το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by AggelosLRK »

chrysanthos9 wrote:οι εν εχω φοτο εν να κοιταξω . Υπηρχεν το match fishing τοτε?
φυσικά και υπήρχε ήταν η εξέλιξη τις αντένας και τότες οι φελλοί με βάρος ήταν χειροποίητοι , έχω ακόμα έναν από δαύτους και μια μηχανή silstar , ωραίες εποχές

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by chrysanthos9 »

:)
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by largemouth »

Ρε κοπελια εξαρτατε πιος θα σας το πει η που θα το θκιαβασεται.Εγώ που μιτσης ξέρω το κρεμμυδα τουτο το ψαρι και ειδα το που ενα βιβλιο.Επιασα το και αρκετες φορες σε νυχτερινο casting
Waiting for the perfect storm

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by fISHANDCHIPS »

Βάση του βιβλιόυ του τμηματος αλιείας ονομάζεται κρομμύδι ή κρεμμιδόψαρο ,εγώ ξέρω το καρδινάλιο και είναι και το αγγλικό του όνομα, αλλά επειδή οι επιστήμονες εν έξυπνοι εδώσαν του το όνομα Apogon imperbis για να μεν υπάρχη συγχηση 8)
είναι νυχτόβιο είδος ... την μέρα κρύβετε σε κοιλότητες,την νύχτα φκέννει στο σεριάνη .. κυμένεται γύρω στα 10 εκατοστα το μέγεθος του
Ετυχε να πίασω μερικές φορές νυχτα με εγγλέζικο και δόλωμα ζωντανή γαρίδα ...βασικά μια νύχτα επιασα 4 ... οι οποίοι εσπάσαν μου τα νεύρα μου
Ο ρώσσος είναι το Sargocentron rubrum (red soldier fish) και είναι παλιός μετανάστης απο ερυθρά θάλασσα
έχει πολλούς στον Πρωταρά
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by MariosK »

Ναι σωστά, κάπου εξανα είδα τού την συζήτηση και θυμούμαι πάλε ότι εσαντανοθήκαμεν γιατί μοιάζουν πολλά ο κρεμμυδάς με το ρώσσο. Τελικά όμως το κρομμύδι εν το ίδιο με το βασιλόψαρο :think: ?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by marios »

konstantinos kalogir wrote:
chrysanthos9 wrote:ενεν ρωσος εν βαλιλοψαρο ερωτισα τον θειον μου που εν πανω που 25 χρονια ψαρας και ειπεν μου εν βασιλοψαρο ζει κοντα στα μπαρπουνια. Ο ρωσος εν πολλα σκληρος εχει αγκαθια εν πιο πλατης και εν διαφορετικο το χρωμα του
Ρώσσο τον ξέρω και εγώ εν γεμάτοι οι τόποι..Τα μπαρπούνια ζουν στον άμμο, τούτο θέλει βράχους. Αν δοκιμάσεις νύχτα με αντένα να ψαρέψεις μέσα σε τρύπες εν να πιάσεις.
Ο χρύσανθος έχει δίκιο Κωσταντίνο το ψάρι που λέει είναι κρομμύδας! ( το έχω ξανά ακούσει και ως "βασιλοψαρο")καμια σχέση με τον ρώσο!! http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... f=23&t=316 ....και τα μπαρμπούνια Mullus surmuletus "συνήθως" ζουν σε βραχώδεις περιοχές και όχι στις λασπώδης - αμμώδης, (άλλο που ζουν και άλλο που τρέφονται) η κουτσομούρα mullus barbatus είναι αυτή που ζει και τρέφεται σε άμμο- λάσπη........
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

apache
Posts: 2
Joined: Sat May 03, 2008 7:10 pm

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by apache »

