Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by marios »

Greg wrote:logo tou oti i masella tou sorkou en polla skliri thelei polla dunato ktupima gia na karfothei..pou stin periptosi tou egglezikou en akoma pio duskolo..
Σωστά !άρα προσέχουμε να είναι η μάνα συνεχώς τεντωμένη για να έχουμε αμεσότητα στο κάρφωμα το καλάμι με την μύτη προς τα κάτω!
Isws an dokimasis na valis nima gia mana stin mixani etsi piramatika, mporei na karfonounte pio efkola
Έχω di το καλάμι Greg που ψαρεύει και είναι καθαρόαιμο matsh-εγγλέζικο, μάλλον μονο κακό θα κάνει το νήμα..
ps1xas wrote:
kalispera sas ...
kai anakalipsa mia perioxi pou krata sorkous...psareuo me akrobati.. piano 5-6 alla xano para polous... nomizo oti fteei to agkistri..
Φταίει βάλε πιο μικρό :lol: H ψάξε για MUSTAD 92247.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by ps1xas »

marios wrote:
Greg wrote:logo tou oti i masella tou sorkou en polla skliri thelei polla dunato ktupima gia na karfothei..pou stin periptosi tou egglezikou en akoma pio duskolo..
Σωστά !άρα προσέχουμε να είναι η μάνα συνεχώς τεντωμένη για να έχουμε αμεσότητα στο κάρφωμα το καλάμι με την μύτη προς τα κάτω!
Isws an dokimasis na valis nima gia mana stin mixani etsi piramatika, mporei na karfonounte pio efkola
Έχω di το καλάμι Greg που ψαρεύει και είναι καθαρόαιμο matsh-εγγλέζικο, μάλλον μονο κακό θα κάνει το νήμα..
ps1xas wrote:
kalispera sas ...
kai anakalipsa mia perioxi pou krata sorkous...psareuo me akrobati.. piano 5-6 alla xano para polous... nomizo oti fteei to agkistri..
Φταίει βάλε πιο μικρό :lol: H ψάξε για MUSTAD 92247.

filoui aurio ena rtho apo eki na kerasis ton kafe kai na ta poume apo konta:P

User avatar
alexandros7
Posts: 4
Joined: Fri Jun 26, 2009 3:31 pm
Location: PAFOS

ΣΟΡΚΟΙ

Post by alexandros7 »

Πιο ειναι το καλυτερο δολωμα για τους σορκους τουτην την εποχη? Τι παραμαλλα πρεπει να εχω τι διαμετρο μισινας για μανα και τι αρματωσια?
the all about fishing

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΣΟΡΚΟΙ

Post by chrysanthos9 »

Φιλε μου ο καθε τοπος εχει και το δολωμα του αλλου δουλευκει ο φαραω αλλου ο ακροβατης και αλλου η γαριδα. Πρεπει να πειραματιστεις για να βρεις το καταλληλο. Ενα καλης μαρκας 25 ειναι οτι πρεπει και διαμετρο μανας 32μμ =. Η αρματωσια η καλυτερη για τον σορκο ειναι το pater noster
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by andrea5 »

με 2 αγγιστρια ι 1 ρε ??

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by maxhtec »

Κοπελλια για το ψαρεμα του σορκου εν καλο το φλοατ η εν καλυτερα χωρις φλοατ επισης εν καλυτερα νυκτα η μερα να τους ψαρεφκουμε αν εν εφκολο βαλτε μου καμια καλη και ευκολη αρματοσια για τον σορκο.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by marios »

maxhtec wrote: Κοπελλια για το ψαρεμα του σορκου εν καλο το φλοατ η εν καλυτερα χωρις φλοατ επισης αν εν εφκολο βαλτε μου καμια καλη και ευκολη αρματοσια για τον σορκο.
εξαρτάται φιλε που θα ψαρέψεις? σε αμμώδη καθαρό βυθό ,σε μειχτό ,σε πολύ βραχώδες ,σε φυκιάδες? όπως βλέπεις "παίζουν" πολλές και διαφορετικές αρματωσιές..
maxhtec wrote: επισης εν καλυτερα νυκτα η μερα να τους ψαρεφκουμε .
μέρα η νύχτα είναι σχεδόν το ίδιο, κοίτα να είναι λίγο ταραγμένη η πολλά ταραγμένη θάλασσα και το βασικότερο να κρατα σορκους ο τόπος .
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by mariosspinning »

