Η Μουρμούρα

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Η Μουρμούρα

Post by γίωργος κυρίακου »

ήμασταν 4 άτομα με 10 καλάμια πέρσι σε ενα μέρος της λάρνακας και εφκάλαμε μέσα σε τρείς νύχτες ψάρεμα
19 μούρμουρους και φέτος είμαστε με 16 καλάμια τις ίδιες νύκτες και το αποτελέσμα :o 2 μούρμουρους (200-300γρ.)
δέν είναι μόνο το συγκεκριμένο ψάρι που χάθηκε αλλά σχεδόν ΟΛΑ :doh: :think: :doh:
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Η Μουρμούρα

Post by stathis 1821 »

ελα φιλε μου να σε παρο αποψε να πιασεις και μουρμουρεσ και μιλοκοπια

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Η Μουρμούρα

Post by γίωργος κυρίακου »

τι τόπο?
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Η Μουρμούρα

Post by marios »

marios wrote:Τρία χρόνια Πριν....
bad bass» Δευτ Σεπ 03, 2007 12:52 pm wrote:σε λίγα χρονια από τώρα παιδιά ψαρια καλά θα βλέπουμε μονο από dvds και παλιές photos.εδώ και χρονια ψαρεύω με την μέθοδο του casting και το μονο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι κάθε πέρσι και καλύτερα.εκεί που παλιότερα είχα την όρεξη και έστηνα 8 καλαμια και διάνυα μια απόσταση 100 και 150 μέτρων για να δολώσω τώρα παίρνω μαζί μου 3 με το ζόρι κι όλα εκεί κοντά.δεν είναι ότι χάθηκε το πάθος αλλα το ψάρι.νύκτες ολόκληρες να πηγαίνεις και να μην παίρνεις τσιμπιά σάμπως και ρίχνεις μέσα σε πισινα,σε σεληνιακό τοπίο.15 καλαμια έτοιμα στον αγώνα για ένα καλο κομμάτι,δολωμένα με ολοζώντανο "μονοδολι" και για 7 περίπου ώρες ούτε τσιμπιά.(κόλπος πισσουρίου περασμένη εβδομάδα στις...εξαιρετικές μέρες).τι να κάνω την μουρμούρα,το μυλοκόποι και τον σαργό των 100 και των 200 γραμμαρίων όταν ξέρω ότι αυτά τα ψαρια γίνονται κιλό και βάλε...καλύτερα 5 κομμάτια ας είναι και μισόκιλα παρα 100 των 100 grms.de θέλω την μουρμούρα των 10 και 15 πόντων,θέλω αυτή των 30,των 38,των 52cm. μεγάλα δολώματα για μεγάλα ψαρια παιδιά για να μπορούμε να ψαρέψουμε και του χρόνου τουλάχιστον γιατί όπως πάνε τα πράγματα μας βλέπω να πηγαίνουμε ταξιδάκια προς ελλάδα μεριά μπας kia δούμε κανένα ψαράκι καλο.αυτοί οι 2 μήνες που έρχονται προσφέρονται για μουρμούρες στο λάντις mile,βραδυ με μπουνάτσα και υγρασία.πέρσι άρχισαν οι μεγάλες από τα μέσα αυγούστου αλλα φέτος ακόμα να δούμε φως στο τούνελ..
3 χρονια αργότερα ...που είναι η μεγάλες καλοκαιρινές μουρμούρες άραγε? :think: :think:
γίωργος κυρίακουΤρί Νοέμ 02, 2010 2:56 pm wrote:ήμασταν 4 άτομα με 10 καλάμια πέρσι σε ενα μέρος της λάρνακας και εφκάλαμε μέσα σε τρείς νύχτες ψάρεμα
19 μούρμουρους και φέτος είμαστε με 16 καλάμια τις ίδιες νύκτες και το αποτελέσμα :o 2 μούρμουρους (200-300γρ.)
δέν είναι μόνο το συγκεκριμένο ψάρι που χάθηκε αλλά σχεδόν ΟΛΑ :doh: :think: :doh:
και μετά από 4 χρονια ξανά ρωτώ........... Που είναι οι Μουρμούροι :?: :neutral: ...6,7 ολονυχτια ψαρέματα σε μουρμουρώτόπους που έδιναν κάθε χρόνο καλά "κομμάτια" δεν έχω δει ούτε και ένα!!!!!!!!
ps:"κοπελια εσείς που πατε και ψαροτούφεκο βλέπετε κοπάδια(3,4 κομματιών) με μεγάλες μουρμούρες??? είναι πιο βαθιά από πριν?? παρατηρήσατε κάτι διαφορετικό? :think:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Η Μουρμούρα

Post by AggelosLRK »

εχουν πενταπλασιαστει τα ψιλα παραγαδια απο τα περυσι,τρεχα γυρευε..

