νέος στο εγγλέζικο

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by shark25 »

που θα γινουν?ειμαι απο λευκωσια

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by angiec »

Στις 6 του Μάη θα γίνη στο Ζύγι και θα έχει σεμινάριο για Μπολονεζ για μεγάλους και στίσημο αντένας για μικρούς με δώρα ..Επίσης θα έχουμε καθαρισμό παραλίας ,διάφορα σνακ ,κληρώσεις και εκεί θα μπορέσεις να έλθεις με άτομα που έχουν γνώσεις για το θέμα που σε ενδιαφέρει .Μπορείς να φέρεις και την οικογένεια σου .Όσοι θέλουν μετά την εκδήλωση μπορούν να ψαρέψουν και στο λιμάνι .

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by Κώστας »

shark25 wrote:γεια σας
σημερα το πρωι πηγα για πρωτη φορα ψαρεμα για να δοκιμασω το εγγλεζικο. καινουργιο καλαμι τρισμαστο καινουργιαα μηχανη πολλη μελετη απο το περιοδικο σας και τα dvd. λοιπον για να μην πολυλογω εφτασα σημερα στην τοποθεσια μου η ωρα 5.30 μεχρι της 6 προσπαθουσα να ετοιμασω το καλαμι μ και την αρματωσια και οταν τα ειχα ολα ετοιμα και το εριξα μεσα για να δω αν στηθηκε καλα αρχισαν τα προβληματα. την πρωτη φορα μλεπκτηκε η μισινα στην μηχανη, την δεθτερη καπου πιαστηκε και την τρειτη καταφερα να κοψω την μισινα. νευριασα τοσο πολυ γιατι εφα 1.30 για να τα κανω ολα αυτα. τελικα εβγαλα την αντεννα και ψαρεμα με αυτο το τροπο που ξερω καλυτερα. δεν ξερω αν σασ συνεβηκαν παρομοια περιστατικα στα πρωτα σταδια αλλα παρακαλω δωστε μου καποιεσ συμβουλες γιατι εδωσα αρκετα λεφτα και δεν θελω να παν χαμενα.
κατι τελευτεο οταν δοκιμασα να καμω βυδομετρηση με βαρακι 20γρ στο αγγιστρι ο φελοσ μου πηγαινε ολος κατω σε οποιο σημειο και αν εβαζα το φελο(μιλω για την αντεννα). πως μπορουσα να κανω σωστη βυθομετρηση?
Φιλε
Αν και ξέρω το εγγλεζικο που τεχνικης αποψης, νομιζω αυτη η τεχνικη εν καμνει για τις δικες μας θαλασσες. Καποτε εγραψα και ενα ποστ αν το εγγλεζικο εχει χρησιμότητα. Στην ελλαδα εχουν μεγαλα λιμανια, εν εχουν εντονο κυματισμο (αρα καταλαβαιυν τον φελλο τους), και τα ψαρια εν μενουν μονο στο τσιμπιμα.
Δακατω εμαθαν τα ψαρκα στην ψαροτροφη και τα αλευρια, εν δικλουν να δουν τα σκουλουκουδια.
Πεστε μου εναν που επιασε παραπανω που 2 καλα ψαρια σε μια εξορμιση;

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by shark25 »

μπορειτε να μου εισηγηθειτε καποιουσ καλουσ τοπουσ για εγγλεζικο οπου θα μπορουσαν να με βοηθησουν να μαθω την τεχνικη και να παρω και καποιο ψαρι ελπιζω......

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by fISHANDCHIPS »

shark25 wrote:μπορειτε να μου εισηγηθειτε καποιουσ καλουσ τοπουσ για εγγλεζικο οπου θα μπορουσαν να με βοηθησουν να μαθω την τεχνικη και να παρω και καποιο ψαρι ελπιζω......
Για να μαθεις το εγκλέζικο πρέπει να πάεις σε κάποιο λιμάνι ή ακόμα καλύτερα σε φράγμα ... το φράγμα το λέω γιατι εκει θα βρεις τις πιο ιδανικές συνθήκες ... αν δεν γουστάρεις φράγμα τότε λιμάνι.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by shark25 »

ok thanks

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by rockfishing »

