Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post Reply
User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by marios »

Πριν από 15 μέρες περίπου σε νυχτερινό ψάρεμα μου έτυχε το εξής ενώ ψάρευα casting δόλωμα ακροβατη στα 25 λεπτά ηπα να αλλάξω δόλωμα ξεκίνησα να τυλίγω και ένιωθα βάρος στο καλάμι, το καλάμι "μουρμουροκαλαμο" πολλα ευαίσθητο στα τσιμπήματα.βγάζω έξω το αγκίστρι και πάνω υπήρχε ένας σόρκος μεταξύ 20-25 cm ψόφιος τέζα!! από τα καλαμια δεν απομακριθικα για να χάσω το τσίμπημα ,ήμουν εκεί δεν έδειξε κάτι που να υποψιαζόμουν ότι χτύπησε ψάρι..το αγκίστρι καρφωμένο διπλα από την γλώσσα. Την προηγουμενη βδομάδα μου έτυχε ακριβώς το ίδιο περιστατικό με ένα άλλο πιο μικρό σορκο πάλι τέζα!! ούτε 25 λεπτά δεν ήταν μέσα στο νερό το δόλωμα.Η αλήθεια δεν έδωσα πολύ σημασία ....πριν 4 μέρες μιλούσα με ένα φίλο και πάνω στο αστείο του λέω τελευταία ψαρέματα έπιασα 4 ψαρια και τα δυο τα έβγαλα "ψοφισμενα" εκδικούνται με να μεν χαρω ούτε μια μικρή μάχη :)
Και μου λέει.. έβγαλα και εγώ μια τσιπουρα ψοφισμενι προχτές χωρίς κανένα σημάδι ότι χτύπησε ψάρι!!

Εψές το βραδυ άλλος φίλος και μέλος εδώ τις παρέας μας έβγαλε και αυτός ψόφια τσιπουρα από την αρματωσιά του!!
να σημειώσω ότι όλα τα ψαρια βγήκαν από διαφορετικές επαρχίες
έχει κανένα άλλο από εσάς που του έτυχε κάτι παρόμοιο τον τελευταίο καιρό?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by mariosspinning »

τούτο συμβαίνει μου μόνο σε surf casting σινθήκες :think:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by COTSIOS80 »

Αυτοκτονουν μολις αγγιστρωθουν για να μεν πιαστουν ζωντανοι τζε να προδωσουν τις τρυπες των αλλων :lol: :lol:
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by marios »

COTSIOS80 wrote:Αυτοκτονουν μολις αγγιστρωθουν για να μεν πιαστουν ζωντανοι τζε να προδωσουν τις τρυπες των αλλων :lol: :lol:
:lol: Λαλείς? ___Τώρα σοβαρά μου έτυχε αρκετές φορες συνήθως με μουρμούρες και πολύ μικρά μιλοκοπια να τα βγάλω έξω μετά από τσίμπημα χωρίς να αντισταθούν και από ότι θυμάμαι κατάπιναν το αγκίστρι! αυτό που περιγράφω εγώ και η δυο φίλοι μου είναι διαφορετικό τα 3 από τα 4 ψαρια δεν κατάπιαν το αγκίστρι και τα 4 δεν έδωσαν σημάδι ότι πήραν δόλωμα και τα 4 ψόφησαν πριν το μάζεμα τις μισινας :think:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by mariosspinning »

αλόπος έθελουν να σκορσάρετε ο εξοπλισμός σου μάριε :wink: :lol:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by Sorkomanis »

Έτυχε μας και εμάς με 2 σορκους και ένα μυλοκόπι. Εμείς ιπολογισαμεν ότι ήταν κορατζισμενα τα παράμαλλα και το ψαρήν δεν μπορούσε να πάρει μισίνα και επειδή δεν βλέπαμε το τσίμπημα στην πολλή ώρα πέθανε. Στον ένα το σορκο πάντως ήταν κορατζισμενο
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by belluga »

Sorkomanis wrote:Έτυχε μας και εμάς με 2 σορκους και ένα μυλοκόπι. Εμείς ιπολογισαμεν ότι ήταν κορατζισμενα τα παράμαλλα και το ψαρήν δεν μπορούσε να πάρει μισίνα και επειδή δεν βλέπαμε το τσίμπημα στην πολλή ώρα πέθανε. Στον ένα το σορκο πάντως ήταν κορατζισμενο
λογικη εξηγηση του sorkomanis


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by COTSIOS80 »

Sorkomanis wrote:Έτυχε μας και εμάς με 2 σορκους και ένα μυλοκόπι. Εμείς ιπολογισαμεν ότι ήταν κορατζισμενα τα παράμαλλα και το ψαρήν δεν μπορούσε να πάρει μισίνα και επειδή δεν βλέπαμε το τσίμπημα στην πολλή ώρα πέθανε. Στον ένα το σορκο πάντως ήταν κορατζισμενο
Φανταζομαι με σταθερο βαριδι
Ditch the bitch and let's go fishing!

