Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by maratheftis »

Πεδια χερετω... αννοιξα τουτο το θεμα για reviews μαλαγρων κυριως εγγλεζικου...

εγω συνηθως χρησιμοποιω τις μαλαγρεςσ της CEBANSA http://www.cebansa.com/ ως τωρα ηταν αρκετα καλες!!

εχτες αγορασα 2 τηςς ELLEVI ενα με τυρι και ενα με σαρδελλα..να δοκιμασω..να δω τι παιζει...
http://www.ellevi.it/sground.html



εδοκιμασε κανενας ταραμα μες τη μαλαγρα του?

εσεις καμνετε δικες σας η γοραζετε ετοιμες?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by chrisostomos »

Μια πολύ καλή μαλαγρα για ψαρέματα σε λιμάνια είναι :

Περνούμε μια φραντζόλα ψωμί ( ΦΟΡΜΑΣ ) κόβουμε με μαχαίρι την μια γωνιά της και αφαιρούμε την ψίχα από μέσα Αφήνουμε την φραντζόλα 2-3 μέρες να μπαγιατέψει.
Έπειτα περνούμε 2 κονσέρβες σαρδέλα σε λάδι και τις βάζουμε στο μπλέντερ μαζί με λίγο χυμό ντομάτας και κρακ ερς από σκυλοτροφή η ψίχα ψωμιού (αυτή που αφαιρέσαμε). Γεμίζουμε με το μίγμα την φραντζόλα και την κλείνουμε με την γωνιά που είχαμε κόψει αρχικός. Περνούμε μετά μια σήτα (τούλι από μπομπονιέρα) και τυλίγουμε την φραντζόλα. δένουμε και τοποθετούμε ένα τούβλο για βάρος. Με ένα σχοινί την ρίχνουμε στο μέρος που θα ψαρέψουμε... Και καλή τύχη
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by MariosK »

chrisostomos wrote:Μια πολύ καλή μαλαγρα για ψαρέματα σε λιμάνια είναι :

Περνούμε μια φραντζόλα ψωμί ( ΦΟΡΜΑΣ ) κόβουμε με μαχαίρι την μια γωνιά της και αφαιρούμε την ψίχα από μέσα Αφήνουμε την φραντζόλα 2-3 μέρες να μπαγιατέψει.
Έπειτα περνούμε 2 κονσέρβες σαρδέλα σε λάδι και τις βάζουμε στο μπλέντερ μαζί με λίγο χυμό ντομάτας και κρακ ερς από σκυλοτροφή η ψίχα ψωμιού (αυτή που αφαιρέσαμε). Γεμίζουμε με το μίγμα την φραντζόλα και την κλείνουμε με την γωνιά που είχαμε κόψει αρχικός. Περνούμε μετά μια σήτα (τούλι από μπομπονιέρα) και τυλίγουμε την φραντζόλα. δένουμε και τοποθετούμε ένα τούβλο για βάρος. Με ένα σχοινί την ρίχνουμε στο μέρος που θα ψαρέψουμε... Και καλή τύχη
Φίλε το τούλη και το σχοινί μετά μένουν στην θάλασσα? :think:

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by inglese.fishing »

MariosK wrote:
chrisostomos wrote:Μια πολύ καλή μαλαγρα για ψαρέματα σε λιμάνια είναι :

Περνούμε μια φραντζόλα ψωμί ( ΦΟΡΜΑΣ ) κόβουμε με μαχαίρι την μια γωνιά της και αφαιρούμε την ψίχα από μέσα Αφήνουμε την φραντζόλα 2-3 μέρες να μπαγιατέψει.
Έπειτα περνούμε 2 κονσέρβες σαρδέλα σε λάδι και τις βάζουμε στο μπλέντερ μαζί με λίγο χυμό ντομάτας και κρακ ερς από σκυλοτροφή η ψίχα ψωμιού (αυτή που αφαιρέσαμε). Γεμίζουμε με το μίγμα την φραντζόλα και την κλείνουμε με την γωνιά που είχαμε κόψει αρχικός. Περνούμε μετά μια σήτα (τούλι από μπομπονιέρα) και τυλίγουμε την φραντζόλα. δένουμε και τοποθετούμε ένα τούβλο για βάρος. Με ένα σχοινί την ρίχνουμε στο μέρος που θα ψαρέψουμε... Και καλή τύχη
Φίλε το τούλη και το σχοινί μετά μένουν στην θάλασσα? :think:
Γιατί το τούβλο που πάει; Και ποιος ο λόγος να κάνει κάποιος τρύπα στη φραντζόλα και να την γεμίσει αφού θα την τυλίξει με το τούλι;

Μαραθευτη αν θα κάνεις κάτι τέτοιο καλύτερα ετοίμασε ένα μπουκάλι με πολλές τρύπες και δεμένο σε ένα σχοινί ώστε να το βγάζεις και να το παίρνεις σπίτι σου.
Έτσι και αλλιώς μαλάγρωμα στο εγγλέζικο στην θάλασσα δεν είναι να υπάρχει μια «πηγή» με ουσίες, αλλά συστηματική διέγερση. Έτσι θα κεντρίσεις τα μεγάλα και όχι τα μικρόψαρα και τα λαίμαργα.

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by γίωργος κυρίακου »

εγω πριν 2χρόνια ψάρευα στην πετρολίνα εδώ στην λάρνακα ήταν καλοκαίρι
και είχεν και ένα γέρο δίπλα μου και εψάρευκεν εγώ είμουν 10μέτρα μακριά του και ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΑ ΤΙΠΟΤΕ εκείνος ένε σταμάταν με (εγγλέζικο)
όταν με είδε νευριασμένο είπεμου κάτι μυστικά
1.να ψαρεύκεις στον ίδιο τόπο πολλεσ φορές με το ίδιο δώλομα και την ίδια μαλάγρα
τι μάρκα μαλαγρα ρωτο τον και εγελασε και λαλει μου γαιμα με ψωμια και τσαρτελα νεκάτοστα
καλά να διαλυθούν οι τσαρτέλες και σύρτα μια μέρα πρίν πάσ στον τόπο που ενα ψαρέψεις
αλλά ο τόποσ σου να είναι ΑΓΝΩΣΤΟΣ προς άλλους ψαράδες για να μεν πάεις κουρτισμένος και να έβρεις άλλους :lol:
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by andrikos »

ήντα γαίμα? ότι δήποτε πχ που κοτόπουλο ωμο?

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by γίωργος κυρίακου »

ότιδήποτε
γαίμα να είναι :)
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by γίωργος κυρίακου »

όποιοσ το δοκιμάσει να μου πεί αποτελέσματα :D
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by andrikos »

ok ευχάριστο!

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Μαλαγρες-Review-Προιντα αγορας

Post by γίωργος κυρίακου »

andrikos wrote:ok ευχάριστο!
τίποτε καλή ψαρία :D
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”