ΚΟΠΕΛΙΑ ΠΡΟΨΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΝΥΚΤΕΡΙΝΟ ΚΑΣΤΙΝΚ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑΜΕ 2 ΡΩΣΟΥΣ (ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο κ. ΕΥΑΝΘΗΣ. ΤΟ ΨΑΡΙ ΑΥΤΟ ΤΡΩΓΕΤΑΙ ?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by marios »

apache wrote:ΚΟΠΕΛΙΑ ΠΡΟΨΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΝΥΚΤΕΡΙΝΟ ΚΑΣΤΙΝΚ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΑΜΕ 2 ΡΩΣΟΥΣ (ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο κ. ΕΥΑΝΘΗΣ. ΤΟ ΨΑΡΙ ΑΥΤΟ ΤΡΩΓΕΤΑΙ ?
:) Εξαρτάται από τα γούστα σου !! εγώ το δοκίμασα και το βρήκα εντελώς άνοστο!!!!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by caveman »

chrysanthos9 wrote:
AggelosLRK wrote:το πιο παράξενο μου ψάρι ήταν 1 gourounopsaro , ήμουν 13 χρόνον τότες στη ρόδο και το έπιασα με match
:D πιθανότατα να υπάρχει που πριν να γενιθούμε εμείς... επιδεί εμείς σε τούντον τόπο είμαστε σε όλα(ΠΡΟΠΆΝΤΟΣ στο ψάρεμα) καθηστερημένοι, δεν σημαίνει πως είναι και ο υπόλοιπος κόσμος... έτσι γενικά, μια τεχνική ψαρέματος για να φτάσει, από τον υπόλοιπο πλανήτη γη, στην Κύπρο, πέρνει της λίγο-πολύ 20 με 30 χρόνια!!!!!(σε κάπιες περιπτόσεις πολύ περισσότερο!)

Εμένα το ποιο παράξενο μου ψάρι, βασηκά περίεργο, ήταν τούτος ο δροσίτης που έπιασα πριν 3-4 χρόνια από την παραλία!
Τέλια κάχλικη η φωτογραφία :oops: :oops: :oops: ήταν πριν να αναπτύξω το ταλέντο :lol: :lol:

Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by Greg »

Θυμουμε που με επιασες τηλεφωνο με το νασο τζινη τη μερα και αντακωσατε μου : '''AAAAAaaa AAaaa Αααααααααααααααααααα μα***καααααααααααααααααα, επιασα καρχαρια πας το σκουλουκο!!! ΑΑΑΑααα ΑΑααα ΑΑααααααααααα''''

και αλλος μα***ας εγω εσικωστηκα με 40 πυρετο να ρτω να σας εβρω

:twisted:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by (CyBasser) »

chrysanthos9 wrote:οι εν εχω φοτο εν να κοιταξω . Υπηρχεν το match fishing τοτε?
Το match fishing υπάρχει από τις αρχές του 20ου αιώνα (τουλάχιστον από το 1901!) και για όσους ξέρανε τι ήταν υπήρχε και στην Κύπρο από τον καιρό που άρχισε να υπάρχει εμπόριο ειδών αλιείας. Το πρώτο μου match rod (που το έχω ακόμη!) είναι ένα ωραιότατο Olympic 14ft, το αγόρασα με τις οικονομίες από το χαρτζιλίκι μου το 1984 από το Woolworth (απέναντιι από αστυνομία Λυκαβητού, τότε ήταν ίσως το ΚΟΡΥΦΑΙΟ κατάστημα για είδη ψαρέματος) στην δραματική τότε τιμή των 28 λιρών! Δραματική αν υπολογίσεις ότι οι πιο ακριβές μηχανές στο ίδιο κατάστημα ήταν γύρω στες 12 λίρες, οι φελλοί του εγγλέζικου γύρω στα 10 με 15 σεντ ο ένας, μια καλή μυσίνα 100μ 0.20μμ ήταν 30 με 40 σεντ, σετ βαριδάκια άλλα 30 σεντ, και μια τυρόπιττα (που εν τες αγόραζα για να φυλάω λεφτά) ήταν 5 σεντ!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Αγγελε :!:
Μεταξυ του 1977 και του 1980 ειχα επισκευθη την Ροδο παρα πολλες φορες και εψαρεψα με Ροδιτες εκει μπροστα στο Λιμανι για κεφαλους. Κατα την ιδια περιοδο ειχα γυρισει σχεδον ολη την Ελλαδα και φυσιολογικα οπου πηγαινα ψαρευα και γνωριζα κοσμο.
Ειναι η δικη μου μαρτυρια και αποψη οτι οντως οι Ροδιτες ειχαν πατενταρει μια δικη τους, τοπικη μεθοδο που εμοιαζε με την "Εγγλεζικη". Το πιο Χαρακτηριστικο εξαρτημα ηταν ο χειροποιητος φελλος, μαυρου χρωματος που μοιαζει με "κοντο" WAGGLER.
Τους πουλουσε ενα μαγαζι μεσα στο ΜΑΝΤΡΑΚΙ.
Ωραιες αναμνησεις :dance: :dance: :dance: :) :)