Κώστας wrote:
shark25 wrote:γεια σας
σημερα το πρωι πηγα για πρωτη φορα ψαρεμα για να δοκιμασω το εγγλεζικο. καινουργιο καλαμι τρισμαστο καινουργιαα μηχανη πολλη μελετη απο το περιοδικο σας και τα dvd. λοιπον για να μην πολυλογω εφτασα σημερα στην τοποθεσια μου η ωρα 5.30 μεχρι της 6 προσπαθουσα να ετοιμασω το καλαμι μ και την αρματωσια και οταν τα ειχα ολα ετοιμα και το εριξα μεσα για να δω αν στηθηκε καλα αρχισαν τα προβληματα. την πρωτη φορα μλεπκτηκε η μισινα στην μηχανη, την δεθτερη καπου πιαστηκε και την τρειτη καταφερα να κοψω την μισινα. νευριασα τοσο πολυ γιατι εφα 1.30 για να τα κανω ολα αυτα. τελικα εβγαλα την αντεννα και ψαρεμα με αυτο το τροπο που ξερω καλυτερα. δεν ξερω αν σασ συνεβηκαν παρομοια περιστατικα στα πρωτα σταδια αλλα παρακαλω δωστε μου καποιεσ συμβουλες γιατι εδωσα αρκετα λεφτα και δεν θελω να παν χαμενα.
κατι τελευτεο οταν δοκιμασα να καμω βυδομετρηση με βαρακι 20γρ στο αγγιστρι ο φελοσ μου πηγαινε ολος κατω σε οποιο σημειο και αν εβαζα το φελο(μιλω για την αντεννα). πως μπορουσα να κανω σωστη βυθομετρηση?
Φιλε
Αν και ξέρω το εγγλεζικο που τεχνικης αποψης, νομιζω αυτη η τεχνικη εν καμνει για τις δικες μας θαλασσες. Καποτε εγραψα και ενα ποστ αν το εγγλεζικο εχει χρησιμότητα. Στην ελλαδα εχουν μεγαλα λιμανια, εν εχουν εντονο κυματισμο (αρα καταλαβαιυν τον φελλο τους), και τα ψαρια εν μενουν μονο στο τσιμπιμα.
Δακατω εμαθαν τα ψαρκα στην ψαροτροφη και τα αλευρια, εν δικλουν να δουν τα σκουλουκουδια.
Πεστε μου εναν που επιασε παραπανω που 2 καλα ψαρια σε μια εξορμιση;
Εν ξερω να σου πω για το εγγλεζικο αλλα ακου την εξις ιστορια. Πριν ένα αναμιση χρονο, νομιζω Δεκεμβρη ή Γενναρη, σε ένα που τα ψαρεματα που εκαμνα μαζι με τον γερο μου, ετιχε να δουμεν έναν αθροπο να ψαρευκει με μηχανη και φελλο καμια 30 μετρα που την ακτη.
Παντα στο ιδιο σημειο, καθε 5-6 δεπτερολεπτα εμαζευκε τα και εξαναριχνε, συνεχεια για ωρες. Πολλα τακτικα με μια σφενονα εριχνε κατι μαππουες (αν σου πω πανω στο φελλο εν θα με πιστεψεις),

Εβλεπαμε τον να πιανει ψαρια και να τα ριχνει πισω, θα τον ειδα τουλαχιστον 10 φορες, ο παπας μου εν αντεξε και εστι επηαμεν να τον εβρει.
Ο αθροπος επιανε σορκους αλλα γιατι ηταν μηκροι αφινε τους,
Ο παπας μου ειπεν του γιατι να τους χανμας δως μας τους, και τουτος εφκαλε που την τσαντα έναν μιαλο και εδωσεν του το. Του παπα μου εγελουσαν και τα μουστατζια του για καμιαν εβδομαδα.
Πιστευκω ότι ηταν ποιο μεγαλοι που 15 ποντους, αλλα παλε εφινεν τους. Εμεις εχει τοσα χρονια που ψαρευκουμεν σε τουντο τοπο και εστι ψαρια εν ειδαμε.

Εμενα ετσι ψαρεμα εν με κερδισε γιατι εν χαλαρονεις καθολου, αλλα πιστευκω ότι αν το καμνεις όπως το εκαμνε τουτος εν να πιανεις παραπανω που ένα ψαρι.

