Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post Reply
User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by caveman »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ρε σοβαρά... εν ότι πιο σκάρτο εδοκίμασα ποττέ μου!!!!!! Αλλά τούτον εν άλου παπά ευαγγέλιο, ας μήνουμε στο θέμα μας... στον κούνελλο!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by marios »

Someone wrote:Κωνσταντίνο, Μάριε, πώς εφκάλετε τούτο το συμπέρασμα για τον "Κυπραίο";

Εγώ σας ξαναλέω, όσοι κούνελλοι εδώκαν πανω στα αγκίστρια μου, μιτσιοί-μεγάλοι, επήαν στα σκουπίθκια.
Ρε Mιχάλη μου το συμπέρασμα εφκαλατο γιατί: προσωπικά (ειμαι τζε γω κυπραιος) :) τους επιστρέφω πίσω γιτί δεν τρώγονται..κατά δεύτερο 12 ώρες την ημερα βλέπω κάθε λογής "ψαρά" ότι συζήτηση-παράπονα κάνουν για τους κούνελους ,καταλήγουν στο τέλος με την φράση "τουλάχιστον να τρωουνταν? στα ανάθεμα!"..και να ξεκαθαρίσω κάτι ,προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανένα που σκοτώνει κούνελους..φτάνει να καταλήγουν στα σκουπίδια και όχι εκεί που θα παο εγώ εσύ ο οποιος δήποτε την επομενη να ψαρέψει..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by konstantinos kalogir »

Someone ο καθένας εντάσσει ο ίδιος τον εαυτό του σε 'καζάνια' και 'κατηγορίες'. Εγώ δεν είμαι αρμόδιος και ούτε θα ήθελα να μπω σε διαδικασία να σε 'κατηγοροποιήσω'....
Το ότι δεν ψαρέυεις τες κουρκούνες, δεν σημαίνει πως αν τύχει και πιάσεις κάποια, θα την πετάξεις....

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by Someone »

konstantinos kalogir wrote:Someone ο καθένας εντάσσει ο ίδιος τον εαυτό του σε 'καζάνια' και 'κατηγορίες'. Εγώ δεν είμαι αρμόδιος και ούτε θα ήθελα να μπω σε διαδικασία να σε 'κατηγοροποιήσω'....
Το ότι δεν ψαρέυεις τες κουρκούνες, δεν σημαίνει πως αν τύχει και πιάσεις κάποια, θα την πετάξεις....
Ίντα δαμέ έφκαλες πόρισμα για ολόκληρο τον κυπριακό λαό ότι εν ττόππουζοι, είσαι σίουρος ότι αν τύχω να πιάσω κουρκούνα εννα την κρατήσω, τζιαι λαλείς μου ότι εν εμπήκες στη διαδικασία να με βάλεις σε κατηγορία;

Φίλε μου, εκτιμώ πάρα πολλά τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι το ψάρεμα τζιαι τις επιτυχίες που έσιεις,αλλά διαφωνώ πλήρως με το πώς μηδενίζεις τα πάντα τόσο εύκολα.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by chrysanthos9 »

Noμίζω καλύτερα καποιος συντονιστης να κλειδωσει το θεμα γιατι ετσι οπως πατε εν να σκοτωθειται :( :( :( :evil: :twisted:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by MariosK »

caveman wrote: ε) Η κουρκούνα, ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ, έχει το χειρότερο κρέας που έχω δοκιμάση μέχρι σήμερα :lol: :lol: όσοι λεν ότι εν ωραία... εν πον ηξέρουν να μαγειρέψουν σωστά τα υπόλοιπα ψάρια!!!!
"Ρε μες το τιάνην εν ούλλα μέλιν!!!" :mrgreen:
caveman wrote: ζ) ΝΑΙ ο κούνελλος ΕΙΝΑΙ παράσιτο! Εξαπλόνεται σαν την γάγγρενα!!! μέρα παρά μέρα πιάνουντε ούλλον τζαι περισσότεροι, κατακλείζουν ούλλον τζαι περισσότερες εκτάσεις εκτοπίζοντας βίαια τα προυπάρχοντα είδη!! Το τι ειδαν τα μάτια μου πέρσι στην Πάφο.... ΦΡΙΙΙΙΚΗ!!! Γεννοβολούν σαν τα κουνέλια! Σε λίγο δεν θα αφήσουν σπιθαμή για σπιθαμή!! ...ΤΖΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΔΑΜΕ ΕΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΗΗΗΜΑΑΑΑΑΑ!!!!
Ρε φίλε εντομεταξύ στην Πάφο επαρατήρησα ότι πολλές φορές όπως τους τραβώ έξω τους κούνελλους, ειδικά μες το Σεπτέμβρη - Οκτώβρη, πετάσουνται γυρώ τους κάτι μιτσιά ψαρούθκια που ακόμα εν εκατάλαβα τι είναι, αλλά μοιάζουν με μικρούς κούνελλους τζε μιλούμεν για 100νταδες!!! Δίπλα ένα ψαράς του γόνου μια φορά που έτυχε να δω τούτο το φαινόμενο έφκαλεν μουρμουρούθκια των 3-4 πόντων αλλά εν νομίζω τζίνα που πετάσσουνταν να ήταν μουρμουρούθκια.