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
chrysanthos9 wrote:
AggelosLRK wrote:το πιο παράξενο μου ψάρι ήταν 1 gourounopsaro , ήμουν 13 χρόνον τότες στη ρόδο και το έπιασα με match
:D πιθανότατα να υπάρχει που πριν να γενιθούμε εμείς... επιδεί εμείς σε τούντον τόπο είμαστε σε όλα(ΠΡΟΠΆΝΤΟΣ στο ψάρεμα) καθηστερημένοι, δεν σημαίνει πως είναι και ο υπόλοιπος κόσμος... έτσι γενικά, μια τεχνική ψαρέματος για να φτάσει, από τον υπόλοιπο πλανήτη γη, στην Κύπρο, πέρνει της λίγο-πολύ 20 με 30 χρόνια!!!!!(σε κάπιες περιπτόσεις πολύ περισσότερο!)
Κοίταξε την προηγούμενη μου απάντηση.....
caveman wrote:Εμένα το ποιο παράξενο μου ψάρι, βασηκά περίεργο, ήταν τούτος ο δροσίτης που έπιασα πριν 3-4 χρόνια από την παραλία!
Τέλια κάχλικη η φωτογραφία :oops: :oops: :oops: ήταν πριν να αναπτύξω το ταλέντο :lol: :lol:
Α ρε Χαραλάμπη και Άγγελε, αναμνήσεις που μου φέρνετε... Που "παλιούς καλούς καιρούς".

1983, σε συγκεκριμένη παραλία της Λάρνακας, ψαρεύοντας με 3μετρη αντένα κεφαλούθκια πιάνω κάτι που παλεύκει φοβερά. Βουρώ λλίο που πίσω του, εν καταλάβω τι είναι, βγαίνει έξω.... Χελιδονόψαρο! Ολόκληρο χελιδονόψαρο, 25 εκατοστά, που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ζει μόνο σε βαθιά νερά (εκεί που το έπιασα είχε δεν είχε μισό μέτρο νερό!). Πιασμένο κανονικά που μες το στόμα σε ζυμάρι!

1984, Ίδια παραλία, 5μετρη αντένα, "ισοφαρίζω" τον Άγγελο. Μέχρι σήμερα δεν θα ήξερα τι ψάρι ήταν αλλά συμπτωματικά τότε κυκλοφόρησε ένα ημερολόγιο του τοίχου με υποβρύχιες φωτογραφίες του Ανδρέα Δημητρόπουλου - και το είχε μέσα ως "γουρουνόψαρο"!

Και τέλος, 1986, ΙΔΙΑ ΜΑΓΙΚΗ παραλία. Πάλι ψάρεμα για κέφαλους, πάλι με αντέννα (μια 4μετρη Daiwa που την έχω ακόμη!), από τις 12 ως τες 5 το απόγευμα ούτε τσίμπημα. Είχα μαζί μου ένα σάντουιτς με χαλλούμι. Λέω "αφού στο ζυμάρι βάλλουμεν νορό του χαλλουμιού, γιατί να μεν βάλω χαλλούμι στο αγκίστρι"? Βάλω το χαλλούμι, έμεινεν εν έμεινεν 30 δευτερόλεπτα μέσα, πάει ο φελλός κάτω, διπλώνει η αντεννούα, βουρ ο πελλός πίσω που το ψάρι που επάλευκε πάρα πολλά. Πρέπει να με επήρε 50 μέτρα δεξιά πριν ποκάτσει, μετά με την βοήθεια του κύματος έφκαλα το έξω. Αααααααααα!!!!! που λαλεί κι ο φίλος μου ο Χαραλάμπης! Έτσι πράμα δεν επερίμενα να δώ! Ήταν ένας Squalus acanthias, καρχαριάκι που τότε το ήξερα μόνο από το βιβλίο του Μαρσέλλου. Αυτό που έχει ένα μεγάλο κοκκάλινο αγκάθι μπροστά απ'το ραχιαίο πτερύγιο. Ήταν μωρό, 40 εκατοστά μήκος, λεπτός. Το χαλλούμι το έκαμε μια μπουκιά! Εννοείται σταμάτησα το ψάρεμα, χόρευα σαν τρελλός! Τότε δεν ήμουν και πολύ φωτογράφος, ούτε είχα συναίσθηση τι είναι το c&r, έτσι επήρα το σπίτι για να το βαλσαμώσω με φορμαλδεΰδη. Δυστυχώς εχάλασε το ψυγείο, ώσπου να το αντιληφθούμε έλιωσε ολόκληρος, αλλά το αγκάθι της ράχης έμεινε και το έχω ακόμη. Για χρόνια ήταν μες την κασιούα μου για "γούρι"! Και αυτός σε μισό μέτρο νερό, 3-4 μέτρα από την παραλία!