Παρατιρω αλλους που ψαρευκουν με φελλο και μηχανη, αλλα ειται ριχνουν μεσα και οπου παει, ειται εχουν ένα φελλο 20 γραμμαρια και περιμενουν να πιασουν κανενα αφροψαρο.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by Sorkomanis »

rockfishing wrote:

Ο αθροπος επιανε σορκους αλλα γιατι ηταν μηκροι αφινε τους,
Ο παπας μου ειπεν του γιατι να τους χανμας δως μας τους, και τουτος εφκαλε που την τσαντα έναν μιαλο και εδωσεν του το. Του παπα μου εγελουσαν και τα μουστατζια του για καμιαν εβδομαδα.
Πιστευκω ότι ηταν ποιο μεγαλοι που 15 ποντους, αλλα παλε εφινεν τους. Εμεις εχει τοσα χρονια που ψαρευκουμεν σε τουντο τοπο και εστι ψαρια εν ειδαμε.

Εμενα ετσι ψαρεμα εν με κερδισε γιατι εν χαλαρονεις καθολου, αλλα πιστευκω ότι αν το καμνεις όπως το εκαμνε τουτος εν να πιανεις παραπανω που ένα ψαρι.
Ρε φιλε ούτε εγώ ένα σας τους εδιουν να σου πω την αλιτηκια. Αν είναι έτσι όπως τα περιγράφεις τότε ο άνθρωπος έκαμνεν μια χαρά την δουλειά του, το καθήκον του σιγγεκριμενα, και σε καμια περίπτωση δεν είναι για γέλια. Τώρα εσύ τόσα χρονια αν δεν είδες έτσι ψάρι, τότε κάτι πάει λάθος.

Εγώ προσωπικά ποτε δεν χαλάρωσα σε ψάρεμα. Είμαι πάντα στην πρίζα. Ειδαλλιώς ήταν να βάλω ηχους κυμάτων στο radio και να κάτσω σπίτι
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by apsavvas »

rockfishing wrote:
Κώστας wrote:
shark25 wrote:γεια σας
σημερα το πρωι πηγα για πρωτη φορα ψαρεμα για να δοκιμασω το εγγλεζικο. καινουργιο καλαμι τρισμαστο καινουργιαα μηχανη πολλη μελετη απο το περιοδικο σας και τα dvd. λοιπον για να μην πολυλογω εφτασα σημερα στην τοποθεσια μου η ωρα 5.30 μεχρι της 6 προσπαθουσα να ετοιμασω το καλαμι μ και την αρματωσια και οταν τα ειχα ολα ετοιμα και το εριξα μεσα για να δω αν στηθηκε καλα αρχισαν τα προβληματα. την πρωτη φορα μλεπκτηκε η μισινα στην μηχανη, την δεθτερη καπου πιαστηκε και την τρειτη καταφερα να κοψω την μισινα. νευριασα τοσο πολυ γιατι εφα 1.30 για να τα κανω ολα αυτα. τελικα εβγαλα την αντεννα και ψαρεμα με αυτο το τροπο που ξερω καλυτερα. δεν ξερω αν σασ συνεβηκαν παρομοια περιστατικα στα πρωτα σταδια αλλα παρακαλω δωστε μου καποιεσ συμβουλες γιατι εδωσα αρκετα λεφτα και δεν θελω να παν χαμενα.
κατι τελευτεο οταν δοκιμασα να καμω βυδομετρηση με βαρακι 20γρ στο αγγιστρι ο φελοσ μου πηγαινε ολος κατω σε οποιο σημειο και αν εβαζα το φελο(μιλω για την αντεννα). πως μπορουσα να κανω σωστη βυθομετρηση?
Φιλε
Αν και ξέρω το εγγλεζικο που τεχνικης αποψης, νομιζω αυτη η τεχνικη εν καμνει για τις δικες μας θαλασσες. Καποτε εγραψα και ενα ποστ αν το εγγλεζικο εχει χρησιμότητα. Στην ελλαδα εχουν μεγαλα λιμανια, εν εχουν εντονο κυματισμο (αρα καταλαβαιυν τον φελλο τους), και τα ψαρια εν μενουν μονο στο τσιμπιμα.
Δακατω εμαθαν τα ψαρκα στην ψαροτροφη και τα αλευρια, εν δικλουν να δουν τα σκουλουκουδια.
Πεστε μου εναν που επιασε παραπανω που 2 καλα ψαρια σε μια εξορμιση;
Εν ξερω να σου πω για το εγγλεζικο αλλα ακου την εξις ιστορια. Πριν ένα αναμιση χρονο, νομιζω Δεκεμβρη ή Γενναρη, σε ένα που τα ψαρεματα που εκαμνα μαζι με τον γερο μου, ετιχε να δουμεν έναν αθροπο να ψαρευκει με μηχανη και φελλο καμια 30 μετρα που την ακτη.
Παντα στο ιδιο σημειο, καθε 5-6 δεπτερολεπτα εμαζευκε τα και εξαναριχνε, συνεχεια για ωρες. Πολλα τακτικα με μια σφενονα εριχνε κατι μαππουες (αν σου πω πανω στο φελλο εν θα με πιστεψεις),

