Πρωταρας και εγγλεζικο

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by maratheftis »

Εν μιλω για το τουριστικο το "εγγλεζικο" μιλω για την τεχνικη..να το ξεκαθαρισω εξ αρχης :lol: :D

Θεου και καιρου θελοντος θα ειμε στον πρωταρα κυριακη-δευτερα-τριτη για κατι σεμιναρια στο τετυκ...τζιαι ειπα να παρω το εγγλεζικο να παω τζιαι κανενα ψαρεμα αμαρτια αλλωστε να μεν παω..ετσι???.....ερωτησεις:

1. Toποι για εγγλεζικο πρωταρα στις περιοχες τζιαμε?
2. Ειπαν μου για κατι αποβαθρες κοντα στο Αλατι-Τετυκ.....επιεν κανενας τζιαμε πεζει τιποτε?
3. Καταστηματα αλειεας στην περιοχη?

τη γνωμη σας? οι τοπακες της περιοχης? :pray: :shhh: :hand: :think:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

ρε φιλε αν στοχέυκεις για κουρκουνες μελάνες σορκούς παρέτα τα εγκλέζικα και πιασε τη αντένα ...
εγώ εκτος απο συγκεκριμένες περιπτώσεις που χρησημοποιώ εγκλέζικο στην θάλασσα,κατα 95% χρησημοποιώ αντένα πλέον ... ασχολήθηκα αρκετά στην θάλασσα με εγκλέζικο αλλά δεν μου βγήκε
και τα 3 ψάρια που ανάφερα μπορείς να τα βρείς μες τα πόδια σου (με κατάλληλες συνθήκες) έτσι προτέινω αντένα ωστε να είσαι και πιο άμεσως.
Για τόπους δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά προτείω νύχτα σε βραχότοπο για σορκούς
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by andrea5 »

φιλε οι αποβαθρες οι μιτσιες κοντα στο αλατι εν εχουν κατι σπουδαιο ,ειχαν καποτε κουρκουνες μετριες αλλα φετος νομιζω εσφαξαν τες τζιαμε
για εγγλεζικο ποτζι στο τετυκ εχει σορκους μπροστα που το αναστασια ,τζιαμε στον βραχιονα ,εν ξερω κατα ποσον εν να βολευτις να φκεις πανω στες πετρες ομως. νυχτα τζιαμε που σου λαλω ευκαλα ενα σορκο εφτακοσιαρι προπερσι με μπικατινι ,φετος εν ξερω τι γινεται τζιαμε αλλα πεζουν αρκετοι νυχτοψαροτουφεκαες ,εν ξερω κατ αποσων εμειναν ψαρια τζιαμε .
αλλος τοπος εν το καβο μαρις αν θελεις να δοκιμασεις που εχει τζιαι κουρκουνες τζιαι σορκους ,μεν φανταστεις κατι σπουδαιο ομως!

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

Είναι για την ερχόμενη Κυριακή;
Θα δυσκολευτείς να ψαρέψεις από την πλευρά του Πρωταρα γιατί ο άνεμος εν βοριάς και τα ψάρια εν σε ποιο βαθειά νερά. Το βράδυ ηρεμεί κάπως αλλά αν δεν γνωρίζεις που θα ψαρέψεις εν να δυσκολευτείς.

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by maratheftis »

inglese.fishing wrote:Είναι για την ερχόμενη Κυριακή;
Θα δυσκολευτείς να ψαρέψεις από την πλευρά του Πρωταρα γιατί ο άνεμος εν βοριάς και τα ψάρια εν σε ποιο βαθειά νερά. Το βράδυ ηρεμεί κάπως αλλά αν δεν γνωρίζεις που θα ψαρέψεις εν να δυσκολευτείς.
Ναι φιλε..βασικα κυριακη δευτερα τριτη το απογευμα/νυχτα
Κανενα καταστημα πρωταρα/παραλιμνι για τυχον ελλειψεις? Το λιμανακι που εσχει μια εκκλησια στα δεξια του τι λεει?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

maratheftis wrote:
inglese.fishing wrote:Είναι για την ερχόμενη Κυριακή;
Θα δυσκολευτείς να ψαρέψεις από την πλευρά του Πρωταρα γιατί ο άνεμος εν βοριάς και τα ψάρια εν σε ποιο βαθειά νερά. Το βράδυ ηρεμεί κάπως αλλά αν δεν γνωρίζεις που θα ψαρέψεις εν να δυσκολευτείς.
Ναι φιλε..βασικα κυριακη δευτερα τριτη το απογευμα/νυχτα
Κανενα καταστημα πρωταρα/παραλιμνι για τυχον ελλειψεις? Το λιμανακι που εσχει μια εκκλησια στα δεξια του τι λεει?
Αν κατάλαβα καλά μιλάς για το αλιευτικό καταφύγιο στο Golden Coast και την εκκλησία του Αγίου Νικόλαου.
Αν εβρεις χώρο καλός! Αλλά πάλε μπορεί να επιστρέψει ο βαρκάρης μετά που μιαν ώρα και να σου μείνει το μαλάγρωμα.
Εγώ εν ψαρεύω σε λιμάνια αλλά σε κάποιο βράχο και σε βαθιά νερά. Αν είμαι κάτω την Κυριακή να σε πάρω για ένα περίπατο.

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by maratheftis »

Οταν ξερεις τοπους εν καλα...ιδαλιως οπου εβρεις τζιαι οπου βολευκει..τωρα να δουμε...
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

γιατι δεν παεις στο τελος της παρεαλιας του fig tree ... δεν ξαναψάρεψα αλλα απο οτι θυμούμε φένεται καλός τόπος ... νοομιζω είναι το ξενοδοχείο ναυσικά τζαμε
εχει κανένα παραλιμνίτη να μας πει ? :roll:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Πρωταρας και εγγλεζικο

Post by LEONIDAS »

fISHANDCHIPS wrote:γιατι δεν παεις στο τελος της παρεαλιας του fig tree ... δεν ξαναψάρεψα αλλα απο οτι θυμούμε φένεται καλός τόπος ... νοομιζω είναι το ξενοδοχείο ναυσικά τζαμε
εχει κανένα παραλιμνίτη να μας πει ? :roll:
Δεν είμαι Παραλιμνίτης αλλά όντως είναι το Ναυσικά!!! Δεξιά του ξενοδοχείου μετά το fig tree υπάρχει ένα κολπούι. Τζιαμέ εφκάλλαμεν καλές κουρκούνες στην αντένα Μαραθεύτη αν ξέρεις που είναι και θες να πάεις. Έσχιει κάτι βράχους λίον ψηλά εν πόμπα και για εγγλέζικο. Αλλά πρέπει να πάεις πρωί διότι εν ποστούι!!!
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”