Πάντως, έχει πάρα πολλά χρόνια να πιάσω κάτι παράξενο.... Δεν ξέρω αν φταίει ο τρόπος που ψαρεύω ή αν αχρηστέψαμε τελείως τις θάλασσες μας, αλλά...

ΥΓ. Το χελιδονόψαρο το έχω τυπωμένη φωτό, το γουρουνόψαρο το έφαγαν οι γάτοι :oops: , το αγκάθι είναι στην Λάρνακα. Γυρεύοντας τωρά καμιά φωτό ανακάλυψα με λύπη ότι στον Ατλαντικό ο πληθυσμός του είδους αυτού καρχαρία έχει μειωθεί κατά 95% λόγω υπεραλιείας και τώρα είναι προστατευόμενος. Δεν ξέρω πόσο κοινός είναι στα νερά μας. Στην φωτό μπορείτε να δείτε το αγκαθάκι μπροστά απ'το ραχιαίο πτερύγιο...
Attachments
spurdog2.jpg
spurdog2.jpg (41.28 KiB) Viewed 4975 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by Giorkos »

(CyBasser) wrote:Γυρεύοντας τωρά καμιά φωτό ανακάλυψα με λύπη ότι στον Ατλαντικό ο πληθυσμός του είδους αυτού καρχαρία έχει μειωθεί κατά 95% λόγω υπεραλιείας και τώρα είναι προστατευόμενος
η καλύτερη φάση είναι που θα φκάλουν πόρισμα τζαι θα επηρρίψουν ευθύνες στο Κυπραιούιν με την Αντενούα του :D :D :D !!!!


εν έπιασα αλλά είδα (ήμουν έξω με καλάμι) περιοχή κάππαρη ένα ποτούντο καρχαριοειδές (κατακρίβειαν είδεν το η έλλη πρώτα, τζαι μου είπε τι είδε τζαι έδκαλα την πελλή).... μετά το είδα τζαι γω με τα :shock: μου τζαι επίστεψα την....

βλέποντας την φωτό του κειβμαν να πω ότι πιθανότατα να ήταν ποτζίνο...άτε να ήταν καμιά 80αρκά πόντους πράμα ούλλο τζιούλλο....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: το πιο παραξενο ψαρι που πιασατε?

Post by fISHANDCHIPS »

(CyBasser) wrote:Γυρεύοντας τωρά καμιά φωτό ανακάλυψα με λύπη ότι στον Ατλαντικό ο πληθυσμός του είδους αυτού καρχαρία έχει μειωθεί κατά 95% λόγω υπεραλιείας και τώρα είναι προστατευόμενος. Δεν ξέρω πόσο κοινός είναι στα νερά μας. Στην φωτό μπορείτε να δείτε το αγκαθάκι μπροστά απ'το ραχιαίο πτερύγιο...
Πάντος μια φορά που επία για βαθεία καθετή ..πριν 2 μήνες περίπου,επιάσαμεν 4 Squalus acanthias (κοκκαλάρης) αλλά σε βάθος 350μ ,έπιασα ένα πως ηταν να τον βαλσαμόσω αλλά τελικά εκράτησα μόνο την κεφαλή του
Attachments
005.jpg
005.jpg (65.99 KiB) Viewed 4969 times
003.jpg
003.jpg (59.64 KiB) Viewed 4961 times
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”