Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post Reply
physio
Posts: 23
Joined: Wed May 28, 2008 6:50 am

Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by physio »

αυτή την απορία την έχω και στριφογυρίζει συνεχώς μέσα στο μυαλό μου. γιατί ήρθαν τα κουνέλια στην κύπρο? άθελα του κάποιος φίλος ψαράς στην περιοχή κάπαρη στο παραλίμνι μου την απάντησε εν μέρη. η φύση κάνει τι δουλειά τις μου είπε και εγώ προσπαθούσα πλέον να του βρω αν είχε δίκαιο ή άδικο. ήρτανε για να μας προειδοποιήσουνε για το κακό που κάνουμε καθημερινά στη φύση( αύξηση τις θερμοκρασίας) η είναι απλά μια προστασία κάποιον ειδών από τι φύση. εγώ πάντως χτες παίδα πέρασα μια από τις χειρότερες εξορμήσεις τις ζωής μου. από την ώρα που πάτησα το πόδι μέχρι την ώρα που έφυγα έδενα συνεχώς παράμαλλα. πλήρη απογοήτευση :cry: :cry: :cry: μόλις έπεφτε το δόλωμα στο νερό άμεσος τα άτιμα διαλύανε τα πάντα. τι εισηγείστε να κάνουμε με αυτή την κατάσταση? πως μπορούμε να τα απομακρύνουμε? εκτος από το όταν σκοτώσεις κάποιο και το ρήξης στη θάλασσα τα αλλα φεύγουν έχει ανακάλυψη κανεις άλλος κάτι?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by Greg »

ο μονος τρόπος να εξαφανιστούν τα "λαγοψαρα" σε χρόνο μηδέν...είναι να ανακαλύψεις τρόπος "μαιρεματος" και να διαδόσεις στον μέσο κυπραίο ότι 'μες το "τιανι" εν melin'

εγώ "απολαβανο" το ψάρεμα του κούνελου, διότι αίσχη πολλή τράβημα :D
Esox Lucius

physio
Posts: 23
Joined: Wed May 28, 2008 6:50 am

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by physio »

Greg wrote:o monos tropos na eksafanistoun ta lagopsara se xrono miden...einai na anakalupsis tropos mairematos ke na diadoseis ston meso kupreo oti 'mes to tiani en melin'

ego apolavano to psarema tou kounellou, dioti esxei polli travima :D
το "ταβιγμα" τους μπορεί να είναι καλο φιλε greg αλλα όταν θέλεις να ψαρέψεις αλλα ψαρια τι κανεις?
σκέψου μονο εσύ θα μπορέσεις να ανακαλύψεις τι θα κάνουμε.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Physio..... Σε χαιρετω :) :)
Ο φιλος σου ο Παραλιμνιτης σου ειπε μια μεγαλη αληθεια :idea: "Η Φυση κανει την δουλεια της" Ισως και να μας εκδικειται για τον "βιασμο" που της κανουμε :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Τους κουνελλους ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ θα αποφασισει αν θα τους διατηρησει η αν θα τους εκλιψει.
Απο οτι ξερω μεχρι σημερα ΔΕΝ εχουν φυσικο εχθρο η αντιπαλο στα νερα μας που να απειλει την παραμονη και την επιβιωση τους. Αντιθετα, ΠΟΛΥ ΦΟΒΟΥΜΑΙ, οτι συντομα θα εκτοπισουν αλλα ειδη.
Το μονο καλο της υποθεσης αυτης, ειναι οτι καποιοι βρηκαν τροπους να βγαζουν λεφτα απο τα ψαρια αυτα και χωρις να τα σκοτωνουν μαλιστα :wink: :roll: :?:

gouili
Posts: 80
Joined: Mon Dec 03, 2007 5:52 pm
Location: Lemesos

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by gouili »

