Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post Reply
Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Sorkomanis »

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε, επειδή ως τωρά εψαρεβκα πατοτα μοναγγιστρι.

Πια ψαρια μπορεί να φάν το δόλωμα μας το οποιο με τον ένα η άλλο τρόπο το έχουμε σχετικά ψιλά κοντά στην επιφάνεια :?: :?: :?:

Εννοώ ψάρεμα σε νερά που να μεν ξεπερνούν τα 3 μετρα, και η αρματωσιά που θα έχω θα είναι διπλό παράμαλλο, το ένα πατοτα.
Για παραπάνω μετρα δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να έχουμε δόλωμα και κοντά στην επιφάνεια.
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε σορκομανή γιατί θέλεις να ψαρέψεις ψηλά? Υπάρχει κάποιος λόγος (όπως πχ αν κρατά μελάνες η περιοχή) ή απλά για πειραματισμό?

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Sorkomanis »

konstantinos kalogir wrote:Φίλε σορκομανή γιατί θέλεις να ψαρέψεις ψηλά? Υπάρχει κάποιος λόγος (όπως πχ αν κρατά μελάνες η περιοχή) ή απλά για πειραματισμό?
Κωνσταντίνο απλά μέχρι τώρα εψαρευκα πατοτα και απλά θέλω να δοκιμάσω την αρματωσιά με διπλό παράμαλλο με το ένα ψιλά σε τόπους που ψαρευκα ως τώρα.
εν ξέρω έτσι που περιέργεια για να έχω δόλωμα σε 2 διαφορετικά βάθη, να δω τι μπορεί να τύχει :think:

Βασικά μόλις διάβασα ένα δικό σου post σε άλλο θέμα που λέειs ότι σε συγκεκριμένες συνθήκες τα ψαρά βυθού μπορεί να τρών πιο ψιλά, και αντίστοιχα ψαρια που συναντούμε ψιλά να τρών και πιο χαμηλά που απότι τα ξέρουμε.

Το συγκεκριμένο στήσιμο θα το δοκιμάσω σε καθαρά αμμώδεις βυθούς μέχρι 2 μετρα βάθος...
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by konstantinos kalogir »

Ρε φίλε πάντα σηκώνει πειραματισμό το συγκεκριμένο ψάρεμα. Γενικά η χρήση φλόττερ εν επιθυμητή ακόμα και για ψάρια όπως ο μούρμουρος που συνήθως τρώει πατωτά.
Το θέμα είναι το μέγεθος του φλόττερ που θα βάλεις. Συνήθως μικρά και μέτρια φλόττερ εν έχουν την απαιτούμενη άνωση να σηκώσουν το δόλωμα μας. Τα πολλά μεγάλα φλόττερ προσωπικά δουλεύκω τα μόνο άμαν ξέρω ότι έχει μελάνες, για να είμαι σίγουρος ότι εν να μου σηκώσει το δόλωμα που τον βυθό. Ακόμα και για σορκούς σε βραχώδεις περιοχές μπορεί να είναι αποδοτικό. Όσο αφορά τις αμμώδεις παραλίες προτιμώ τα μικρομεσαία φλόττερ απλά για να δίνουν μια κίνηση στο δόλωμα, τίποτε παραπάνω.
Εν καλά αφού έχουμε πάντα 2-3 καλάμια στο νερό, τουλάχιστον σε 1 να βάλουμε μεγάλο φλόττερ, στο άλλο μικρομεσαίο και το άλλο να το αφήσουμε πατωτά. Εξαιρούνται πάντα περιοχές που τες ξέρουμε τόσο καλά που είμαστε 99% σίγουροι ότι κάποια που τούτες τες τεχνικές εν δουλεύκει.
Γενικά πάνω στες διπλές αρματωσιές με το μολύβι σταθερό στο τέλος προτιμώ να βάλλω ένα παράμαλλο με φλόττερ και ένα χωρίς. Εκτός σε περιπτώσεις που εν τόσο θολά τα νερά που βάζω και στα 2 φλόττερ, όμως παίζω λίο με το μέγεθος τους, να μεν είναι τα ίδια. Τούτα όλα ισχύουν μέχρι να έβρουμε τα ψάρια, μετά προσαρμόζουμε στο τι ζητουν τα ψάρια την συγκεκριμένη νύχτα.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Sorkomanis »