οι σορκοί τσιμπούν πολλά άμαν εταραγμένη η θάλασσα,εγώ ψαρύκω τους στα περβόλια(αμμοπαραλίες) με light surf με δόλωμα κοτόπουλο,η καλύττερες αρματωσιές για σορκούς είναι οι σταθερές,η αρματωσιά που κάμνω είναι μονοάγκιστρο με σιρόμενο μολίβι και στόπερ για να μενει σταθερό το μολίβι
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by marios »

mariosspinning wrote:η καλύττερες αρματωσιές για σορκούς είναι οι σταθερές,η αρματωσιά που κάμνω είναι μονοάγκιστρο με σιρόμενο μολίβι και στόπερ για να μενει σταθερό το μολίβι
:confusion-helpsign: :confusion-confused: :confusion-scratchheadblue: :confusion-seeingstars:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by maxhtec »

Ο τοπος εν βραχωδης με λιον αμμο και ξερω σιγουρα οτι κρατα καλα κομματια

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by Sorkomanis »

marios wrote:
mariosspinning wrote:η καλύττερες αρματωσιές για σορκούς είναι οι σταθερές,η αρματωσιά που κάμνω είναι μονοάγκιστρο με σιρόμενο μολίβι και στόπερ για να μενει σταθερό το μολίβι
:confusion-helpsign: :confusion-confused: :confusion-scratchheadblue: :confusion-seeingstars:
:text-yeahthat:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by marios »

maxhtec wrote:Ο τοπος εν βραχωδης με λιον αμμο και ξερω σιγουρα οτι κρατα καλα κομματια
http://www.cyprusfishingmagazine.com/ar ... ck-fishing
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by MariosK »

Sorkomanis wrote:
marios wrote:
mariosspinning wrote:η καλύττερες αρματωσιές για σορκούς είναι οι σταθερές,η αρματωσιά που κάμνω είναι μονοάγκιστρο με σιρόμενο μολίβι και στόπερ για να μενει σταθερό το μολίβι
:confusion-helpsign: :confusion-confused: :confusion-scratchheadblue: :confusion-seeingstars:
:text-yeahthat:
:banana-gotpics:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by marios »

:) για να μην αδικήσουμε και τον "mariosspinning " αυτό που έγραψε μπορεί να γίνει , απλά φαίνεται- ακούγεται πολύ μπερδεμένο για να βοηθήσουμε κάποιον που θέλει να ξεκινήσει (συρόμενη που γίνετε σταθερή :) ),.και κατά την γνώμη μου αυτήν την αρματωσιά θα την έκανα μονο αν ξέμενα από σταθερά μολύβια και τότε μονο..
φιλε maxhtec εγώ "δουλεύω" αυτή σε βυθούς όπως περιγραφής και ανάλογος τοποθετώ και το κατάλληλο μολύβι από κάτω
Attachments
statheri apli.jpg
statheri apli.jpg (14.9 KiB) Viewed 5682 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

maxhtec wrote:Ο τοπος εν βραχωδης με λιον αμμο και ξερω σιγουρα οτι κρατα καλα κομματια
Δοκιμασε και τη σταθερη και τη συρομενη αρματωσια και βγαλε τα συμπερασματα σου.Στη σταθερη μπορεις να χρησιμοποιησεις διπλο παραμαλλο.Η συρομενη ειναι με περαστο μολυβι η με sissy.Προτιμα το sissy. Εγω για σορκους παντα βαζω floater
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”