Επικίνδυνο στη Μεσόγειο νόστιμο στην Κορέα
Πρόκειται για δηλητηριώδες ψάρι επικίνδυνο για τον ανθρώπινο οργανισμό επειδή περιέχει τοξίνη. Το συγκεκριμένο είδος ψαριού ανήκει στην οικογένεια Tetraοdontidae, κοινώς γνωστό και ως λαγοκέφαλος ή κουνέλι (Lagocephalus sp.) εξαιτίας των τεσσάρων μπροστινών του δοντιών που μοιάζουν με αυτά του κουνελιού. Έχει σχήμα τορπίλης, γκρι χρώμα, σκούρα στίγματα και δεν έχει λέπια. Στη Μεσόγειο φαίνεται να «μετανάστευσε» γύρω στο 1950. Στην Κύπρο παρουσιάζεται συχνά πυκνά τα τελευταία χρόνια. Η κατανάλωση του ψαριού αυτού και ειδικότερα της τετροδοτοξίνης που υπάρχει στο σώμα του, επηρεάζει το νευρικό σύστημα του ανθρώπου και μπορεί να επιφέρει ακόμα και το θάνατο από πνευμονική ανεπάρκεια. Η ποσότητα τετροδοτοξίνης που βρίσκεται στο ψάρι αυτό ποικίλλει και εξαρτάται από την εποχή του έτους και την περιοχή αλίευσής του. Η τοξικότητα αυξάνεται κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, οπότε και είναι η περίοδος αναπαραγωγής του. Δεν υπάρχει αντίδοτο στην τετροδοτοξίνη. Οι αρμόδιες Υπηρεσίες προειδοποιούν το κοινό να μην καταναλώνει το ψάρι αυτό και διευκρινίζουν ότι απαγορεύεται τόσο η διάθεση προς πώληση όσο και η δωρεάν προμήθεια προς κατανάλωση. Το ίδιο ψάρι στις περιοχές του Ινδικού Ωκεανού θεωρείται είδος πολυτελείας όπως εμείς θεωρούμε το χαβιάρι. Οι ντόπιοι γνωρίζουν και αφαιρούν τα όργανα του ψαριού, τα οποία περιέχουν το επικίνδυνο δηλητήριο. Η νευροτοξίνη, που φέρει το ψάρι κυρίως στα εντερικά υγρά καθώς και στα αβγά του, σε συγκεκριμένη ποσότητα προκαλεί έντονη ευφορία, αλλαγή της διάθεσης και σε συνδυασμό με την ιδιαίτερη γεύση του αποτελεί είδος πολυτελείας για χώρες όπως η Κορέα. (Από Φιλελεύθερο 5.6.08)


Η Απορία μου είναι η εξής: Μιας και απ' ότι κατάλαβα τα ψάρια του είδους είναι πολλά (πάντα με βάση αυτών που διαβάζω) , και αφού σε αυτές τις ασιατικές χώρες το ψάρι καταναλώνεται, σκέφτηκε κανείς μήπως η αλιεία του και η εξαγωγή του θα ήταν συμφέρουσα; Απλά μια σκέψη...

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by Greg »

φιλε η σκέψη σου είναι παρα πολύ καλή.. Αλλα που εδιάβασα για τρόπους μαγειρέματος, πρέπει να το καθαρίσεις ΖΩΝΤΑΝΟ! πριν προλάβει να απελευθερώσει τες τοξίνες του και στο υπόλοιπο του σώμα, αλλα δεν είμαι και τόσο σίγουρος αφού είδα και φωτογραφίες που τα πουλούσαν σε ψαραγορές... Έκαμα post και ένα video τις τεχνικής αυτής κάποτε κάπου σε αυτό το forum
Esox Lucius

physio
Posts: 23
Joined: Wed May 28, 2008 6:50 am

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by physio »

σίγουρα η φύση είναι η κυρίαρχος δύναμη και αυτή μονο ξέρει τι κάνει. επειδή όμως και εμείς συνηθίσαμε να είμαστε οι κυρίαρχοι σε αυτή τι αλυσίδα κάπως μας φαίνεται παράξενο τώρα που ένα ψαράκι στέκεται εμπόδιο στις δικες μας ορέξεις και βουλες. εγώ άρχισα το ψάξιμο για όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες έτσι ώστε να προσπαθήσω να το απομακρύνω τουλάχιστον από εκεί που θα ψαρεύω. αν έχετε κάτι περισσότερο και εσείς please send με.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by caveman »

Κάποια άτομα τρών τους... όσοι ετελειόσαν σιέφ στην Ιαποωνία :P :lol: όπως ένας φίλος του παρέα του Κατούντα.