Εβλεπαμε τον να πιανει ψαρια και να τα ριχνει πισω, θα τον ειδα τουλαχιστον 10 φορες, ο παπας μου εν αντεξε και εστι επηαμεν να τον εβρει.
Ο αθροπος επιανε σορκους αλλα γιατι ηταν μηκροι αφινε τους,
Ο παπας μου ειπεν του γιατι να τους χανμας δως μας τους, και τουτος εφκαλε που την τσαντα έναν μιαλο και εδωσεν του το. Του παπα μου εγελουσαν και τα μουστατζια του για καμιαν εβδομαδα.
Πιστευκω ότι ηταν ποιο μεγαλοι που 15 ποντους, αλλα παλε εφινεν τους. Εμεις εχει τοσα χρονια που ψαρευκουμεν σε τουντο τοπο και εστι ψαρια εν ειδαμε.

Εμενα ετσι ψαρεμα εν με κερδισε γιατι εν χαλαρονεις καθολου, αλλα πιστευκω ότι αν το καμνεις όπως το εκαμνε τουτος εν να πιανεις παραπανω που ένα ψαρι.

Παρατιρω αλλους που ψαρευκουν με φελλο και μηχανη, αλλα ειται ριχνουν μεσα και οπου παει, ειται εχουν ένα φελλο 20 γραμμαρια και περιμενουν να πιασουν κανενα αφροψαρο.
πρέπει να ξεφύγουμε από τις παλιές κελάες κοπέλια και να δούμε πιο μπροστά. είναι στο κέφι του καθενός αν θα πάρει μαζί του ψάρια ή όχι αλλά κάπου να κάτσουμε να σκεφτούμε ότι εκείνος ο συγκεκριμένος τόπος κρατά ψάρι είτε είναι μικρό είτε είναι μεγάλο εάν εφαρμόζουμε την τακτική του εν λόγο ατόμου πάντα ο τόπος θα κρατά πιατικό ψάρι. και θα λαλείς έπιασα τρεις σορκους του μισού κιλού και είμαι χάπι. όχι να πηγαίνεις να σφαγκης του σορκους των 100γ και να λες ότι ψαρεύεις, αλλά αντιθέτως κάνεις δολιοφθορά στη θάλασσα.
Για αυτό σας ξανά λέω ξεφύγετε από τις παλιές κελάες αν θα πάμε ποτέ μπροστά.
Και κάτι ακόμη αν δεν πειραματιστής από μόνος σου βλέποντας κάποια περιοδικά, ντοκιμαντέρ, ή στη πράξει κάποιους που και αυτοί τα έμαθαν, δημιούργησαν γνώσεις αυτών των μέσων ενημερώσεις και κανείς της κεφαλής σου επειδή έτσι σε έμαθαν οι παλιές κελάες δεν θα πάμε ποτέ μπροστά. Δεν αντιλέγω το ότι όλοι από τους προγόνους μας ξεκινάμε αλλά κάπου πρέπει να παρέμβουμε και να κάνουμε το τι είναι σωστό και ποιοτικό για να υπάρχει στο επόμενο ψάρεμα που θα κάνουμε καλά αποτελέσματα.

Πάντα φιλικά
The only source of knowledge is experience

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by angiec »

στη πράξει κάποιους που και αυτοί τα έμαθαν,

Ακριβώς για τους πιό πάνω λόγους εγώ θα αρχίσω από τα μικρά την Κυριακή στην Εκδήλωση που θα έχουμε !!!! Αν μπορέσω και φυτέψω έστω και 2-3 πράγματα θα τα θυμάται!!!! Οι πιο μεγάλοι δεν καταλαβαίνουν τίποτα .........

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: νέος στο εγγλέζικο

Post by konstantinos kalogir »

angiec wrote:στη πράξει κάποιους που και αυτοί τα έμαθαν,

Ακριβώς για τους πιό πάνω λόγους εγώ θα αρχίσω από τα μικρά την Κυριακή στην Εκδήλωση που θα έχουμε !!!! Αν μπορέσω και φυτέψω έστω και 2-3 πράγματα θα τα θυμάται!!!! Οι πιο μεγάλοι δεν καταλαβαίνουν τίποτα .........
Άντζη μου είμαι μαζί σου σε τούτο, που εκείνες τες ηλικίες πρέπει να ξεκινά η επιμόρφωση πάνω σε τούτα τα πράματα. Μακάρι να εσκέφτουνταν όλοι σαν εσένα, σου αξίζουν συγχαρητήρια!

