νομησαται οτι καμνω πετουλουμ με το εκλεζικο????????? :D
γιατί ρε αχαπαρε με τα καλαμια του surfcasting κάμνεις δηλαδή ? τζιηνον το καημένο τον anglermania επαττισες τον , εφαστου 10 km μισίνα τζάι ακόμα ενεμαθες να σίρνεις :D , λυπούμαι τζιηνους που εν να διπλα σου στο διαγωνισμό

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by marios »

Ρε Νίκο μεν μου αγχώνεσαι je θα ευρύς την άκρη με την βυθομέτρηση....κάτι φήμες που κυκλοφορούν ότι είναι εσύ που βυθομέτρησες για τον αγωγό του νερού είναι αλήθεια? :P :lol:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by SiliS »

marios wrote:Ρε Νίκο μεν μου αγχώνεσαι je θα ευρύς την άκρη με την βυθομέτρηση....κάτι φήμες που κυκλοφορούν ότι είναι εσύ που βυθομέτρησες για τον αγωγό του νερού είναι αλήθεια? :P :lol:
Πολυ καλοοοοοοοοοοοοοοο!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Νικο πρεπει να απαντησεις.....
I d rather be fishing!!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by no-nick »

SiliS wrote:
marios wrote:Ρε Νίκο μεν μου αγχώνεσαι je θα ευρύς την άκρη με την βυθομέτρηση....κάτι φήμες που κυκλοφορούν ότι είναι εσύ που βυθομέτρησες για τον αγωγό του νερού είναι αλήθεια? :P :lol:
Πολυ καλοοοοοοοοοοοοοοο!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Νικο πρεπει να απαντησεις.....

ρε παιδεια ηταν χαλασμενο το λειζερ και εδειχνε μου λαθος υψομετρα, εξαλου την συγκεκριμενη ψρα της βυθομετρισης ειχα τον μουσοθπεττη να μου τα πριζη με τα μωρα τζιαμε στην δουλεια του, νομιζω εν καταυτης που το εκανε για να με διασιρη μεσα στο φορουμ ( ατε ρε Μαριε βαλτην τζαι την φωτογραφια να δουμεν τι εσιησε ο νους σας παλι) :)

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”