Μιάς τζαι εν πανααάκριβα, ίσως να γίνεται εξαγωγή τους με... φορτιγά πλοία :lol: να τα σινάει η τράτα τζαι να μπένουν ολόισια μέσε ένα τεράστιον τάνκγιν με νερό τζαι ολόισια για Ασία :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΑ ΝΕΑ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Σημερα το πρωι μου τηλεφωνησε ενας παλιος φιλος απο την Λεμεσο, γνωστος για τες πολλες του γνωσεις :wink: και μου αποκαλυψε το ακολουθο "μυστικο" :?: :?: :?: :?:
Πριν δυο χρονια,λεει, μια μυστικη αποστολη της Κυνηγετικης Ομοσπονδιας της Κυπρου πηγε στον Λιβανο και συζητησε με την τοπικη Ομοσπονδια Κυνηγων & Ψαραδων το ενδεχομενο να παραχωρηση ο Λιβανος ενα μεγαλο αριθμο ΛΑΓΩΝ σε μας διοτι το ειδος αυτο κυνδυνευει να εξαφανιστει. Μετα απο εντονες διαβουλευσεις, καυγαδες, ιντρικες και παρασκηνιο σε στυλ εποχης του ψυχρου πολεμου, ο ιδιος καταφερε με μια εξυπνη κινηση και εναν ελιγμο αλα "Σιουμαχερ" να κλεισει την συμφωνια.
Εκανονισεν τα, οπως μου εξηγησε, να μας στειλουν επισημα 50 λαγους :!: :!: δωρεαν :!: :!: ΑΛΛΑ με ενα κολπο δικο του που το εσκεφτηκεν μετα απο ολονυχτια τηλεσυσκεψη με τον γιατρον τον Μικελλιδη :roll: :roll: να μοτιφαρει τα εγραφα τζιαι το 50 να το καμει 50.000 :shock: :shock:
Α!!! Στην αποστολη ηταν τζιαι ο πατερας του Νο -Νικ τζιαι εκραταν πρακτικα.
Ολα ηταν ετοιμα για τες υπογραφες αλλα την τελευταια στιγμη επαθε τροφικη δηλητηριαση απο τους πολλους παστουρμαες και δεν μπορεσε να παραστει στο τελικο σταδιο της συμφωνιας.
Anyway ομως, εγινε τι εγινε, και η αποστολη επεστρεψε με καθε μυστικοτητα πισω στην Κυπρο και αρχισε τες σχετικες προετιμασιες για την υποδοχη των λαγων. Ολα επρεπε να κρατηθουν μυστικα για να μην το μαθουν οι λαθροθηρες και βγουν εξω και φαν τους που την πρωτην μεραν.
Μεχρι σημερα περιμενουν τους "ΛΑΓΟΥΣ" αλλα λαγοι YIOK :idea: :?:
Τελικα, μετα απο πολλα :!: :?: :idea: :arrow: μου ειπε, εμαθε επιτελους την αληθεια :evil: :evil:
Ο αλλος ο "ειδικος" που ηταν μαζι του στον Λιβανο αντι να εσιη τον νου του στην συμφωνια εβουραν τες Λιβανεζες που πισω ουλλη μερα τζιαι εν επροσεξεν ο Μ...κας οτι αντι λαγους εγραψαν στην συμφωνια λαγοκεφαλους.
Και ετσι λυνεται το μυστηριο ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΛΑΓΟΨΑΡΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ :D :D :D :D

Υ.Γ. Πανικκο μην το βαλης στες Λαφαζανιες Α :| :wink: :oops:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by admin »