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by rockfishing »

Ο ανθροπος εν ναι ψαρια τον 100γρ αλλα μεγαλητερα που αφηνε, δικαιομαν του. Εν ναι τουτο που θελω να κρατισεις, αλλα ότι επιασε πολλους χωρις να εχει τελος ρε παιδι μου.
Sorkomanis wrote:[
Εγώ προσωπικά ποτε δεν χαλάρωσα σε ψάρεμα. Είμαι πάντα στην πρίζα. Ειδαλλιώς ήταν να βάλω ηχους κυμάτων στο radio και να κάτσω σπίτι
φιλε, άλλο να εχεις εννια αν τσιμπισει τιποται και άλλο αν φει ο φελος που τον τοπο του και κάθε λιο να τον φερνεις και να το ξαναρυχνεις
(τζαι εν μηλω για 10-15 μετρα αποσταση)

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by goldsargus »

rockfishing wrote:Ο ανθροπος εν ναι ψαρια τον 100γρ αλλα μεγαλητερα που αφηνε, δικαιομαν του. Εν ναι τουτο που θελω να κρατισεις, αλλα ότι επιασε πολλους χωρις να εχει τελος ρε παιδι μου.
Sorkomanis wrote:[
Εγώ προσωπικά ποτε δεν χαλάρωσα σε ψάρεμα. Είμαι πάντα στην πρίζα. Ειδαλλιώς ήταν να βάλω ηχους κυμάτων στο radio και να κάτσω σπίτι
φιλε, άλλο να εχεις εννια αν τσιμπισει τιποται και άλλο αν φει ο φελος που τον τοπο του και κάθε λιο να τον φερνεις και να το ξαναρυχνεις
(τζαι εν μηλω για 10-15 μετρα αποσταση)
Προφανος κατι άλλο εκαμνε που αν το μαθενες μπορει και να εποιανες και εσυ και αν μας το λεγες και κανενας άλλος που δαμεσα.

Όταν ημουν φοιτητης στην Ελλαδα, ειδα για πρωτη φορα το εγγλεζικο στην θαλασσα που ενα cd με τον Ευγενιτακη, εχω και το dvd του περιοδικου αλλα εν πιο απλο.
Μας κερδισε από την πρωτη στηγμη, και εστι επιενναμεν τακτικα μαζι με δυο φιλους. Επιαναμεν ψαρια, αρκετα για αρχαριους σε μια νεα τεχνικη.
Εδοκιμασα και μετα που ηρθα στην Κυπρο, αλλα εν ειχα επιτυχιες και παραιτησα.
Στην Κυπρο για να δεις ψαρι πανω στο αγγιστρη σου πρεπει η θαλασσα να εχει ταραξη, τα διχτια εν αφινουν ψαρια. Αμαν εχει ταραξη εχει και εντονο ανεμο, αρα δεν εχει εγγλεζικο.
Τωρα που την αλλη σκεφτουμε να το ξαναδοκιμασω γιατι επολλιναν οι αντενες και εν με βλεπω να αντεχω να ψαρευκω με αλλους διπλα στο 1 μετρο.
Γνωριζεται κανενα που να μαστρος του εγγλεζικου στην θαλασσα να μας δωσει τα φωτα του μπας και μας διευκολυνει ως προς τα κυπριακα δεδομενα.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

rockfishing wrote:Ο ανθροπος εν ναι ψαρια τον 100γρ αλλα μεγαλητερα που αφηνε, δικαιομαν του. Εν ναι τουτο που θελω να κρατισεις, αλλα ότι επιασε πολλους χωρις να εχει τελος ρε παιδι μου.
Sorkomanis wrote:[
Εγώ προσωπικά ποτε δεν χαλάρωσα σε ψάρεμα. Είμαι πάντα στην πρίζα. Ειδαλλιώς ήταν να βάλω ηχους κυμάτων στο radio και να κάτσω σπίτι
φιλε, άλλο να εχεις εννια αν τσιμπισει τιποται και άλλο αν φει ο φελος που τον τοπο του και κάθε λιο να τον φερνεις και να το ξαναρυχνεις
(τζαι εν μηλω για 10-15 μετρα αποσταση)
Είσαι ο Παντελής; Έστειλα και pm αλλά εν μου απάντησες.