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Η Μουρμούρα

Post by marios »

AggelosLRK wrote:εχουν πενταπλασιαστει τα ψιλα παραγαδια απο τα περυσι,τρεχα γυρευε..
Δεν έχω δει, αλλα "λένε" ότι δεν πιάνουν μουρμουρους ουτε στα ψιλα παραγαδια .
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Η Μουρμούρα

Post by MariosK »

marios wrote:
AggelosLRK wrote:εχουν πενταπλασιαστει τα ψιλα παραγαδια απο τα περυσι,τρεχα γυρευε..
Δεν έχω δει, αλλα "λένε" ότι δεν πιάνουν μουρμουρους ουτε στα ψιλα παραγαδια .
Πολλά δύσκολο έως αδύνατον!

Τα ψάρια εν τζιαμέ, μειωμένα μεν αλλά υπάρχουν, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η πίεση. Καλαμάες, ψαροτουφεκκάες, δίχτυα, παραγάθκια και ότι άλλο φανταστείς πλέον. Εν πειράζει κάποτε εν να αρκέψουν να βαρκούνται, ελίανεν τζε το τζινίην τα γέριμα :(.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Η Μουρμούρα

Post by andrea5 »

ρε παιδια εγω ειδα μια φαουσα μουρμουρους φετος σε ενα τοπο με την μασκα τζιαι μετα που ενυχτωσε τζιαι εστυσα καλαμια εν ετσιμπισει ουτε ενας , αμπα τζιαι επειραν μας πρεφα ?? :P

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Η Μουρμούρα

Post by fISHANDCHIPS »

andrea5 wrote:ρε παιδια εγω ειδα μια φαουσα μουρμουρους φετος σε ενα τοπο με την μασκα τζιαι μετα που ενυχτωσε τζιαι εστυσα καλαμια εν ετσιμπισει ουτε ενας , αμπα τζιαι επειραν μας πρεφα ?? :P
Kαι εγώ είδα στον Πρωταρά πολλούς μουρμουρους καλού μεγέθους κοντα σε παραλία με λουόμενους
Κάτι άλλο πάει λάθος ... εν οι πολλές οι χάντρες και τα χρώματα που βάλετε αλόπως :?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Η Μουρμούρα

Post by andrea5 »

τζιαι εγω τουτο μαχουμαι να ανακαλυψω πετρο, κατι αλλο φταιει , αφου υπαρχουν ψαρια ... αλλα προς το παρων ομως μακρυα που το καστινγκ :mrgreen:

User avatar
sharky^
Posts: 8
Joined: Tue Sep 06, 2011 8:57 pm

Re: Η Μουρμούρα

Post by sharky^ »

ρε κοπελλια.. εμενα προσ το παρον η μουρμούρα εμετακομισεν εσσο μου!

:angry-cussing:
ολοχρονα ψαρευουμε ποτσιαρα και σακουλες

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Η Μουρμούρα

Post by NIKOLAS HARRIS »