Greg wrote:file i skepsi sou einai para polu kali.. Alla pou ediavasa gia tropous magirematos, prepi na to katharisis ZONTANO! prin prolavei na apeleftherosei tes toksines tou kai sto upoloipo tou swma, alla den eime ke toso sigouros afou eida ke fotografies pou ta poulousan se psaragores... Ekama post kai ena video tis texnikis autis kapote kapou se auto to forum
Στην Ιαπωνία εκείνο που κάνουν είναι μόλις το συλλαμβάνουν το καθαρίζουν , το μαγειρεύουν και το κονσερβοποιούν. Έτσι μπορεί να πωλείται και σε μπακάληκα και delivery. Να φέρουμε κανένα μάγειρα δακάτο :idea:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by MariosK »

Νομίζω ο πρώτος που να στήσει βιομηχανία κονσερβοποιήσεις "γαλοκεγαλων" στην Κύπρο εν να φορτωθεί λίρες :-P. Εν νομίζω όμως να επιτρέψουν καμιάν φορα να σερβιριστεί τούτο το ψάρι στην Κύπρο γιατί ακόμα tze να ξέρει ο σεφ να το καθαρίζει ο κίνδυνος για θάνατο πάντα υπάρχει. Βασικά εν τούτο το challenge που κάμνει τους Ιάπωνες να το τρώσιν. Σαν γεύση εν λέει tze πολλά.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by bassman »

Απο ότι άκουσα υπάρχουν διάφορα είδη λαγοκέφαλου με διάφορες βαθμίδες τοξικότητας (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus laevigatus, κλπ). Ποιό έχουμε εμείς εδώ? Ξέρω ότι στην Κρήτη έχουν πρόβλημα με το sceleratus που είναι πολύ τοξικό. Ο guili μιλά για το sp. Μιλούμε για δύο είδη στη Μεσόγειο ή ακόμα και περισσότερα?
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:Απο ότι άκουσα υπάρχουν διάφορα είδη λαγοκέφαλου με διάφορες βαθμίδες τοξικότητας (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus laevigatus, κλπ). Ποιό έχουμε εμείς εδώ? Ξέρω ότι στην Κρήτη έχουν πρόβλημα με το sceleratus που είναι πολύ τοξικό. Ο guili μιλά για το sp. Μιλούμε για δύο είδη στη Μεσόγειο ή ακόμα και περισσότερα?
Αν στην Κρήτη έχει φθάσει το Lagocephalus sceleratus τότε μπορείς να είσαι 100% βέβαιος ότι είναι από τα κοινά είδη των νερών μας. Δεν ξέρω πόσα από τα είδη έχουν μπεί στην Μεσόγειο, πιθανόν όλα, αλλά ποιά είναι τα πιο κοινά δεν το γνωρίζω. Υπ' όψιν το Lagocephalus sp σημαίνει "κάποιο από τα είδη (species) που ανήκουν στο γένος Lagocephalus" αλλά δεν διευκρινίζεται ποιό είδος.

Δεδομένου του πόσο κοινά είναι πια αυτά τα ψάρια δεν πρέπει να είναι δύσκολο να μάθουμε ποά είδη έχουμε....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by Greg »

an en touto to Lagocephalus sceleratus...

Image

en to pio koino pou ta lagopsara pou exoume, dioti efkalame para polla tetia persi. Eida akoma ena eidos pou efotografise o caveman, me kafekokkino xroma
Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: giati irthan ta lagopsara stin kipro?

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Βρε Παιδια :idea: :idea:
Για να τελειωνουμε με αυτο το θεμα :evil: -οποιοι θελετε- μπητε στο http://www.ciesm.org/index.htm μετα στο on line resources και απο εκει στο ATLAS-Exotic species και προς το τελος του πινακα θα βρειτε τους μεγαλους μας ΚΟΥΝΕΛΛΟΥΣ στα......... TETRADONTIDAE :twisted: :twisted:
Ελπιζω να βοηθησα :wink: :wink:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”