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by Sorkomanis »

COTSIOS80 wrote:
Sorkomanis wrote:Έτυχε μας και εμάς με 2 σορκους και ένα μυλοκόπι. Εμείς ιπολογισαμεν ότι ήταν κορατζισμενα τα παράμαλλα και το ψαρήν δεν μπορούσε να πάρει μισίνα και επειδή δεν βλέπαμε το τσίμπημα στην πολλή ώρα πέθανε. Στον ένα το σορκο πάντως ήταν κορατζισμενο
Φανταζομαι με σταθερο βαριδι
σχεδόν πάντα συρόμενοι με sissy. αλλα με λίγη κίνηση στον βυθό το παράμαλλο εύκολα τυλίγεται γύρο που το sissy και γίνετε σταθερή. Η την ώρα τις βολής.
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by marios »

Εμας ΔΕΝ ήταν κορατζισμενα τα παράμαλλα .
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by COTSIOS80 »

Sorkomanis wrote:
COTSIOS80 wrote:
Sorkomanis wrote:Έτυχε μας και εμάς με 2 σορκους και ένα μυλοκόπι. Εμείς ιπολογισαμεν ότι ήταν κορατζισμενα τα παράμαλλα και το ψαρήν δεν μπορούσε να πάρει μισίνα και επειδή δεν βλέπαμε το τσίμπημα στην πολλή ώρα πέθανε. Στον ένα το σορκο πάντως ήταν κορατζισμενο
Φανταζομαι με σταθερο βαριδι
σχεδόν πάντα συρόμενοι με sissy. αλλα με λίγη κίνηση στον βυθό το παράμαλλο εύκολα τυλίγεται γύρο που το sissy και γίνετε σταθερή. Η την ώρα τις βολής.
Εν δυνατο ρε φιλε? Ακουγεται παραξενο παντως! :think: :think:
Ditch the bitch and let's go fishing!

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by andrikos »

ισος να ειχαν μεσα κατι τα δολοματα?

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by Sorkomanis »

COTSIOS80 wrote:
Sorkomanis wrote:
Sorkomanis wrote:Έτυχε μας και εμάς με 2 σορκους και ένα μυλοκόπι. Εμείς ιπολογισαμεν ότι ήταν κορατζισμενα τα παράμαλλα και το ψαρήν δεν μπορούσε να πάρει μισίνα και επειδή δεν βλέπαμε το τσίμπημα στην πολλή ώρα πέθανε. Στον ένα το σορκο πάντως ήταν κορατζισμενο

σχεδόν πάντα συρόμενοι με sissy. αλλα με λίγη κίνηση στον βυθό το παράμαλλο εύκολα τυλίγεται γύρο που το sissy και γίνετε σταθερή. Η την ώρα τις βολής.
Εν δυνατο ρε φιλε? Ακουγεται παραξενο παντως! :think: :think:
Ρε φιλε μου τι να σου πω... δεν μπορώ να είμαι και απόλυτα σίγουρος. Νομίζω εν θα ξέρουμε ποτε :shock:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by MariosK »

andrikos wrote:ισος να ειχαν μεσα κατι τα δολοματα?
Ενδιαφέρον άποψη :think:. Μάριε ήταν με το ίδιο δόλωμα από την ίδια εταιρία? Πάντος σε 25 λεπτά να ψοφήσει σορκός μεγάλος θεωρώ το πολλά απίθανο :naughty:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Tυχαίο η κάτι τρέχει?

Post by marios »

MariosK wrote:
andrikos wrote:ισος να ειχαν μεσα κατι τα δολοματα?
Ενδιαφέρον άποψη :think:. Μάριε ήταν με το ίδιο δόλωμα από την ίδια εταιρία? Πάντος σε 25 λεπτά να ψοφήσει σορκός μεγάλος θεωρώ το πολλά απίθανο :naughty:
όλα σε ακροβατη αλλα από 2 διαφορετικούς εισαγωγής..marie τίποτα δεν είναι φυσιολογικό γιαυτο άνοιξα και αυτή την συζήτηση ένα ψάρι μικρό η μεγάλο με αγκίστρι στο στόμα θα αντίδραση ! δεν θα ψοφήσει ! αν ψοφούσαν έτσι ποιος ο λόγος να ψαρεύαμε με καλάμι :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”