Ξέρει κανένα πότε γεννούν οι Κούνελλοι?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by konstantinos kalogir »

Someone wrote:
konstantinos kalogir wrote:Someone ο καθένας εντάσσει ο ίδιος τον εαυτό του σε 'καζάνια' και 'κατηγορίες'. Εγώ δεν είμαι αρμόδιος και ούτε θα ήθελα να μπω σε διαδικασία να σε 'κατηγοροποιήσω'....
Το ότι δεν ψαρέυεις τες κουρκούνες, δεν σημαίνει πως αν τύχει και πιάσεις κάποια, θα την πετάξεις....
Ίντα δαμέ έφκαλες πόρισμα για ολόκληρο τον κυπριακό λαό ότι εν ττόππουζοι, είσαι σίουρος ότι αν τύχω να πιάσω κουρκούνα εννα την κρατήσω, τζιαι λαλείς μου ότι εν εμπήκες στη διαδικασία να με βάλεις σε κατηγορία;

Φίλε μου, εκτιμώ πάρα πολλά τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι το ψάρεμα τζιαι τις επιτυχίες που έσιεις,αλλά διαφωνώ πλήρως με το πώς μηδενίζεις τα πάντα τόσο εύκολα.
Όι ρε φίλε εν πιστέυκω να ανάφερα ποτέ μου ότι ο κυπριακός λαός εν ττόπουζος (!!!!!!!).... Και εν το πιο λογικό να κρατούμε τες κουρκούνες (τούτο έλιψε δηλαδή) !!!! Και πάλε οχι, δεν εκατηγοριοποίησα κανένα, ούτε καν τον εαυτό μου.

Αnw τα πολλά λόγια είναι φτώχια....πάω ψάρεμα...! :D :D

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by caveman »

Καλησπέρα παίδες :D

Χρύσανθε μου μεν φοάσε τπτ, εν θα δερτεί κανένας μας :lol:

Μάριε από ότι τους είδαμε τους κούνελλους, πρέπει να έχουν πολύ σοβαρούς δεσμούς μεταξύν τους... πολλές φορές φέρνεις τον πόξο τζαι ακολουθούν το μερικοί μαζί του... η τοπ φάση ήταν μια φορά με τον fishandchips στο Λατσί... έφερνε έναν πόξο πιασμένο πάστο ψεύτικο τζαι ακολούθαν που πίσω το ταίρι του... βάλλω μέσα την απόχη... άρπαξα πρώτα τζίνον που ακολούθαν τζαι μετά και τον άλλον... ήταν που διόμισι κιλά ο καθένας!!! :shock:
Τωρά το πότε γεννούν... ποιος ξέρει! Πάντος φέτος "θα γείνεται το σώσε" στην Πάφο!!!

Για να τελιόνουμε με το θέμα με της κουρκούνας... πιστεύκω δίχνει ακριβός το τι γείνεται, δίχνει ακριβός την στάση μας(εμένα και ίσως και του Μιχάλη)... για μένα είναι κάτι το εντελός άχριστο... ωστόσο ουδέποτε σκοτώσαμε κουρκούνες διότι απλά μας είναι αδιάφορες... δεν υπάρχει λόγος να φταιν σε κάτι αφού δεν κάμνουν ζημιά, ουδέποτε στην ζωή μου εψάρεψα κουρκούνες ενώ για κούνελλους επεία πολλές φορές!! Δηλαδή... εμένα ο κούνελλος προσφέρει μου πολλά παραπάνο από ότι η κουρκούνα :wink: παρόλα ταύτα είμαι κάθετα ενάντια στην απελευθέροση των κούνελλων διότι απλούστατα καταστρέφουν τα πάντα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by MariosK »