marios wrote:
marios wrote:Τρία χρόνια Πριν....
bad bass» Δευτ Σεπ 03, 2007 12:52 pm wrote:σε λίγα χρονια από τώρα παιδιά ψαρια καλά θα βλέπουμε μονο από dvds και παλιές photos.εδώ και χρονια ψαρεύω με την μέθοδο του casting και το μονο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι κάθε πέρσι και καλύτερα.εκεί που παλιότερα είχα την όρεξη και έστηνα 8 καλαμια και διάνυα μια απόσταση 100 και 150 μέτρων για να δολώσω τώρα παίρνω μαζί μου 3 με το ζόρι κι όλα εκεί κοντά.δεν είναι ότι χάθηκε το πάθος αλλα το ψάρι.νύκτες ολόκληρες να πηγαίνεις και να μην παίρνεις τσιμπιά σάμπως και ρίχνεις μέσα σε πισινα,σε σεληνιακό τοπίο.15 καλαμια έτοιμα στον αγώνα για ένα καλο κομμάτι,δολωμένα με ολοζώντανο "μονοδολι" και για 7 περίπου ώρες ούτε τσιμπιά.(κόλπος πισσουρίου περασμένη εβδομάδα στις...εξαιρετικές μέρες).τι να κάνω την μουρμούρα,το μυλοκόποι και τον σαργό των 100 και των 200 γραμμαρίων όταν ξέρω ότι αυτά τα ψαρια γίνονται κιλό και βάλε...καλύτερα 5 κομμάτια ας είναι και μισόκιλα παρα 100 των 100 grms.de θέλω την μουρμούρα των 10 και 15 πόντων,θέλω αυτή των 30,των 38,των 52cm. μεγάλα δολώματα για μεγάλα ψαρια παιδιά για να μπορούμε να ψαρέψουμε και του χρόνου τουλάχιστον γιατί όπως πάνε τα πράγματα μας βλέπω να πηγαίνουμε ταξιδάκια προς ελλάδα μεριά μπας kia δούμε κανένα ψαράκι καλο.αυτοί οι 2 μήνες που έρχονται προσφέρονται για μουρμούρες στο λάντις mile,βραδυ με μπουνάτσα και υγρασία.πέρσι άρχισαν οι μεγάλες από τα μέσα αυγούστου αλλα φέτος ακόμα να δούμε φως στο τούνελ..
3 χρονια αργότερα ...που είναι η μεγάλες καλοκαιρινές μουρμούρες άραγε? :think: :think:
γίωργος κυρίακουΤρί Νοέμ 02, 2010 2:56 pm wrote:ήμασταν 4 άτομα με 10 καλάμια πέρσι σε ενα μέρος της λάρνακας και εφκάλαμε μέσα σε τρείς νύχτες ψάρεμα
19 μούρμουρους και φέτος είμαστε με 16 καλάμια τις ίδιες νύκτες και το αποτελέσμα :o 2 μούρμουρους (200-300γρ.)
δέν είναι μόνο το συγκεκριμένο ψάρι που χάθηκε αλλά σχεδόν ΟΛΑ :doh: :think: :doh:
και μετά από 4 χρονια ξανά ρωτώ........... Που είναι οι Μουρμούροι :?: :neutral: ...6,7 ολονυχτια ψαρέματα σε μουρμουρώτόπους που έδιναν κάθε χρόνο καλά "κομμάτια" δεν έχω δει ούτε και ένα!!!!!!!!
ps:"κοπελια εσείς που πατε και ψαροτούφεκο βλέπετε κοπάδια(3,4 κομματιών) με μεγάλες μουρμούρες??? είναι πιο βαθιά από πριν?? παρατηρήσατε κάτι διαφορετικό? :think:
εχει πολλη μουρμουρα και μεγαλη κοπαδια κοπελια!!αν και δεν τις κυνηγω βλεπω αρκετες!βρειτε τη λυση στις πετονιες σας!! :D

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Η Μουρμούρα

Post by konstantinos kalogir »

Χμμμμμμμμμμμμμμ..............! :lol: :lol: :lol:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Η Μουρμούρα

Post by marios »

NIKOLAS HARRIS wrote:εχει πολλη μουρμουρα και μεγαλη κοπαδια κοπελια!!αν και δεν τις κυνηγω βλεπω αρκετες!βρειτε τη λυση στις πετονιες σας!! :D
Ναι Νικόλα έχεις δίκιο :handgestures-thumbupright: ..το έψαξα καi γω πολύ καλά! μουρμούρες υπάρχουν παρα πολλές χωρίς υπερβολή παρα πολλές και μεγάλα κοπάδια από μεγάλα άτομα!!.. κάτι τις κρατάει μακριά από την ακτή :confusion-shrug: ... και όταν λέω μακριά εννοώ 150,200 μετρα από την ακτή, σχεδόν όλους που ρωτούσα που τες βλέπετε μου απαντούσα το ίδιο "τζικατο στές μάππες" (σημαδούρες)..το θέμα είναι ότι "γουστάρω" να τες ψαρεύω μονο από την ακτή... θα βρω την λύση :idea: :doh:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Η Μουρμούρα

Post by chrysanthos9 »

Μαριε οσες λβεπω εγω ειναι εκει που σκαει το κυμα τελια ποξο εν εδοκιμασα να τις ψαρεψω ομως ισως μολις καμει καλη θαλασσα παω κανενα γυρουι
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”