ta reumata sto eggleziko

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by DOROS »

Στην συγκεκριμένη εικόνα ο φελλός μας έχει στο σώμα του ένα Ά βάρος πχ σκέτο 6γρ. ή 12γρ δεν γραφεί ούτε +2 ούτε +3..κτλ. Σε αυτό το βάρος του φελλού υπάρχουν κάποιες ροδέλες, με το που της αφεράς μειώνεις το βάρος του και το προσθετής στη μάνα.
Θα τον ψάρευα σε πιο ξέβαθα σημεία 3-4 μετρά για των λόγο ότι το μέγιστο βάρος που δέχονται αυτοί οι φελλοί δεν είναι αρκετό, συνήθως 2-5 γρ . Το σχήματα του των βοηθά να μένη πιο σταθερός από τους φελλούς πένες. (να είναι φουσκωμένος στο κάτω μέρος). Το καλό τους στους συγκεκριμένους είναι οι πολύ μακρινές αποστάσεις.
Attachments
H574.jpg
H574.jpg (84.91 KiB) Viewed 6336 times

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

thank u..φιλε για την βοιθεια ς ...φισικα στα λογια εν ευκολα ολα... :drool: αν δεν τα καμεις στο μετοπο εν θα εβρεις λισεις :wink:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by apsavvas »

Φίλε αν δεν πιραματιστής και από μόνος σου δεν θα βγάλεις άκρη. Αν πάς στο τόπο και απλά κάνεις βυθομέτρηση και δεν δοκιμάζεις συχνά διαφορετικά πράγματα δεν θα δεις αποτελέσματα με τίποτε.
Αν πέρνεις το περιοδικό "το ψάρεμα και τα μυστικά του" θα δεις ότι σε κάθε τεύχος γράφη λίγα λόγια για το εγγλέζικο.

υπάρχουν πάρα πολυ τρόποι ψαρέματος με εγγλέζικο και κατε μένα είναι ένα από τα αγαπιμένα μου επειδή μπορείς να ψαρευεις σε όποια απόσταση θες και σε ότι βάθος θες εννοίτε αλλάζωντας τους φελλούς και κάνοντας τις ανάλογες διαδικάσιες.
The only source of knowledge is experience

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

το περιοδικο το παιρνω και εμαθα πολλα πραματα...να ρωτισο κατι αλλο??το μπικατινι ειναι αξιολογο δολομα?δουλευι στην κυπρο.?η εν καιροσ τετιος που φισα ανατολικους και δν τσιμπα?δεν με επισε και πολα ... :think:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by apsavvas »

φιλε είναι το πιο αποτελεσματικό δόλωμα που μπορείς να βρεις στη αγορά με ψαρεμα εγγλεζικου. η συμβουλή μου ειναι να ρειχνεις και λίγα πεθαμενα πικατίνια μαζί με τη μαλάγρα σου
The only source of knowledge is experience

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

Ρειχνω αρκετα μπορω να πω και συχνα..αλλα τπτ το ιδιετερο..φισηκα αυτος ο μηνας δν καλο τσιμπα το ψαρι... :roll: η γνωμη μ :!: εσεις τη λετε?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by Στάθης »

Να ταίζεις συχνά.
Μην περιμένεις να παεις μια μερα να μπασμωσεις μια περιοχή που έιχε 10 χρόνια να ευρουν φαι τα ψάρκα τζιαι να γεμώσει η θάλασσα πουκάτω που τα πόθκια σου ψάρκα.
Βρες μια περιοχή απομονωμένη, τάιζε ανα τακτά χρονικά διαστήματα και κάνε τα ψαρέματα σου εκεί, με φειδώ.
no whey no gain

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by DOROS »

Πολλά σωστά τα είπε ο Στάθης… μπάσμομα, υπομονή, επιμονή τζε τα καλά αποτελέσματα ένα έρπουν.
:) Από δολώματα σίγουρα το biggatino εν ότι καλύτερα αλλά μπορείς να δολώσεις ότι άλλο σου αρέσει η νομίζεις ένα σου δουλέψει καλύτερα.

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

ψαρεμα στο λιμανι του ζιγιου ..δολομα μπικατινι ..αποτελεσμα 00000 :think:

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by maratheftis »

Φιλε ουτε εγω πιστευα στο μπικατινι.....ΑΛΛΑ εφκαλεν με λαθος,,,απλος νομιζω πρεπει η συνθηκες να ειναι καλες....ο λεβεντης κατω πιαστηκε στο ζυγι με μπικατινι στη πρωτη βολη (μετα απο μαλαγρωμα).....με εγγλεζικο
IMAG0136.jpg
IMAG0136.jpg (991.94 KiB) Viewed 6044 times
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by fISHANDCHIPS »

Εγω τα τελευταία 2 χρόνια ψάρεμα με αντένα κάμνω με τον πεθερό μου ... έτσι μπορεσα να συγκρίνω το μπικατινι με άλλα δολώματα (τροφή και γαρίδα),στις ιδιες συνθήκες,το ένα καλάμι δίπλα που το άλλο και με διάφορα ψάρια.
Το συμπέρασμα μου που εβγαλα είναι οτι το μπικατινι είναι ενα πολύ καλό δόλωμα ... στα θετικά είναι οτι στέκει στο αγκίστρι μεχρι να έχεις τσίμπημα χωρις να χρειάζετε να το φκάλεις συνεχεια και να δολώνεις,προσελκείει διάφορα ψάρια
Αρνητικά - τραβά τους γύλους σαν μαγνήτης και στο ψάρεμα του σορκού ισως να μην είναι τοσο αποτελεσματικο όπως η τροφή ,γαρίδα ... αν και πιάνουντε και οι σορκοί (ισως με πιο μεγάλη δολοσιά)
Συστήνω το για μελάνες,σκάρους, γόππες και ............. GT
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

ωραιο ψαρι... :clap: εχει καιρο να παω ..επειδη εν μου αρεσει ο καιρος τωρα ..δεν τσιμπα και πολλα ..

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

fISHANDCHIPS wrote:Εγω τα τελευταία 2 χρόνια ψάρεμα με αντένα κάμνω με τον πεθερό μου ... έτσι μπορεσα να συγκρίνω το μπικατινι με άλλα δολώματα (τροφή και γαρίδα),στις ιδιες συνθήκες,το ένα καλάμι δίπλα που το άλλο και με διάφορα ψάρια.
Το συμπέρασμα μου που εβγαλα είναι οτι το μπικατινι είναι ενα πολύ καλό δόλωμα ... στα θετικά είναι οτι στέκει στο αγκίστρι μεχρι να έχεις τσίμπημα χωρις να χρειάζετε να το φκάλεις συνεχεια και να δολώνεις,προσελκείει διάφορα ψάρια
Αρνητικά - τραβά τους γύλους σαν μαγνήτης και στο ψάρεμα του σορκού ισως να μην είναι τοσο αποτελεσματικο όπως η τροφή ,γαρίδα ... αν και πιάνουντε και οι σορκοί (ισως με πιο μεγάλη δολοσιά)
Συστήνω το για μελάνες,σκάρους, γόππες και ............. GT
δηλαδη ι κουρκουνα δεν τσιμπα στο μπικατινι??? :think:

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by mariosspinning »

τσιμπά και σε μπικατίνη η άτιμη :lol: ,ότι δόλωμα της βάλεις τρώει το :D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”