caveman wrote: Μάριε από ότι τους είδαμε τους κούνελλους, πρέπει να έχουν πολύ σοβαρούς δεσμούς μεταξύν τους... πολλές φορές φέρνεις τον πόξο τζαι ακολουθούν το μερικοί μαζί του... η τοπ φάση ήταν μια φορά με τον fishandchips στο Λατσί... έφερνε έναν πόξο πιασμένο πάστο ψεύτικο τζαι ακολούθαν που πίσω το ταίρι του... βάλλω μέσα την απόχη... άρπαξα πρώτα τζίνον που ακολούθαν τζαι μετά και τον άλλον... ήταν που διόμισι κιλά ο καθένας!!! :shock:
:shock: :shock: :shock: Εν τζε τέλια μαννόψαρα δηλαδή... Τωρά που μου το επιβαιβεώνεις τζε συ πιστεύκω πρέπει να ήταν κουνελλοψαρούθκια τζίνα... Εντομεταξύ πρέπει ναν πάντα κοπαθκιαστεί από ότι εκατάλαβα διότι μολίς κοπεί το πρώτο παράμαλλο ή φκει ο πρώτος κούνελλος ούλλοι οι ψαράες στην περιοχή έχουν κτυπήματα που κούνελλους.
caveman wrote: Τωρά το πότε γεννούν... ποιος ξέρει! Πάντος φέτος "θα γείνεται το σώσε" στην Πάφο!!!
Είδες γόνο? :? :? :?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by caveman »

Γόνον ούκ είδα :lol: αλλά είδα πάρα πολλά της πιθαμής... ΕΚΑΤΟΜΙΡΙΑ :shock: :shock: φέτος εννα τους πελλάνω πας το σπίνινγκ :lol: :lol: :lol: :lol:

Σοβαρά... άμα το απολαμβάνεις το ψάρεμα σε κάθε του μορφή... ΕΝ ΧΑΝΝΕΙ Ο ΚΟΥΝΕΛΛΟΣ!!! :twisted: μιλούμε για παααααρα πολλύ γέλιο κάθε φορά που πάμε! αν δεν ήταν τόσο πολλά ζημιογόνος εν θα είχε λάθος... για αυτό ακριβός εγώ επιμένω ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!! Διότι όπως πάει εν θα αφήκει τπτες τζαι έτσι θα αυτοκαταστραφεί τζαι ίδιος αφού δεν θα έχει πλέων τι να φάει.......
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by marios »

caveman wrote:Γόνον ούκ είδα :lol: αλλά είδα πάρα πολλά της πιθαμής... ΕΚΑΤΟΜΙΡΙΑ :shock: :shock: φέτος εννα τους πελλάνω πας το σπίνινγκ :lol: :lol: :lol: :lol:

Σοβαρά... άμα το απολαμβάνεις το ψάρεμα σε κάθε του μορφή... ΕΝ ΧΑΝΝΕΙ Ο ΚΟΥΝΕΛΛΟΣ!!! :twisted: μιλούμε για παααααρα πολλύ γέλιο κάθε φορά που πάμε! αν δεν ήταν τόσο πολλά ζημιογόνος εν θα είχε λάθος... για αυτό ακριβός εγώ επιμένω ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!! Διότι όπως πάει εν θα αφήκει τπτες τζαι έτσι θα αυτοκαταστραφεί τζαι ίδιος αφού δεν θα έχει πλέων τι να φάει.......
Δεν θα κυνηγάς για πολύ ακόμα κούνελους :) πολύ σύντομα θα κυνηγάτε κάτι που λέγεται scomberomorus commerson 8) ...κανε λίγη υπομονή... και αν βρήκαν τον δρόμο προς εδώ 2,3 :wink: ακολουθούν και τα υπόλοιπα !
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by chrysanthos9 »

Φιλε Μάριε αυτά τα ψάρια τα ψαρεύουν απο ακτή :?: :D :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:Φιλε Μάριε αυτά τα ψάρια τα ψαρεύουν απο ακτή :?: :D :D
:) έτσι λαλούν :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by Greg »

ε μαριε μεν με πορωνεις τζιε εννα παττησουμε :twisted: .. Βαρκαριδες παντως πιασανε απο αυτα.. Και ειχα και αναφορα απο τα βαπορια που πιανουν τουνες οτι επιασαν ολοκληρα κοπαδια απο αυτα
Esox Lucius

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by andrea5 »

ρε παιδκια μα εν η ταινοπαλαμιδα που εγινε αναφορα μες το περιοδικο μαζι με καποια αλλα εκει που μιλα για τα νεα ειδη ψαριων στην μεσογειο ?

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”