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: Re: πρωτη φορα στο εγγλεζικο

Post by RCV »

goldsargus wrote:
rockfishing wrote:Ο ανθροπος εν ναι ψαρια τον 100γρ αλλα μεγαλητερα που αφηνε, δικαιομαν του. Εν ναι τουτο που θελω να κρατισεις, αλλα ότι επιασε πολλους χωρις να εχει τελος ρε παιδι μου.
Sorkomanis wrote:[
Εγώ προσωπικά ποτε δεν χαλάρωσα σε ψάρεμα. Είμαι πάντα στην πρίζα. Ειδαλλιώς ήταν να βάλω ηχους κυμάτων στο radio και να κάτσω σπίτι
φιλε, άλλο να εχεις εννια αν τσιμπισει τιποται και άλλο αν φει ο φελος που τον τοπο του και κάθε λιο να τον φερνεις και να το ξαναρυχνεις
(τζαι εν μηλω για 10-15 μετρα αποσταση)
Προφανος κατι άλλο εκαμνε που αν το μαθενες μπορει και να εποιανες και εσυ και αν μας το λεγες και κανενας άλλος που δαμεσα.

Όταν ημουν φοιτητης στην Ελλαδα, ειδα για πρωτη φορα το εγγλεζικο στην θαλασσα που ενα cd με τον Ευγενιτακη, εχω και το dvd του περιοδικου αλλα εν πιο απλο.
Μας κερδισε από την πρωτη στηγμη, και εστι επιενναμεν τακτικα μαζι με δυο φιλους. Επιαναμεν ψαρια, αρκετα για αρχαριους σε μια νεα τεχνικη.
Εδοκιμασα και μετα που ηρθα στην Κυπρο, αλλα εν ειχα επιτυχιες και παραιτησα.
Στην Κυπρο για να δεις ψαρι πανω στο αγγιστρη σου πρεπει η θαλασσα να εχει ταραξη, τα διχτια εν αφινουν ψαρια. Αμαν εχει ταραξη εχει και εντονο ανεμο, αρα δεν εχει εγγλεζικο.
Τωρα που την αλλη σκεφτουμε να το ξαναδοκιμασω γιατι επολλιναν οι αντενες και εν με βλεπω να αντεχω να ψαρευκω με αλλους διπλα στο 1 μετρο.
Γνωριζεται κανενα που να μαστρος του εγγλεζικου στην θαλασσα να μας δωσει τα φωτα του μπας και μας διευκολυνει ως προς τα κυπριακα δεδομενα.
Φίλε μου καλέ. Θα σου τα πω απλά:

Τόπος: λιμάνι (ότι να'ναι).
Δόλωμα: Μπικατινι, ακροβάτης, γαρίδα ζωντανή.
Βάθος: πατωτα για τα σκουλήκια, μεσονερα για την γαρίδα.

Μαλαγρα: για μπικατινι ρίξε 5-6 σκουλήκια κάθε 2 λεπτά. Το ψάρι θα φάει και μετά το αγκίστρι σου.

Για τα άλλα δολώματα δοκίμασε μαλάγρα γαρίδα η σαρδέλα άλλα ποτέ την νύχτα εκτός αν θέλεις μουγκρια.

Μισίνα: μάνα 16 (monofilament) παράμαλλο 14 (fluorocarbon)
Αγκίστρι: μικρό και λεπτό για τα σκουλήκια και λίγο πιο μεγάλο και χοντρό για την γαρίδα.

Ώρα: αν έχει θολούρα όλες οι ώρες καλές. Αλλιώς πρωί και βράδυ.

Ελπίζω να μην σε κούρασα.

Καλές επιτυχίες. Υπομονή, γνώση και πειραματισμός = αποτέλεσμα.

Φιλικά Γιάννης.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Attachments
uploadfromtaptalk1337028266763.jpg
uploadfromtaptalk1337028266763.jpg (94.83 KiB) Viewed 5702 times
uploadfromtaptalk1337028240823.jpg
uploadfromtaptalk1337028240823.jpg (111.74 KiB) Viewed 5703 times
uploadfromtaptalk1337028215854.jpg
uploadfromtaptalk1337028215854.jpg (64.28 KiB) Viewed 5699 times

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”