ΣΦΥΡΝΕΣ

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by jack tar »

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!Μετά από ενάμιση μήνα μελέτης και προσπαθειών όσον αφορά το spinning κατάφερα να πιασω μια σφύρνα γύρω στα 80 εκατοστά, ήμουν στην περιοχη ζυγίου ολονύχτιο και για casting......κατά τις 5 και 30 το πρωί τσιμπησε πάνω σε ψαράκι sebile και άρχισε μια ωραία παλη με το ψάρι που κράτησε 3-4 λεπτά..στην αρχη φοβήθηκα μήπως και μου φύγει από τα κεφάλια που μου έκανε και αναγκάστηκα να ανοίξω τα φρένα για να μην το χάσω,αλλά ευτυχως το έβγαλα εξω.
Ξέρει κανείς κάτι το ιδιαίτερο για αυτά τα ψάρια????? που συχναζουν ?τι τσιμπούν ?(εκτός που τα ψεύτικα ψαράκια)???
''surf casting'' A way of Living

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by fISHANDCHIPS »

jack tar wrote:τι τσιμπούν ?(εκτός που τα ψεύτικα ψαράκια)???
Επιασες ψάρι με τον πιο καθαρό και καθόλο πολύπλοκο τρόπο και γυρεύκεις άλλο τρόπο ??? :think: :think: :think:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by jack tar »

fISHANDCHIPS wrote:
jack tar wrote:τι τσιμπούν ?(εκτός που τα ψεύτικα ψαράκια)???
Επιασες ψάρι με τον πιο καθαρό και καθόλο πολύπλοκο τρόπο και γυρεύκεις άλλο τρόπο ??? :think: :think: :think:

δεν διαφωνο αλλα ψαχνω λιες πληροφορίες γιαφτο το ψάρι
''surf casting'' A way of Living

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by andrea5 »

ρε φιλε απο οτι ξερο τζαι απο οτι βλεπο πιο συχνα βρισκεις στες μεσα σε λιμανια η εξο αναλογος οπου υπαρχουν κοπαδια με τσιεφαλουθκια και αλλα μικρα ψαρουθκια,επισης το απογευμα το βραδυ και το χαραμα εν οι πιο καλες ωρες που τσιμπουν ως επι το πλειστον , ακομα καπου υπαρχει στο φορουμ μια αναφορα για το ψαρεμα τους με ζωντανο να εχει πιο καλα αποτελεσματα .

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by jack tar »

ευχαριστώ ανδρέα όντως και εγώ εγύρευα στο φόρουμ κάποια ενότητα αλλά δεν τη βρήκα, έτσι άνοιξα τουντο θέμα πέρκι και βοηθήσει κανενας με τις γνώσεις του...
''surf casting'' A way of Living

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by fISHANDCHIPS »

απο τα ψάρια που ψαρεύκουντε με σπίννινγ στην Κύπρο,η σφύρνα είναι ίσως το πιο εύκολο,αν όχι τότε ενα που τα πιο ευκολα και πιο συγκεκριμένα τα μικρά του είδους δηλαδη μεχρί τα 50-60εκ. Που θέμα τεχνιτών δολωμώτων ,τα yo-zury crystal minnows ειναι τα πιο συνηθησμένα που μπορουν να σου φέρουν καλά αποτελέσματα ...
μεσα στο φόρουμ γραφει αρκετα πράγατα για τις σφύρνες και σε κάποιο τεύχος του περιοδικού επίσης
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by stylgeo »

Επειδή είμαι λίγο νέος στη συρτή στη θάλασσα, οι σφύρνες θέλουν συρμάτινο παράμαλο, χοντρή μισίνα, braid κάμνει, ή μια μονοκόμματη 25άρα εν οκ? Στους φράχτες ψαρεύω είτε με 22άρα μονοφίλαμεντ είτε με braid, εξαρτάται που την περίπτωση, και ποτέ δεν χρησιμοποιώ παράμαλο, απλά στην braid σε κάθε ψάρι κόφκω τα τελευταία 10 εκατοστά και ξαναδένω. Πώς τις ψαρεύετε εσείς?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by fISHANDCHIPS »