konstantinos kalogir wrote:Ρε φίλε πάντα σηκώνει πειραματισμό το συγκεκριμένο ψάρεμα. Γενικά η χρήση φλόττερ εν επιθυμητή ακόμα και για ψάρια όπως ο μούρμουρος που συνήθως τρώει πατωτά.
Το θέμα είναι το μέγεθος του φλόττερ που θα βάλεις. Συνήθως μικρά και μέτρια φλόττερ εν έχουν την απαιτούμενη άνωση να σηκώσουν το δόλωμα μας. Τα πολλά μεγάλα φλόττερ προσωπικά δουλεύκω τα μόνο άμαν ξέρω ότι έχει μελάνες, για να είμαι σίγουρος ότι εν να μου σηκώσει το δόλωμα που τον βυθό. Ακόμα και για σορκούς σε βραχώδεις περιοχές μπορεί να είναι αποδοτικό. Όσο αφορά τις αμμώδεις παραλίες προτιμώ τα μικρομεσαία φλόττερ απλά για να δίνουν μια κίνηση στο δόλωμα, τίποτε παραπάνω.
Εν καλά αφού έχουμε πάντα 2-3 καλάμια στο νερό, τουλάχιστον σε 1 να βάλουμε μεγάλο φλόττερ, στο άλλο μικρομεσαίο και το άλλο να το αφήσουμε πατωτά. Εξαιρούνται πάντα περιοχές που τες ξέρουμε τόσο καλά που είμαστε 99% σίγουροι ότι κάποια που τούτες τες τεχνικές εν δουλεύκει.
Γενικά πάνω στες διπλές αρματωσιές με το μολύβι σταθερό στο τέλος προτιμώ να βάλλω ένα παράμαλλο με φλόττερ και ένα χωρίς. Εκτός σε περιπτώσεις που εν τόσο θολά τα νερά που βάζω και στα 2 φλόττερ, όμως παίζω λίο με το μέγεθος τους, να μεν είναι τα ίδια. Τούτα όλα ισχύουν μέχρι να έβρουμε τα ψάρια, μετά προσαρμόζουμε στο τι ζητουν τα ψάρια την συγκεκριμένη νύχτα.
Ναι, ξέρω την χρήση των floater, γιαυτο έχω ένα σακούλι με καμια πενηνταριά floater διαφορων μεγεθών και χρωμάτων :D :D παράδειγμα, για μουρμούρουs βάζω συνήθως κάτι γύρο στο 1cm σχίμα αυγού έτσι για να παίζει λίγων το δόλωμα στον βυθό, για σορκους ότι floater και να βάλεις που σώνει το δόλωμα, που χαμηλά στο βυθό μέχρι και όσο πιο ψιλά φτάνει το παράμαλλο θα το φάν.
Και εκείνο που είπες με διαφορετικό στήσιμο σε κάθε καλάμι κάμνω το, αλλα επειδή δεν χρισιμοποιοω και πολλά μάκpια παράμαλλα, max 70cm, ενώ p.x. με ένα pater noster και παράμαλλο στην μάνα το floater θα fkennei αρκετά πιο ψιλά (?)

Και εγώ τούτο προσπαθώ να κάμω, να πειραματιστώ :wink:

Αλλα δεν μου απάντησες την πρώτη μου ερώτηση... :mrgreen: :D

Thanks για την ανταπόκριση σου, οτιδήποτε πληροφορία μου δίνουν λαμβάνω την υπόψη!
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε η πρώτη ερώτηση είναι για τα ψάρια?
Ο πρώτος λόγος που φκάλουμε το δόλωμα ψηλά είναι η μελάνα. Εν να σου τύχουν και σορκοί πολλές φορές. Αν εν λίο τρυκιμία σίγουρα εν να πιάσεις μουρμούρες, λαυράκια ετύχαν μου επίσης. ΔΕΝ μου έτυχαν μυλοκόπια και τσιπούρες.
Αν ψαρέυεκεις μέρα να είσαι σίγουρος ότι εν να τσιμπήσουν λιτσούες, σούροι και οτιδίποτε αρπακτικό της συγκεκριμένης οικογένειας!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by COTSIOS80 »

konstantinos kalogir wrote:Φίλε η πρώτη ερώτηση είναι για τα ψάρια?
Ο πρώτος λόγος που φκάλουμε το δόλωμα ψηλά είναι η μελάνα. Εν να σου τύχουν και σορκοί πολλές φορές. Αν εν λίο τρυκιμία σίγουρα εν να πιάσεις μουρμούρες, λαυράκια ετύχαν μου επίσης. ΔΕΝ μου έτυχαν μυλοκόπια και τσιπούρες.
Αν ψαρέυεκεις μέρα να είσαι σίγουρος ότι εν να τσιμπήσουν λιτσούες, σούροι και οτιδίποτε αρπακτικό της συγκεκριμένης οικογένειας!
Την μερα αλλα και νυχτα βαλε και ενα καλαμι με ψαροδολι (σαρδελα/κολιο/καλαμαρι/σουπια κτλ) με pop-up tube.
Αν δεν σε πελλανουν οι κουνελλοι οτι τσιμπισει θα αξιξει τον κοπο :D :D
Ditch the bitch and let's go fishing!