προσωπικά εν βάζω παράμαλλο για τις σφύρνες ... εννοήτε οτι αν πιάσεις μεγάλο ψάρι και καταπιεί του ψεύτικο ... πολλά πιθανό είναι να σου κόψει το νήμα ή την μισίνα.
επισης αν το ψέυτικο σου είναι πολλα μικρό ,η πιθανότητα να σου τα κόψει είναι πιο μεγάλη.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by stylgeo »

Ευχαριστώ φίλε μου. Δηλαδή ψαράκια 10-12 εκ. εν μικρά ή εν καλά?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by fISHANDCHIPS »

οκ εισαι μέσα ...
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by theodoulos »

Στο γκολντεν κοστ στον Πρωταρα ειχεν ενα που εβαλεν ενα αγκιστρι με δολωμα κεφαλουθκια που ειχε ο ιδιος απο πριν πιασει και διατηρησει ζωντανα και εβαλεν το μεσα στους βραχους ... μετα εδινε το καπου και επιανεν καθε λλιο καιρο και μια !!!! :clap: :clap: :clap: :dance: :dance: :dance:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by konstantinos kalogir »

theodoulos wrote:Στο γκολντεν κοστ στον Πρωταρα ειχεν ενα που εβαλεν ενα αγκιστρι με δολωμα κεφαλουθκια που ειχε ο ιδιος απο πριν πιασει και διατηρησει ζωντανα και εβαλεν το μεσα στους βραχους ... μετα εδινε το καπου και επιανεν καθε λλιο καιρο και μια !!!! :clap: :clap: :clap: :dance: :dance: :dance:
Επαρατήρησα την συμπεριφορά τους σε παρόμοιους τόπους όπου έχει βράχια έξω που το νερό. Πηγαίνουν παράλληλα με αυτά και κυνηγούν κεφαλούθκια τέλια έξω, πολλές φορές κτυπούν την ουρά τους πάνω στα βράχια (έξω που το νερό) πάνω στο κυνήγι τους...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by (CyBasser) »

theodoulos wrote:Στο γκολντεν κοστ στον Πρωταρα ειχεν ενα που εβαλεν ενα αγκιστρι με δολωμα κεφαλουθκια που ειχε ο ιδιος απο πριν πιασει και διατηρησει ζωντανα και εβαλεν το μεσα στους βραχους ... μετα εδινε το καπου και επιανεν καθε λλιο καιρο και μια !!!! :clap: :clap: :clap: :dance: :dance: :dance:
Kαι έχανε όλη την υπέροχη πάλη τους στο καλάμι?!? :o :o Τέλως πάντων, spinning όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και μιλούμε για αληθινό σπορ!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by Giorkos »

(CyBasser) wrote: Τέλως πάντων, spinning όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και μιλούμε για αληθινό σπορ!
εν του κουτουρού καλό που ένας 'πολύ αρχάριος' στο καλάμι σαν εμένα εκατέληξε στο σπίννιγκ....εν πολλά συναρπαστικό (ασχέτως αν δεν πιάνω ψάρι) !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΣΦΥΡΝΕΣ

Post by MariosK »

Giorkos wrote:
(CyBasser) wrote: Τέλως πάντων, spinning όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και μιλούμε για αληθινό σπορ!
εν του κουτουρού καλό που ένας 'πολύ αρχάριος' στο καλάμι σαν εμένα εκατέληξε στο σπίννιγκ....εν πολλά συναρπαστικό (ασχέτως αν δεν πιάνω ψάρι) !!!
Τζε που να πιάσεις τζίολας ρε Γιώρκο! Ishialla να σου κάτσει σφύρνα δίκιλι τζε να σου τα διπλώσει ούλλα :mrgreen:!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”