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Sorkomanis »

konstantinos kalogir wrote:Φίλε η πρώτη ερώτηση είναι για τα ψάρια?
Ο πρώτος λόγος που φκάλουμε το δόλωμα ψηλά είναι η μελάνα. Εν να σου τύχουν και σορκοί πολλές φορές. Αν εν λίο τρυκιμία σίγουρα εν να πιάσεις μουρμούρες, λαυράκια ετύχαν μου επίσης. ΔΕΝ μου έτυχαν μυλοκόπια και τσιπούρες.
Αν ψαρέυεκεις μέρα να είσαι σίγουρος ότι εν να τσιμπήσουν λιτσούες, σούροι και οτιδίποτε αρπακτικό της συγκεκριμένης οικογένειας!
Λίτσοοικογένεια δηλαδή ποτε την νύχτα??? :(
Κάμνουν μου και τα αλλα εν έχω πρόβλημα :)
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Sorkomanis »

COTSIOS80 wrote:
konstantinos kalogir wrote:Φίλε η πρώτη ερώτηση είναι για τα ψάρια?
Ο πρώτος λόγος που φκάλουμε το δόλωμα ψηλά είναι η μελάνα. Εν να σου τύχουν και σορκοί πολλές φορές. Αν εν λίο τρυκιμία σίγουρα εν να πιάσεις μουρμούρες, λαυράκια ετύχαν μου επίσης. ΔΕΝ μου έτυχαν μυλοκόπια και τσιπούρες.
Αν ψαρέυεκεις μέρα να είσαι σίγουρος ότι εν να τσιμπήσουν λιτσούες, σούροι και οτιδίποτε αρπακτικό της συγκεκριμένης οικογένειας!
Την μερα αλλα και νυχτα βαλε και ενα καλαμι με ψαροδολι (σαρδελα/κολιο/καλαμαρι/σουπια κτλ) με pop-up tube.
Αν δεν σε πελλανουν οι κουνελλοι οτι τσιμπισει θα αξιξει τον κοπο :D :D
Το ψαροδολι με pop-up tube στο ένα καλάμι είναι standard κάθε φορα έχει 3-4 μήνες, αλλα τίποτε ακόμα :neutral:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by konstantinos kalogir »

Sorkomanis wrote:
konstantinos kalogir wrote:Φίλε η πρώτη ερώτηση είναι για τα ψάρια?
Ο πρώτος λόγος που φκάλουμε το δόλωμα ψηλά είναι η μελάνα. Εν να σου τύχουν και σορκοί πολλές φορές. Αν εν λίο τρυκιμία σίγουρα εν να πιάσεις μουρμούρες, λαυράκια ετύχαν μου επίσης. ΔΕΝ μου έτυχαν μυλοκόπια και τσιπούρες.
Αν ψαρέυεκεις μέρα να είσαι σίγουρος ότι εν να τσιμπήσουν λιτσούες, σούροι και οτιδίποτε αρπακτικό της συγκεκριμένης οικογένειας!
Λίτσοοικογένεια δηλαδή ποτε την νύχτα??? :(
Κάμνουν μου και τα αλλα εν έχω πρόβλημα :)
Λιτσοοικογένεια δεν πιστευκω, έτσι και αλλιώς τα μεγέθη που πιάνονται στο casting εν μικρά! Έτυχε μου μια δυο φορές να πιάσω νύχτα έτσι ψάρια αλλά μάλλον εν η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα! :D

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Sorkomanis »

οι κέφαλοι κινούνται την νύχτα, ή αποκλειστικά ημερήσιοι?
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Στάθης »

Sorkomanis wrote:οι κέφαλοι κινούνται την νύχτα, ή αποκλειστικά ημερήσιοι?
Κινούνται...
no whey no gain

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by konstantinos kalogir »

Sorkomanis wrote:οι κέφαλοι κινούνται την νύχτα, ή αποκλειστικά ημερήσιοι?
Tα μεγάλα κομμάθκια εν νυχτερινά!! Αλλά θέλουν ψωμί!

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Sorkomanis »

konstantinos kalogir wrote:
Sorkomanis wrote:οι κέφαλοι κινούνται την νύχτα, ή αποκλειστικά ημερήσιοι?
Tα μεγάλα κομμάθκια εν νυχτερινά!! Αλλά θέλουν ψωμί!

Αμάν εν ψωμί που θέλουν εν καλά. Έχω φούρνο διπλα που το σπίτι μου :lol: :lol:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Νυχτερινό Casting - Ψαρια κοντά στην επιφάνεια

Post by Sailor »

εν ειχα τους κεφαλους πολλα σε υποληψη αλλα τελευταια με τις αψαριες στο καστιν να καθεσαι 4 ωρες για μια τσιμπια σε πανακριβα σκουλικια που καταισιεφκουν μικροψαρα και να βγαζεις μουρμουρο 100 γραμμαρια,,θωρω τους κεφαλους και τρεχουν τα σαλια μου.Μιλω για πελαγισιους μισο με 1 η μεχρι 2 κιλα που βλεπω καποτε.Παλια στην αγια ναπα δεν ξεραμε καν τι ηταν το καστιν,πηγαιναμε με 2 φθηνοκαλαμα καστιν με πολυαγγιστρα και ψωμι η σαρδελλα και ποτε δεν φευγαμε αψαροι.Οσο για νυκτερινο με αντεννα στο λιμανακι ο μεζες ηταν εξασφλισμενος παλι

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”